Dřevostavby

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
striska
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 17. zář 2006 18:45:25
Bydliště: Chrudim, Praha
Kontaktovat uživatele:

Dřevostavby

Příspěvek od striska » pát 26. črc 2013 14:03:51

Pokud by někdo uvažoval o stavbě dřevostavby, tak můžu vřele doporučit MS Haus.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Dřevostavby

Příspěvek od sledge » pát 26. črc 2013 18:33:56

Já už dlouho pokukuji po ecomodula pop:
http://www.ecomodula.cz/cs/rodinne-domy ... -domy-pop/
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 26. črc 2013 19:33:08

To teda je zase téma...

Mně to vůbec nepřijde jako barák, jen taková papundeklová kůlna plná izolace a elektrikou poháněných udělátek. Cenově výhodné to je asi jen když uvěříte tomu, že ceny všech energií porostou stále stejným (nebo vyšším) tempem. Což se asi už ukazuje jako nesmysl. Náš mladý tyhle věci zkouší prodávat, má už hromady všelijakých školení a nalejváren, jak ty lidi zblbnout, ale když o tom občas diskutujeme, tak sám vidí, jak jsou ty podklady cinknuté. Kromě toho u nemovitosti jde především o její lokaci, tu nezměníte, kdybyste se rozkrájeli a tohle se dá stavět tak někde polích kolem vesnic, těžko v nějakém skutečném plnohodnotném lidském sídle. A bydlet mimo něj je z principu neekonomické, pokud se ovšem nechcete věnovat farmaření :-)

H.M.

Uživatelský avatar
striska
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 17. zář 2006 18:45:25
Bydliště: Chrudim, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevostavby

Příspěvek od striska » pát 26. črc 2013 20:29:25

Tady je aspoň vidět absolutní neznalost této technologie.

V rodině i v okruhu mých známých máme jak dřevostavby, tak zděné domy. Roky zjišťování informací o výhodách / nevýhodách, technologiích, referencí a možností výstavby nás dovedli k tomu, že i já nyní plánuji stavět dřevostavbu.

Pane Mašíne, nezlobte se, ale dle Vašeho příspěvku soudím, že evidentně o dřevostavbách nevíte vůbec nic. Nechte si ty narážky typu "to je zase téma" a nevkládejte Vaše názory, které jsou opravdu zcela mimo. Děkuji!

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 26. črc 2013 21:24:16

Pane Stříško, nemůžu vám vyhovět. Pokud vy jste se rozhodl zde propagovat nějaké dřevostavby (nechápu proč), tak asi i já můžu k dřevostavbám říct co mne napadne. Není žádný způsob, jak byste zrovna vy mohl nějak rozhodovat o tom, kdo z nás dvou je v tom kvalifikovanější. Klidně si postavte co chcete, klidně si propagujte co chcete, je jenom na adminovi aby to tady nějak reguloval. Ovšem pro všechny stejně, že. Tou technologií myslíte přesně co ? Vezměte to klidně tak odborně, jak svedete, já si s tím zaručeně nějak poradím a ing. Svoboda také :-)


H.M.

PetrC
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 02. led 2011 11:28:40

Re: Dřevostavby

Příspěvek od PetrC » pát 26. črc 2013 22:05:21

kdzž dřevo, tak něco takového:
http://www.srubovedomy.cz/roubenky
ale v mém případě budu chtít více tradičních valašských prvků...
třeba něco takového:
http://www.vaseroubenka.cz/fotogalerie/ ... onstrukce/

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Petr V. » pát 26. črc 2013 22:49:39

Krásný roubenky, můj sen na stará kolena. Jen nemám zatím vhodný pozemek.
Teta bydlí na Šumavě v dřevěné roubence, ta pochází z roku 1860, má jen novou střechu a podlahy. Zbytek , včetně rámů oken je původní. Trámy na zdi jsou ještě opracované po dřevě sekyrou, nikoliv řezané, vše v perfektním stavu.
Životnost takové stavby je při běžné údržbě 200let.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 26. črc 2013 22:57:44

Jo, pro masiv bych slabost měl, pro slepené piliny a hobliny ne. Akorát mám trochu vítr, že to nebude, přinejmenším dlouhodobě, stačit s tepelnými ztrátami, jednak kvůli průměrné tlouštce a pak taky velkému množství spár, dřív se to furt vymazávalo a zatloukalo, ale na tomhle to asi nikdo nebude chtít dělat. Životnost může být velká, ale ne bez údržby a to jsou taky náklady. Nicméně někde na kraji lesa, se zdrojem palivového dřeva za zády a dostatkem teplo akumulujícího zdiva uvnitř, proč ne, levné to ale asi nebude. Ještě můj děda opravdu chodil v zimě kácet a širočinou tesat trámy, jako další chlapi ze vsi, protože jiná práce skoro nebyla (a on byl tesař). Takové skutečně přežijí staletí, to je mockrát vyzkoušeno.

H.M.

PetrC
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 02. led 2011 11:28:40

Re: Dřevostavby

Příspěvek od PetrC » pát 26. črc 2013 23:08:20

bez starostí to není, ale je práce a práce. pokud to baví, z povinnosti a práce je zábava. Myslím, že všichni zvukaři ví o čem mluvím. A když má člověk ovce, nacpe je do spár. Teda jejich vlnu :D Nebo zajde k lesu na mech.... Ale jsou lidi, kteří musí mít ten svůj byt a nic kolem. Příjdou domu a listují katalogem letní, či zimní dovolené a sem tam to prostřídají katalogem z místního suprmarketu... Pro takové roubenka není

Uživatelský avatar
striska
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 17. zář 2006 18:45:25
Bydliště: Chrudim, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevostavby

Příspěvek od striska » pát 26. črc 2013 23:24:39

Jsme v baru - "...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném", a bydlení snad řeší i zvukaři, nebo ne? :-)

Toto téma je na opravdu dlouhé diskuze. Pod pojmem "dřevostavba" si lidé vybavují kde co. Já mám na mysli klasické domy sendvičového typu, i když klasická roubenka by se mi taky líbila:-)

Snad jen ve stručnosti - spousta lidí se obává životnosti, pevnosti domu, hořlavosti, různých škůdců, hluku a já nevím čeho všeho. Naprosto zbytečně, protože v mnoha ohledech jsou na tom naopak dřevostavby lépe, než zděné domy. Pokud chcete rozebrat nějakou část, klidně se zeptejte, co budu vědět, na to odpovím.

Záleží především na složení panelů, postupu a následné montáže celého domu. Na trhu existuje spousta firem, které dávají dřevostavbu dohromady přímo na místě, systémem, který je všelijaký a přinejmenším nejen u mně vzbuzuje nedůvěru. U těchto staveb bych se opravdu bál případných problémů. A ke spoustě takových problémů, díky neodbornému postupu, skutečně došlo a byly celkem slušně medializované.

Mj. kdo se v oboru alespoň trochu pohybuje, tak určitě zná např. ADMD - Asociaci dodavatelů montovaných domů. Firmy, které jsou členy, mají certifikovanou jak výrobu panelů, tak i samostatnou montáž - Dokument národní kvality, který je celkem přísný. K tomuto kroku se odhodlali pravděpodobně z důvodu, že dřevostavby začal stavět kde kdo a bylo nutné odlišit kvalitní firmy od těch nekvalitních. Se zástupci této asociace jsem jednal na několika veletrzích, takže aspoň takto jsem to pochopil.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Petr V. » pát 26. črc 2013 23:36:57

Tetka bydlí skoro 1000m nad mořem, v zimě roztopí celou pec a ta vyhřeje celý dům, navíc se na ní dobře spí :-).
Já si nemyslím, že by náklady na údržbu roubeného domu byly větší než na údržbu zděného. Spíš bych řekl, že zděný dům je dražší na provoz i údržbu.
Dům lze vytápět dnes třeba peletkami, s automatickým podavačem je to prakticky rovnocené plynu. Jediné co je potřeba ,je místo pro uskladnění. Peletky vozí cisterna. Dá se tím topit i v roubence, ve spojení s kachlovým akumulátorem tepla a klasickým topením , radiátory, je to velmi příjemné topení. Nehledě na to ,že kachláky můžou mít další topeniště jako klasickou krbovou vložku. Tuhle kombinaci provozuje známý v roubence u Zadova, opět skoro 1000m n.m. a je to moc příjemné. Já topím dřevěnými briketami , kotel Atmos DC22S , zateplený dům, přízemí a podkroví (6+2, cca 260m3). Roční náklady na topení jsou ca 28.000kč, v kotelně mám vyskládáno 10t briket, takže spíš jen průběžně doplňuji zásobu , přes léto. Z kotle vysypu jednou za týden kýbl popela na kompost,v zimě topím v týdeních intervalech, to jen vyberu ten popel, ale voda v kotli má i pří čištění kotle okolo 50st. Na přechodná období mám ještě krbová kamna.
Faktem je ,že pro člověka ,který po příchodu z práce, chce jen zavřít za sebou dveře a vybírat dovolenou, není nejen roubenka, ale ani jakýkoliv jiný domek a na vesnici už tuplem ne.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 26. črc 2013 23:45:16

Na sendviči není nic moc nového, ono to totiž z podobných materiálů ani jinak udělat nejde. Každá pitomá sádrokartonová příčka je sendvič, sendviče existují i zděné (osobně pokládám za nejlepší systém, samozřejmě nikoli nejlevnější, ale to se opravdu nedá skloubit, stejně jako u digitálních mixů :-), montované baráky ze sendvičových panelů se tady stavěly už dávno v komunistickém dávnověku - kolega z letiště si jeden takový pořídil v sedmdesátých letech minulého století. Bylo to hotové rychle, stejně jako nyní byla dodávka na připravenou základovou desku s komínem, ale dost brzo litoval a mám dojem, že už to dávno celé předělal.
Ano, máte pravdu, že životnosti, pevnosti, požární odolnosti, odolnosti proti vlhkosti, škůdcům atd. bych se oprávněně obával, stejně jako ta spousta lidí. Silně pochybuju o tom, že byste mi to dokázal všechno jen vymluvit. Naopak hluku bych se neobával, pokud nemyslíte hluk z nuceného větrání s rekuperací a hluk klimatizace či tepelného čerpadla, ovšem ty už patří k TZB, ne k technologii stavby jako takové a můžou vadit stejně i u domu zděného, litého, z betonových panelů atd.
Na komory a kartely a známky kvality apod. nevěřím, nefungují jinde a nemůžou fungovat ani mezi konkurenty ve stavebnictví.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Petr V. » pát 26. črc 2013 23:45:32

striska píše:Jsme v baru - "...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném", a bydlení snad řeší i zvukaři, nebo ne? :-)


Záleží především na složení panelů, postupu a následné montáže celého domu. Na trhu existuje spousta firem, které dávají dřevostavbu dohromady přímo na místě, systémem, který je všelijaký a přinejmenším nejen u mně vzbuzuje nedůvěru. U těchto staveb bych se opravdu bál případných problémů. A ke spoustě takových problémů, díky neodbornému postupu, skutečně došlo a byly celkem slušně medializované.
Jak vybírám dům na stáří :-), tak jsem viděl postavený cca 20 domů se sendvičovou konstrukcí, dokonce jeden jsem měl možnost pozorovat během stavby denně. Prakticky všechny domy ,z těch 20ti vykazovaly nějaké vady po první sezóně. Většinou šlo o praskliny, sice bez vlivu na pevnost skeletu, ale mě by vadily 1-2cm široké škvíry, třeba v rozích, zejména , pokud je vnitřek ze sádrokartonu. Tento typ konstrukce domu , rozhodně není můj favorit.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 27. črc 2013 0:00:20

Pokud není k dispozici plyn, tak je dřevo asi rozumné, ale já bych jako alternativu zvažoval ještě dřív elektriku, pochopitelně pokud je k dispozici. Může to být na ceně energie o něco dražší, ale práce je nulová za jakýchkoli podmínek, ohřev TUV v jakémkoli množství a kdykoli snadný, žádný zabraný prostor ničím a už vůbec ne vysoce požárně nebezpečným materiálem (mít v baráku zase 10t hořlavin, tak v noci nespím), komín je kapitola sama pro sebe, to je velmi drahá a bude stále dražší část baráku. Že to nikdy nijak nesmrdí a to ani sousedům, nemusím dodávat. Mně těch pár sousedů, co si nechalo i kotle na pevná paliva, vadí dost hodně. Ve městě je to bezohlednost. Já osobně už mám dlouho všude jen plyn (Geminox), firma také, ještě je pár nemovitostí, kde se topí elektrikou, údaje o skutečných spotřebách mám, takže vím, o čem mluvím. Počítal jsem to mockrát a hledal výhodnější alternativy, ale nejsou. Tedy pokud k vám nevedou ani trubky ani dráty, pak není na výběr. Propan z nádrže už mi moc výhodný nepřišel, ale bezpracnost atd. u něj stále jsou.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Re: Dřevostavby

Příspěvek od Petr V. » sob 27. črc 2013 0:34:41

Plyn bych nechtěl ,ani kdyby byl zadarmo, to bych nespal zase já. Těch 10t hořlavin, není 10t nafty, oleje nebo propanu. Samovznícení nehrozí , největší nebezpečí je voda, nabobtnalé brikety dokáží vyvalit zeď. Dřevěná briketa není totéž co polínko, je to kompaktní hmota slisovaná pod tlakem 300tun (třista).Prvotní zkouška kvality dřevěné brikety je , hodit ji do vody, musí klesnout ke dnu jako kámen. Plyn k nám nikdy nepovede, do koncové vesnice o 180 číslech , nikdo plynovod nepotáhne, navíc komplikovaným terénem.
Když jsem měnil hlavní přívod elektřiny, tak mě RZ donutily natáhnout kabel 4x10mm měď, že až si budu instalovat elektrokotel. Děkuju nechci, mám rád v zimě teplo a ne mrznout a úvěrovat tu bandu zlodějů cca 7000 měsíčně. I kdyby si měl platit dovoz a složení briket, budu na 1/3 nákladů a v teple.
Děvo pálené ve zplynovacím kotli, nesmrdí ,ale voní, navíc se tak děje jen při inverzi a jen chvíli než kotel naběhne na provozní teplotu, tj. cca 85 -90st. Komín vyžaduje údržbu a revize , je potřeba ho cca 3x za sezonu čistit čistit a musí být kvalitně vyvložkovaný. S tím souhlasím.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Odpovědět

Zpět na „Bar“