(NE)Umírající Zvukařina?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
slava

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od slava » úte 11. pro 2018 12:03:29

A kde tedy začíná to minimum.Jestli tam,že k repráku vedou dva dráty? Suplujeme v určitém směru základní nauku fyziky.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od PeBe » úte 11. pro 2018 12:24:59

Ano. Nevidím nejmenší problém v tom, že někomu potvrdím, že k repráku vedou dva dráty. Mám kamaráda, který je zvířecím doktorem, má dvě vysoké školy, zastává poměrně dost vysoký post ve státní správě (přes zvířata)... Kdykoliv spolu popíjíme a dostane se do stavu lehké opilosti, lituje, že nešel studovat techniku, ve veterině prý již není další škola, kde by mohl dále studovat. Technika je prý v tomto ohledu lepší. Stále je co studovat, stále se posouvá vpřed. Když si představím, že by se obrátil na toto fórum s dotazem, jestli mu stačí k připojení reproduktoru dva dráty, protože sice umí pojmenovat latinsky kde co, ale toto nezná a namísto odpovědi by dostal kartáč, že línej lempl, od anonymního člena komunity, bylo by mi toho neskutečně pracovitého člověka líto... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Robert » úte 11. pro 2018 12:32:10

Tohle fórum pro mne bylo dříve zdroj informací, dnes se to opravdu vesměs řeší velmi neodborné věci typu jaký kabel odsud tam. Je to jako vysvětlovat člověku, který si koupil auto, na co ta věc, co si koupil je, jak jej využít a jak točit volantem, aby se udržel na silnici. Bohužel. Člověk, který si kupuje auto by měl projít autoškolou a mít řidičák, nebo si musí najmout řidiče. A to samé bylo tady, kdysi fórum řidičů závodních speciálů, dnes kurz před autoškolou.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od kelly.ok » úte 11. pro 2018 13:51:37

Pro spoustu lidí to stále zdroj informací je. To, že pro někoho už ne, bude nejspíš tím, že už se dostali nad určitou hranici znalosti (k jejíž dosažení nejspíš toto forum také napomohlo).

Doba kdy "řidiči závodních speciálů" potřebovali využívat toto fórum je ale zjevně pryč... Řidič závodního speciálu bude jiný dnes než byl před 10 lety s tím jak se posunula úroveň techniky. Navíc je pro tuto kategorii spousta jiných zdrojů informací, k top technice jsou běžně top školení atd., není tedy evidentně důvod tolik věcí řešit zde. Proč se tedy stydět za to, že je zde větší zastoupení "kurzu před autoškolou"? Dostupnost techniky je větší, dostane se k ní tedy i laik, vyvstane tedy větší potřeba na dotazy ze základní úrovně. Názor že bez technického vzdělání by si lidé neměli kupovat techniku je samozřejmě absurdní. Každý svého štěstí/peněz/času/... strůjce. Když v tom vidí smysl, tak co by si to nepořídil, ikdyž tomu třeba nerozumí, to je věc každého. Když se pak takový člověk tady zeptá, nevidím důvod mu neporadit. To že si mohl (mnohdy levněji) pronajmout profíka i s technikou samozřejmě varianta je. Jestli je v tom u některých lidí zášť třeba právě z pohledu toho, že dnes se k technice dostane tolik amatérů, kterým se tu "zadarmo poskytuje know-how" a jim tím unikají potencionální kšefty nebo přibývá konkurence.... to je také možný důvod, ale je to už na delší zamyšlení.

Vidím tedy dvě varianty... forum se smíří s tím, že bude i suplovat ten kurz pro úplné začátečníky, nebo prostě pomalu zanikne.

Uživatelský avatar
slava

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od slava » úte 11. pro 2018 19:09:35

Ač anonymní uživatel,přesto naposled.Toto fórum předpokládá určité elementární znalosti oboru.Chápu návody na oživení zvukovky,odstranění šumu atd.Ale spousta dotazů svědčí o základních neznalostech ohledně zvuku a prostě mě nebaví donekonečna číst triviální problémy,které řeší ať literatura nebo internet.Stačí si pořídit třeba příručku techniky hifi(myslím z roku 83) a rázem není co řešit.Zapojení konektorů je kapitola sama pro sebe.Přece si nemůžem namlouvat,že člověk s neznalostí základních věcí bude zvučit Masters of Rock.A přesně tohle mě sere.Než hledat a najít,tak to fouknu na fórum.On už se někdo chytí.Aby nedošlo k mýlce - mám analog a asi už na digitál budu prdět,ale přesto mě uvádějí v úžas dotazy kolem digi.Hlavně co s koncákama a potom aktivky.Hlavně DSP.Pánové, nikdy jsem nepochyboval o vaší erudici tento problém zvládnout.Vaše názory mi v mnohém také pomohly,ale neustále mám pocit,že je to o nechuti vstřebávat informace,učit se a zdokonalovat.A starý Řím s tím pochopitelně také souvisí.Jenže těm rámusilům vůbec nevadí,že se zahulí ze zesiku-prostě technika.Koupíme novej a jedem.Asi to vypadá divně,ale já k těmto věcem mám takřka osobní vztah.Proto mi vadí tyhle dotazy a neustálé vysvětlování.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od kelly.ok » úte 11. pro 2018 20:31:23

A vidíš, je to přesně o tom... dříve nebyla jiná možnost než příručka techniky z roku 83, dnes jsou možnosti mnohem širší a cesty jak se k informaci dostat mnohem snadnější a rychlejší. Byl by tedy tazatel sám proti sobě, kdyby si volil složitější cestu. Tebe nikdo nenutí to číst, natož někomu radit, když na to nemáš chuť. Kritizovat ty, co se o to snaží mi správné nepřipadá. To že člověk bez znalostí nemůže dělat velké akce si namlouvat určitě nikdo netroufá... bavíme se tu o tom, že každý nějak začíná. Kde je dáno, že pro účast ve foru musí mít někdo takové a takové předpoklady? Jak to chceš filtrovat... je logické že sem přijdou lidi co mají znalosti prostě blízké nule až nulové a nijak tomu nezabráníš. Proč by forum nemohlo plnit i funkci toho odrážedla od té nuly... nevidím na tom nic špatného. Proč si tu hrát na nějaké elitářství a exluzivní uzavřenou společnost? Co když ta jedna ochotná rada tady odstartuje nějaký sled událostí na jehož konci bude šikovný zvukař? Sám jsem ve spoustě věcí odkojen zdejším fórem případně audiowebem... nebýt jich, spoustu věcí, které nyní vím bych nevěděl, nebo by mi trvalo mnohem déle je získat. Nevím jak ostatní, ale narodil jsem se a nějakou dobu i žil s nulovými vědomostmi o tomhle oboru. Už to, že se někdo zeptá ukazuje spíš na chuť danou informaci zjistit... to jak s ní člověk pak naloží a jestli ho to pomůže nakopnout k rozšiřování a pochopení souvislostí odsud většinou nepoznáme. Každopádně pokud zde tu informaci nedostane, půjde pro ni jinam, nebo se na řešení problému vykašle, obě varianty jsou podle mého špatné... pak se nelze divit, že to tu umírá.

Technika je technika a občas odchází... samozřejmě je dobré mít k tomu nějaký vztah a starat se o své cajky. Nevěřím, že někomu ze starší generace technika neodcházela... samozřejmě chápu, že možnosti nebyly takové jako dnes, tudíž péče a opatrnost o vše asi skutečně byla vyšší. Další věc je dnešní rychlejší morální zastarávání techniky... a opět, dneska je jiná doba, možnosti získat novou techniku jsou řekněme obecně lepší, proč to nevyužít a lpět na staré technice za každou cenu. Je to prostě stroj, pracovní nástroj,... stejně jako se krumpáč zlomí, pneumatika píchne, tak zesilovač shoří. A navíc ve chvíli kdy je to majetek někoho, ať se k tomu chová jak chce... je to jednak čistě jeho věc, druhak mu lze třeba poradit, jak se tomu pro příště vyhnout...

Mít někomu za zlé, že si koupí náhradu rozbité věci, nebo že má možnosti opatřit si informace jinak, snadněji, mi trochu zavání hořkostí a možná i závistí nad tím, že "ti starší" tyto možnosti neměli, tak proč by je měl mít někdo dnes.

Uživatelský avatar
slava

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od slava » úte 11. pro 2018 22:50:09

Něco na tom je,kdysi několikrát jsem byl zván nad rozbalenou krabici domácího kina,kterýžto majitel byl totálně v řiti z hromádky kabílků.Ale nechci drobit téma - pořád mám názor,že terminus zvukařina má už nádech dejme tomu profesionálnější,než rada prodavače Electroworldu.Asi tak.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Robert » stř 12. pro 2018 6:57:54

Osobně je mi bližší názor Slavy než Kellyho. Víte proč? Jsou tisíce jiných fór, kde je informační hodnota nulová. Z těch trolů, kteří před rokem přišli s debilním dotazem na který by odpověděl průměrný žák ZŠ a po roce najednou ten samý člověk rozdává rady druhým. Tohle fórum pro mne bylo výjimečné v tom, že rady dávali lidé, kteří o věci opravdu něco věděli. Pár lidí znám i osobně a tuším, co od nich mohu pochytit a odkoukat. Je to ale především otázka admina jakým směrem chce, aby se web ubíral a proč. Dobře se podívejte na to, jakou práci si uživatelé dají s tím, aby o sobě něco sdělili při registraci. Většina vyplní jen to, co je nezbytně nutné. Proč jsem osobně vyplňoval po pravdě a docela kompletně?? Aby si o mne druhý mohl udělat obrázek a nějaký názor. Aby, když někdo z potřebných zjistí, že jsem v jeho blízkosti a mám to, co jej zajímá, mohl po domluvě přijet vyzkoušet. Nebo, pokud zjistím, že tazatel je v mém dosahu, mám větší snahu mu pomoci. Navštěvuji tohle fórum docela často, i když většinou sedím za bukem a jen pasivně přihlížím, právě pro jeho renomé z minulosti. Mrzí mne, že tu už nediskutují kvalifikovaní zvukaři a technici, kvůli jejich příspěvkům kolem zvukařské praxe a recenzím na techniku jsem se registroval.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od CharlesBass » stř 12. pro 2018 10:02:22

To je nějaký předvánoční splín či co? :-) Víceméně ale, se dá souhlasit se všemi argumenty, nicméně si nemyslím, že by bylo až tak zle :-) Je pravda, že pro zkušenější zvukaře je až zarážející, jaká otázka a jakým způsobem je položena. Pro mě je třeba mrzuté, že se člověk který se ptá neobtěžuje popsat situaci ani trochu komplexně a dokonce ani v srozumitelné češtině.

Pro srandu sem si našel svůj první dotaz zde. Je starej 10let. No, něvěřil sem chvíli svým očím :-D :-D Připadá mi, že podobně by mohlo vypadat víc zvukařských dotazů, a ne to z nich pracně tahat jak z chlupatý deky a pak vlastně vyjde najevo, že větší problémy jsou spíš úplně jinde. Protože člověk přece tohle nezažívá jen na zvukařině, vždy pokud člověk kdekoliv něco chce, musí dát najevo jasnou představu a pokud ne, tak je zavalen upřesnujícími otázkami, které jsou často složitější než jeho původní otázka. To přece zažívají u telef. operátorů, v autosalonech, v kuchyňských studiích, kdekoliv, nakonec i v bordelu přece.

Asi to je opravdu dobou, že obecně jsou lidi konzumenti. Nepotřebují nic řešit, a vlastně jim mnohdy stačí, aby "auto bylo červené a mělo hlavně bluetooth". No a jakýkoliv jiné téma(problém) okolo toho auta je staví do role pitomců, kteří tomu nerozumí a buď se musí zeptat, zjistit, kam se leje kapalina do ostřikovačů, nebo to nechat na servisu a žít spokojeně dál.

A věřím, že že existují i zvukaři, kteří nikdy nedrželi páječku v ruce, netuší co vlastně znamená line-array, nevědí nastavit IP, ale i tak dokážou solidně nazvučit třeba např. Roling Stones pro 100tis lidí.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od exxxi » stř 12. pro 2018 14:04:29

Admine, to dej do FAQ jako vzor, jak vypadá inteligentní dotaz.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Petr Z. » pát 14. pro 2018 19:44:58

Byly to krásný časy, kdy na tomto fóru působili skuteční machři z oboru. Nebyli to žvanilové, ale lidi, kterých jste se mohli zeptat na cokoli a dostali jste odbornou odpověď. Dnes sem chodí velmi mladí lidé, absolutní laici, co ani nemají skutečný vztah ke zvukařině, jako oboru. Spíš podle jejich dotazů chtějí maximum rámusu co nejlevněji, většinou na machrování před vrstevníky.
Další skupina ještě mladších si plete zvukařskou kreativní práci s něčím, co ze všeho nejvíc připomíná virtuální servis levných přístrojů z Číny a obecně zaměňuje pojmy "zvukařina" a "reprodukce v bytě".
Byli tady lidi, za kterými byly vidět reálné výsledky - ať už technici jako Hubert Mašín, nebo renomovaní zvukaři, ochotní kdykoli s čímkoli poradit.
Projděte si prosím dotazy za posledních pár týdnů. Velká většina je z oblastí domácí reprodukční techniky /dyť to taky dělá zvuk, ne?/, další si bez porady koupil nějaký přístroj a teď vůbec neví, co s ním, co vlastně má umět a k tomu neumí anglicky.
To imho nejsou témata, vhodná do diskuse webu s takto honosným názvem.
Mám totiž dojem, že ti mladší zcela ztratili pojem o tom, co to vlastně ta "zvukařina" celkově je a co obnáší.
Ano, je pravda, že pod termín "zvukařina" dnes ti nejmladší bez přemýšlení zahrnují naprosto cokoliv, co vyluzuje jakýkoli zvuk.

Abych nebyl jen tak kritický - co tak na zkoušku zřídit "Poradnu pro začátečníky", případně "Univerzální poradnu" aspoň do doby, než tento web definitivně zanikne?

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Otas » pát 14. pro 2018 20:35:04

Petře, já si na rozdíl od Tebe myslím, že tento web na tom špatně není. A nehrozí mu v brzké době zánik. Ale o tom už jsem psal.
Sortovat sebevědomí lidí přiřazením k začátečníkům a nebo výše se mi jeví nesmyslné. Proč budovat nějaké kasty?
Naštěstí většina přispívajících se ptá rozumně a to i začínající...
Na poraženecké diskuse nemám čas, akce čeká :).

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od strapal » pát 14. pro 2018 20:43:34

Je třeba se smířit s tím, že je jiná doba. Nějaké dělení na profi - neprofi je nereálné. Prostě toto fórum je neuzamčené, přístupné všem a proto se tu ptají všichni na všechno. Dnešní mladý lid prostě nebude trávit čas gůglením a prodíráním se vlákny. Prostě to není styl dnešní doby a generace. Takže je naprosto zbytečné rozčilovat se nad základními dotazy nebo řešit pohodlnost či drzost tazatele. Podívejte se, jak to dnes vypadá s morálkou už na základní škole, nedejbože na střední... S tím se nedá bojovat, prostě to tak je.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od safa » úte 31. pro 2019 14:39:09

istuchlik píše:
úte 15. kvě 2018 20:31:49
Proč nenormální, to je čistě osobní volba. Já jsem se tomu taky poměrně dlouho bránil, ale musím uznat, že na některé věci je to opravdu šikovné.
... a nektere nesikovne... jako u vseho. pro mne ma FB jednu zasadni nevyhodu: ty temata rolujou porad dal a neni tam nikdo, kdo by je tak prehledne rozrazoval jako Martin, ergo je trochu obtizne tam dohledavat informace ze starsich diskusi. V tom ma BB pro mne porad obrovskou vyhodu neb se stava jakousi encyklopedii s tematickym rozrazenim a take se silnym vyhledavacim nastrojem (mam na mysli samozrejme indexaci hledaci).
přestal přispívat Honza Šafařík (respekt a díky za vše)
Kdyz mne na nejaka zajimava temata cas od casu upozornis klidne k nim neco napisu.
Také si myslím, že je naprostá hovadina, aby z deseti či patnácti potenciálně živých vláken zůstávalo na titulce jen pět. To je naprosto zvrácený systém, který tohle fórum zabije, Martine.
... s timhle teda musim souhlasit. Dalsi co mi pije krev je mizerne rozlisena ikona "živého" vlákna od těch neživých - tmavěčervené linky se od černých odlišují fakt špatně. Fakt je ze sem chodim jednou za uhersky rok, ale vzdycky mi dá práci probrat se tím co žije a co nemá cenu otevírat... člověk pak odpovídá na starobylá témata... jako je třeba tohle :D
PeBe píše: Vysvětlujme jim trpělivě vše od nuly, namísto plivání na neschopné tupce. Jedině tak totiž může povstat kvalita fóra.
... =D> skvělý příspěvek, díky za něj... a také za tento Tvůj závazek ;) .

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: (NE)Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Martin » pon 06. led 2020 20:49:04

k Vánocům a konci roku patří tradice - motání zmrzlých kabelů po rozsvěcení vánočního stromu na náměstí, zvučení dětí, ze kterých jde jen teplý vzduch... a Honza Šafařík, který zasedne ke kompu a vysype kvalifikované (bez ironie) odpovědi na nejméně padesát témat... ale díky i za to! ;)
Také si myslím, že je naprostá hovadina, aby z deseti či patnácti potenciálně živých vláken zůstávalo na titulce jen pět. To je naprosto zvrácený systém, který tohle fórum zabije, Martine.
Přátelé, kamarádi... musím se vám k něčemu přiznat - až dnes jsem objevil, že si počet posledních témat může každý registrovaný uživatel nastavit sám, viz kliknout vpravo na své jméno > Uživatelský panel > Nastavení > Prohlížení příspěvků > Zobrazit nedávná témata.
Ovšem jak jsem již kdysi psal, je to hotová funkce, ovlivnit ji více nemohu (např. co zobrazí).
Dalsi co mi pije krev je mizerne rozlisena ikona "živého" vlákna od těch neživých - tmavěčervené linky se od černých odlišují fakt špatně. Fakt je ze sem chodim jednou za uhersky rok, ale vzdycky mi dá práci probrat se tím co žije a co nemá cenu otevírat... člověk pak odpovídá na starobylá témata... jako je třeba tohle :D
Mno jo, ono to není na takovou (ne)četnost návštěv stavěné. Obdivuji v tom případě Tvoji trpělivost. A opět mohu jen doporučit Nepřečtené příspěvky, to se ti aspoň seřadí od nejmladšího po nejstarší.

A ještě jedna věc, když už jsem sem zabrousil - upravil jsem název tématu/příspěvku, protože umírání vypadá opravdu jinak.
administrátor, moderátor

Odpovědět

Zpět na „Bar“