(NE)Umírající Zvukařina?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od PeBe » pon 01. říj 2018 8:03:37

Začínal jsem doslova od píky, kdy jsem si v pubertě, někdy okolo šestnácti let, vysnil, že budu zvukařem. Brácha mě totiž vzal za svým kamarádem (Lubor Novák) do tehdejšího Supraphoňáckého studia Mozarteum a to mě ohromilo... Po čase jsem na to zapomněl. Znáte to, holky, pivo, skateboard,... a vojna... a pak do chomoutu... :-) Pak přišel listopad '89 a snaha soukromně podnikat, snažil jsem se rozjet na vesnici pořadatelskou agenturu a k tomu jsem si začal kupovat šroty od muzikantů, kteří se jich zbavovali na úkor takových blbů, jako já, aby si koupili nové u Thomanna :-) Pochopitelně jsem si namlel hubu a šroty mi zůstaly. Ujmul jsem se pak místních mlaďochů (dnes Homer Street) a postupně jsem začal chápat o čem zvuk je. Všechno jsem si musel prošlapat a vyzkoušet sám, nebylo totiž fórum, kde by mi někdo z profi, nebo semi-profi ligy poradil. Až posledních pár roků čerpám zde a troufám si tvrdit, že je to slyšet ;-) Jsem proto přesvědčený, že vymezení fóra "pouze pro bílé" není dobrá volba. On i ten "blb s komerčním šrotem", pokud to se zvukem bude myslet vážně, jednou může přejít na druhou stranu barikády a co víc, jednou může být i dobrý :-) Pokud dnes ten "potěr" vymlátíme, může se stát, že jednou vymře zvukařina jako taková, ne jen fórum o ní... ;-)

Páni profíci, když berete na milost semi-profi a možná i mě z vesnické ligy, učiňte totéž i pro ty kluky na úplném startu. Děkuji vám za ně. :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Martin » pon 01. říj 2018 11:34:59

Petr Z. píše:Také si myslím, že je naprostá hovadina, aby z deseti či patnácti potenciálně živých vláken zůstávalo na titulce jen pět. To je naprosto zvrácený systém, který tohle fórum zabije, Martine.
Technická:
Nevím, zda jsem správně pochopil připomínku. Na titulní stránce je nahoře zobrazeno 5 posledních témat, v nichž přibyl příspěvek. Mohu nastavit počet, obsah však ne, takový je systém, rsp. jeho funkce.
Optimisticky doufám, že všichni vracející se registrovaní uživatelé používají primárně Nepřečtené příspěvky. Pro ostatní toho o moc víc udělat nemohu.
administrátor, moderátor

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Palko » pon 01. říj 2018 15:35:51

Pánové, téma Umírající Zvukařina? je blbost, která tady nemá co dělat. Nevím kdo a proč s tím přišel. Žádná zvukařina neumírá.
Jedni psát z různých důvodů přestali, jiní začali. Vývoj se nedá zastavit. Ano a objevují se žádosti o radu opravdu v té nejnižší kategorii ozvučení. Komu tyto otázky vadí, tak ať je ignoruje. Pan PeBe krásně popsal i vývoj u jeho samotného. Od nákupu jinde vyřazeného šuntu až po jeho semi-profi vesnickou ligu. Starý mají vždy tendenci zatracovat ty mladý, tak je to vidět už v černobílém filmu pro pamětníky, kdy ti mladí - zatracovaní, byly naši otcové. PeBe správně píše, že nakonec se alespoň někdo z dnes pro vás uch vypracuje na vám rovného. Totéž můžete říct o stavu mladých automechaniků, kuchařů, truhlářů, klempířů ...…….
Zvukařina je tak specifická profese, že stačí jeden pro první ligu na 100 000 obyvatel a tak 3-5 pro druhou ligu na 100 000 obyvatel. A to se vždy urodí. Podle pláče některých z vás to vypadá, že snad za 20 - 30 let už tu nebudou žádná koncerty, festivaly....
Ale budou a budou na nich i dobří zvukaři. Jen možná někteří z nich budou sténat - ach ti mladí, ti k ničemu nejsou.
Tak to asi bude pořád dokola.
Řešte tedy tady raději odborná témata a raďte těm začínajícím klukům a nepište blbosti - Umírající Zvukařina?
Palko.

Uživatelský avatar
sláva

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od sláva » úte 02. říj 2018 17:41:41

No Palko,tak úplně bych nesouhlasil.Přibývá stupidních dotazů,většina si ani nepřečte návod.Hned by chtěli všechno a to prostě nejde.K principu zvučení patří elementární znalosti různých veličin a oborů,o sluchu nemluvě.A tak se nakoupí aparát, no a řeší se-co dělat, aby to hrálo.A vysvětlovat těmto šílencům impedanci,zapojení reprobeden,symetrii a nesymetrii - to je přece blbost.Vždycky jsem si o problému našel ,co šlo a pak se teprve ptal (abych nebyl za debila).Teď každý může potýrat internet,navštívit poslechová studia,předváděčky PA a přesto to nedělá.Chce vyřešit svůj problém jinými - a o tom tohle fórum není.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od PeBe » úte 02. říj 2018 18:29:43

Ale no tak... Nehrajme si na spolek moudrých starců, co všechno umněli už od školky :-) Těm klukům chybí vzory. Škola jim je moc nedává a rodiče musí honit prachy... :-( Buďme jim vzory my. Moc se za to přimlouvám. V mých ranných začátcích jsem pomalu týden, co týden prudil s dotazy v Plzni u pánů Houdka, Berky, Kvídery, koukal pod ruce Rudovi Hálkovi, Pavlovi Hlávkovi, Jirkovi Hojčímu, ve studiu Romana Šándora (tehdy ještě v Tachově) koukal, co a jak má zapojené a u Michala Janečka v Domažlicích poslouchal... Těm všem vděčím za hodně a především za to, že se ke mně nechovali, jako k polodebelnímu blbci, ale dělali mi zvukarinucézet, když ještě ani nebyl internet. Fórum by nemělo sloužit jen pro akademické debaty pár vyvolených. Ale možná se mýlím, koneckonců jsem profesionál v jiném oboru... :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
sláva

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od sláva » úte 02. říj 2018 18:59:23

Ale já se nepovyšuju,stařík chytrej taky nejsem.Tenkrát jsem začínal v M.Boleslavi,v kulturáku a ptal se,chodil s bedňákama.Podařilo se mi vetřít se do přízně Jirkovi Brabcovi (byl zvukmajstrem v Mozarteu,tenkrát dostali Harrisona,americkej míchací pult).Po prvních lekcích jsem chodil v předklonu,protože to byla těžká science fiction.Proto jaksi očekávám,že vážný zájemce o zvukařinu se základy naučí,odkouká a pak se bude ptát.Jestli sis všiml,tak spousta dotazů je položená stylem,který ani člověk v zvukařině honěný,z voleje nepochopí.Tak bych prosil také trochu pokory.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od asterix1 » úte 02. říj 2018 19:16:32

Úplný súhlas se Slávou. Tento web má definitívne klesajúcu úroveň, čo sa týka kvality príspevkov resp. novozaložených vlákien. Nie som si istý či si dnes ešte zaslúži tento názov.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Palko » úte 02. říj 2018 20:32:42

No tak už tu přestaňte vy zvukařští mazáci truchlit na klesající úroveň přispěvků a novozaložených vláken. Kvalitu tohoto webu tedy uveďte na vámi vysněnou úroveň vašimi novými kvalitními příspěvky a bude to. Kvalita tohoto webu bude taková, jak budete ochotni se mu věnovat a vysvětlovat, radit, navrhovat… Tímto sténáním, jaké to bylo dřív a jak to jde s webem i mladými do kopru nic nevyřešíte jen se budete chlácholit jak po vás a bez vás už nic fungovat nebude. Ale bude. A jsem přesvědčen, že za 20 let bude zvuk na hudebních akcích ještě lepší i díky výrobcům a technologii. Když srovnám s čím jsem začínal (ARO 835, ARO 932, ARM 9308, transiwaty…) a porovnám to zvukově, rozměrově, váhově i výkonově, co za tehdejší půlroční výplatu jsou pořídil k ozvučení a co se dá pořídit za půlroční výplatu dnes. A o ty kluky se taky nebojim.
Palko.

Uživatelský avatar
slava

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od slava » stř 03. říj 2018 8:50:05

Vůbec si nerozumíme.Otevřel jsem si zesilovače a je dotaz - jak zapojit fousy na speakonu,jedu-li bridge.Do prčic,každej zesák to má namalovaný na sobě anebo je to v návodu.Případně otevřu gůgla.A takových dotazů je třetina.To mi přijde divný.To vím taky,že pár lidí to zvládne a bude provozovat na profi ůrovni,ale takové dotazy jsou zbytečné.Anebo v mixech - kam zapojit aktivní sub? To už přece není normální!A další - poříděj si novou věc - třeba kompresor,a místo aby si hráli a zjišťovali, jak a proč, tak chtěj popis nastavení.Tohle mi hlava nebere.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od mkarr » čtv 06. pro 2018 23:39:35

Dovolím si trošku oživit a třeba pobavit. Myslím že dotazy které se tu občas objevují a nad kterými se občas někdo rozčiluje, nejsou zase tak drsné. Tady jsem našel něco, u čeho nevím, jestli je to xmíchu. Ale snad jo.
https://www.soundonsound.com/forum/view ... 15&t=60160

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Bildic » sob 08. pro 2018 8:58:16

Pekné potvrdenie úvahy
“I could be doing this all completely wrong.

Unfortunately, yes, you are.”

Príde mi to skôr na oživenie a opätovné prilákanie na fórum. Bolo by zvrátené kupovať si technológie podľa obrázkov a nečitať si čo kupujem.

Alebo možno výpredaj v supermarkete potravín a potom farebný obrázok je zárukou High End, HIFi, Profi, ...

Crashpc
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: pát 31. črc 2015 18:09:19

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od Crashpc » pon 10. pro 2018 20:34:20

... A že mě sem dostalo právě živé téma. Obecně umírají skoro všechna fora. IRC umírá, zůstává jen darkweb a komerce. Chat umřel, všechno jde do kelu. To jde jen konstatovat. Jestli je to zdravá očista, nebo nějaký exodus, to neumím klasifikovat.

Kdo chce dnes něco udržet, musí to buď mít zaplaceno, nebo se snažit sám ze své iniciativy. Konstatovat takhle něco z dálky, to se dělá snadno, ale nic se tím nezmění. Já v tom vidím od každého aspektu trochu. Znalosti, lenost, nedostatek pocitu ocenění při pomoci (nula, ještě Vás vyfakujou), komerce, přesidlování komunit na xichtbůk atd....

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od PeBe » úte 11. pro 2018 8:06:24

Již staří senátoři ve starověkém Římě horovali nad neschopností mládeže, její leností a povrchností a hrozili se doby, kdy ona převezme otěže řízení státu. Od té doby se nic nezměnilo. Generaci za generací se to opakuje. I já jsem již ve věku, kdy nadávám na mladé, že nic neznají a neumím si představit, že mě jednou nahradí v mém zaměstnání... :-D Jen si tak říkám, kterak nadupaní zodpovědností a znalostmi museli být ti praprastaří senátoři, když byli mladí. A co teprve jejich otcové a dědové... :-D :-D

Kterak jsme asi museli připadat těm starým pardálům před deseti, dvaceti,... sáti lety, když jsme se jich ptali, face to face (book se přidal mnohem, mnohem později), na úplné základy ? Jak debilně bychom se asi tenkrát ptali, kdyby byl za našeho mlada internet? Mít tenkrát stejné možnosti, jako mají oni dnes, byli bychom úplně stejní. My jim dnes můžeme závidět a také určitě závidíme, jejich mládí a možnosti, ale hlavně, obojí dohromady, že mají spoustu času své možnosti využít, nebo i promarnit. Smiřme se s tím, že oni budou ti, kdo "za pár" převezmou od nás otěže a usnadněme jim to. Vysvětlujme jim trpělivě vše od nuly, namísto plivání na neschopné tupce. Jedině tak totiž může povstat kvalita fóra. Jedině tak se budou ti mladí vracet a budou říkat všem známým: "Ty vole, na zvukařině sou fakt machři, kde mi bez prudy poradili." Zatím mám z některých reakcí pocit, že si budou říkat spíš: "Ty vole, na zvukařinu ani nelez, je to jenom banda samožerskejch prudičů..." ;-)

Jen bych ještě doplnil, že své přesvědčení jsem nabyl na fóru pc-help, kde jsem hezkou řádku let působil, jako moderátor a kde jsme se vždy snažili o přátelskou atmosféru ve fóru. Znám od tamtud mnoho případů, kdy tam začal chodit kluk se zcela mimo mísovními dotazy, aby se z něho po nějakém čase stal opravdu fundovaný rádce, který pomůže třeba s výběrem komponent, nebo dokáže pomoci s odvirováním počítače... Chovat se k němu od začátku, jako k póvlu, nikdy by se nevrátil a fórum by umíralo...
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
slava

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od slava » úte 11. pro 2018 8:32:58

Jo,jo.Ale taky platí : vocaď - pocaď.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Umírající Zvukařina?

Příspěvek od kelly.ok » úte 11. pro 2018 10:32:53

Souhlasím s PeBem, každej nějak začínal, každej byl v situaci, kdy věděl kulový. Jak jinak to zjistit, než se ptát (občas i jako debil), číst atd... internet je plný informací (které tam mimochodem stejně musí někdo odpovídajícím způsobem napsat). Jde najít všechno, ovšem pro někoho, kdo o tom neví ani základy je těžké rozlišit to, která informace se ho týká a je pro něj relevantní a která už ne (platí to obecně, ale o to těžší je to pak u odborných témat, jako např. zde).

Kdyby platilo "vocaď - pocaď", tak by se pak o audiotechniku asi měli zajímat jen lidé, co už nějaké základy o audiotechnice mají... Od nuly by s tímto přístupem neměl nikdo šanci získat jakékoliv informace.

Pak přijde někdo, kdo reaguje narážkami na lenost si něco vygooglit... ano, může to tak vypadat, ale co když se jen ztratili v záplavě informací. Internetová komunikace nám všem umožňuje si spoustu věcí usnadnit, tak proč si to komplikovat a nezeptat se přímo. Šance že získám správnou informaci tím, že se zde zeptám (i kdyby na kravinu z pohledu ostříleného profesionála) je vyšší, než když si naprostý začátečník bude zkoušet třídit z hromady informací sám dle svého uvážení (je poměrně velká šance, že vytřídí zrovna ty užitečné nebo informace nesprávně aplikuje na svůj konkrétní problém).

Přirovnal bych provoz fóra k výrobci aut... buďto výrobce (admin) chce obsáhnout velkou část trhu (chce mít aktivní fórum), tak se vydá cestou Volkswagenu a dělá široké spektrum výrobků. Bohužel se nevyhne tomu, že v některých aspektech bude kvalita trochu pokulhávat. Nebo chce mít hyperkvalitní výrobky bez kompromisů a vydá se cestou Rolls-Royce... pak se ale nemůže divit, že mu do autosalonu přijde řádově méně lidí. Pak je ale otázka, jestli pro okruh elitních zvukařů v čechách není jednodušší problém konzultovat individuálně, než kvůli tomu provozovat fórum. Osobně tedy vnímám fórum právě jako místo, kde se může scházet nejen ta elita, ale i my začátečníci a amatéři a něco se tu dozvědět. To že to je občas formou z jistého pohledu debilních dotazů je daň za to.

Odpovědět

Zpět na „Bar“