Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Mára_V
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř 14. lis 2018 12:07:31

Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od Mára_V » úte 22. led 2019 14:32:49

pozn. admin: odděleno z viewtopic.php?f=10&t=8363
------------------

Možná trochu mimo mísu, pokud ano tak se omlouvám.....:-) Nevím "jak" respektive s jakým aparátem a zvukařem jezdíte... ale pokud máte nějakého stabilního zvukaře, nebylo by dohalení nástrojů vhodnější nechat na něm..? Já osobně dost skřípu zuby když si muzikanti takto halí a efektují vysloveně akustické nástroje na jevišti... (u el. kytar atp. je to něco jiného) Přeci jen, zvukař je tam od toho aby slyšel "co jde do lidí" a muzikantova představa na jevišti, mnohdy i hezky nazvučeného a neafektovaného samostatného nástroje nemusí vždy ladit s ideálním podáním celku ven... Nemluvě o tom, že třeba alespoň my s kolegou třeba s haly pracujeme hodně, mám vždy jendu ruku pořád na efektových sendech a dohalujeme jednotlivá sóla nástrojů, delší vokály atd... což z principu muzikant může při hraní jen těžko stíhat, snad přepínat footswitchem předpřipravené presety ano ale tím to končí... To jen takové zamyšlení a pohled z druhé strany sálu...:-)

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od Martin » úte 22. led 2019 15:05:21

Mimo mísu je jen, že takový dotaz připlácneš k tématu o technice, tohle není FB... Takže jsem oddělil do Baru.
administrátor, moderátor

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od mmmartin » úte 22. led 2019 18:51:38

Odjakživa platí, že maminka, režisér a ten na pódiu má vždycky pravdu, s tím asi nic neuděláš.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od TomasVv » úte 22. led 2019 22:40:36

Kdo chce kam, dobře mu tak.

Takový muzikant má prakticky 3 možnosti:

- naefektuje si nástroj sám, podle vlastních představ, bohužel ty představy si udělá někde jinde a na jiný aparát, než pak bude hrát...

- svěří se do péče místního zvukaře a děj se vůle páně a toho místního zvukaře

- najme si vlastního zvukaře a s ním si doladí, jak se to panu muzikantovi líbí a naopak jak to pan zvukař potřebuje
Dělám, co mě baví.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od exxxi » úte 22. led 2019 23:08:06

Tento problem zazivam jen u cikanskych kapel v tom provedeni, ze se vsichni nahrnou pred PA, chtej vic halu, vic delaye a nesmis to vypnout ani pri mluveni mezi pisnickami. A taky se tezko vysvetluje, ze ten zahuhlanej prebasovanej zpev neni srozumitelnej, natoz sexy.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od safa » úte 31. pro 2019 15:30:22

Mára_V píše:
úte 22. led 2019 14:32:49
Já osobně dost skřípu zuby když si muzikanti takto halí a efektují vysloveně akustické nástroje na jevišti... (u el. kytar atp. je to něco jiného) Přeci jen, zvukař je tam od toho aby slyšel "co jde do lidí" a muzikantova představa na jevišti, mnohdy i hezky nazvučeného a neafektovaného samostatného nástroje nemusí vždy ladit s ideálním podáním celku ven...
...ono dost záleží na domluvě. Ber to tak, že ten dozvuk je součástí zvuku nástroje, kterej si musikant pro tu danou skladbu vychytak jako součást dobře udělaného aranžmá. Pokud je to pravidelně spolupracující kapela a je s muzikantem řeč tak je tio IMO přínos pro obě strany: každá skladba může chtít něco jiného i co se efektu týče a pokud to muzikant vhodně zahrne do svého zvuku nemusím se o to starat už já... a můžu si jít třeba pro chlebíček z keťasu :D . Samozřejmě méně je tady více, celé to předpokládá že je s muzikantem domluva - ale to je obecný předpoklad zvukařiny.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od mkarr » čtv 09. led 2020 18:28:44

Taky když si to dělá muzikant sám a nemá zvukaře se kterám dělá častěji, může být buď docela dlouhá zvukovka, nebo docela překvalený zvukař, až mu tam muzikant nasmaží něco, co o zvukové zkoušce ani nezmínil. Ono jen nastavit si gain pro někoho kdo používá třeba volume pedál a na zvukovce nerozumí co je to "na plno" je psina. Když je muzikant profík a chápe že některé věci je dobré mít vychytané a nezáludné, tak je pak radost to nechat na něm, ať si hallí a dělá další vylomeniny jak je mu libo.

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od Krakonosh » pát 10. led 2020 8:08:06

Vždycky se muzikanta ptám, jak nejhlasitěji bude hrát :-D....a pak posunu gain ještě o něco níž (během koncertu jsou schopni až dvojnásobný hlasitosti, než co vší silou vypotí na zvukovce).

Co se halení týče - z pohledu zvukaře - poptávám se, jak to mají dělaný, pokud mi přijde hall moc, slušně se optám, zda ho jde vypnout/zeslabit. Jo, jsou muzikanti, se kterýma se to moc řešit nedá, tam holt pracuju s materiálem, který mi byl nadělen :-D

Z pohledu muzikanta - na akustiky mám nastavenej reverb o kousek míň, než by se mi zdálo optimální, na pomalý sóla to podpořím kompresorem, ten ho trochu vytáhne... Ale jo, už jsem jednou byl požádán o jeho vypnutí :-D. Znám zpěváka/flétnistu, kterej si jede mikrofon přes VoiceLive, kde si zapíná hally když hraje na flétny (a myslím si, že jich tam má dokonce několik podle typu flétny), což je super - ne, že bych mu před tím při sólech hally nepřisoloval, ale i pozornej zvukař to nestihne pokaždý hned a kór, když se třeba soustředí na zpěv a flétna hraje podkres...

Dále chápu, že když člověk třeba střídá několik akustických kytar, styly hraní a tak...v ideálním případě se na každej případ hodí jinej, jinak nastavenej dozvuk. To je pak u někoho, kdo si to vychytá, super. Ano, o 20% horší zážitek z kytary a 5% z koncertu bude, když jim tam nastavím jeden "všehall" :-D
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Halení (akustických) nástrojů apod. - proč nechávat na muzikantech, když jede i zvukař?

Příspěvek od PeBe » pát 10. led 2020 8:47:36

[OT]
na akustiky mám nastavenej reverb o kousek míň, než by se mi zdálo optimální
Kdysi, když mě kamarád zasvěcoval do "kumštu", mi říkal: "Hall pomalu přidávej od nuly a když se ti zdá, že je akorát, tak ho uber..."
[/OT]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Odpovědět

Zpět na „Bar“