_Nešvary sálů, divadel atd.

Napište ostatním, jaké to kde je - velikost prostoru, připojení, možnost využití místního ozvučení, stěhování, foto atd.
Pravidla fóra
Napište/vyfoťte ostatním, jaké to kde je - velikost prostoru, připojení, možnost využití místního ozvučení, stěhování, foto atd.
Zdrojem dat je (se souhlasem admina skupiny) i https://www.facebook.com/groups/ozvuceni/, díky za spolupráci!
Pro vkládání fotek prosím používejte pouze vlastní zdroje, nikoliv snímky z internetových stránek a služeb (stránky sálů, StreetView apod.)

Pokud budete se zde uvedenými údaji pracovat, doporučujeme údaje překontrolovat, zejména s ohledem na prodlevu od datumu, kdy byl příspěvek vložen.
  • Reklama
  • EAW RS series
Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od Ondráš » pon 16. čer 2014 22:52:54

Presne tak, Oto, sice ZVZ doporucuje nejlepsi ek. vyhodnost, ale pomyslny bic v podobe oddaleni realizace, prodleni zavazku tretim stranam, propadnuti dotaci nebo investicnich prostredku a v krajnim pripade hrozba pokuty nebo tr. stihani na podnet UOHS udelal ze zadavatelu otroky resici jen cenu. #-o

Z me zkusenosti je mezi zpusobem hodnoceni a vysledkem prima umera. Drive by me nikdy nenapadlo delat VR jen dle ceny, naopak cena byla kolikrat max. 50% hodnoceni. Sice ZD dala silenou praci i se zpracovanim hodnoceni, ale musim rict, nikdy nebyl s kvalitou problem, vzdycky bylo dodano co melo a v pohode. Nikdo ani moc neojebaval (ani stavebka, ani technologie).

Poslednich X let s nastupem nyni jiz predchozi vlady nastal jakysi hon na zakazkovou carodejnici, zacala se jen resit cena a spousta lidi od toho dala ruce pryc, protoze se bali napsat si prilis specificke parametry do ZD, aby to pak nekdo z konkurence "neshodil".

A o tom, jaky vliv na kvalitu provedeni stavby ma hodnoceni jen podle ceny, nemusim ani povidat - proste pruser. Jeden se pak [-o< , aby mu to nespadlo na #-o .

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3565
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od blaha » pon 16. čer 2014 22:56:30

Hele ono v podstatě stačí sehnat si pár drobnejch subdodavatelů, ne které je ale spoleh a kteří uměj a nediskutujou. Za ně obstarat ten nadhled a přehled o materiálech a technologiích (ty drobní řemesníci to prostě pro práci tak úplně nestíhají - zkušenost z vlastní rodiny).
Sám je pak sdružíš pod vlastní firmu a defacto si uděláš poctivě stavební dozor, jak na materiály, tak na technologii, třeba i ty materiály dodáš.
Je to ale spousta času, a hlavně štěstí na lidi. Pokud si to člověk ohlídá, pak ta práce může bejt odvedená pořádně a k maximální spokojenosti.

Takhle věřím, že to fungovat může.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od Ota » úte 17. čer 2014 9:50:29

blaha: To všechno není problém. Sehnat si k sobě na subdodávku AV techniky další spolehlivé komplice, dodat zboží a ošéfovat to, je běžnou praxí. Má to ale jednu podmínku: V rozpočtu projektu u investora je na to vyhrazena částka 2 mil. Kč. Ty víš, že to s odřenýma ušima dodáš za 1,9 mil, aby jsi kolegům a sobě jakž-takž zaplatil, fungovalo to dle našich profesních představ a nestyděl jsi se za zařízení a celkový výsledek. Jenomže generální dodavatel stavby se s Tebou začne bavit až od chvíle, kdy mu to nabídneš za 1,2mil., ale radši ještě méně. Pro jistotu ale shání ještě kdekoliv jinde a není výjimkou, že se najde ještě někdo další, kdo se nabídne za 0,8 mil. Proč ne, když výkaz výměr defacto nepožaduje nic konkrétního, na trhu je bezpočet srágor a investor se v tom nevyzná. Buď se ohneš a napereš tam ty omnitroníky, citroníky, a další mrdky a ještě něco vyděláš a nebo nadáváš na současnou praxi a máš prd.

V drtivé většině případů potkáš v závěrečné fázi stavby lidi od dodávek TZB, kteří by velmi rádi dělali smysluplnou kvalitní práci. Ale bohužel, všichni nadávají na neskutečný kocourkov a prasárny, které musí tvořit, protože jsou k tomu dohnáni neúměrným tlakem na šíleně nízké ceny a hlavně šibeničně krátkými termíny, které nastaly díky zpoždění předchozími profesemi. Ty nabraly prozměnu zpoždění díky nedostatečně provedené projektové dokumentaci. Ta však byla dostatečná, ale byla vypracována v rámci zadání a minimalizaci ceny pouze pro stupeň DSP, tedy pro stavební povolení. Domluvíš si termín nástupu na montáž ozvučovacího systému, ve smlouvě požaduješ dokončení předchozích profesí měsíc před slavnostním zahájením provozu. Přijedeš na plac, ale kabina technického bloku je zatím ve fázi betonového skeletu, jeviště je ve fázi neomítnuté hrubé stavby. Těžko sem asi něco montovat. Přijedeš o 14 dní později, truhláři pokládají hranoly na budování podlahy..., ve středu, ale spíše až v pondělí dalšího týdne by se mohli uvolnit zedníci, aby zde dokončili omítky. Ty víš, že termín předání prošvihnout nemůžeš, protože otevření baráku bude ve znamení megalomanské oslavy a demonstrace možností moderních scénických technologií. A hlavně, nedokončení může znamenat nevčasné převzetí a hrozí i propadnutí části dotace. Nemusí to nastat, ale generální dodavatel si za penále na nedokončených subdodávkách rád zmírní dopady podstřelených cen v tendru. Ostatní je již jen tvůj boj, na stavbě halda podivných induviduí, elektrikářům minulý týden zmizely dvě klubka CYKYny, řešil se jeden ztracený kufr s nářadím a není kam uskladnit drahou nevybalenou techniku. Všude halda prachu a bordelu a hlavně všude vzájemně si překážejících lidí. V den, (4 dny před slavnostním otevřením) kdy se konečně můžeš pustit pustit do práce v režii, někdo natře finální vrstvou jediné přístupové schodiště a minimálně den se na ně nesmí vstoupit. Do toho za tebou chodí zaměstnanci kulturáku s věčnými připomínkami, že už to mělo dávno fungovat, místní ochotníci potřebují nacvičovat, kapely zkoušet. Nedojde jim, že do budovy nastoupili ve chvíli, kdy je vše zdánlivě hotovo a že drahé technologie se tam začaly stěhovat až ve stejnou chvíli. A už vůbec je netrkne, že se ta technika nerozběhne ihned po vzájemném propojení a zapojením do elektriky. Obzvlášť v době digitálních technologií, síťování, integrovaných řídících systémů atd., které potřebují na odladění minimálně týdny ve zkušebním, avšak reálném provozu.

Jedna perlička na okraj: Byl jsem před rokem svědkem situace, kdy firma instalující ozvučení sálu, namontovala na portály pouze dvě, téměř komerční reprosoustavy s kusem dvojlinky, protože investor nehodlal akceptovat cenu kompletního řetězce, a tak škrtal nekompromisně kolonky. Bylo to těsně před zahájením provozu a nic netušící produkce tamního kulturáku již hrdě žila v domění, jak sál disponuje supermoderním ozvučovacím systémem. Bylo docela rušno mezi kravatáky, když jsem dramaturgy/produkční na to upozornil.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3565
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od blaha » úte 17. čer 2014 11:39:29

To byla spíš rekce na to, jak asi vidím možnost při instalační zvukařině provozovat stavební firmu a jak by to asi mohlo fungovat.

Pochopitelně jak to funguje v reálu, že peníze jsou až na prvním místě a o tom co se tam dá a co se vyškrtne rozhodují lidé kteří o tom nemají ani páru (a to nejen o technických věcech, ale i o stavebních) to znám, naše divadlo je toho zářným příkladem, i když zase to tak fatální není, ale víceméně drobných nesmyslů je tam plno.

Já osobně už jsem se z určitých věcí taky poučil a prostě do jistých nesmyslných projektů ani nejdu, protože se to zatím vždycky obrátilo proti a ve finále to vyšlo se ziskem na nulu, nebo ještě do mínusu. A minimálně s tím byli starosti.

Naštěstí poslední dobou (možná jak se hrabeme z krize), tak pozvolna začíná doba, že si i investoři uvědomují, že cena není vše a že je potřeba to udělat pořádně a správně, jedině tak se minimalizují problémy. No a ti pak třeba i ty 2 míče dají, protože jim dojde, že to co pořídí za mega, budou moct po 2 letech vyhodit, opravit, předělat a to nemluvím o kvalitě používání a ve finále je to bude stát podstatně víc.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od MADMAX » úte 17. čer 2014 12:04:55

2 Zdeněk Prodance: u toho studia jsem myslel rozpočet několika miliónů na zvukovou techniku (což popravdě má i dnes na ozvučení jen málokterý lokální kulturák či malé divadlo). - Samozřejmě ta jeho "stavební firma" je víceméně papírová, vlastní stavební práce dělá někdo jiný, pečlivě vybraný a spolehlivý partner, ale především je to o tom, že instalační firma je generální dodavatel a stavaři subdodavatel a nikoli naopak.
Potom se dá i do malého divadla dostat třeba DiGiCo SD8, místo aby peníze určené na pult skončily nakonec v betonu.

2 Ota: Moc jsem se bavil - ty jsi evidentně už několik takovýchto akcí absolvoval, že? A koukám, že vždycky a všude to funguje stejně...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3565
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od blaha » úte 17. čer 2014 12:28:05

MADMAX píše:místo aby peníze určené na pult skončily nakonec v betonu
No kdyby alespoň v betonu, ten musí kvalitou taky odpovídat aby to nespadlo.

Jenže ty peníze zmizí na rozkradeným ať už dole, nebo nahoře a taky se musí kalkulovat s tím, že ti lidi vlastně odmakaj jen max. polovinu pracovní doby, viz nedávné reportáže o stavebních pracech v Brně nebo na D1. To je dnešní běžná praxe, že jeden dělá a pět jich kouká, ale vejpletu berou všichni.

No a tohle si ten spolehlivej partner, nebo drobnej subdodavatel pochopitelně ohlídá.

Ale furt se to točí o lidech, ať už o tom kdo rozhoduje, platí, "dělá", nebo dělá.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od Ondráš » stř 16. črc 2014 21:58:04

Pánové, teď jsem se poprvé setkal se zkušeností, že generální dodavatel větší zakázky týkající se zejména stavebního a montážního charakteru specifických průmyslových technologií, jejichž součástí jsou poměrně náročné a úzce specifikované požadavky na rozvody audio a video, si na tuto část nevzal žádného specializovaného subdodavatele, přestože sám doufá, že to prý nějak bude fungvat, ačkoli sám nedisponuje potřebným know-how.
To myslím, že už je konečná fáze diletanství a není k tomu co dodat. :evil: :evil:

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od Ota » sob 19. črc 2014 19:50:04

Hm, něco někdy někde, jedna paní povídala...
Tak to trochu více upřesni, ať můžeme sledovat průběh.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Nešvary sálů, divadel atd.

Příspěvek od Ondráš » pon 21. črc 2014 18:03:53

Promin, ale nektere konkretni veci psat na web fakt nemuzu, nenecham se zavrit.
Napsal jsem to obecne hlave kvuli tomu, ze jde o princip, tady konkretne o nestastne zvolenou strategii dodavatele.

Odpovědět

Zpět na „Sály“