Čím obyčejně osvětlit malé podium

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
luboslux

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od luboslux » pon 13. úno 2012 18:06:19

Zdravím,
potřebuji čas od času osvětlit malé podium - pouze aby bylo osvětlené, nepotřebuji žádné barvy, blikání, řízení atp. Zkrátka postavím a zapojím do elektriky a ono to svítí :D.

Hledal jsem na foru, ale až tak jednoduchou aplikaci jsem tu neobjevil, pokud přesto je, omlouvám se.

Moje myšlenka je něco ve smyslu halogenových van na nějakých stativech. Jediné co mě napadá jsou klasické stavební světla, viz obrázek. Existuje nějaká jednoduchá levná varianta, která se používá v osvětlování - tedy patří na stage, ne na stavbu? Díval jsem se na PAR reflektory, ale pro tuto aplikaci mi to přijde jednak drahé, ale taky nešikovné a zbytečně složité.

Obrázek

Díky vám, za váš čas.
Lubo

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od OK2MDK » pon 13. úno 2012 18:13:22

Myslím že par je to co hledáš .- svetlo za pár stovek žárovka je teda dražší, stmívání nutné není . je to stejné jako ten halogen.

mirazvuk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 23. úno 2009 19:25:35
Bydliště: poblíž BpH

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od mirazvuk » pon 13. úno 2012 19:55:36

Halogeny ze stavby se samozřejmě dají použít, ale z vlastní zkušenosti vím, že ty žárovky v tom moc nevydrží a stačí často jen lehké klepnutí světlem a halogenka jde do háje. Nevím co se ti na PAR reflektorech zdá složitého a drahého, nejspíš si se díval na LEDPAR. Když si pořídíš něco takového http://www.dj-market.cz/svetelna-techni ... rovky-300w" onclick="window.open(this.href);return false; nebo silnější http://www.dj-market.cz/svetelna-techni ... rovky-500w" onclick="window.open(this.href);return false; ve 2 kusech, musí ti to nasvítit malé podium bez problému.

Uživatelský avatar
luboslux

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od luboslux » pon 13. úno 2012 20:42:22

Zdravím!
Trošku mě zarazila cena, hlavně těch žárovek, ale co navrhl mirazvuk, to nevypadá špatně. Ještě se jako neznalý zeptám, na jaké stojany se to dá věšet a jakým způsobem? Na těch závěsech reflektoru je většinou jenom dírka. Co se dívám po stojanech, tak většinou mají nahoře rameno do T, což zdaleka nevyužiji, postačí mi jedno světlo na stranu.
http://www.umerkura.cz/stojany-konstruk ... svetla.htm)

Díky vám za pomoc.

mirazvuk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 23. úno 2009 19:25:35
Bydliště: poblíž BpH

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od mirazvuk » pon 13. úno 2012 21:32:03

Ta cena žárovek je sice vyšší, ale zase jsou uzpůsobené trošku hrubšímu zacházení, i když všecko s mírou :)
Ty stativy si našel správně, na těch Téčkách jsou šrouby na které se to upevňuje, pokud ty Téčka nevyužiješ, pravděpodobně na upevnění nastoupí lidová tvořivost. Třeba tě správně nasměruje následující odkaz http://www.hdt.cz/exec/search.asp?EXPS= ... e=Fulltext" onclick="window.open(this.href);return false; . Záleží na tom, jaké zakončení na stativu budeš mít. Vzhledem k tomu že chceš 2ks světel a k tomu 2ks stativu si myslím, že se ti to svícení těmi stativy prodraží. Nejde to třeba přes nějaké háky pověsit na stage? Anebo je ještě možnost umístit světlo na zem na nějaký kovový kříž se šroubem. Dříve bývaly k vidění PAR světla s dvojitým držákem který se dal roztáhnout a světlo se postavilo na zem, ale teď už jsem je nenašel ...

Pavel Sokolovna
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 57
Registrován: sob 13. lis 2010 21:24:54
Bydliště: českobudějovicko

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Pavel Sokolovna » pon 13. úno 2012 22:17:58

Taky by bylo možné použít divadelní "vany" - pokud chceš opravdu plošné osvětlení. Koukni kdyžtak na artlighting. Existují v symetrickém a asymetrickém provedení. Pověsit na klasické háky na konstrukci střechy...

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Tomáš » úte 14. úno 2012 7:11:56

mne sa tie divadelne vany zdaju drahe, hlavne oproti tim "stavebnym"
A ono tu jednu parku znese aj takyto biedny stojan (som ho kedysi kupil :( ) http://www.dj-market.cz/sk/stativy-a-st ... n-dj-lts-6" onclick="window.open(this.href);return false;
a ten ma system ze to rameno na T je cez ten pin pripevnene tak ze ked ho das dole, mas na stojane pin zakonceny zavitom na ktory mozes pripevnit tu Parku alebo Vanu (sice stavebne sa vraj nemaju natacat tym urc. smerom...) a dostanenes tvar ako mas na tom prvom obrazku, inac u nas na slov. take ako mas na fotkee, som videl v Baumaxe podstatne lacnejsie ako v inych "norm." elektrach.
(lebo tie mohutnejsie sa vetsinou to rameno nasuva alebo vsuva do toho stojanu)
(a sak ktovie ci v buducnosti by sa ti taky lepsi aj nehodil, dokonca tie STVckove maju aj otvor v strede toho T ;) )
Na ledkach-PAr som tie dvojite nohy este nedavno videl na nete a mozno aj na klas. ale to aby clovek hadam skoro vsetky obchody poprezeral... aj tie krize predavaju, len mi okrem jednych v Thomanne pridu drahe :(

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Tomáš » úte 14. úno 2012 7:28:40

ten link mi hodilo v sk variante a nie v cz ako som chcel :(
a na obrazku to maju inak ako mi mame v skutocnosti :(

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Jose1 » úte 14. úno 2012 10:34:37

Poznámky z praxe....
- Ten stavební stativ nic nevydrží, má všechny klouby vyrobené z umělé hmoty.....proto je tak levný.
- Halogenové žárovky dodávané z výroby do (jakýchkoliv) van, jsou největší srajdy na trhu.
Vydrží svítit pár měsíců a pak buď vybuchnou, nebo se rozpustí....fakt! Tudíž výměna nutná za nějakou značku.
- S jakoukoliv žárovkou s vláknem nesmíš bůhví jak třískat, takže co se týče mechanického zničení vlákna, je to všude stejné.
- PAR je bodové světlo, vana plošné.

- používám k podobným účelům velké vany z divadla 500W, pomocí adaptéru vlastní výroby posadím na stojan pro repro. Pokud budeš mít zájem, tak ti to vyfotím.....

Uživatelský avatar
luboslux

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od luboslux » úte 14. úno 2012 14:46:02

Zdravím všechny,
ty divadelní vany by byly asi ideální, akorát cena ~2000 za kus + dva stojany po ~2000 je už moc. Bude to pro účely obecních akcí, tedy příležitostné použití.

Díky za postřehy, Josef1, pokud bys měl prosím chvilku, tak bych poprosil o nějaký nástin, jak to máš provedené, klidně postačí nějaký popis, díky Ti! Přiznám se, že mě hned na začátku napadlo, když jsem hledal stativy pro světla a viděl jsem jejich ceny, že by se dal koupit stojan na reprobox (levnější, šuntovější třeba ~700) a k tomu to nějak připevnit, ale bál jsem se to napsat, aby mě nějaká ortodoxní zvukařsko-světelská osoba hned nesjela :-).

Jinak ty PARy jsou asi bodovější, jak někdo psal - to by musely být v nějaké vzdálenosti od podia, aby to osvítilo nějakou plochu, což asi nepůjde, protože by to lidi ušlapali :( .

Takže teď přemýšlím, zda nějaké ty vany na nějaký držák na zem (podium) nebo na nějaké stojany. Teď jsem ještě našel toto: http://www.hssvitidla.cz/vypis_oddeleni ... zka10-85-6
Obrázek

Nevypadá to špatně a měl bych vyřešen problém se stojany. Na občasné použití by to mohlo být odolnější než halogenové žárovky. Jen aby to moc nesvítilo do očí, ale to asi svítí každý reflektor namířený na lidi na podiu.

Díky vám všem za postřehy!

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od blaha » úte 14. úno 2012 15:00:24

Lepší je nasvícení z vrchu, nesvítí to nikomu do očí.

Jinak starší divadelní světla se občas objevují na Aukru.

Taky by to asi (vůbec pokud nebude zastřešení) mělo splňovat nějaké el. předpisy proti vlhku a vodě.

Ad žárovky ve stavebních halogenkách, většinou odejdou hned po zapnutí, ono se i v manuálu někdy píše, že tam jsou jen na odzkoušení fce.

Ale jinak si člověk moc nevybere, vloni jsme dodělávali nějaké technické osvětlení, koupili jsme 500W halogenky, takovou tu střední třídu kvality, přímo uVO prodejce elektromateriálu. A po prvním svícení (v červnu) asi 3 hodin v kuse, po zhasnutí sice vydržela žárovka (Philipska), ale totálně se sklo rozsypalo (spíš jen rozpraskalo - bezp. fólie) na tisíc kousků.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Tomáš » úte 14. úno 2012 15:27:28

(no aj na svietenie z vrchu sa mi uz ozivali :( )
A s timi Parkami by som dokriza so 4 kusmi
nieco ako sa pise v clanku http://divadlo-technika.webzdarma.cz/servis/dotaz3.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

A na tych stavebnych refl. - vanach, ked som teraz kupil nove sa na prilozenych ziarovkach pise 1000 h zivotnost (mozno mensia svietivost) teda oproti druhym mensia asi o pol.

Sice najnovsie kupujem tie Emosacke po 1 eure co mi oproti parkovym pride o moc lacnejsie
a najviac mi v tychto vanach odchadzali ziarovky, ked som ich nechal blikat...
(zo sklom je to tiez kapitola sama o sebe)
A aj ta parkova mi minule odisla ani clovek nevie ako -nevydrzala 1 pod. a tot druha tiez poriadne pre nic :(
A ta skorsia sa ani reklamovat nedala.... :(
Tak mozno aj podla toho ako sa ktory kus podari.

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Jose1 » stř 15. úno 2012 13:46:22

Takto....

Kruciš ta fotka je ale mázlá...fuj...! :wink:

Já to koupil kdysi za flašku rumu a bylo to bez krycích skel. Sice tam nemá tudíž co popraskat, ale v létě se tam v noci pálí můry.....!! Ten smrad....!!! :D
Přílohy
IMAG0132.jpg
IMAG0131.jpg

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Tomáš » stř 15. úno 2012 13:56:15

sak mna tiez napadlo, ze kupit-zobrat ten nastavec-natrubok, co sa predava na zabudovanie do reprobedni a na koniec mu spravit otvor so skrutkou ;-)

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Čím obyčejně osvětlit malé podium

Příspěvek od Jose1 » stř 15. úno 2012 14:09:49

Já si to nechal vyrobit u zámečníka za relativně pár kaček.

Odpovědět

Zpět na „Světla, lasery, mlhy...“