Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

  • Reklama
  • DEMO 15
jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od jakubeff » pon 26. kvě 2014 11:18:29

Vážení světlonoši!
Potřebuji prozradit, v čem je rozdíl mezi

Varytec LED MULTIPAR 24×3W ZOOM (http://eshop.prodance.cz/led-multipar-2 ... y/d-96248/) 8.690,- Kč
LED PAR56 PRO 24x 3W RGB, DMX 512 (http://eshop.soh.cz/led-svetla/i343-led ... b,-dmx-512) 2.760,- Kč

Když jsem začínal se zvukem, taky jsem si radši nechal poradit, v čem je rozdíl mezi Skytecem a QSC, když "na papíře" vypadají stejně, než abych to nutně musel vyzkoušet.

Dále:
máte někdo zkušenost s tímhle (http://eshop.soh.cz/music-visualization ... n-48-basic) softem?

Totiž oč mi běží: se zvukem jsem se zaparkoval někde na úrovni cca 1000 lidí venku. Dál už se mi ani jít moc nechce - leda co do kvality. Ale světla k tomu mám 8× halogen. To je trochu nepoměr, řekl bych. Takže zkoumám, co by se tak dalo. Rozhodně svoji doménu vidím ve zvuku, světla beru trochu jako nutný zlo (světlonoši prominou) - nemíním hodiny trávit vymýšlením dokonalého světelného chorea a klidně bych se spolehl i na nějakou automatiku sofistikovanější, než je Eurolite KLS 20 a pultík Stairville DJ-X 16. Finanční strop jsem si dal 50 tis. Poradíte někdo, po čem se poohlídnout?

Díky
Jakub

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od blaha » pon 26. kvě 2014 11:42:52

Rozdíl je jasný, je to cena, ne teda tak úplně do slova, je to hlavně servis a spolehlivost. SOH tyhle světla bude tuším brát přímo od číňana, nějaká záruka tam asi taky bude, ale je nutné to vzit jako spotřebák.

Osobně bych ale zkusil pohledat a šáhnout spíš po wash a spot hlavách, případně skenerech, o výkonu 575W a vejš. po bazarech se dají sehnat i slušné kousky (ROBE, Martin, atd.) za velmi příznivou cenu. Z toho rozpočtu máš šanci sehnat tak 4-6 kousků. A pohybu a efektu to nedělá slušně.
Nevýhodou může bejt váha, spotřeba a rozměry.

Je tu taky možnost a dostupnost poshánět RGBW wash hlavy, ty se objevují i nové pod 10k/kus, ale opět za čistokrevnou čínu a tedy i s riziky s tím souvisejícími.
Výhodou je váha, spotřeba i cena, nevýhodou může bejt spolehlivost, a řešení případných problémů, pokud to ale vezmeš jako spotřebák, a vůbec přímo od číňana pak je to OK a dá ti to třeba ještě na 1-2ks na ND.

Ad soft. MV máme a používáme (když pohledáš, už se tu o něm psalo), máme teda 512 verzi a to když byla za slušnejch 12k. K tomu 2 převodníky a submasterovej pultík, ale to nutností není.
Pokud si ale tenhle softík naprogramuješ (tak den dva hraní a pak nějaký doladění na akci, která není tak hektická), tak se pak opravdu nemusíš téměř starat o to co dělá, prostě to funguje a dobře.
Nevýhodou by mohla být cena a v případě hlav malej počet kanálů (ale pokud si je dáš třeba na stejno jen se zrcadlením jedné půlky, tak ti může na pár, nebo čtveřici stejnejch, stačit i třeba jen 12 kanálů).
Další možnou nevýhodou, je, že ten program musí běžet s nastavenou prioritou Reálný čas (alespoň nám), jinak dělá probliky (jede realtime), ale jakmile ho spustíš, tak pokud do něj nehrabeš (na úrovni programování scén), tak bez problémů.

Jako vhodnou alternativou jsou pak zdarma dostupné Freestyler a QLC+ (oba tu mají své vlákna), ale u nich si nejsem jistý jak moc to jde a jak dobře dokážou reagovat na změny hudby.
Osobně jsem si s nimi hrál jen okrajově, a používám MV a to i na statické svícení, třeba scénického tance.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Světlonoš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: stř 26. říj 2011 16:18:38

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od Světlonoš » úte 27. kvě 2014 10:18:24

Ahoj,

co se týče softwaru, freestyler není sám o sobě schopný fungovat v sound modu. Standardně má v sobě plugin Sound 2 light, který je schopen krokovat chase/sekvenci na základě basových frekvencí/bordelu - popřípadě na beat(tap). Lze to použít, ale programování se tak jako tak nevyhneš.

Ohledně reflektorů - aby těch odkazů nebylo málo, zkus mrknout i na quad-color (RGBA) reflektory, např. http://www.chauvetlighting.com/slimpar-quad-12-irc.html Oproti RGB mají tu výhodu, že pracují vždy všechny ledky (tj. nejsou rozděleny do segmentu R G B ) + se vyhneš světelným artefaktům na obličeji, v případě, že bys je dával na front.

Světlonoš

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od jakubeff » úte 27. kvě 2014 10:34:35

Ahoj. Díky! Jsem ve stavu sběru informací, takže odkazů není nikdy dost :) . Tak se zeptám jako blbec: kolik by jich tak na stage mělo být? Je mi jasné, že: a) záleží na velikosti stage, b) na atmosféře, jakou chce člověk vyvolat. Ale kdybychom vzali, že pódium bývá +- 7 metrů (na odhady jsem byl vždycky chabrus) a měl by se na něm odehrávat ostřejší bigbít (spíš než disko show), tak bychom se dobrali tak zhruba čeho? Ze včerejška už vím, že to bude chtít i nějaký scanner a hejbací světlo... Jakub

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od blaha » úte 27. kvě 2014 12:43:42

jen sem nakopíruju ze SZ, z doby, kdy bylo vlákno zamknuté, abychom neztratili souvislost
jakubeff píše:Přiznám se: od těch SOH jsem měl v úmyslu koupit tohle: http://eshop.soh.cz/svetelne-sestavy/i3 ... how-led-48 a něčím to posílit. Blbost?
Ano blbost, brát něco s klasickou LED diodou je totální nesmysl, ty prostě nesvítěj.
Pokud budem mluvit o LED je nutné koukat po RGB nebo líp RGBW a 3W nebo 10W čipech.
Navíc je dobré mit barvy integrované vždy v jednom čipu, vůbec pokud by měly být zezadu, takže RGB, nebo RGBW, jo a je potřeba počítat, že plnej výkon je na bílou, barvy jsou pak třetinou, nebo podle kombinace.
A na přední přisvícení je stejně nejlepší obyčejná PAR (stačí i těch 500Wxpočet kusů), nebo se dělají spec. ledky s kombinací teplých a studených diod/čipů), ale ty taky stojí.

Píšeš že děláš akce do 1000 lidí, tohle to to prostě nedá, tady se opravdu bavíme v klasice o 500W-1000W PARech a 575W a vejš hlavách, co je níž to nesvítí, bohužel.
Přepočteno na LED, to je zhruba, že LED by měla být pro srovnání cca na 15% výkonu klasiky.

Dá se teda říct že 24x3W bude svítit jako cca 500W PAR, 18x10W jako 1000W.

My tyhle akce děláme v současnosti 2x4 PAR64 (1000W) ze předu, 2x2 PAR64 + 2x4 PAR56 (300W) ze zadu a mezi to 6x wash 575W hlavy od Robe, buď nahoru, nebo na zemi/kejsech, podle možností.

Rozhodně je ale lepší na tom pódiu nějaký pohyb mít.

Když to vezmu po bazarech, tak teď je tady:
http://www.hudebnibazar.cz/inzerat.php? ... =25&order=
tady si jen nejsem jistej jestli to tu cenu má
http://www.hudebnibazar.cz/inzerat.php? ... =25&order=
http://www.hudebnibazar.cz/inzerat.php? ... =25&order=
ale maj 4500 hodin, to je docela dost, ale cena, pokud je za 2ks je slušná (lampa počítej tak 2-3k)
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... ght+SC-740
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... IN+MAC+500
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... uvik+osram
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... Paky+Stage
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... +4ks+1200W
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... lava+36x3W
k tomu ale nemám žádné info co je to zač
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... s=LED+Wash
inzerát Jiřího Nováka, bude to asi čína, ale tyhle bych viděl jako mezi favority
http://www.prodance.cz/vas-bazar.html?t ... 0W+4v1+QCL

to jsou jen náměty a nápady, ale věřím že kombinací 4ks těch LED Washů + k tomu třeba ty 2ks scannerů SC-740 a nějakejch PARů ze předu na přisvícení a zezadu na dobarvení a třeba ten MV 48ch Mohl by jsi se vejít pokud by jely washe najednou (16ch), scany najednou (6ch) a 24 ti jich zbyde na PARy.

Jo a ještě jsem zapoměl na mlhu, nebo spíš hazer + ventilátor, ten je na dotvoření scény docela podstatnej.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od MADMAX » úte 27. kvě 2014 15:14:53

jedním ze zásadních rozdílů (kromě kvality, provedení, životnosti, dostupnosti servisu etc.) je to slůvko ZOOM, které značí, že celá deska s optikou LEDek je posuvná pomocí servomotorku, ovládaného jedním kanálem DMX, takže je možné v určitém rozmezí měnit "úhel" světelného kužele. Tyto konkrétní LED PARy neznám, používáme Stairville CX-3 (18x8W RGBW mixáž bez zoomu), ale třeba u LED wash hlav Martin MAC-301 je to docela markantní a hodně využitelná funkce, ať už pokud potřebuješ vysvítit konkrétní místa nebo co nejkonzistentněji "polejt" světlem celou plochu, anebo jen jako efekt...

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od jakubeff » čtv 31. črc 2014 11:56:45

Tak moje nákupy dopadly nějak takhle. Vím, že to nejsou věci, které by mi tu byly nějak extra doporučovány, možná jsou něco z toho úplný blbosti. Ale nějak to svítí.

8× EUROLITE PAR 56 halogen,
4× Stairville LED PAR 56 (24×3 W),
3× flat LED reflector (7×10 W),
2× LED PAR 64 Prolight LED 1000 (1×100 W),
2× Varytec Easy Move XS HP Wash (7×8 W),
2× Showtec Phantom 250 W Spot

Hazer
Stairville Hz-200

Mlha
Atmos 2000

A přestože jsem patrně zneužil vaší trpělivosti, mám drzost ptát se dál. Dost zoufale přehazuju z ruky do ruky FreeStyler a Elation DMX Operator. Tak nějak intuitivně tuším, že všechno má svý pro a proti. FreeStyler má hezky pružný ukládání scén, příjemně, řekl bych, automaticky reaguje na muziku. Ovšem celý to stojí na myšování, což mi přijde pro live nepraktický. Neexistuje nějaká možnost využít MIDI? Neexistuje nějaký midi soft, kde by se snadno vytvářely a ukládaly scény, ale v případě potřeby by se do toho dalo bleskově zasáhnout šavlema na pultu?
A pokud bych se nakonec rozhodl pro pult (k čemuž trochu tenduju), jak je užitečný si rozvrhnout scény, banky, chase? Myslím tím, jestli je dobrý si třeba udělat Banka XY - 8 červených scén, Banka XXY - 8 modrých scén atd. a to pak nařetězit do chaseru třeba jako "pomalá", "rychlá", "thrash", "rosa na kolejích"...? - Můj problém je, že jsem nájemná klasika, a většinou jsem rád, když večer před akcí vím, kolik bude kapel. Takže abych vymejšlel světelný choreo na nějaký konkrétní pecky, nehrozí. Díky moc za případný rady. Jakub

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od blaha » čtv 31. črc 2014 15:24:49

My používáme teda DMX Music Visualization + 2x DMX pipe + GLP Light Operator 24.

V podstatě všechny scény a svícení je nastavené v softwaru MV, tam si to reaguje na hudbu. K tomu je připojen ten GLP LO24 jen jako řídící pult, takže pod šavlema jsou scény, barvy, atd. a ten jen řídí nastavené příznaky v MV.

Buď si to teda osvětlovač šteluje na pultu, navíc výhoda ovládání přes šavle (oproti klikání) je, že se najednou začala i regulovat rychlost pohybů, nebo změn mezi scénama a barvama. pokud potřebuje osvětlovač odběhnout, nebo se mu jen nechce dělat, stáhne šavle na nulu a nechá to jet na automatiku.

Pokud lze k FS připojit DMX IN nebo přes MIDI ovládací pult, pak to lze takto použít, to samé platí i o QLC+.

Další výhodou u nás je, že pokud to rozdělíme, máme až 3 ovládací DMX stanice, třeba pro divadelní svícení stačí jen LO24.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od jakubeff » čtv 31. črc 2014 19:52:57

Jasně. Music Visualization mám, protože jsem taky koupil DMX Pipe. Problém je, že ve verzi, kterou k tomu dávaj, je jen 16 DMX kanálů. Zkoušel jsem na ně, jestli by mi nedali slevu na nějakou vyšší verzi, protože jsem jim tam nechal pomalu dvacku za světla, ale nestál jsem jim ani za odpověď. Takže tudy asi cesta zrovna nepovede. Asi nezbude, než se nějak srovnat s tím Elationem, kterej se mi nějak nedaří dát do kupy s FS. Jestli je to tím, že tenhle pult není mezi podporovanejma (aspoň podle manuálu k FS)?! Potřeboval bych nějaký řešení pro blbý. Když už teda: jakou architekturu (scéna, banka, chase) na pultu vytvořit? Za 50 let jsem už trochu unavenej z objevování slepejch uliček... :( Díky.

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od Tomáš » stř 06. srp 2014 13:03:34

jakubeff píše:........Asi nezbude, než se nějak srovnat s tím Elationem, kterej se mi nějak nedaří dát do kupy s FS. Jestli je to tím, že tenhle pult není mezi podporovanejma (aspoň podle manuálu k FS)?! .........
Nejak sa tiez neviem rozkyvat si to zostelovat, neak ako Blaha opisuje :(
A napadlo ma ci v tom FS, by nepomohlo nastavit neaky iny pult, podobny tomu Elationu, ked su niektore podobne skoro ako "vajce vajcu"
Napr. od GLP, Eurolite, Stairville a pod.

(PS: co je to najomna klasika?, sak ja obcas a tiez sa borim s tim ze im je zatazko mi poriadne dopredu posunut info, a ked som kedysi pri spolupraci s jednymi "profi" sa na podujati dozadoval odposluchu, a nedostal....., a po podujati sa na to pytal, tak mi vtedajsi sef odpisal, ze si mam zvyknut ze u takych sa to objednava dopredu 3 mes. (sice sa kamos co to zariadoval, dopredu vypytoval, no kto ma vediet ze zrazu tam nebudete dobre pocut, ked potrebujete a predtim ste to nerobili, a keby chceli si aj vlastnu bednu donesieme alebo sluch. pouzijeme a stacilo suhlasit a vediet nataihnut kabel ;) ale nie..., No zas moc pisem :( ked som si pri tom tvojom vyraze na to spomenul, )

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od jakubeff » stř 06. srp 2014 13:26:24

"Nájemnou klasikou" jsem myslel zvukaře, kterému zavolá produkce, kdy a kam se má dostavit s aparátem, a je klika, když se předem dopátrá kapel, které budou na akci hrát, a tudíž se na ně může aspoň trochu připravit. Prostě opak "kapelního" zvukaře, který zná jednotlivé pecky a třeba právě světla staví přímo na ně jako sofistikovanou složku akce.
Nakonec jsem se, Tomáši, s tím Elationem porovnal. Zbaběle přiznávám, že jsem si nechal generátorem náhodných čísel vygenerovat řadu z čísle 1-3 a jednotlivá čísla jsem zaměnil za R, G, B. Pak jsem je rozdělil do řádků po třech (světla jsem seskupil do tří skupin), a jediný "tvůrčí" přínos byl, že jsem určil pohyb a barvu hlav, aby byly v nějaká kontrapozici k celkovému tónu scény. Osvětlovač-profík by mě asi nakopal...

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od Tomáš » stř 06. srp 2014 13:49:07

:wink: chcelo bi to potom neake videjko z podujatia ;)

Dakujem.

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od jakubeff » stř 06. srp 2014 14:04:03

Jasně.

deadmeat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 99
Registrován: sob 19. úno 2011 13:42:07

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od deadmeat » čtv 07. srp 2014 20:56:55

na ovladanie svetiel by som odporucil tuto masinku
http://eshop.prodance.cz/titan-one/d-98187/
nedavno sme to zakupili do firmy, na male akcie v kasinach a podobne kde je minimum svetla, auto play typu "podla muziky" to nevie, ale taky sposob svietenia neuznavam, to je pouzitelne tak maximalne na diskoteku kde ide DJ nonstop, na akcie kde ide live hudba si to vpodstate ani neviem predstavit takto svietit. A v porovnani s napriklad freestylerom je program Titan krasne intuitivny a prehladny, nic take ako milion pootvaranych okien, ktore ti aj zmiznu ked kliknes inde ako ma tam nieje, je to prehladne, a ked si to clovek sikovne naprogramuje tak sa s tym da robit velmi rychlo, plynulo a jednoducho

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká zvolit světla a software? Do cca tisíce lidí

Příspěvek od jakubeff » pát 08. srp 2014 9:50:42

To nevypadá zle, ale neřeší to problém, kterej považuju za zásadní: pokud potřebuješ zasáhnout do hotovýho projektu, musí se myšovat. Nevím, jaký má kdo zkušenosti, ale já je mám takový, že pořadatel přidělí ten nejmenší stůl, vedle noťase se motá zvukovka, je málo světla, takže chvíli trvá než se vůbec myš najde, brejle kloužou po zpocenym nosu, když už full-on/blackout ulovíš, debil ti strčí do stolu... Na DMX pultu se tyhle komplikace minimalizujou. FreeStyler taky není rozhodně špatnej soft a pracuje se s ním (jako softem – ne jako principem) pohodlně.

Odpovědět

Zpět na „Světla, lasery, mlhy...“