Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
borek stavitel

Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od borek stavitel » ned 15. zář 2019 22:04:47

Zdravím,
mám 4ks 18x6W LED "parů" s touhletou konstrukcí: https://xkclstrobe.en.made-in-china.com ... Light.html akorát LEDky nejsou single, ale RGB.Samozřejmě, jak to u týhle nejnižší čínský ligy bejvá, je to "DoDo", napájecí kabely se ukroutily a šroubky padaj atd... Co mě nejvíc štve je hlučnost větráku, kterou lidí řeší zpomalením větráku (většinou výkonovym odporem) a že na desku s LEDkama plesknout hliníkovej heatsink.
Někdy používám tyhle světla na diskošku a jinej bordel, tam ať si větrák řve jak chce, ale občas tím světlem chci něco obarvit v tichu a to je hučení hrozný.
Myslel jsem buď přidělat dozadu přepínač, kterej by bajpásoval ten odpůrek pro větrák, nebo tam hodit něco takovýho: https://www.ebay.com/itm/3V-35V-12V-24V ... T&LH_BIN=1 co by mohlo řídit otáčky plynule a plus tam prdnou nějakej ten hliník.
Co si o tom myslíte, vy? Já zkoušel chvilku jet bez větráku na fullon, protože jsem podezříval ten větrák, že je tam k ničemu a peče to jak sviňa :D
Samozřejmě si uvědomuju, že jsem si měl koupit pořádný světla, který fungujou. Ale na ně nemám :D a celkem mě to baví, luštit proč strkam do 6-pin zdířky strkam 4-pin konektor atd.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 798
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od PeBe » pon 16. zář 2019 8:55:58

Také mám tato světla, ale již je nepoužívám. Právě z těch důvodů "DoDo", které jsou mnohem častější, než je běžné u standardních Číňanů... ;-) Sice jsem odkojený bastlením a v práci mám nadstandardní podmínky pro úpravy všeho druhu, ale: "co je moc, až se ucho utrhne..." :-D
Dnes používám místo PARů "hlavičky", které svítí víc, není je potřeba dodělat (s vyjímkou občasné výměny LED) a mají obrovskou výhodu, není nutné smetákem nastavovat, kam mají svítit... Ventilátory mají stejně hlučné, pro jistotu dva na světlo... :-)

Ale k věci: V první řadě bych objednal alespoň deset náhradních LED. Dříve, či později začnou odcházet zelené chipy. Je to tak nějak jejich vlastnost... :-) Nejdřív začne blikat a pak odejde definitivně. Asi blbé chlazení :-)
Posléze bych objednal nové ventilátory. Největší možné velikosti, která se do světla vejde. Podle velikosti ventilátoru, bych posléze vyřízl do světla díru a tuto překryl grillem. Na výfuk teplého vzduchu bych použil grill o stupínek menší a díru opět vyřízl v celé ploše grillu.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od CharlesBass » pon 16. zář 2019 9:31:10

Já úplně běžně na regulaci 12V ventiláorku (např v zesilovači, či předělaném ATX zdroji z PC) používal obyč potenciometr s rozsahem do cca 120 Ohm. Nějakej z vybrakovanýho rádia atp. Dá se to za mrzký peníz samozřejmě koupit. Větráček typicky bere pár desítek miliampér, nebývá proto problém ani nevýkonový. Výhoda je při instalaci jen jedna dirka a pouhé vřazení do serie s větrákem - jedno štípnutí a dvě pájení.

Ale jak píše PeBe, u těhlech je to bastlení asi jaksi únavné. Zřejmě hlučnost větráčku odpovídá potřebě většího množství vzduchu. Aby to pak opravdu chladilo i s nižším hlukem - nižší otáčky - bude třeba větší ventilátor. A zásadnější úpravy. Pak se to zas rozpadne, jindy se úpálej čipy ... no uvidíš ...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od exxxi » pon 16. zář 2019 13:19:29

Taky dva kousky mám a je to fakt za trest. Nesvítí, hlučí, je to dobrý tak do garáže :-(
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od Damton » pon 16. zář 2019 14:01:02

Nedávno jsem kamarádovi předělával 8ks těchto světel, objednal jsem tišší ventilátory, a je to minimálně o polovinu tišší, nehledě na to že už většina stávajících ventilátorů to měla za sebou a pěkně drnčela a rachotila.
Myslím jsem i obracel směr proudění vzduchu ve světle, už přesně nevím. Myslím že to měl číňan blbě.
Ventilátorek : KDE2405PHS2 ale nějaký ten fukot to stále vydává, uplně tiché to nikdy nebude.

Já mám starší ale poctivé masivní hliníkové 7x3W které svítí jak hrom už pár let a jsou pasivní.

Tohle jsem nedávno montoval u nás v kulturáku: https://www.prodance.cz/led-par-18x15w-rgbwa.html
svítí to jak hrom, má to i White a Amber, a hlavně pasivní, naprosto tiché světlo! Což je při divadle potřeba.

Uživatelský avatar
borek stavitel

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od borek stavitel » pon 16. zář 2019 18:31:19

Díky za reakce, oni ty světla svítí hodně, přece jenom to opravdu neni to 18x1W, kde je 6R, 6G a 6B ale jsou tam údajně 6W RGB čipy, na moje mini-svícení to svítí až dost.
Ještě mi řekněte, kdybych na ten plech s těma LEDkama naplácnul nějaký ty hliníkový chladiče, jestli to bude mít nějakej znatelnej efekt?

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od exxxi » úte 17. zář 2019 0:20:11

Damton píše:
pon 16. zář 2019 14:01:02
Tohle jsem nedávno montoval u nás v kulturáku: https://www.prodance.cz/led-par-18x15w-rgbwa.html
svítí to jak hrom, má to i White a Amber, a hlavně pasivní, naprosto tiché světlo! Což je při divadle potřeba.
Bohuzel vetsina z nas potrebuje, aby to svetlo slo pouzit i venku a treba na Vanoce. Jinak do divadla hezky.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od Robert » úte 17. zář 2019 6:39:26

Ono to má IP44 a to snese odstříkávající vodu, takže na nějaký venek na Vánoce asi taky dobré, lehké sněžení nebo mrholení by neměl být problém. Ale za necelých 5 tis. není úplně nejlevnější, na druhou stranu tiché, výkonné a proti dešťové přeháňce odolné světlo , ... každá sranda něco stojí. Je to jiný level než to, co se ve vlákně řeší.

Uživatelský avatar
borek stavitel

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od borek stavitel » stř 18. zář 2019 8:59:37

Damton píše:
pon 16. zář 2019 14:01:02

Myslím jsem i obracel směr proudění vzduchu ve světle, už přesně nevím. Myslím že to měl číňan blbě.
jako, že je lepší foukat ven, nebo dovnitř na chladič?

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Tuning čínskejch LED "parů" - téma pro bastlíře

Příspěvek od CharlesBass » stř 18. zář 2019 15:50:58

borek stavitel píše:
pon 16. zář 2019 18:31:19
Ještě mi řekněte, kdybych na ten plech s těma LEDkama naplácnul nějaký ty hliníkový chladiče, jestli to bude mít nějakej znatelnej efekt?
Nejspíš jo. Pokud ovšem použiješ teplovodivé lepidlo či podložky. Já teda viděl ledky vždy s chladičem. "Čistý plech" kam by šel nějaký chladič namontovat, sem na ledkách neviděl. Takže pokud tam nikde není žádné žebrování, které by zvětšovalo plochu schopnou vyzářit lépe odpadní teplo, směle do toho.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Světla, lasery, mlhy...“