Kotvy pro střechu 9x7m

Odpovědět
  • Reklama
  • Powersoft skoleni 2019
Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3532
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Kotvy pro střechu 9x7m

Příspěvek od blaha » pon 09. dub 2018 8:09:54

Zdravím,

potřeboval bych poradit, nebo fungující nápady čím ukotvit střechu 9x7m

jsou mi jasné varianty k něčemu pevnému, zabetonovanému, stromu, barelům s vodou, v nejhorším k dodávce

spíš se mi jedná o kolíky, povařili jsme si sice kolíky z lešenářské trubky, ale jsou to poměrně velké a těžké rakety, nehledě na to, že do písčitější půdy s příměsí cihel a kamení se jim moc nechce (a to nemluvím o tom jak s nima ven)

takže hledáme nějaké pohodlnější řešení, napadly nás zemní kotvy, ale chtěl bych zjistit kdo to má jak vyřešené ať neděláme chujoviny
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 811
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Kotvy pro střechu 9x7m

Příspěvek od Tomáš » pon 09. dub 2018 12:15:16

Myslim ze asi na fb kedysi bola o tom debata asi v skup. Zvukari alebo Osvetlovaci

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 492
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Kotvy pro střechu 9x7m

Příspěvek od mkarr » pon 09. dub 2018 17:06:23

Rakety, nebo cokoli se natlouká do země, se dá ze země zase vytlouct. Viděl jsem na to takové udělátko, kdy měl onen kolík/raketa navršku krom zesílené hlavice na mlácení, ještě velkou matici. Do ní se pak natočila tyč, která měla na druhé straně doraz a na té tyči bylo navlečené závaží. Tím se bušilo o onen doraz nahoře na konci tyče a kůl se vytahoval ze země podobně, jako se před tím zatloukal. Jestli zemní kotvy jsou to stejné co zemní vruty, tak jsem sice četl u prodejců že se dají použít ke kotvení stanů a pódiových zastřešení, ale nikde jsem neviděl nějaké parametry, jako že jaký svislý nebo šikmý tah se může na jeden nějaký konkrétní vrut počítat. Což je sice celkem pochopitelné, protože každá montáž takového vrutu je jiná a podle toho jak se zadaří, může být rozdíl několikanásobek, ale zase se pak těžko prokazuje, že případná konstrukce je správně zajištěná a určitě neodletí a nikoho neflákne po palici. Což ale platí i o kolících jakkoli velkých. A to bych si troufnul tvrdit, že vrut urdží několikanásobek toho co kolík stejné velikosti.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 407
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Kotvy pro střechu 9x7m

Příspěvek od CharlesBass » úte 10. dub 2018 9:10:57

Chce to větší palici. 8-10kg. :-)

Brigádničil jsem při stavbě šapita. Pár set kolíků už sem do a ze země dostal. Cirkusák používal 80cm a 100cm kolíky, 6cm silné, šestihrané z nerezoceli. I když zatlouct kolík dalo práci i mezi skály, ven šel vždy mnohem lépe. Prostě se vytlouk pár ranami z boku, vykotlal.

Co se týče vrutů a kotev - chce to vyzkoušet. Nevěřím, že tam, kam se dá s obtížemi zatlouct kolík, půjde bez problému zavrtat kotva - mezi ty skály a cihly .... ano co máme zkušenosti, tak závit je nepřekonatelná tlačná síla. Ale v hlíně to nemusí být tak samospásné :-) Pro příklad uvádím, určitě to zažil každý, je vrut do sádrokartonu, jakmile narazí na cédéčko, závit okamžitě odfrézuje sádrokarton, vrut se přestane zařezávat, a člověk musí začít tlačit sám. Docela bych rád věděl, kdo by tlačil a jakou silou na kotvu, pokud by v 40cm hloubce narazila na cihlu .... :-D

Dlužno dodat, že pokud šel kolík špatně zatlouct, je o to větší naděje, že ho vítr nevytáhne....

Co vidím, jako starý praktik, že největší problém střech nad podiami je to, že největší tuhost celé konstrukce je bohužel nahoře, zcela přirozeně. Proto se kotví za tu střechu. Samozřejmě zavětrování příčnými lany k patám sloupů pomůže, ale jen do chvíle, než dojde k odlehčení některé nohy. To nejúčinější, co se dá udělat - a to vyztužení spodku se nedělá. Je to samozřejmě materiál a čas navíc (co na tom, že se tahá 4-8 IBC kontejnerů a platí za tisíce litrů vody)

Mým odhadem by stačilo k sobě spodek sloupů svázat i obyčejnou jednoduchou trubkou, nebo dvojitou trubkou, tedy nosníkem "duo". Po dobrém zavětrování se nemůže stát, že by konstrukce ztratila stabilitu, i kdyby jí vítr nadzvednul či posunul o metr.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Pódia, ground support, projekce“