ZED 428 Direct out

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

ZED 428 Direct out

Příspěvek od Cajs » sob 11. srp 2012 11:38:03

Máte někdo představu, proč je u tohoto pultu signál "DIR OUT" vyveden až za korekcemi a insertem a ne hned za vstupním zesilovačem, jak bývá zvykem? K čemu se to dá v praxi použít?

(K tomuto dotazu mne přivedlo sakrování při předělávání všech vstupních modulů mého pultu. Říkal jsem si, že to původní zapojení přeci musí k něčemu být, proč by to výrobce jinak takhle dělal, ale nenapadlo mne, k čemu bych to mohl v paxi použít.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

ZED 428 Direct out

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 11. srp 2012 12:36:13

Tak já nebudu vymýšlet důvody, proč by někdo chtěl mít DO až takhle vzadu (výrobce ale s nějakým přemísťováním počítá, viz blokové schema), ale jako jejich běžné umístění se dají využít ty inzerty, stačí odpovídajícím způsobem vyrobit kabely. Do mixu nebylo třeba zasahovat. Tohle je třeba důvod, proč Mackie inzerty zapojuje opačně, tam stačí zastrčit jack jen na první cvaknutí a z inzertu je DO.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

ZED 428 Direct out

Příspěvek od Cajs » sob 11. srp 2012 13:15:46

Ten insert je sice dobrý nápad, ale v praxi nepoužitelný, pokud potřebuješ mít na DO trvale připojený multitrack rekordér na všech vstupech. Proto jsem ten pult předělával, aby mi zůstaly volné inserty pro případné zapojení "krabiček" "na place". Já to mám pro sebe vyřešené.

Přesto mi vrtá hlavou, k čemu by se případně dalo použít to původní zapojení. Výrobce v návodu píše:

Direct Output Socket
Standard 1/4” (6.25mm) Jack socket. Wired Tip=Hot(+),
Ring=cold (-), Sleeve=Chassis. For recording individual channels,
factory default is prefade signal (post mute).
The nominal level is 0dBu and the output is impedance balanced.

Ale k tomuhle účelu je původní zapojení nepoužitelné. Protože mne nenapadlo, jak by se dalo původní zapojení smysluplně využít, založil jsem toto fórum, třeba někoho něco napadne. (Vycházím z předpokladu, že výrobce nevyrobil úplnou pitomost. BTW: když se podíváš na desku vstupního modulu, tak uvidíš, že není příliš počítáno s "přeswitchováním" ani tam, kde je to nakreslené v blokáči.)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

ZED 428 Direct out

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 11. srp 2012 14:24:39

A&H dával vždycky dost na vybranou, odkud se DO dá brát, podívej se na blokáče například GL2400. Proč při "downgrade" GL řady do ZED dal přednost některým možnostem před jinými nevím, nejsem žádný světový zvukař, možná na to nějaký odpoví. On by vlastně takový ideální analogový mix mohl mít v každé šavli ještě jeden otočný přepínač a tím by šlo pro DO volit libovolné místo řetězu zpracování signálu. Druhý by třeba mohl zase umísťovat inzert .-)
Je jasné, že "zedovské" uspořádání už může uspokojit jen menší procento uživatelů. Mimochodem ty šňůry jdou zapojit tak, že zůstanou jak DO, tak inzertní body, nicméně pokud ti více vyhovuje fixní přepojení uvnitř pultu, tak se proti němu nedá namítat. Já jsem jen upozorňoval ty, které by to možná nenapadlo, že zásah do pultu nutný není, neb potřebné místo zřejmě vyvedené JE.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

ZED 428 Direct out

Příspěvek od Cajs » sob 11. srp 2012 16:51:29

Zdeňku,
naprosto nezpochybňuji jediné Tvé slovo uvedené výše. Ano, požadovaný signál je k dispozici, nicméně z hlediska obvyklých zvyklostí a praktické využitelnosti poněkud nelogicky. Proto jsem raději zvolil variantu předělání pultu.

Nicméně důvod, proč jsem založil tohle vlákno byl, že ať jsem namáhal šedé buňky jakkoli, nenapadlo mne jediné smysluplné použití signálu odbočeného těsně před faderem. (t.j. za vstupem, insertem, korekcemi i tl. MUTE). Pro multitrack rec (jak doporučuje výrobce) je to v praxi nepoužitelné.

Proto ta otázka: K jakému účelu byste použili signál, odbočený z každé šavle z bodu těsně před faderem? (Tak, jak je továrně zapojen A&H ZED 428 - původní výstup DO.)

Hezký den

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

ZED 428 Direct out

Příspěvek od blaha » sob 11. srp 2012 17:38:22

Napadá mě na míchání do stop mimo počítač. Ale taky mi to připadá méně praktické.

Jinak, teď jsem kouknul na blokáč od Mackie 1642-VLZ3, a ten má DO vyvedený taky až z vším a navíc ještě POST Fader, takže je to ještě míň použitelný.

V podstatě z DO nahráváš ve stopách už hotovou nahrávku (jen každý nástroj do své stopy). Takže napadá mě pro PRACOVNÍ nahrávku, použitelnou bez nutnosti upravovat v PC. To, že u nás se snaží každý udělat z prdu kuličku, to je věc druhá, ale kdo chce tak si poradí :wink: .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

ZED 428 Direct out

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 11. srp 2012 18:42:01

Tak ono to samozřejmě vypadá, že to nedělají omylem, ale že většina jejich zákazníků NA TYTO MIXY tomu dává přednost a největší puristi by do žádného mixu stejně nahrávaný signál ani nepustili - odbočili by se splitterem před ním. Jak říkám, já to nemíním obhajovat ani vysvětlovat, nemám zvukařskou praxi po celém světě, ale jsou to "globální mixy" (neexistují pokud vím žádné jinak zapojené verze pro různé trhy) a dá se na to buď zvyknout nebo si to překopat uvnitř nebo si udělat takovou kabeláž, která to obejde anebo si pořídit ten splitter. Celkem by mne vysvětlení někoho fundovaného taky zajímalo, ale je klidně možné, že to tady nečte :-)

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Allen & Heath“