Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Analogové, digitální, powermixy, D.J. mixy...
Odpovědět
  • Reklama
  • powersoft
KlávesákJirka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 17. pro 2017 12:46:20

Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od KlávesákJirka » úte 10. črc 2018 18:02:50

Mohu poprosit o radu? Jaký mix můžete doporučit (min: 2x stereo, 5mic a 3 aux? Aktivky budou ELX 115P, hrajeme oslavy, svatby (od country před polku až po disco) a to (klávesy, kytara, zpěv). Maximum chci dát 10.000 Kč, ale třeba 1t navíc neřeším.
Chci analog s perspektivou dlouhé životnosti.
Nejvíce se mi líbí Allen Health ZED 14 (ale nemá efekty=do budoucna - jaký ext.efekt na zpěvy můžete doporučit, nebo to je blbost?). Dále asi Yahama MG 16 XU nebo Allen ZED 12 fx. Soundcraft EFX má bohužel málo auxů. Díky moc za rady, je to pro nás věc na několik let a proto nechci nějakou křehotinku. :-)

Uživatelský avatar
Marián

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od Marián » úte 10. črc 2018 18:57:01

Čo tak Soundcraft Signature 12 ? má o jeden aux viac ako EFX, cena je tam veľmi fajn. U soundcraftu je FX procesor celkom slušný od lexiconu, skutočne porovnateľný s 200kov, resp. je to o krok pred inými značkami so vstavaným FX (aj keď Dynacord CMS má asi ešte čosi lepší, len tam je to cenovo v inej dymenzii). Potom z drahších cca okolo 12tkč Mackie PROFX16, alebo novinka od RCF E12 alebo L-pad 16cx majú už po 3 auxy+fx a ešte kompresory na mic vstupoch. A&H Zed je dobre vybavený, výhoda najmä dlhéé fádery hlavne na live to príde vhod. Je však pravda že sú o viac poruchové ako poctivá rada PA či PZ3, GL, niekto tu písal že poslal asi zed 24-ku 2-3x do servisu a závada sa neprejavila a ani nič s tým neskúšali robiť, išlo o náhodné vypadávanie niektorého zo vstupov.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 399
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od mkarr » stř 11. črc 2018 18:34:11

Na efekty bych se zase tak moc neohlížel. Když bude potřeba, tak nějaký microverb/ nanoverb od Alesis, nebo podobné krabičky se dají koupit poměrně lacino. Případně i ten lexicon. Hlavně si člověk koupí to co potřebuje, zapojí to tam kam to potřebuje a má víc než jeden ovládací prvek na celý efekt. Mix má v první řadě dělat předzesilovač mikrofonním a nástrojovým signálům, upravit jej ekvalizérem, smíchat a někam poslat a pokud možno ho nedomršit. Takže bych se díval v případě analogu především na předzesilovače a ekvalizéry. Čtyři pásma s poloparametrickými horními středy bych považoval za minimum. Další ukazatel je počet sběrnic, aby vystačil pro efekty a odposlechy. Routing u menších mixů nebývá tak důležitý, zvlášť když se používá v jedné kapele, ale i tak je příjemné, když je inteligentně vymyšlený. Sám používám A&H PA12 a kdyby mi vystačilo osm mikrofonních vstupů, byl bych naprosto spokojený uživatel. Takto kvůli velikosti právě měním za něco většího, což mimochodem znamená že PA12 bude k dispozici. Bohužel máte požadavek 3X aux, čili pro vás nepoužitelný, protože má 2x pre a 2x post auxy, bez možnosti přepnutí.

KlávesákJirka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 17. pro 2017 12:46:20

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od KlávesákJirka » stř 11. črc 2018 20:27:20

Nějak jsem to špatně pochopil... Když chci ozvučit dvě hlavní aktivky a dva aktivní odposlechy (do kterých chci poslat zvlášt signál), potřebuji vůbec auxy? Myslel jsem, že jediný výstup jsou právě auxy...Jaké zapojení je tedy pro mě nejlepší? Doted jsme měli powermix a dvě pasivky, tak proto se tak blbě ptám... :-)

Uživatelský avatar
Marián

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od Marián » stř 11. črc 2018 22:58:00

Auxov potrebuješ toľko, koľko rôznych signálov chceš namiešať. Som sa dosť čudoval, že pri 3 člennej kapele chceš 3 auxi, t.j. samostatnú zvukovú cestu pre každého hudobníka, no stretol som sa aj s takou pžiadavkou hlavne ak sa používal in ear monitoring.
Hlavné PA boxi napojíš normálne cez výstup master. Odposluch pichneš do Aux1, potenciometrami pri vstupoch označeným Aux1 si nastavíš požadovamý pomer úrovne hlasitosti z jednotlivých vstupov nezávislé na nastavení "šavle" pre pre výstp master(main), celkovú hlasitosť Auxu nastavuješ poťakom v sekcii " AUX MASTER OUTPUT" (nie všade sa to volá rovnako). Do auxov sa dá poslať buď signál neupravený, alebo signál za ekvalizaciou (buď sa to prepína Pre/post, alebo je to pevne dane že jeden aux je pre a druhý je post, záleží od modelu). Ak nepotrebuješ ďalšiu odposluchovú cestu, stačí monitory (aktívky-odposluchy) prepojiť medzi sebou paralel/line out prvej do input druhej. Ak chceš ďalšieho odposluchu namiešať niečo iné použiješ na to Aux2 (ak ho mix má), postup identický ako pre Aux1. Vstavaný FX je v podstate akoby ďalší aux, ktorý posiela signál z výstupu mixu do efektového procesora (ak nie je zapnutý bypas -deaktivovaný) a ten primieša do výstupu master(main) vzávislosti na polohy poťakou FX return (niekedy sa tom volá ináč). Ak nebude vstavaný Fx vyhovovať, tak použiješ ho ako Aux, tak že cez Aux/Fx výstup pripojíš externy FX procesor a potom z ext. FX to vrátiš do mixu na nejaký stereo vstup (v prípade núdze o vstupy sa dá využiť aj rec/tape in). Niektorý výrobcovia to riešia aj formov FX insert (alebo Fx send - FX return), tam to vyradí vstavaný FX procesor, napojí sa to cez príslušný kábel a celková úroveň FX sa ovláda tým istým poťakom ako keď je pripojený vstavaný FX.

P.S. Aká je odpoveď na prvú kontrolnú otázku, buď mi to nedochádza alebo len neviem česky ;-)

KlávesákJirka
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 17. pro 2017 12:46:20

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od KlávesákJirka » čtv 12. črc 2018 5:51:09

Díky moc, už v tom jasno. ☺️

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od PeBe » pát 13. črc 2018 8:04:22

Za sebe bych doporučil jednoznačně malý digitál. Ať už malého "Behrouše" XR12, nebo Souncrafta SC Ui12. Pro kapelky našeho ranku, jsou tyto digitály doslova požehnáním. Všechno, co je uvnitř za vybavení, bych v racku sám neunesl a když, tak nezaplatil. Veškeré kabelování představuje prakticky jen "napíchání drátů" do stage-boxu. Není potřeba stůl, může se nechat na zemi, jako stage-box, pod klávesama. Ovládání zpříjemňuje fakt, že si na tabletu můžu zobrazit jen šavle, které potřebuji a možnost ovládat mix až z deseti různých míst (Ui12), přesně dle hesla: "Co Čech, to zvukař...". Nemalým pozitivem jsou rozměry a váha, kdy můj "kufr" s mixem mi běžně pomáhá nakládat má šestiletá vnučka. To by s mým analogem (A&H ZED14) nedala patrně ani má třicetiletá dcera... :-D
Při ceně, kterou tyto digitály dnes mají bych neváhal ani minutu, já ho kupoval za něco víc, než je dvojnásobek dnešní ceny.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2446
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka mest a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od safa » pát 13. črc 2018 18:41:57

S digitálama mají mnozí samozvučící-se muzikanti / kapely problém, většina z nich chce hrát a ne řešit technické vychytávky (routingy, podskupiny, klíčování atp). Proto zejména těm ze staré školy dělá Dynacord pořád svoje Powermate a CMSka. Ano, je do drahej špás ale je to věc, která vydrží (sem tam tu máme na vyčištění tyhle mixy i víc jak dvacet let staré a pořád majiteli slouží) a navíc je ultrajednoduchá na ovládání.

https://www.dynacord.com/product-family.php?id=268

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 399
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Jaký vhodný spolehlivý mix pro menší kapelu?

Příspěvek od mkarr » pát 20. črc 2018 17:17:29

Pokud máte v kapele někoho, kdo je ochotný se naučit s digitálem, tak se skutečně dostáváte s malou a relativně lacinou krabičkou daleko nad možnosti většiny malých analogů. Bohužel se určitě nedostanete se zvukem nad úroveň těch povedenějších analogů. Zmiňovaný Dynacord nebo A&H budou mít s velkou pravděpodobností zvuk o třídu výš, než podobně malý digitál v provedení stagebox s anténkou na Wifi. Já jsem v tomto staromilec a s těžkým srdcem se teď budu svého A&H zbavovat, protože nechci tahat tak velkou krabici s mixem jakou bych docela pravidelně potřeboval a jdu do digitálu (Yamaha 01v96) abych mohl zůstat u rozměru 19".Čekám že budu mít taky o něco slabší zvuk, ale snad ne tak abych to ve svých bednách příliš poznal. A třeba přebuditelnost vstupů je u digitálu vlastně nulová. Ale pár analogových kompresorů a lexicona MX200 si stejně nechám v záloze, kdyby bylo potřeba dělat věci rychle a né je hledat v menu. Pokud využijete funkce jako ekvalizéry s širokou možností nastavení, kompresory, uložená nastavení pro různé prostory, pro různě složenou kapelu, pro různé skladby, tak se vám vyplatí jít do dogitálu. pokud se nechcete stresovat, co ta krabička vlastně teď dělá, všechno nastavení bez překlikávání vidět a mít možnost k tomu mixu příležitostně postavit libovolného zvukaře, analog bude vhodnější.

Odpovědět

Zpět na „Mixážní pulty“