Nahrávání ze Soundcraft M12

  • Reklama
  • DEMO 15
skacma
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: stř 29. srp 2012 13:54:14

Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od skacma » ned 27. led 2013 0:35:59

Ahoj, můžete mi poradit jak nahrávat z mixu Soundcraft M12?

Potřebuji nahrávat přímo z mixu do notebooku. Dřív jsem používal mix Yamaha MG82CX, který měl přímo výstup Rec pro nahrávání. U Soundcraftu nic takového není.
Přemýšlel jsem nad zapojením přes SPDIF, ale nikde jsem nenašel kabely, které by byly zakončeny na 3,5 mm Jack... otázka, zda by to vůbec fungovalo...
Viděl jsem na internetu ke koupi SPDIF kabel, který měl na konci cinch... nevím jestli by to fungovalo,
kdybych na to dal redukci z cinch na 3,5 mm jack...

A potřebuji nahrát celý výstup, nechci nahrávat každou šavli zvlášť, prostě celý master. Zkoušeli jsme i přes sluchátkoví výstup, ale to není ono, ale možná bude chyba jen v nekvalitním kabelu

Můžete mi poradit jak z tohoto mixu nahrávat ?
Díky za odpověď

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 27. led 2013 3:30:52

Mix neznám, ale podle jeho návodu to vypadá, že nemá žádný jiný výstup pro nahrávání než digitální SPDIF, takže do NB to může jít přímo (pokud má odpovídající vstup, což je ale asi výjimka) anebo je potřeba pořídit nějaký adapter (ne jen kabel, do analogového vstupu vestavěné zvukovky opravdu nejde SPDIF pouštět), možná toto:

http://eshop.prodance.cz/usb-phono-plus-v2/d-96019/

Jinak asi opravdu zbývají jen ta sluchátka a "monitorové" výstupy. Je to docela podivné řešení, ty dva RCA konektory "tape out" navíc by se tam snad někam vešly, mají je i úplně miniaturní mixy.

H.M.

Uživatelský avatar
jerry.hadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 230
Registrován: stř 13. kvě 2009 23:52:30
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od jerry.hadr » ned 27. led 2013 9:00:56

Pokud je prijatelny mono zaznam, tak pres regulovatelny vystup mono out. Tam by sis nemusel dokupovat nic, pokud zvukovka neumi spdif sama.
Zastoupeni Coda Audio pro ČR, http://www.codaaudio.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Spojaři všech zemí proletujte se!
http://www.pro-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od blaha » ned 27. led 2013 11:19:45

Máš několik možností nahrávání, něco už bylo zmíněno:
1. přes SP/DIF - tam jde vše co jde do Masteru za Master Faderem a Insertem - k tomu potřebuješ nějaký převodník nebo zvukovku jak psal Hubert, protože většinou počítače tímto vstupem vybaveny nejsou.

2. přes Mono Sum, jak psal Jerry, jde tam to samé jako do SP/DIF, ale sloučené do Mona a má ještě svoji regulaci

3. přes MON MIX/L a MIX/R - ten se bere stejně jako předchozí dva, taky se svojí regulecí, ale je ještě ovlivňován použitím tlačítka PFL, ze stejné sběrnice se bere i sluchátkový výstup, ale ten bude stavěn na jinou impedanci připojení

4. přes Master Insert - ten je před Master Faderem - je to analogově a stereo, ale potřebuješ k tomu specielně upravené kabely, kde do mixu přijdou TRS na kterých bude propojená špička s kroužkem (Tip a Ring)

5. přes AUXy - tam ale o 2 přijdeš ale můžeš si zase nakroutit co potřebuješ

V podstatě vše je v blokovém schematu pultu:
http://www.soundcraft.com/downloads/fet ... es&id=3273
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
jerry.hadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 230
Registrován: stř 13. kvě 2009 23:52:30
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od jerry.hadr » ned 27. led 2013 11:21:01

ve stereu muzete jeste nahravat z monitor out, ale pokud potrebujete behem nahravani pouzivat pfl, tak pozor, pfl signal umlci vse a do monitor out pusti jen dany kanal.

dalsi variantou je pouzit post auxy
Zastoupeni Coda Audio pro ČR, http://www.codaaudio.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Spojaři všech zemí proletujte se!
http://www.pro-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

skacma
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: stř 29. srp 2012 13:54:14

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od skacma » ned 27. led 2013 17:32:57

Takže když vyvedu kabel z Mono Sum nebo z Monitor, tak mi tam půjde komplet všechny i externí hall a kompresor zapojený přes inserty a aux ?

A je ten SPDIF výstup o moc lepší ?
Nikdy jsem ho nepoužíval a standardní výstup např přes Rec nám vždy stačil...
Potřebuji prostě nahrát komplet celé hraní naši kapely se vším všudy, nahrát každou sadu jako stopu.

A ještě mě napadlo...
My pak máme celý výstup z mixu navedený do ekvalizeru Yamaha Q2031..
Nešlo by, že bych vzal kabel 2x Mono Jack 6.3 a na konci 1x stereo jack 3,5mm

Ten ekv. má výstup 2x Canon a 2x jack, zabranej je 2x Canon a když mám volnej 2x jack, tak by to mělo jít zapojit i takhle ne ? Nedělalo by to bordel ?

Když jsme to nahrávali přes sluchátkový výstup, tak byly jednotlivé linky (zpěvy, klávesy, kytary atd..) nevyvážený...Ale když se to prohnalo přes ekv, tak ven lezlo všechno krásně jak má.
A když bychom tedy nahrávali z toho ekv, tak by ten zvuk měl být podobně vyváženej jak jde ven ne ?
I kdyby ne tak moc, tak to bude obrovský rozdíl, když si vezmu, že v Ekv mám poštelovaných 2x31 pásem a na mixu šteluju jen vrchy středy basy (to jediné jde do sluchátkového výstupu).

Co myslíte ?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 27. led 2013 17:52:44

To je samozřejmě na všech, o kterých vůbec byla řeč (pokud si nepřepneš to PFL, což při použití asi poloviny z nich prostě nesmíš udělat). Podle mne je ale nesmysl jak nahrávat jednostopě, tedy mono, tak používat jako výstup z mixu něco, při čem už nemůžu použít funkci PFL. Navíc, pokud NEMÁŠ externí zvukovku a míníš nahrávat do NB přes jeho interní, tak ta nahrávka stejně nebude za moc stát a bylo by asi lepší využít už ten digitální výstup, když ho mix má a je přesně na toto určený. Tedy stačí doplnit něčím, co z SPDIF převede digitál do USB (to snad NB má ??) a je hotovo a je to správně (tedy tak, jak výrobce mixu zamýšlel). Možná by ti někdo poradil líp, ovšem to bys musel uvést aspoň model NB a jak je to s tou zvukovkou.

H.M.

skacma
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: stř 29. srp 2012 13:54:14

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od skacma » ned 27. led 2013 17:56:47

Notebook mám Acer TravelMate 8473...
A jaký by byl rozdíl, když bych to nahrával přes ten digitál ?

Když bych to nahrával třeba přes Sonar, Cubase nebo FL studio, bylo by možné si to rozdělit na jednotlivé stopy atd?
Nebo by to šlo taky jako jednotlivý kanál všechno dohromady ?
Abych zbytečně nevyhazoval 2000 Kč když by v tom moc veliký rozdíl nebyl... kdyby díky tomu USB šlo rozdělit i kanály atd.. tak by se to někdy i hodilo. Díky

Uživatelský avatar
jerry.hadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 230
Registrován: stř 13. kvě 2009 23:52:30
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od jerry.hadr » ned 27. led 2013 18:06:31

u tohoto mixu je spdif vystup pouze ve stereu. po stopach to do pocitace dostanes jen pouzitim direct outu na jednotlivych kanalech, ale predpoklada to vicekanalovou zvukovou kartu.
pokud jde o nahravani nejakeho zivaku pro studijni ucely, pak bych pouzil bud mono sum vystup nebo si namichal stereoobraz pres auxy. pripadne to vzit z insertu, z linkovych vystupu zesilovace, tveho ekvalizeru nebo aktivnich beden, nebo co to pouzivate...
Zastoupeni Coda Audio pro ČR, http://www.codaaudio.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Spojaři všech zemí proletujte se!
http://www.pro-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 27. led 2013 18:08:18

Ne, abys mohl nahrávat ve více než dvou stopách, tak bys musel především už z toho mixu každou tu stopu vytáhnout v analogu zvlášť (kvůli tomu má výstupy direct output) a pustit ji do NB přes externí zvukovku s takovým počtem analogových vstupů. Teoreticky by šlo něco podobného s menším počtem stop provést z auxů, ale pak je nepoužiješ úplně volně na nic jiného. To opravdu nejde udělat za dva tisíce korun. Máš jen takový HW, jaký sis koupil. Zbytek si buď přikoupíš anebo nemáš a jeho práci nic jiného nezastane.

H.M.

skacma
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: stř 29. srp 2012 13:54:14

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od skacma » ned 27. led 2013 18:16:08

Jasně už tomu rozumím...
Jen mě tedy ještě zajímá, zda by bylo bez problémů možné brát výsledný zvuk z ekvalizéru ?
2x 6.3 mono jack - 1x 3.5 mm stereo jack ?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 27. led 2013 18:38:32

A má na to ty potřebné paralelní konektory ? Nebude tím desymetrizován ? My ti nikdo nemůžeme pořádně radit, když to z tebe leze jako z chlupaté deky, případně vůbec. Snaž se konečně pochopit, že ta dvě místa s analogovým signálem se dají vytvořit hromadou způsobů čistě jen vhodným kabelem, mnozí z nás by možná radši vyvrtali do mixu díru a vrazili tam ten chybějící konektorek, ale výrobce udělal výstup pro nahrávání (dokonce s přepínáním místa odběru) pouze digitální a to ještě v takovém standardu, který se prostě s NB nesešel. Přes typickou integrovanou zvukovku nikdy pořádnou nahrávku nepořídíš, dosud jsi nenapsal ani to, jestli o nějakou pořádnou nahrávku stojíš - to je taky docela důležité vědět.

H.M.

skacma
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: stř 29. srp 2012 13:54:14

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od skacma » ned 27. led 2013 20:00:36

Já se omlouvám, že nedokážu hned popsat co potřebujete, nedivím se, že vám to už leze na nervy..

Nepotřebuji žádnou perfektní ani profi nahrávku, jde čistě záznam, aby nepraskal, nešuměl, nic víc...
ani to nechci mixovat, proto nepotřebují více stop stačí mi jedna, zvukovky a ostatní nechci zbytečně pořizovat, když vím, že to jde i bez toho...

čili asi chápu, že by mi mělo stačit vástup z mono sum....

A co máte na mysli s těmi kabely, když by to šlo z ekvalu ?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 27. led 2013 20:29:48

Ty opravdu nemáš nikde ve svém okolí nikoho, kdo by to asi tak za patnáct minut práce s tím, co má v šuplíku, zařídil ? Jestli ti úplně stačí to, co jsi nahrával z jiného mixu dosud, tak to je pouze otázka jedné jediné atypické šňůry, ale kdo ji bude pořizovat, musí vědět aspoň to, kam ji všude jde zastrčit. O žádném tvém EQ a kam ho zapojuješ nebyla ještě řeč ! Nikdo nevíme, jestli používáš inzerty na výstupu z mixu, nikdo nevíme, co vlastně bylo špatně na nahrávce ze sluchátkového výstupu (co jsi do něj vlastně pouštěl, jaký kabel jsi použil, byl v pořádku ?)
Dvě stopy (stereo) není nic z důvodu mixování, ale SROZUMITELNOSTI, pokud ve stereu hrajete, tak záznam by takový také měl být. JE TO ZADARMO.

H.M.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávání ze Soundcraft M12

Příspěvek od blaha » ned 27. led 2013 20:39:02

Takže jestli chápem dobře, potřebuješ jen pracovní nahrávku, pro studijní účely (kdo co zčubil, jak to zní, co vylepšit, atp.).

Pokud budete nahrávat ve zkušebně, nebo nějakém sálu hospody, je nutné si ještě uvědomit, že to co leze po drátech z pultu, nemusí být a není to samé co slyšíte. Protože se do celkového slyšeného zvuku promítá i skutečný zvuk nástrojů, třeba bicích, komb, popřípadě i nějakých dechových věcí, pokud je tam třeba máte. Pak je pultem pouze přizvučuješ a to co jím prochází v poměru k ostatním nástrojům neodpovídá realitě.

Zatím jsi nenapsal co máš za EQ, to je poměrně důležité info.

Pokud je potřeba teda jen opravdu pracovní věc, předpokládám, že se to nepojede na nějaké náročnější akci, pokud se to pojede "bez lidí", pak je úplně jedno ze kterého analogového výstupu se to bude nabírat, doporučil bych asi Master, ale udělat si mixáž pro nahrávku a sobě si to poslat přes Auxy.

Zvukovka v NB je pochopitelně problém, ale byť ten převodník co doporučil Hubert vidím jako zajímavý počin, jako univerzálnější vidím v investici prostředků do nějaké univerzální USB zvukovky (Lexicon Alpha, M-Audio, EMU, apod.).

Pak je tu ještě jedna možnost, opravdu pro pracovní věci a univerzálnost nahrávání, koupit nějaký přenosný recordér, třeba ZOOM H1. Je to vlastně podobná investice, a máš možnost nabrat zvuk celkově, tak jak je slyšet v sále, nebo kam rekordér umístíš. Nemusíš řešit odkud to zapojíš, byť to drátem taky jde, a do noťasu si to stáhneš z karty, nebo přes USB.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Odpovědět

Zpět na „Soundcraft“