Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Návštěvník

Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od Návštěvník » stř 16. dub 2014 18:07:26

Ahoj. Mám dotázek.
U mixu Soundcraft LX7ii 24 je fantomové napájení ve skupině, společné vždy pro čtyři šavle, napájené 48V. Chci například použít v této skupině tři kondenzátorové mikrofony. Mohu do čtvrtého vstupu připojit klasický dynamický mikrofon, který napájení nevyžaduje nebo musím zbylou šavli nechat volnou a dynamiku připojit jinam? Nebo případně zbylý volný vstup použít jako linku, kde by těch 48V nemělo být?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od blaha » stř 16. dub 2014 18:25:48

Dynamickému mikrofonu by fantom vadit neměl. Je ale nutné použít symetrické vedení XLR-XLR.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 16. dub 2014 20:52:01

Hlavně musí být správně provedený ten mikrofon, samotný kabel nestačí. Jeho cívka nebo sekundár trafa musí být spojeny pouze s piny 2 a 3, stínění (spíš teoreticky i střed sekundáru) s pinem 1, nic dalšího a to ani při vypnutém vypínači. Já jsem zažil exempláře, které to měly jinak, ať už z výroby nebo z blbosti nějakého šťoury a existuje takové i příslušenství (například stolní stojánky) na trhu. Nic podobného NESMÍ přijít do vstupu se zapnutým fantomem. Také jsou tyto vstupy choulostivější na defekty kabelu i teprve vyvíjející se a tedy občasné a jakoukoli manipulaci s konektory, je lépe na nich zásadně nic nevyměňovat, nepřepojovat, dokud je fantom zapnutý.

H.M.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od Návštěvník » stř 16. dub 2014 22:46:25

Díky moc za radu. Mám dynamiky Audix OM2 a 5 a Shure SM57 na kytaru. Tak těm by to snad vadit nemělo. Ale jak jsou zapojené jsem nezkoumal... Jestli rozumím správně, hlavně tam nesmí být např. symetrický kabel nebo zařízení na jednom konci s piny zapojenými 1-3, 2. Je to tak?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. dub 2014 0:17:30

Ne, kabel a ani nic jiného nesmí být ASYMETRICKÉ a je úplně jedno, na kterém konci nebo třeba uprostřed k tomu dojde. Tedy například kabel, který se kdesi uprostřed stane špatně izolovaným (bude mít jakýkoli svod, třeba i jen přerušovaně například při pohybu nebo jeho přišlápnutí a o ještě velmi malém proudu), podobně například navlhlý konektor kdekoli budou dohromady s fantomovým napájením dělat psí kusy, zcela nesrovnatelné s tím, jak by se totéž zařízení s tou samou chybou chovalo bez něj. Asi mýlí ten termín, koaxiální i nástrojový kabel je VIZUÁLNĚ zcela symetrický, kdežto ta "stíněná dvojlinka k mikrofonu" naopak očividně není, ale jde o symetrii elektrickou, ta vidět samotným okem není.
Nechci aby mi tady někdo zase vykládal, jak straším lidi a že on nikdy žádný problém neměl, fantom samozřejmě je od počátku koncipovaný tak, že ho LZE pustit i do zařízení, které ho nepotřebuje, jinak by jednoduše ani neexistoval a kompatibilita s dynamickými mikrofony speciálně byla podmínkou sine qua non. Jenže stejnou je i dodržení symetrie za všech okolností.

H.M.

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od Egestas » čtv 17. dub 2014 6:39:10

Když už se tu rozebírá fantom, tak mě někdo vysvětlete jak to že i když kabel je naprosto v pořádku (správně zapojený, žádný vakl, izolační odpor...) tak po přivedení fantomu na dynamiku sice mikrofon funguje ale zvuk je ,úplně hrozný takový plechový to by přece dělat nemělo... zkoušel jsem SM58, SM57, D5, D112, a nějaké číňany soundking, všechny to dělaly... co se tam stane že to ten zvuk tak změní?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od blaha » čtv 17. dub 2014 7:50:45

Tak on to celé posune o 48V nahoru.

Co mě napadá, jestli opravdu máš na pinech 2 a 3 stejné napětí, a jestli není nějak zvlněné. Tohle by měl zjistit osciloskop, ideálně 2 kanálový a měřit obě větve přes sebe, můžeš i na konci kabelu aby jsi věděl jak se do toho podepisuje.
Pak mě ještě napadá nějaký problém na vstupním OZ nebo souvisejících součástkách (kondenzátory), že by měl/y potíže s úrovní kolem těch 50V.

Zkoušel jsi měnit mikrofony, zkoušel jsi také jiný kabel a jiný vstup.

A teď koukám, ZED má přeci zapínání fantomu pro každý kanál zvlášť, ne?
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od Egestas » čtv 17. dub 2014 8:16:22

A teď koukám, ZED má přeci zapínání fantomu pro každý kanál zvlášť, ne?
Jj byla to spíš teoretická otázka, setkal jsem se s tím ve zkušebně na XENYXu tak jsem to zkoušel i na tom ZEDu a při zvučení u jiné kapely na MFXi se mě ptaly jestli nemám zvlášť fantom pro OH že když ho zapnou přes mix tak dynamiky se nedají poslouchat... právě že zkoušel jiné kabely (Dělané i kupované), mikrofony, vstupy všude to dělá, docela mě to zarazilo protože jsem si myslel že to má být bezproblémů ale neřešil jsem to protože jak říkáš ZED má každý kanál zvlášť a budoucí digital taky...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Fantomové napájení Soundcraft LX7ii24

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. dub 2014 10:52:45

Nemělo by to samozřejmě ideálně dělat nic, ale i když nebude vůbec nic rozbitého nebo špatně zapojeného, tak se může znatelně zmenšit impedance vstupu a všechny ty kapacity jak kabelů, tak vazebních kondenzátorů začnou být pod dosti velkým napětím. Takže nějaké důvody ke změně zvuku by byly i když nechci hodnotit, co to reálně kdy udělá a proč přesně. Tipoval bych spíš nějaký svod vazebních kondenzátorů, to může i po čase přestat, ale krátce po zapnutí rozhodit pracovní bod zesilovače, otevřít ochranné diody apod.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Soundcraft“