Si Expression (2)

  • Reklama
  • DEMO 15
Mára_V
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř 14. lis 2018 12:07:31

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od Mára_V » pát 16. lis 2018 10:25:24

for neprihlaseny:
to jsem ale na stejné startovací pozici, jako když si prvních 5 zpěvů naroutuji např na 15-19 na tahy sendy efektů... Zabiju tím 2x tolik klik.... :-) Ono se mi nejedná o to že to musí být "otočný" send efektu ale to hlavní bylo abych a) nepřicházel o kliky b) ideálně to mít na jedné klice, jak hlasitost tak efekt (lépe se s tím pracuje, alespoň nám, rigidním analogistům...:-) )

Uživatelský avatar
exxxi-neprihlasen

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od exxxi-neprihlasen » sob 17. lis 2018 17:55:53

Tak teď to zkouším na Compactu. Lze to přiřadit přidržením ALT+FX. Funguje to. Pokud si zmáčkneš gain nebo pan, musíš to přiřadit znovu.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od CharlesBass » ned 18. lis 2018 0:02:46

Ten behringer X32 si ale rozhodně někde vyzkoušej. Mě třeba jeho analogie s analogem připadá velmi dobrá. Drtivá většina ovládání je inutivní a jaksi přirozená ... já si za to stoup poprvý a hned (s pomocí) odzvučil pětikapelní festival. Na aparátu EAW nám na zvuku nic nechybělo (ano, bez přímého srovnání s čímkoliv jiným, ale typický byl tehdy AH ML3000)

Co se týče práce s halem, je podle mě trochu netypická. Ani na analogu jsem úroveň efektu neovládal vlastně jinak, než přes master fx, samozřejmě případné korekce jednotlivých šavlí po úvodním nastavení připouštím. Pochopil jsem to tak, že ze zboru někdo najede na sólo, ty ho vytáhneš a ještě stáhneš hall, aby jako líp vyčníval jo? To bych rád věděl jak moc hallu tam obecně máš, jestli to pak neni jak koncert v chrámové jeskyni :-)

Ale to je jen zamyšlení bokem. Možná ti budou na tom digitálumnohem víc vadit jiný věci, než dotazované téma a proto si to zkus někde domluvit a osahat :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od Aleš » pon 19. lis 2018 12:44:05

Ten způsob práce s hallem je na analogu poměrně běžný, pokud chci "přihalit" jen určitý nástroj v určité pasáži a jinak jej mít "suchý", typicky kytarové sólo. Není to věc nezbytná, spíš otázka vkusu dotyčného zvukaře, takže někdo to používá, jiný ne. U digitálu tento způsob nemusí být vždy možný, záleží na konkrétním typu a způsobu ovládání, jestli je možné mít kanálový fader a FX send příslušné šavle přístupné současně. U jedné, dvou kytar to lze řešit i rozdvojením signálu do dvou šavlí, kde na jedné si udělám sólový zvuk včetně hallu a na druhé suchý zvuk pro ostatní použití. Ale při více nástrojích a hlasech už se to stává nepřehledné.
Je na zvážení které věci na pultě potřebuju opravdu nezbytně po ruce a které mohu oželet, respektive nemít je přístupné vždy přímo. Ovládání jakéhokoliv digitálu nikdy s analogem 1:1 shodné nebude a po určitém čase práce s digitálem přejdou návyky do podvědomí tak, že na analog si ani nevzpomenete. Takže trvat na co největší podobnosti nemá z dlouhodobého hlediska smysl. Naopak, za nějaký čas se to může projevit jako omezující.

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od relaxmusik » stř 21. lis 2018 7:35:38

Já si ovšem myslím, že tento způsob práce na digitálních pultech je již zbytečný. Expression má 4 efektové jednotky,
tudíž 1 vyhradím pro nástroje a přidávám požadované množství efektu faderem, který si naroutuju na požadovanou vrstvu a do požadované pozice. :-)
Samozřejmě není složité se jenom překliknout do vrstvy požadovaného efektu a přidat i takto, ale není to uplně přehledné.

Mára_V
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř 14. lis 2018 12:07:31

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od Mára_V » stř 21. lis 2018 13:18:07

For Aleš:

děkuji za postřehy, asi je pravda že v mnohém se práce liší a lze řadu věcí dělat jinak, progresivněji... :-) Nicméně, právě pak, pro tu nepřehlednost při mnoha vrstvách a šavlích bych preferoval přístup k alespoň jednomu, hlavnímu halu napřímo...:-)

for Relaxmusik: Proč myslíš že je zbytečný..? Určitě mohu mít víc efektů, (asi bych viděl hlavní VOC hal, Tap delay a njaký nástrojový hal... to jo.. ale při folkové hudbě, kde je mnohdy jen zpěv, kytara, je práce s halem nezbytná.. A když se Ti na přehlídce mění kapely po 3-4 písničkách, je třeba to mít hlavně JEDNODUCHÉ.. Tedy trvale nějakých 5 zpěvů, stranou hozených pár nástrojáků a pár diboxů s linkami aby se to rychle předrátovalo... není prostor některé kliky zdvojvat, přeroutovávat atd.... Je třeba sáhnout, přidat/ubrat hlasitost, hal, ok, v dalších vrstvách se nastaví monitory, na ty pak už nesahám žejo.. ale s tím halem pracuji v podstatě při každé písničce, zpravidla na několika klikách (solový zpěv, 1-2 sólové nástroje)...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od mkarr » čtv 22. lis 2018 1:18:27

:-) Jo, když jsem pořídil digitál, dělal jsem si laskominy, že při více kapelách za večer si udělám s každou zvukovku, uložím si ji a při střídání kapel jen vytáhnu a jsem víceméně nazvučenej. No realita je taková, že jsem to ještě nepoužil, protože většinou se udělá zvukovka v pohodě jen s první kapelou, a ostatní stejně přijedou až těsně před vystoupením a člověk je rád, že zapíchá podobné nástroje do podobných vstupů, aby měl míň práce až bude během deseti minut dělat zvuk i odposlechy. Jinak na mém pultu (Yamaha 01v96) se dá vícenéně jakýkoli parametr na který najedu kurzorem na displayi, měnit otočným ovladacem. Takže stačí mít nadělané rychlé volby na obrazovku s AUXy a můžu měnit zároveň hlasitost na klice a zároveň úroveň do auxu. Jinak to není úplně uživatelsky přívětivý pult.

Mára_V
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř 14. lis 2018 12:07:31

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od Mára_V » čtv 22. lis 2018 10:00:41

for mkarr: 01 jsem měl asi 2x v ruce a popravdě, asi bych z toho umřel..:-) Nějak jsem se zatím moc nesžil s digitály a s Yamahou zvláště ne... V klubu máme starší Yamahu DM1000 zvukově fakt hezké, skoro pocitově bych řekl, že to má nadýchanější výšky než můj AH GL2200... Ale pro mne uživatelsky tak nepříjemné prostředí.... že si raději na koncerty co dělám vozím svůj analog...:-) Proto také, se snažím najít digitál který bude co nejpodobnější analogu...:-)

Dotaz obecný:
1) teprve teď jsem si všiml, že SiEx nemá dotykový display.... Asi to v zásadě nevadí, jen dotaz, lze k němu připojit externí monitor..? Nebo asi nejsnazší řešení si na volnou pozici vlevo od korekcí položit tablet, pokud člověk chce něco dotykového že...?? Podle toho co jsem si načetl, musí to být jablko že..? Nějaká fičurina aby to šlo z androidu nefunguje..? Jablko totiž nemám, a vzhledem k ceně pultu u Thomanna 1690E tedy nějakých 43.000 dávat skoro 20 za tablet... To raději dám tu dvacku do stageboxu...:-D
2) jinak ještě jeden nápad, dotaz, možná poněkud překombinovaný...:-) Lze do pultu dát i jiné rozhraní nežli MADI..? Můj myšlenkový pochod směřuje tak: Na malé akce koupit jakýkoli malý pult konfigurace "vše ve stageboxu - ovládání z tabletu" a pokud je takový "stageboxpult" který by se v případě větší akce dal použít jako pouhý stagebox a připojit k "velkému" pultu.... Ano, zdá se to jako překombinované ale pro použití 3členná kapely, mluvené slovo, bar kde není místo na režii by byl stagebox+tablet ideální kombinace, naopak, na koncert v kombinaci s normálním vybaveným pultem...:-)

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od Aleš » čtv 22. lis 2018 12:24:37

ad 1) Si Ex má dotykový displej. Na ty "čtverečky" v hlavním menu se mačká prstem. V položkách sub-menu se pak roluje enkodérem napravo od displeje a vybírá se jeho zmáčknutím. Ostatní potvrzení nebo návrat o úroveň výš jsou jako tlačítka na displeji, záleží na konkrétním menu.
Externí monitor nelze připojit.
Plnohodnotné dálkové ovládání tabletem ViSi Remote je pouze pro Apple iOS, aplikace pro muzikanty na nastavení monitorů ViSi Listen je pro iOS i pro Android.

ad 2) Ano, existují systémy, kde veškeré zpracování a mixáž probíhá ve stageboxu a pult je jenom velký dálkový ovladač. Pak se podle povahy akce zvolí buď ovládání jenom PC/tabletem, nebo se vezme i pult. Typickým představitelem byl A&H iLive, nebo jeho nástupce dLive. Ovšem ten je asi mimo finanční možnosti pro běžné amatérské použití. Podle mého zdařilý a cenově dostupný "mixující" stagebox je Mackie DL32R (nebo novinka DL32S). Mackie má na můj vkus velmi zdařilou aplikaci Master Fader pro ovládání (iPad a od nového roku by měl být pro DL32R i Android). Ovšem fyzický pult (DC16) se jim moc nepovedl, je snad skoro dvakrát dražší než samotný mix, potřebuje vždycky alespoň jeden iPad jako monitor, a celkově ten způsob ovládání mě nějak neuchvátil. Existují i další "stageboxpulty", např Behringery X Air a Soundcrafty Ui také zde hojně probírané, ale s těmi nemám zkušenost.
Tyto "stageboxpulty" ovšem většinou nelze připojit do nějakého jiného systému jako stageboxy, nebo to nelze jednoduše.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od exxxi » čtv 22. lis 2018 15:56:09

Ipad se dá koupit výprodejový model nový už kolem 8000, třeba v Datartu. Asi ne zrovna před Vánoci. Stačí i bazarový, od 3000. Druhá generace a výš. (První nefunguje). Nebo iPad mini. Na patlání je nejlepší Mackie DL (ideálně verze bez fyzických gainů) a X32R.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

jonas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 02. pro 2013 15:45:24

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od jonas » čtv 22. lis 2018 16:47:26

Pro Alese k bodu 2. V jeho poslednim prispevku. Za sebe jsem sel tou cestou, kterou popisuje. Poridil jsem si Behringera X32 compact a k tomu X32 rack. Na malych akcich pozivam X32 rack + ipad, PC nebo nejaky tablet. A na vetsi akce X32compact + X32 jako stage box. Hlavne mne nekamenujte za tu znacku. :D A jinak musim uznat, ze se aplikace Master Fader od Mackie pouziva dobre. Souhlas s exxxim, bazarove ipady se daji koupit za hezkou cenu. Sam to ted do jednoho takoveho pisi. :wink:

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od blaha » pát 23. lis 2018 9:38:08

Za mě

Si Ex bych nechtěl, ve srovnání s Impactem nemá hodně věcí při minimálním cenovém rozdílu.

Pro ovládání z tabletu jak již zaznělo jedině Apple, ale víc jak 2 lidi bych na tabletu taky dělat nechtěl, nějak mi to nesedí.

Nic nebrání tomu nechat mix na pódiu a míchat to z tabletu.

Ad efekty, tyhle Si pulty mají 4 efektové jednotky na kterých můžou být nasazeny klidně i stejné efekty, není problém si i dopředu jednu, nebo dvě vyhradit pro skupinu zpěvů, jednu pro sólové nástroje a jednu pro ostatní. Na pultu pak do vrstvy dát buď sendy, nebo returny, zabere to max. 4 kliky.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Mára_V
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř 14. lis 2018 12:07:31

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od Mára_V » sob 24. lis 2018 12:16:19

for Blaha : dík za reakci, co se Impactu týká, jako rozdíly do plusu vnímám:
- plný parametr vs neplný u SiEx u Hi a Lo
-displaye na klikách (asi přijemné ale asi bych bez toho uměl žít)
- více analogových vstupů (to může být určitě výhoda ale při rozsahu v jakém zvučím to nevyužiji),
- více klik o 2 (to se může hodit)
- instalované rozhraní MADI (ovšem vzhledem k tomu že bych stejěn dokupoval ministagebox, je jedna karta součástí u stageboxu...)
- design (SiEx je fakt dost hnusný, impact vypadá hezky..:-)
Nevýhody impactu:
- rozměry a váha (jezdím malým combikem a snaha je právě, aparát minimalizovat... když by měl např SiEx1 o 2 kliky víc, šel bych do něj...:-)
- absence otočného ovladače na každé šavli...

Nebo mi něco zásadního uteklo...??
Jinak s tím halením jsem úplně nepochopil, co jsi mi chtěl říct... CHápu, že si buď dám do jedné vrstvy klasicky mix + vybrané sendy a returny Fx to jo. Ale tím přicházím o kliky. Nebo do vrstvy další sendy od stejných nástrojů/zpěvů kde mám hlasitosti any se to nemotalo... Ale pak mi chybí ta možnost, hrabat ZÁROVEŇ na send fx a hlasitost... To je to co řeším, proč by se mi líbilo mít přiřazený send Fx na knoflíku nad klikou...:-))

Fof CHARELS BASS omlouvám se za pozdní reakci, nějak jsem přehlédl Tvůj koment....
Ne, pochopil jsi to obráceně... já například s returnem efektu skoro vůbec nepracuji... nastavím někam na tahu ca na 0 dB (vizuálně do roviny) na ucho nastavím úrověň návratu na gainu returnu tak aby byltah "v rovině".... Akorát pak, na pauzy a mluvené slovo ho uberu, resp. v podstatě stáhnu... Standardně mám nastavenou nějakou míru efektu na sendech ... Relativně nízkou, nebo prostě vyhovující situaci. No a na sólo nástroje který to vyžaduje (kytara, ságo, foukací harmonika, některé, hlavně ženské sólové zpěvy atp) na ta sóla přihaluji... někdy i zpěv na delší slabiky... No a například u flétny, (situace - zpěvačka přestane zpívat a na zpěvový mikrofon začne hrát na flétnu) poptřebuji stáhnout hlasitost protože flétna nebo jiný nástroj někdy mívá větší akustický tlak, a zároveň potřebuji nástroj dohalit.... :-) Takže tak pro vysvětlení mého postupu..:-)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od blaha » sob 24. lis 2018 13:08:56

Já to vidím z druhé strany, Impacta máme už 4 roky, pochopitelně přechod z analogu. Momentálně pomalu začínám řešit obnovu starého Spiritu FX16 v kabině v divadle, pomalu mu začínají odcházet poťáky (hodně pomalu).
Když se kouknu zpětně na Si Ex, tak bych ho opravdu nechtěl, jediný plus pro něj by byly rozměry, Performer 1 už je zase cenově i funkčně mimo naší potřebu.
Zrovna ty popisky nad klikama jsou k nezaplacení, vůbec když by se na něm jely různé konfigurace.

Impact má víc klik, efekty ti spolknou max. 4, nemusíš tam mit Sendy a Returny, stačí jedno z toho pro mixáž.

Ad MADI, Impact má v sobě (i USB), ad MiniSB prodává se verze 16R/32R (s kartou) a 16i/32i (bez karty, levnější, malinko jiné osazení výstupů).
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Mára_V
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř 14. lis 2018 12:07:31

Re: Si Expression (2)

Příspěvek od Mára_V » sob 24. lis 2018 17:38:31

for Blaha,

Jako ty displaye se určitě hodí... jen si neumím představit, že budu popisovat displaye na fesťáku kdy mi kapela zahraji 3 písničky a za 3-5 minut musí být zadrátovaná další... Na to mi přijde nejrychlejší fixa a krepová páska...:-) Jinak pro technický popis co kam naroutováno to je asi hodně dobré... Pro ty efekty mi ale 4 kliky fakt nestačí... Potřebui min. 2 na returny, (víc nežli 2 efekty používám jen málokdy) ale potřebuji mít sendy na každý zpěv, tedy zpravidla 3-5 a na zpravidla 1-2 nástroje.. A aby se to nemuselo přeroutovávat by bylo právě příjemnější moci využívat knoflíky nad klikou.... + je ještě docela fajn, když mám send z druhého efektu (zpravidla tap delay) do 1. efektu (zpravidla halu) někdy se s tím dá udělat moc hezký zpěv, když použiješ tap delay a ten pak lehce nahalíš čistým reverbem..:-)

Odpovědět

Zpět na „Soundcraft“