Si MiniStagebox 16i a zemní smyčky

Odpovědět
  • Reklama
  • powersoft nakup
Tom350
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: úte 12. říj 2010 0:42:39

Si MiniStagebox 16i a zemní smyčky

Příspěvek od Tom350 » stř 15. kvě 2019 10:15:37

Dobrý den,
řeším v instalaci připojení IO do mixu Expression2. Trasa je dost komplikovaná a vzdálenost se blíží 100m. Proto mi vychází lépe než tahat dlouhý multipárový kabel natáhnout ethernet se stageboxem mini a do mixu přidat Si MADI-USB Card. Elektřina v místě budoucího umístění stageboxu je, ale jde naprosto jinou trasou než elektřina k mixu. Nemám el. dokumentaci, ale protože místa jsou od sebe dost vzdálená, předpokládám i jinou fázi pro stagebox a mix.
Do stageboxu budou připojeny určitě aktivní monitory. Kdybych jel v analogovém páráku, nejspíš bych přidával DI boxy. U digi stageboxu, který má AD převod v sobě předpokládám že se DI boxům vyhnu (trošku na to spoléhám). Ale úplně jistý si nejsem a nemám takovou aplikaci odzkoušenou. Vždy jsme k digi stageboxu tahali elektřinu směrem od pultu, aby se zemním smyčkám předešlo - zvyk z analogu.

Máte někdo zkušenosti s napájením stageboxu odjinud než pult? Brumí vám to nebo je to bez problému a DI boxy nemusíte používat?

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 253
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Si MiniStagebox 16i a zemní smyčky

Příspěvek od Aleš » stř 15. kvě 2019 12:37:36

Digitální stagebox a pult napájené z různých míst brumět nemohou. Přenos probíhá v digitální doméně a tady se případný rozdíl zemních potenciálů brumem neprojevuje. Nerozhoduje ani tak jestli jsou pult a stagebox napájené z různých fází, rozhodující je rozdíl potenciálů na PE vodiči elektroinstalace mezi místem připojení pultu a místem připojení stageboxu. Může se různě měnit, podle toho jak se v budově zapínají/vypínají různé spotřebiče.
Digitálnímu přenosu to zpravidla nevadí, je mnohem více imunnější než analogový. Datové linky bývají v ethernet portech oddělené transformátorem. Ale rozdíl potenciálů se může vyrovnávat po stínění kabelu, pokud je zapojeno, a v extrémním případě přenos narušit. Projevilo by se to výpadky spojení pultu se stageboxem.
Prakticky to tedy fungovat může i nemusí. Jeden známý si takto občas zjednodušuje práci s iLive a MixRackem, napájí pult z nejbližší zásuvky v sále a tahá jen ethernetový kabel, 80m. Problémy zatím neměl. Ale jinak je zavedená a osvědčená praxe tahat napájení stageboxu i pultu z jednoho bodu. Je to vždy jistější.
Jinak pro brum je rozhodující, aby byly jeviště i stagebox napájeny z jednoho bodu. Pak je to z hlediska zemí podobná situace jako by byl analogový pult přímo na jevišti - všechny spoje na krátké vzdálenosti, většinou bez problémů.

Odpovědět

Zpět na „Soundcraft“