Repase M16-4-4

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
betaron
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: sob 18. črc 2009 15:43:15

Repase M16-4-4

Příspěvek od betaron » pát 16. zář 2011 14:48:20

Asi před deseti roky jsem vyměnil všechny operáky MAA501 za MAA741, přičemž za dvojici vstupních tranzistorů je ve všech kanálech MAC157. S obvody MAA501 a jejich kompenzacemi se vyskytovaly problémy s nestabilitou při zahřátí pultu delším nepřetržitým provozem – ztrácely se některé kanály. Nyní naprosto bez problémů a zvukově v pořádku…
Ikdyž tento mixpult už nepoužívám, v rámci čirého bastlení a jakési nostalgie k němu spojené, provedl jsem nyní komplexní repasi týkající se obměny DIN konektorů za XLR a Jack, což vyžaduje dostatek trpělivosti a nervů.
Tyto mixpulty jsou prakticky neprodejné, naopak jsem kdysi koupil ještě jeden M16 za pětistovku, zcela funkční, ale v tomto případě pouze na náhradní díly – knoflíky na potenciometry, barevné vrchlíky, knoflíky na tahové potenciometry apod…
Obrázek Obrázek Obrázek
A pokud už jsem se odhodlal provést změnu konektorů, taktéž je do pultu zabudován modul digitálního echa, stavebnice s obvodem PT2399.
Dalším doplňkem mixpultu je modul zdroje fantomového napájení +48V, uveřejněného v AR 9/2005. Deska se součástkami je připevněna k bočnici vedle transformátoru mixpultu. Samostatné síťové tráfko 9WN668 69 – 220/30V pro fantomové napájení je umístěno na zadním panelu a má samostatný tlačítkový vypínač.
Obrázek Obrázek Obrázek
Poněkud harakiri bylo, kde umístit ovládací potenciometry. Jediná eventualita rozumného umístění vychází pod čtyřmi symetrickými výstupnimi transformátory, které jsou naštěstí na distancích. Tam se tak akorát vměstnaly potenciometry TP160. Samotný modul echa stačilo dát do silonového sáčku a vecpat jej mezi svazek vodičů a měřáky.
Obrázek Obrázek
Další velká piplačka byla s úpravou otvorů pro XLR konektory na průměr 21,5 mm tak, aby byla dodržena rozteč mezi otvory 25mm. K tomu jsou potřeba půlkulaté pilníky R10, R11 pro kultivované opracování otvorů. Zároveň bylo nutné poněkud upravit šířku XLR konektorů Switchcraft, jejichž původní rozměr je 26mm.
Obrázek Obrázek
Původní šroubovací konektory DIN jsem ponechal u sekcí Groups 1-4 Out/In. Na toto mám z dřívějška stále kabelové propojky – na pinech DIN jsou dvě volby možnosti citlivosti Out/In, což se mi jeví praktičtější, než tam někde vkládat další přepínače.
Konektory Cinch namísto DIN jsou umístěny na zadním panely s vrchní strany – dvojice napravo je pro přehrávání, levá dvojice je pro nahrávání z pultu.
Co se týká Jack konektorů; záměrně jsem volil plastovou variantu, tak aby nevznikly nenadálé potíže se zemními smyčkami, což by mohlo nastat při variantě kovových konektorů. Jelikož průměry otvorů pro šroubovací konektory DIN mají fí=18mm, bylo potřeba všech 16ks panelových Jack konektorů umístit na pomocnou upínací lištu a tu pak jako celek přišroubovat k původnímu panelu.
Obrázek Obrázek
Pozor při odpojení panelu s původními konektory – je nezbytně nutné pečlivě popsat všechny odpojované vodiče!, aby nevzniklo dilema co kam patří :lol:
Obrázek
Práce mně zabrala cirka dva týdny práce, ale spíše přes víkend. Prověřil jsem funkčnost mixpultu po úpravě – funguje =) Zabudované echo šlape výborně.

…a hotový, upravený teslacký mixpult i s barevným „vylepšením“ ….snad toto téma může inspirovat případné nadšence pro přestavbu :wink:
Obrázek Obrázek Obrázek

Po opětovné kompletaci pultu jsem prostým přepojováním kabelů porovnával zvukové rozdíly Tesla M16 a Mackie CFX20-MkII (jen ze zvědavosti). Nemohu si pomoct, ale teslácké korekce na jednotlivých šavlích jsou „zvukomalebnější“ a dynamičtější, než-li parametrické korekce u mekiho. Nehledě na to, že ovládání čtyř pásem je mi srozumitelnější, sympatičtější na rozdíl od posunování středů u parametrických korekcí.. :-({|=

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Repase M16-4-4

Příspěvek od blaha » pát 16. zář 2011 15:04:29

=D> Každá takováto práce se cení.

Jinak CFX jsme kdysi měli (první verzi, 16vst.), a není to nic moc extra, i když tenkrát to bohatě stačilo. Bylo to dost háklivý na přebuzení vstupů (lupance v nahrávce), efekt taky nijak nenadchnul.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Repase M16-4-4

Příspěvek od safa » ned 18. zář 2011 16:05:41

Tyjo paradni reportaz ! =D>

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Repase M16-4-4

Příspěvek od honza637 » ned 18. zář 2011 22:55:58

=D> \:D/
Imho, dělal jsi úpravy ve výstupních obvodech co budí výstupní trafa? Měnil jsi ty elity ?Tyhle starý červený řady nestály za moc, ty zelený taky ne. A mimochodem mám tenhle pult taky. I s origo kufrem a asi se na něj nikdy nehrálo :-D Mohli bychom udělat prolinkování mezi pultama a bude 32jka :idea:
ps - To posunování středů je přece podstatnější mít. slouží většinou k tomu aby se dalo vybrat a vyhodit to co tam nemá být a nebo vytahnout. Ta Tesla má korekce širší a líp chodí na zpěvy. Ale jinak to neni ono. Pak když je třeba něco utlumit tak si ubereš i to co tam má být.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

betaron
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: sob 18. črc 2009 15:43:15

Repase M16-4-4

Příspěvek od betaron » pon 19. zář 2011 11:24:03

..ještě několik vzpomínek k vrábelským mixpultům;
První zmínka o nové řadě mixpultů AZL160-240 se objevila asi na podzim 1985 a ihned jsem do Tesly Vráble poslal přes zřizovatele (za doby reálného socialismu) mé kapely objednávku. Z Vráblí mi obchodní oddělení odepsalo, že seriová výroba mixpultů je plánována v dubnu 1986. V létě jsme už do kapely dostali tu největší obludu – M24-4-4 přes zřizovatele „Osvětová beseda“. Do této doby jsme v bigbítu používali 12-ti vstupový mix Tesla Vráble, přesné označení si už nepamatuji, my jsme měli ještě oranžové provedení. Viděl jsem pozdější černé provedení. S tímto pultem problémy vcelku nebyly až na to, že bylo třeba udělat malý linkový předzesilovač kvůli nedostatku signálu pro echo Roland RE-501. S pultem M24-4-4 byly od samého začátku problémy – studeňáky. Citlivost pro echo měl taky mizernou, ale protože s pultem byla dodána i servisní dokumentace, schema – nebyl problém upravit citlivost na modulu desky Echo.
Jinak M16, který mám dnes (v depozitáři) je pozdějšího data výroby a - dá se říci - je ve velmi slušném stavu. Jak jsem psal v úvodním příspěvku, integrované obvody byly měněny asi před deseti lety a současně jsem tehdy měnil všechny elyty na sumárních jednotkách a monitorech. Na vstupních šavlích zelené elyty TE006 tehdy ne, to až v současnosti – zatím u 15 a 16 vstupu, protože byly z mixu venku kvůli nějakým pokusům…

Co se týká korekcí, samozřejmě si poradím i s parametrickými, pult M16-4-4 je skutečně jako náhradník, jen kdyby něco….
Pro mou potřebu Mackie CFX20-MkII vyhovuje, nezvučím velké akce a jako muzikant po letech plahočení se s různými bednami-almarami, mám zájem vláčet sebou co nejmíň krámů. Z mého pohledu je ideální zvučit kapelu v hospodě či klubu, to jsem schopen ozvučení naložit do kombika Peugeot 405 i s odposlechy.
Ještě poznámka k DSP Emac v pultu CFX; roky jsem používal Lexicon MPX-100, ale 32 bitový Emac je minimálně o jeden řád lepší, svižnější, operativnější, účinnější…., takže lexikona ani nevytahuji z kufru.
Obrázek Obrázek

betaron
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: sob 18. črc 2009 15:43:15

Repase M16-4-4

Příspěvek od betaron » sob 08. říj 2011 18:45:33

..několik doplňujících poznámek k celkové repasi mixpultu Tesla M16-4-4;

Zdlouhavá práce, kterou jsem nyní prováděl, je součástková obměna jednotlivých kanálů – šavlí, včetně pájení drátových sběrnic!! :evil: Počítám-li správně, měnil jsem 32 součástek na jeden kanál, týká se výměny všech elytů, některých keramik, zrušení všech kompenzací a výměny všech integrovaných obvodů. Nyní jsou v mixpultu osazeny JFET obvody MAC157 a MAB356, na ostatních méně kritických pozicích jsou MAA741.
Obrázek Obrázek

Protože mám k dispozici jen cca 50ks MAB356 a 18ks MAC157, volil jsem osazení kanálů následovně:
Čtyři kanály určené pro zpěvy – za vstupními tranzistory 2x BC177 je na první pozici MAC157, ostatní pozice patic jsou osazeny MAB356.
V každém případě kompletně u všech vstupů jsou MAB356 v obvodech korekcí a jen u některých kanálů na pozici výstupů z jednotky L-R, za potenciometrem panorama – 2x MAA741.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Všechny vstupní jednotky jsou prověřeny, kontrolovány sinusovým generátorem – výstup 100mV, 1kHz, potom 10kHz, korekce nastaveny ve střední poloze, sinusoida na osciloskopu v pořádku, citlivost kanálu nastavena (Gain, Volume naplno) tak, aby výstupní napětí z jednotky bylo 3,4V.
Obrázek Obrázek

Jeden kanál jsem ještě ponechal původní – osazení MAA501 s kompenzacemi, aby bylo možné porovnat zvukový vjem po změně hromady součástek. Rozdíl ve zvuku je evidentní s prvním poslechem! Při shodně nastavených korekcích to úplně jinak dýchá – dynamika, zabarvení apod.
Takže jedinou negativní věcí v rámci eventuálního nenáročného využití mixu jsou tutam chrastící potenciometry, alespoň jsem je trochu ošetřil Kontoxem…

…hm,chtělo by je vyměnit….ale na takovou jebačku se určitě už nedám [-X [-X

Závěrem dodám, že třetí odposlechová cesta je nyní řešena pomocí sběrnice Echo2. Na desce modulu pro echo je upravena výstupní citlivost a u panelové stereojackové samice je pro tuto eventualitu využit pin pro kuličku monojacku.
:-({|=

Uživatelský avatar
martin0005

Re: Repase M16-4-4

Příspěvek od martin0005 » stř 04. pro 2013 18:48:05

Prosím potřeboval bych poradit mám Teslu m24-4-4 a nehraje mi stereo. Výstupy L - R mi ungují ale nefunguje mi ST. LINE a indikátor levého kanálu nic neukazuje.

betaron
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: sob 18. črc 2009 15:43:15

Re: Repase M16-4-4

Příspěvek od betaron » sob 07. pro 2013 7:05:55

..nezbývá ti nic jiného, než mixpult opravit;

Bude k tomu stačit multimetr, sin. generátor, osciloskop, schéma mixpultu…. a pustit se do toho
Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Tesla“