Hobby zesilovač - nastavení

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Tomas 26681

Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od Tomas 26681 » čtv 29. říj 2015 13:25:53

Dobrý den,
mám na vás zkušené zvukaře a kutili menší otázečku, mám hobby zesilovač Ibiza AMP 600 a k němu repra 300w, Při rozdělání zesilovače z důvodu čištění jsem si všimnul, že na DPS jsou dva trimry, ( jeden pro každý kanál) chci se zeptat k čemu asi slouží a jak mají být nastaveny. Nebavím se o regulaci hlasitosti. Děkuji za odpovědi :-)

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od MADMAX » čtv 29. říj 2015 13:57:29

Doufám, že jsi do nich nevrtal, když se ptáš "jak mají být nastaveny" - v "normálním" zesilovači může být podobných nastavovacích prvků celá řada - sloužit mohou k nastavení klidového proudu, pracovních bodů polovodičů, serva omezení ss složky na výstupu... ke správnému nastavení většiny z nich je zapotřebí odborných znalostí a měřicí techniky (tónový generátor, NF milivoltmetr, osciloskop, zatěžovací rezistory etc.), přičemž pochybuji, že něčím z toho disponuješ (včetně těch znalostí), takže prosímtě hlavně s ničím nekruť... a jinak: koho, co "kutily" se píše s tvrdým y a zkušený zvukař většinou není kutil - nemá čas se v něčem rýpat, používá spolehlivou a drahou profesionální techniku (které leckdy ani moc nerozumí; třeba takový zesilovač v D třídě je pro mne obvodově celkem španělská vesnice), protože se věnuje především zvučení. Umí poslouchat a kroutit knoflíky tak, aby to vedlo k lepšímu výsledku. :-D
MAD

Uživatelský avatar
Tomas 26681

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od Tomas 26681 » čtv 29. říj 2015 15:47:58

Popravdě řečeno - vrtal :-/ Z důvodu toho, že se chladič abnormálně hřál a chrčely výškové drivery na reproboxech. Po pootočení těch trimrů chrčení ustalo a chladič je i při hraní jen vlažný, Když je vytočím na maximum chladič se hřeje i bez připojeného vstupu zesilovače, kdežto, když jsou stáhnuté na minimum chladič je studený - poznám tedy k čemu asi budou? :-D Jde mi spíše o to, mít je správně seřízené :-) Je to jen zesík za pár kaček na občasné hraní po hospodách, u dražších zařízení bych si sakra rozmyslel jestli na něco sáhnout, nebo ne.

koniash
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: stř 05. kvě 2010 18:29:41
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od koniash » čtv 29. říj 2015 21:29:02

Bohužel je tady všechno špatně. Tenhle Omnišrot neznám. Od "oka" nelze nastavovat žádný zesilovač. Jak říká MADMAX je vše pravda. Na takovou otázku ti nikdo takhle neporadí. Kolik je ti let, odkud jsi? Hledej servis zesilovače(..pokud někde bude)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 30. říj 2015 2:33:19

Pokud ten zesilovač má klasické zapojení s diskrétními tranzistory (na pár obrázcích co vyhodil vyhledávač to tak vypadá), tak jediný trimr na kanál je obvykle nastavení klidového proudu těch tranzistorů. S tím se opravdu nedoporučuje nikomu jen tak kroutit, dá se zesík i celkem snadno odprásknout. Vliv na teplotu chladiče bez signálu je pro toto nastavení typický. Naopak zkreslovat by to mělo spíš opačně, tedy když je chladič studený, je zvuk nejhorší (při malé hlasitosti). Možná to ale posuzuješ při velké a pak by to asi mohlo dělat zatížení zdroje a zvlnění na kondenzátorech. Jelikož žádný měřák proudu ani zkreslení či osciloskop nemáš a stejně jsi s tím už kroutil sem a tam bez rozmyslu a zesík to vydržel, nastav to klidně podle té teploty, oba kanály stejně, aby při okolní pokojové teplotě byly chladiče jen o poznání teplejší než třeba plech šasi v místě, kde ho nic neohřívá ani nechladí. Víc bez znalostí a vybavení nedokážeš. Můžeš si ještě ověřit, jestli po ohřátí normálním hraním naplno se teplota vrací zpět na nastavenou hodnotu a naopak zesilovač vychladlý někde mimo vytápěné prostory (ale pozor na vlhko, včetně orosení) ještě při malé hlasitosti (opravdu malé, asi jako hraje telefon) nezkresluje.
Ještě pro jistotu - tento postup opravdu nedoporučuju nikomu, kdo si svého zesilovače nějak váží a ještě to celé nerozkroutil od dorazu k dorazu, je to opravdu jen naprosto nouzové řešení pro případy naprosté nouze a navíc platí jen v případě, že skutečně jde o nastavení klidového proudu. Co takhle nějaký nápis - není u těch trimrů nic ?

H.M.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 798
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od PeBe » pát 30. říj 2015 7:29:43

Se vším, co psali zkušennější zvukaři (a s vyjímkou jednoho i kutilové ;-)) přede mnou, se nedá, než souhlasit, nicméně si nemohu odpustit první krávovinu, která mě při čtení tvého dotazu napadla: "Trimr slouží k regulaci teploty chladiče..." :-D
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
tomas26681

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od tomas26681 » pát 30. říj 2015 13:30:05

No přesně to si taky myslím, že jsou pro nastavení klidového proudu, takže jsem je otočil zhruba do poloviny, protože, když byly stočené na minimum repra škrčely, když jsem je vytočil na maximum zvuk byl nádherně čistý, ale zesík se hřál ( poměrně dost).
Takhle, když jsou do poloviny chladič se zahřívá až při plnějším výkonu. Zkoušel jsem to nastavení při pokojové poslouchatelné hlasitosti. Jinak zesák byl koupený na stránkách Electronic star, je to nějaká čína, schéma jsem k němu nikde nenašel, ale na to hobby hraní je dostačující. Každopádně moc díky za všechny názory a rady :-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 30. říj 2015 14:37:34

Takže jestli to chápu, napoprvé jsi to popsal špatně. Tím by odpadala ta část mého příspěvku, která se tím zabývá (i když samozřejmě obecně platí).

H.M.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Hobby zesilovač - nastavení

Příspěvek od asterix1 » pát 30. říj 2015 19:30:53

Tie trimre sú tam samozrejme na nastavenie kľudového prúdu koncových tranzistorov a nastavujú sa pri výrobe. Pri nekvalitnom trimri sa môže po čase stať, že sa kľudový prúd "rozhodí" a to platí v extrémnych prípadoch aj pri prenose zosilovača zo studených priestorov do teplých (može sa tu zrážať vlhkosť a zmeniť tak odpor trimra a tým pádom hodnota kľudového prúdu). Ano, pokiaľ je tento prúd malý (nedostatočný) tak je po pripojení repra počutelné alebo na osciloskope viditelné prechodové skreslenie na koncových tranzistoroch a pokiaľ je veľký tak dochádza k zbytočne veľkému stratovému výkonu na koncových tranzistoroch, chladiče hrejú. Na nastavenie treba minimálne osciloskop+generátor+milivolmeter. Kľudový prúd na jeden bipolárny tranzistor pri AB triede je cca +-50mA t.j. na emitorovom odpore pri hodnote 0,33R by si mal namerať 16,5 mV. Pokiaľ sú na koncovom stupni mosfety tak ako v tvojom prípade, tak je tento prúd obyčajne väčší cca 100mA a viac na mosfet. Ten trimer tam nie je pre srandu králikov alebo na to, aby to hralo silnejšie alebo viac ako si mnohí začínajúci "dídžeji" myslia. Pokiaľ Ti nie je jasné čo treba robiť, tak to radšej zver niekomu kto má s tým nejaké skúsenosti. To nejde nastaviť len tak od oka.

Odpovědět

Zpět na „Omnitronic“