Alternativa k QSC ISA?

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Ondráš

Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Ondráš » pon 30. čer 2014 20:37:40

Dobry den, uvazuji nad rozsirenim instalacniho aparatu a shanim 2 az 4 kanal. zesilovac stabilni do 8 Ohm okolo 250-300W RMS / kanal. Ted mam QSC ISA a jsem (zatim-tukam na drevo) spokojen.

Ne, ze by se ISA nedal jeste koupit novy, ale spis by me zajimaly vase zkusenosti a doporuceni na konkretni radu nebo modely jinych znacek ale i QSC jako alternativa k ISA.

Muze byt i "digitalni" vzhledem k tomu, ze by to usetrilo misto v racku a popr. nejaky vestaveny procesor/ekvalizer by take nebyl na skodu.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 30. čer 2014 22:03:37

To jsi specifikoval tak volně, že ti vlastně může skoro každý navrhnout kdeco ho napadne. Pokud bych ale já chtěl opravdu náhradu za ISA, tak musím říct, že o žádné nevím. Především bude problém s osobně vyzkoušenou dlouholetou spolehlivostí mnoha kusů často nebo i nepřetržitě používaných. To se nasbírává léta a málokdo k tomu má vůbec dost možností. Takže bych byl docela opatrný ve vyhodnocování těch možných doporučení.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Ondráš » pon 30. čer 2014 23:01:14

Diky za odpoved, vlastne mas pravdu, dotaz jsem tak trochu odpalil od boku bez vetsiho rozmyslu (mladicka nerozvaznost :D ).
Asi pravdu dis, ta ISA se driv pry davala i do multikin? To je pro me docela dobra reference :wink: .
Ale doba jde dopredu a spinane zdroje jsou in, ani se nedivim. Dost me jeden pan nutil ampy od Powersoftu, ale jak pises, zadana odpovidajici reference, jen ze si ho nekdo koupil. Cena trochu vyssi.

Zesik protrebuji do stale instalace na pohon kinobeden (krom SW) a 100V ozvuceni (pres trafo), v racku bezi nad sebou zesiku nekolik treba i 12 hodin v kuse (nekolikrat do mesice) v mistnosti bez extra chlazeni (pokojova teplota), pravda bezi max. tak na 1/4 az 1/2 vykonu.
Ceka se hlavne max. spolehlivost, cena primerena (do 20k vc. DPH za kus).

Ekvalizer popr. DSP pro dorovnani nedokonalosti akustiky by se hodilo, ale v dane cene ho necekam.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 01. črc 2014 1:34:47

Ano, kromě spolehlivosti mohla hrát roli i THX certifikace a já je mám v kině taky, od roku 2008, ani jediný problém. Určitou nevýhodou pro vícekanálové systémy je vyšší krabice, protože budeme konečně digitalizovat a tím přecházet na 7.1 asi budu muset jednu ISA zaměnit za dva nízké zesilovače. V kině ovšem je ekvalizace vždy součástí kinoprocesoru, od zesilovačů ji nikdo nechce. Cenová kategorie určitě nedovolí použít Powersoft, Focux by se do ní vešel s modelem D4 (už jsou u nás i kina vybavená Focuxem, ale prostě s nimi zatím nemůže být stejně dlouhá zkušenost). 100V provoz s integrovaným trafem taky byla výhoda některých modelů ISA, externí trafo nemusí každý zesilovač dobře snášet a pokud už není součástí instalace, tak zvyšuje cenu u větších výkonů celkem výrazně.

http://eshop.prodance.cz/d4/d-98015/

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Ondráš » úte 01. črc 2014 20:35:27

Ten Focux parametry vypada, ze by vyhovel. 4 kanaly po 450W v 1U je parada.
Co se tyce 100V trafa, to asi budu stejne menit, pocitam na nej tak 8-10k, vykon presne nevim, musel bych se podivat na kolika W jsou stropni repraky zapadovane, protoze nehrajou vsechny stejne, ale bude to kolem 100W max. 150W dohromady v ramci 1 zony.
U toho Powersoftu by to vyresil vse jeden zesik, napr. Ottocanali 4K4, cena cca 75k.
http://www.powersoft-audio.com/en/insta ... nali%204K4

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 01. črc 2014 21:35:54

V kategorii toho Powersoftu je spíš Ashly, taky tam jsou vícekanály a některé verze 100V, možnost vestavěného DSP, ohledy na spotřebu energie při trvalém provozu atd. Všechny ty lepší modely vyrábí stále v USA, lacinější jsou z Koreje. Trafa s menším výkonem nemusí stát moc, něco je tady (samozřejmě linkové OT je tam omylem), RCF už jsme dost prodali, nemusí být na skladě, chodí to rychle. Navíc nám občas něco zbyde, už se demontovala trafa z ISA a asi ještě nějaká budou, je to o dohodě.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Ondráš » ned 09. lis 2014 22:51:35

Rad bych navazal na tema, nakup je aktualni. Mozna se bude vymena konat cela vcetne beden,
muzes mi Zdenku, prosim, nebo nekdo jiny nastinit nejakou referencni sestavu beden a zesilovacu treba z nejake instalace pro sal cca 150 lidi v rezimu 7.1.? Mam na mysli nejakou konkretni sestavu, abych se mel od ceho odpichnout, protoze (bohuzel) neni cas to konzultovat na urovni projektu.

Coz takhle Focux:
platno l,p, c: 3ks X-14
surround l,p: 4ks C8
zadni l,p: 4ks C8
sw: BA18

Predem diky.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 09. lis 2014 23:58:51

Bude to za plátnem (musí být průzvučné) nebo jinde ? Místa je tam kolik ? Zesilovače už jsou nebo i s nimi ? Rozpočet ?
X-14 bych na tuto velikost už pokládal za málo, ovšem opět - jak je velké plátno, jak velký půdorys, jak daleko první a poslední řada atd. Roli jistě hraje i o jaký provoz půjde, to je D-cinema, E-cinema, něco víceúčelového (posluchárna ?). 12ks C8 (jestli jsem to pochopil) by snad mohlo jakžtakž stačit, jeden BA18 těžko. Je to podle počtu míst už střední kinosál a tedy větší, než většina těch v multiplexech, nedá se to moc šidit, pokud k tomu nejsou vážné důvody.
Možná se nemusí bedny měnit, ale stačilo by je jen opravit či přeosadit, s tím máme docela slušné zkušenosti.

H.M.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Návštěvník » pon 10. lis 2014 10:41:45

Stavajici stav (kockopes):

repro za platnem L, C, R: 3pásma 15" woofer, cca 200W RMS 8Ohm
surr L, R: 2 pasmo 8" + 1" cca 60W RMS 8Ohm 4ks na stranu
zadek l, r: dtto 2ks na stranu
sw: zatim nebyl

Potrebujeme i zesiky (ty hlavne).

Co se tyce zvuku, platno ted hraje dostatecne nahlas s rezervou, proto si myslim, ze ty 12" nove doplnene o sw by mohly "stacit". Surroundy by mohly byt trochu silnejsi.
Nutno dodat, ze system nema THX certifikaci, ani ji nepotrebuje, protoze neni to kino, ale konferencni sal s pozadavkem na kvalitni ozcuceni kratkych filmu z BD nebo prezentaci s dvou a vicekanalovym zvukem. Novy bude i procesor - Denon DN-500AV (7.1. xlr out preamp).
Prvni az posledni rada cca 8,5m, od platna k posledni rade asi 14m, sirka rady sedadel cca 12m

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 10. lis 2014 12:34:25

THX nemá dneska pomalu žádné kino, na druhou stranu ale požadavky na zvuk stoupají furt, takže bych ty hlavní bedny nepodceňoval. Je to dost velký sál a sedaček je taky poměrně hodně, já bych tam dal (pokud je za plátnem místo) 3x X20 + 2x BA18, asi není problém při tomto rozložení sedadel jen tři surroundy na stranu, ale C10 (hrajou mnohem víc, vyjde to s držáky a prací stejně, vzadu zůstanou čtyři). Přibyde sice procesor a další kanály pro biampové bedny, ale výsledek bude opravdu jinde.
Zesilovače bych dnes asi volil RCF IPS, jako relativní novinka nemůžou ještě mít za sebou dlouhou spolehlivou službu, ale mají pro ni předpoklady a kde nevadí rozměry racku nebo jeho váha, tak jsou výhodné, včetně ceny. 3x IPS700+1700 pro LCR, 2xIPS1700+1xIPS700 pro SR, 1xIPS2700 Sub. Všechno je skladem.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Ondráš » pon 10. lis 2014 13:42:03

Diky Zdenku za vycet komponent. Panecku, to je docela hodne zesiku. Nejake misto v racku je (ted tam jsou 4x 3U, ISA + nejaky sragorky, co chci vymenit), ale 8x 2U (IPS 1700) se tam urcite nevejde (navic tam prijde tam "krava" Denon) a taky jde o hluk, audio rack je spolu s video rackem vedle rezijniho pracoviste :-(.

Podle schematu vyrobce by Focux stacili 3 (biamp), jen se bojim teoreticky ruseni (spinany zdroj). Mam aktualni zkusenost, ze nejmenovany maly zesilvoac tridy D rusi VGA signal z notebooku - bohuzel.
V tomhle smeru jsem opatrny.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 10. lis 2014 13:59:10

Ušetřit při takovém počtu kanálů na výšce racku bez spínaného zdroje je skoro nemožné, navíc čím menší průměr ventilátoru, tím víc točí, takže je to taková kvadratura kruhu. A udělat inovaci tak, že si vlastně nijak znatelně aparát neposunu nahoru je asi nejhorší. Samotný počet surroundových kanálů k tomu rozhodně nestačí.
Zesilovače Focux nenabízím, protože máme na skladě jen dva D4 a to nestačí. Z klasických by asi nějaké místo ušetřily 1U Akiyamy AMD400, ale přijde mi lepší mít všechny zesíky podobné. Nevím jak to tam je uspořádané, ale racky v kabinách bývají běžně dvoumetrové, místo nad nimi se stejně dá využít tak na pokládání cigár a kafe a to není dobré.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Ondráš » pon 10. lis 2014 16:37:53

Hm, premyslim nahlas...no primarne potrebujeme vymenit ty stare zesiky (3U), jejichz spolehlivost a servisovatelnost je za horizontem. Za tuhle cenu baterie ABcek uz bych uvazoval o tom 8 kan. Powersoftu (ottokanali). Nejhorsi je, ze se muze stat, ze si klidne te zesik pujcim a nebude to delat zadny bordel (ruseni) a pak se objevi v budoucnu. TO si myslim, ze u AB nehrozi. Zase kdybych zustal u klasiky a vesel se do racku, ta zustanu 5.0, resp 5.1 s aktivnim subem. Nevim, ted se nedokazu rozhodnout...

Jinak rack rozhodne nezeje prazdnotou, ano, ma 2m, ale jsou tam prepojovaci pole, prehravace (CD/MD), dolby dekoder 5.1, eqalizery, art t8, efekt. procesor, 100v trafo, pdu, atd. atd.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 10. lis 2014 20:56:55

Uvažovat se dá, zrovna jako o několika čtyřkanálech atd. jenže pak je provoz celého zařízení závislý třeba na jednom vypínači, kabelu, čipu v řízení zapínací sekvence a co já vím na čem ještě. Rychlá náhrada neproveditelná už fyzicky, nějaký nouzový provoz dost možná zrovna tak. Náhradní kus nemá nikdo, oprava trvá měsíce.
Zadání znělo podle mne jinak, pokud ovšem alternativou nemyslíme i něco diametrálně odlišného, co jen může mít za jistých okolností podobný výsledek.
IPS1700 je už H třída, IPS2700 samozřejmě taky. Mnou navržená sestava zesilovačů počítá s biampem na všech hlavních bednách, ale mám tam překlep, zesilovače jsou 2+2 a jak bývá zvykem, zesilovače centru nemají zapojený druhý kanál (tedy jsou tam dva kanály rezervní, stačí přehodit konektory), ale šlo by s jejich využitím vynechat ten IPS700 na SR. Tedy celkem 14U, to je jen 62cm, když to bude v racku odspoda, tak se ani tak nízko k ničemu nebude nikomu chtít shýbat...
Mně to za cca 63 tisíc v MOC včetně DPH přijde hodně laciné, je to 11 kanálů, biamp nejde udělat s osmi.
Jak už jsem psal, umím to jednodušeji a levněji, ale to už se nedá ze 100% nakupovat nové zboží, nýbrž je potřeba například repasovat ta stávající třípásma (pokud toho jsou po mechanické stránce schopná). Například staré teslácké AKR 153 jsou a s moderní 15" a 2" to nemusí mít biamp.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Alternativa k QSC ISA?

Příspěvek od Ondráš » úte 11. lis 2014 0:01:00

Huberte, mam z toho hlavu pekne zamotanou, jeste koukam na zesiky Crest Audio, jestli tam neni nejaky vicekanal, je, ale slaby. Promin, ze se ptam jak blb, ale v cem presne biamp prinese vyhodu (korme vetsiho kravalu :-))?
Stavajici hlavni repro 200W tu cimru uhrajou hrave (citlivost neznam), surroundy by mohly byt silnejsi (ale to muze byt i nastavenim i kdyz s nastavenim dekodeeru jsem si uz hral). Subbas chybi, to je znat.

Odpovědět

Zpět na „QSC“