zesilovače Tesla

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od frantik » pon 07. pro 2009 13:26:46

Ten ježek na fotce je toliko patice od výstupního relé. Jeslti výměnu originál výstupního "ježka" (Tesla Liberec) na zadním panelu za Speakon dělal zodpovědný člověk, tak zapojil správně plus na 1+ a mínus na 1- na tom Speakonu.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

kombo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 06. pro 2009 22:05:13

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od kombo » pon 07. pro 2009 20:05:33

Na tom speakone to je napísane,to mi je jasne ale mne ide hlavne o toho ako si to nazval ježka. Boli tam len natiahnuté káble ale neboli osadenené na výstupoch.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od frantik » úte 08. pro 2009 2:50:37

Takže na výstupu nebylo nic a Ty jsi si tam dal ty Speakony sám?? Čouhaly z toho jen ty hnědé dráty? Navíc je to zapojení "upravené", relé má odpínat původně v každém kanálu zesilovače jen jeden výkonový modul od výstupního konektoru a ty tam odpínáš ten Speakon kopmlet. Pokud jsi tam nedělal úpravy sám, tak ten před Tebou asi zapojil i ty invertující moduly přes další kontakt relé.

Kontrolní otázka: Jsou v těch paticích, co máš na fotce, zasunuta zespodu výkonová relátka s průhledným krytem se třemi spínacími kontakty? Sepnou relátka s malým zpožděním pozapnutí zesilovače? Jestli ne, nemá cenu pokračovat a lépe je zesilovač svěřit někomu znalému, kdo má k zesu dokumentaci a dá ho do kupy. Bez relátek a správné funkce přidružených ochraných modulů se výstupy nepřipojí.

Pro další popis doplním číslování patice relé: Od zářezu v kulatém otvoru patice pro relé se počítají kontakty ve směru hodinových ručiček od 1 do 11, je to tam na patici vyražené.

Pro pořádek - původně to má být zapojené od výrobce takto:
1) Výkonové moduly po stranách zesilovače zesilují signál ze vstupu a do výstupu dávají signál v kladné polaritě- kontrola: do jejich vstupů jdou stíněné kablíky ze vstupní desky.

2) Výkonové moduly na zadním panelu mají zesílení -1 a berou si signál z výstupů modulů po stranách zesilovače, takže signál toliko fázově otočí a zesílí jen proudově.

3) Z uvedeného plyne, že oba kanály zesilovače se skládají ze dvou výkonových modulů v můstku (proto celkem 4 výkonové moduly)

4) Původně od výrobce je to na patici relé osazeno takto:

1 spojeno s 11 === odtud tenký drát vedoucí na bod 9 destičky ochrany (vstup přepěťové ochrany)
Do tohoto spojení 1 s 11 vede silný drát z výstupu 10 výkonového modulu na zadním panelu.

Dále:
2 === tenký drát vedoucí na bod 3 destičky ochrany (cívka relé)
3 spojeno s 9 === silný drát vedoucí na spojené 1 a 6 původního výstupního konektoru (ježek Liberec)
4 === nezapojeno
5 === tenký drát vedoucí na bod 4 destičky ochrany (báze tranzistoru)
6 === tenký drát vedoucí na bod 1 destičky ochrany (kondenzátor)
7 === tenký drát vedoucí na bod 2 destičky ochrany (vybíjecí odpor)
8 === nezapojeno
10 === tenký drát vedoucí na bod 5 destičky ochrany (cívka relé)

5) Z bodů 10 výkonových modulů na bocíh zesilovače silné dráty na spojené piny 4 a 5 libereckého ježka.

Autor úpravy toliko použil spínací kontakty relé mezi 1 a 3 k odpínání i těch zbylých dvou modulů od výstupu (původně posilovaly paralelně spínací kontakt mezi 9 a 11). Na původní funkci by to nemělo mít vliv a lze to tak ponechat.

Polarita výstupu je asi otočená, zkontroluj u obou výstupů zapojení patic relé:

Pin 1 relé === 10 boční modul, výstup
Pin 3 relé === 1+ Speakonu
Pin 9 relé === 1- Speakonu
Pin 11 relé === 10 zadní modul, výstup
Jsem zmatkař, někdy. No a?

kombo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 06. pro 2009 22:05:13

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od kombo » úte 08. pro 2009 13:48:05

Výborná odpoveď. Ďakujem. Pre upresnenie. Tie káble boli bez speakonov. Tie som tam dával ja. Zosilovač ma všetko čo má mať lebo hraje normálne. Pri zapnutí tie relátka cvaknú. Ja len neviem a chcem vedieť ktorý z tých dvoch káblov ktoré idú do speakona je plus a mínus. Mohol by si mi prosím ta to označiť na tých mojich fotkách? Ďakujem.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od frantik » úte 08. pro 2009 14:52:14

Čmárat na fotky nebude třeba, správné zapojení jsem uvedl na konci příspěvku. Znovu a přesněji:

Zapoj:
Pin 3 na patici relé do 1+ Speakonu
Pin 9 na patici relé do 1- Speakonu

Ještě zkontroluj tyto propojky:
Pin 1 na patici relé = bod 10 boční výkonový modul (výstup)
Pin 11 na patici relé = bod 10 zadní výkonový modul (výstup)

Podle fotek mi připadá, že to máš na obou Speakonech obráceně, ale nevidím na čísla 1+ a 1-na nich.

Taky se předpokládá že není prohozená polarita na symetrických vstupech na předním panelu. Máš tam původní pětikolíky nebo je to předělané na stereojack či XLR? Při překopávce by to taky někdo mohl nechtě prohodit.

Taky tam mají být na vstupní desce dvě oddělovací trafa (vajíčka) i tam mohou být někde nedopatřením otočené vývody. Pokud jsou trafa vybrakovaná, nelze tu nic přehazovat a polaritu upravíš až na Speakonech.

Nejspolehlivější kontrola je porovnání se zaručeně správně zapojeným zesilovačem. Tuto Teslu a jeden pomocný zesilovač vybuď stejným signálem do jednoho každého jejich vstupu s tím, že jednu reprobednu dej na Teslu a druhou na pomocný zesilovač. Zvuk musí vycházet uprostřed mezi bednama. Je-li nepřirozený a hraje to za zády, tak má Tesla přepólovaný kanál. Nápravu provedeš přepólováním na Speakonu. Totéž porovnání proveď i na druhém kanálu Tesly a máš hotovo.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

kombo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 06. pro 2009 22:05:13

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od kombo » úte 08. pro 2009 15:06:42

Predný panel som už menil ja za XLR. Dva živé vodiče zapojené na piny 2 a 3, /pôvodne 1 a 3 na pätkolíku/ zem na 1 /na pätkolíku pôvodne 2/. Dúfam že je to v poriadku.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od frantik » úte 08. pro 2009 15:12:32

To by mělo být dobře. Pětikolík měl na AZK220 tuším plus na pinu 1 a mínus na pinu 3, zem byla klasicky na pinu 2.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

kombo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 06. pro 2009 22:05:13

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od kombo » úte 08. pro 2009 15:19:15

Ďakujem za radu. Večer keď prídem z roboty pôjdem to skontrolovať.

kombo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 06. pro 2009 22:05:13

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od kombo » stř 09. pro 2009 12:01:38

Takže práve som to skontroloval. Ľavá strana v poriadku ale pravá strana bola prehodená. Skontroloval som to aj podľa tvojho návodu a vyzerá byť všetko v poriadku. Ďakujem za tvoj čas a ochotu.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od frantik » stř 09. pro 2009 13:30:39

Hlavní je, že to bylo k užitku a zesilovač chodí jak má.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od Návštěvník » sob 03. dub 2010 10:04:46

Ahoj, potřeboval poradit jaký koncový zesilovač Tesla na muziku ( kolem 200w)... děkuji Bek

kombo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 06. pro 2009 22:05:13

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od kombo » sob 24. dub 2010 13:27:29

Zdravím, prepáčte že vás otravujem ale neviem si poradiť. Tak som sa rozhodol obrátiť na odborníkov. Zháňam potenciometer ale jediné čo je na ňom napísané je RFT665.
Viete mi poradiť kde by som ho zohnal? pošlem aj foto pre istotu Ten čo mám je síce funkčný akurát nejde s ním točiť z dôvodu zlomenej hriadeli.
Přílohy
RFT665 2.jpg
RFT665.jpg

kombo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: ned 06. pro 2009 22:05:13

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od kombo » sob 24. dub 2010 13:48:51

RFT 665 100K2 presne

sinclair
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: sob 27. pro 2008 10:18:08
Bydliště: Luhačovice
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od sinclair » pon 24. kvě 2010 8:26:44

Já sháním do sbírky menšího brášku AZK220, typ AZK210. Kdyby ho měl někdo v původním stavu a nepřekopávaný /případně i překopávaný, ale vratně/, dám mu za něj ranec peněz.
Pak bych ještě uvítal neotlučený zesilovač v původním stavu, typ AZK221, firemní označení A2200, ovšem pouze od Tesly, Teson ani Mison neberu.Rovněž nabízím ranec peněz. My sběratelé jsme schopni za hezký kousek vysolit velké peníze :-)

sinclair
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: sob 27. pro 2008 10:18:08
Bydliště: Luhačovice
Kontaktovat uživatele:

Re: zesilovače Tesla

Příspěvek od sinclair » pon 24. kvě 2010 8:29:16

Kombo, měl by jít nahradit potenciometrem TESLA TP052 100k, myslím, že v zásobách bych takový našel. Co je to za kombo?

Odpovědět

Zpět na „Tesla“