Použití repráku k zesilovači tesla ASO 500

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Daniel-dl
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: ned 27. lis 2022 10:07:43

Použití repráku k zesilovači tesla ASO 500

Příspěvek od Daniel-dl » ned 27. lis 2022 18:00:26

Zdravím!

Koupil jsem si zesilovač TESLA VRÁBLE ASO 500 (Studiosolo 130) a pán mně k tomu zesilovači poslal i nějaký reprák.
Přesněji tedy kenwood LS-N751 a napsal že to k tomu používal, ale já si tím nejsem jistý, protože ten reprák má psány vstupy 135 W 6 ohm a 70 W 12 ohm. A zesilovač má výstupy 100 W 8 ohm nebo 100 W 15 ohm. Tak se chci zeptat jestli je možné tento reprák použít, nebo ne. A pokud ano, tak jak. Předem moc děkuji. A omluvte blbou otázku, jsem začátečník.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Použití repráku k zesilovači tesla ASO 500

Příspěvek od miro » ned 27. lis 2022 19:14:33

Zesilovač topologie konců AUJ 635 je schopný vyrobit skutečných 100-120W. Ta parodie na reprobox LS-N751 nevydží ani zlomek tohoto výkonu. Navíc její citlivost bude tak mizerná, že to ani nebude pořádně hrát. Je to pkojová regálovka.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Použití repráku k zesilovači tesla ASO 500

Příspěvek od Marián » ned 27. lis 2022 23:51:45

Neviem ako to myslel ten pán napojiť, ale ten reprák je pravdepodobne biamp (je k tomu potrebný zvlášť zosil pre bas a zvlášť pre stredovýšky) a zosil je monoblok. Je možné že to je iba biwiring (zapája sa paralelne, to by sa dalo zistiť po rozrábke, čo je výhybka pred basákona a pred stredom či je hornopripustný filter ak nie bude to biamp), no potom to nesedí k impedancii zosilňovača aj keď myslím že pokiaľ by sa do 6 ohm nehnal na hranu tak by to asi išlo.

Daniel-dl
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: ned 27. lis 2022 10:07:43

Re: Použití repráku k zesilovači tesla ASO 500

Příspěvek od Daniel-dl » úte 29. lis 2022 21:29:05

Děkuju všem za odpovědi.

Potřeboval bych ještě vědět jak se měří výstupní napětí. Podle návodu jsem měřil napětí na výstupech 8 a 15 ohm a v návodu je napsané výstupní jmenovité napětí pro 8 ohm 28,3 V a pro 15 ohm 38,8 V, ale nikde jsem se nedočetl zda mám ono napětí měřit v zatíženém nebo nezatíženém stavu. Předpokládám že v zatíženém, vzhledem k tomu že naprázdno je na výstupu 8 ohm skoro 60 V a na výstupu 15 ohm skoro 80 V. Má to tak být?
Případně se pokusím sehnat si resistor 8 ohm 100 W abych mohl změřit napětí v zatíženém stavu.
Předem děkuji.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Použití repráku k zesilovači tesla ASO 500

Příspěvek od Marián » čtv 01. pro 2022 1:23:16

Základ je aby na výstupe bez pripojenia vstupu nebolo takmer žiadne napätie (ani striedavé ani jednosmerné, pár mV je ok). To uvedené výstupné napätie je v podstate iba inak vyjadrený výkon. Odskúšaj na nejakom repraku čo nebude škoda s impedamciou 8 ohm či hraje normálne, hlavne buď relatívne potichu alebo aby bol v ozvučnici nech ti to nebuchne jak mne dakedy, keď som skúšal prvý domarobo zosil, že čo to dá som myslel že tých pár (10) sekúnd to aj ten 5W reprak položený na stole vydrží - nevydržal "vypľuvlo" membránu a zhorel mi plameňom aj reprak aj zosil a keby to istič nezachránil tak možno zhorím aj ja :mrgreen:. Že zosilňovač funguje správne bude vedieť preveriť technik pomocou generátora a osciloskopu, či tam nie sú nejaké zákmity, skreslenie a či sa korektne správa aj v limitácii. Ten zrejme umelú záťaž bude mať, na orientačné stačí použiť aj nejakú topnú špirálu(y) s +/- požadovaným odporom.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Použití repráku k zesilovači tesla ASO 500

Příspěvek od miro » čtv 01. pro 2022 21:03:21

Čím jsi to při měření budil? Když už chceš měřit poctivý sinusový výkon, tak budit 1kHz sinus, jmenovitá zátěž a bijákem sledovat limitaci. Výkon pak spočítas. A vzhledem k tomu, že zes má výstupní trafo, bez zátěže bych moc neexperimentoval. I když by mu to díky ZV nemělo vadit.

Odpovědět

Zpět na „Tesla“