Problém s AKG D5

  • Reklama
  • DEMO 15
Andre
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pát 07. pro 2007 15:25:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Problém s AKG D5

Příspěvek od Andre » pon 20. pro 2010 13:49:30

Ahoj,

Předevčírem jsem nazvučoval malý vánoční bigbeatový koncert v jedné hospodě. Na podiu jsem měl dva zpěvové mikrofony - D5 a SM58, a jednu SM57 na saxofon. Kytary a basa jely přímo z komb a do PA jsem je jen lehce přiznával (snímáno mikrofonem z komba). U bicích jsem bral jen kopák a virbl. Někdy v půlce večera mi začalo připadat, že ta D5 začíná ztrácet šťávu. Nejdřív jsem si myslel, že to je prostě tím, jak si kytaristé postupně přidávají komba, a já pak musím dotahovat hlasitost mikrofonů, ale pak jsem zjistil, že tu D5 musím popohánět víc, než zbylé dva Shury. Zajímavé bylo, že se to nijak neprojevilo na SPL metru vstupní citlivosi. Přesto v sále bylo jasně slyšet, že oproti druhým dvěma mikrofonům ten D5 zaostává, takže jsem to musel dohánět postupným vytahováním faderu (na konci vystoupení byl úplně nadoraz).
Nevíte někdo, čím by to mohlo být a co by se s tím dalo dělat?

Děkuji.

Pijan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25. zář 2010 14:28:40

Příspěvek od Pijan » pon 20. pro 2010 15:31:43

To je zajímavý. D5 používám hlavně na folkový zpěváky a na zpěvy v rockový zábavovce k mojí i ostatních spokojenosti a zatim se mi naštěstí nic z toho co popisuješ nestalo.

Neni třeba možný, že by docházela štáva spíš zpěvákovi? :D

Zkus příště, až se ti to stane, jim mezi sebou prohodit mikrofony a jestli se ti opravdu ztrácí, tak ho vyreklamuj, ale spíš si myslim, že problém bude, jak večer postupoval, tak zpěvák měnil polohu vůči mikrofonu. D5 je docela směrová a na zpívání ze strany to moc neni a při odklonění od mikrofonu ti ubydou basy, tak jestli zrovinka tohle neni ten úbytek šťávy.

Andre
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pát 07. pro 2007 15:25:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andre » pon 20. pro 2010 15:47:06

Asi máš pravdu, asi opravdu docházela šťáva zpěvákovi. Ten D5 jsem použil na hlavní zpěv, kdežto SM58 sloužil hlavně k backgroundům a jen občas naplno. Co mě ale překvapilo byl fakt, že se případný úbytek zpěvákovy šťávy neprojevil na SPL metru na vstupu - čtverečky na displayi (digitální pult) běhaly pořád stejně vysoko.
Nutno dodat, že se mi to stalo poprvé, jinak jsem s tím D5 zatím neměl žádné problémy... Na hlavní zpěv už ho dávám automaticky, přijde mi zvukově o dost čistší než SM58.

Nick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 240
Registrován: ned 19. lis 2006 21:28:59

Re: Problém s AKG D5

Příspěvek od Nick » pon 20. pro 2010 23:08:48

Andre píše:Zajímavé bylo, že se to nijak neprojevilo na SPL metru vstupní citlivosi.
Prvně jsem tipoval na přibývající vlhkost z dechu, mě takhle kdysi odešla z půjčeného apecu 58ička po čtyřech hodinách v dešti o polovinu... (po odpočinku nyní jede normálně dál)
Ale pokud platí, co jsi napsal, tak sázím spíše na to, že ostatní přidali - jak si ucho zvykne na randál.

Patso
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: čtv 10. čer 2010 12:50:50
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s AKG D5

Příspěvek od Patso » úte 21. pro 2010 8:17:05

Pokud jede jen jedna kapela celý večer tak bych to normálně viděl na kombinaci včeho.

- Ubývání dynamického rozsahu zpěvu - unavený hlas - většinou není nijak významně vidět na SPL metru.
- Postupné hluchnutí všech a všeho - po čase se každé ucho otupí na špičky v celém spektru zvuku ( vždyť to vlastně řešíme skoro pokaždé v malých prostorech, ne??? Se zpěvem??? )
- "naflusaný" mikrák - dynamika může mít horší zdvih pokud navlhne

tzn. nechat mikrák vyschnout s odšroubovanou bambulí a bude v klidu - si myslim

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s AKG D5

Příspěvek od blaha » úte 21. pro 2010 9:05:51

Asi před týdnem jsem provozoval 2 D5ky na prostorový nazvučení pódia (o vhodnosti teď nebudeme polemizovat, prostě mi nic jinýho naezbylo). Nicméně, krom toho, že mě opravdu překvapily, sice s citlivostí těsně pod hranou vazby, ale spolehlivě přenášely i bubnující kapky do střechy pódia. Každopádně umístěný byly těsně před ním, ale už ne pod střechou. Po dobu asi 2 hodin na ně intenzivně padal déšť se sněhem o vlhkosti v ovzduší nemluvě. Nejen, že jsem nepozoroval žádnou změnu v síle zvuku, ale po následovném rozebrání na usušení se mi zdálo, že se snad ani ta vlhkost nedostala k vložkám. Netuším jak je to s odolností proti vlhkostí když se do nich pere pod tlakem, ale neustále mne D5ky nepřestávají mile překvapovat.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Andre
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pát 07. pro 2007 15:25:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s AKG D5

Příspěvek od Andre » úte 21. pro 2010 11:23:29

Patso píše:Pokud jede jen jedna kapela celý večer tak bych to normálně viděl na kombinaci včeho.

- Ubývání dynamického rozsahu zpěvu - unavený hlas - většinou není nijak významně vidět na SPL metru.
- Postupné hluchnutí všech a všeho - po čase se každé ucho otupí na špičky v celém spektru zvuku ( vždyť to vlastně řešíme skoro pokaždé v malých prostorech, ne??? Se zpěvem??? )
- "naflusaný" mikrák - dynamika může mít horší zdvih pokud navlhne
Asi to opravdu bylo kombinací únavy, postupného zesilování a otupělostí. Pravda je, že ten hlavní zpěv jel pořád, kdežto druhý mikrofon se používal jen v některých skladbách.

Nicméně jak něco takového řešíte vy zkušení? Mě nenapadlo nic lepšího, než postupně během večera vytahovat fader, ale pak jsem ykončil nadoraz). Kdybych šel nahoru s masterem, tak bych zároveň s tím zvedal i hlasitost nástrojů (už tak mi v tom dělalo brajgl to, jak si kytaristé postupně zesilovali komba), takže bych vlastně ničeho nedosáhl... a když jsem se pokoušel přidat na masteru a zároveň stahovat šavle nástrojů, tak jsem si akorát rozházel mix a horko těžko ho pak za chodu dolaďoval.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s AKG D5

Příspěvek od blaha » úte 21. pro 2010 13:35:06

jak si kytaristé postupně zesilovali komba
První podmínkou je pokusit se ukáznit si kapelu, pokud budou hluchý jako polena a každej to tam bude valit na plný kule, ty jako zvukař už to nezachráníš.

Ale pozor ať nezabřednem jinam od původního dotazu, i když byl už zodpovězenej, na toto táma se tu už několikrát "mluvilo" :D .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Problém s AKG D5

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 21. pro 2010 13:55:59

A) vyměním mikrofon

když to nezabere

B) vyměním prpojovák a zapojím ho do jiného vstupu

Taky se občas takováhle "záhada" objeví na analogových Soudcraftech, kdy blbne insert - stačí jej pročistit, nebo vyzkratovat jackem s propojeným Tip + Ring.

Po akci, v relativním klidu, zjistit skutečnou příčinu
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
Návštěvník

Problém s AKG D5

Příspěvek od Návštěvník » pon 30. led 2012 8:04:16

Zdravim.
Kupil som AKG D5 S z druhej ruky.
Je na nom Made in Poland?
Nejde o falzifikat?
Co mate na svojich D5-kach napisane vy?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Problém s AKG D5

Příspěvek od blaha » pon 30. led 2012 8:40:35

Ne, AKG D5 a tuším i D40 se vyrábí v Polsku, je to správně :wink: .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Problém s AKG D5

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 30. led 2012 8:58:58

Na všech D5 mám taky "Poland"

Já jsem dokonce kvůli tomu, že "ubývala šťáva", vyměnil vložku, protože jsem si myslel, že je chyba v ní.
Nebyla - zpěvák postupem času "zvlhčil molitan" a ještě začal zpívat ze strany.

Úroveň signálu se neměnila, protože středy a basy byly pořád stejné.

Vysvětlení zpěvákovi, co nemá dělat, zafungovalo a nyní je vše OK.

Blaho, Ty si taky s těma D5 vyhraješ - zkusil jsi s nimi nabrat komplet bicí ?

Já jsem nedávno musel, protože nepřijel kejs s mikrofonama a nic jinýho jsem v autě neměl, takže komplet bicí, včetně kicku, byly osazeny D5.

Jazzový mág vrtěl hlavou, že prý takový škaredý mikrofony a tak skvělej zvuk :-)

Pravda je, že u snare a kick jsem s nimi musel trošku čarovat s umístěním...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Problém s AKG D5

Příspěvek od blaha » pon 30. led 2012 9:33:46

Já mám naštěstí většinu akcí v divadle, takže mám mikrofony na bicí po ruce, navíc je mám ve stejný bedně jako ostatní mikrofony, kabely a vlastně vše co potřebuju.

D5 jsem použil jednou nebo 2x na HiHat a na Conga + Bonga, při BigBandu, protože kondy jsem potřeboval jinde, a dobrý.
D40 používám na rytmičák pravidelně, ale na jiným držáku (z PG56ky) aby byl dál od blány, ten zvuk se mě líbí víc než z SM57 a nemusím dávat druhej mikrofon zespodu.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

janek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 18. zář 2008 13:40:53
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Problém s AKG D5

Příspěvek od janek » pon 30. led 2012 12:46:09

Návštěvník píše:Zdravim.
Kupil som AKG D5 S z druhej ruky.
Je na nom Made in Poland?
Nejde o falzifikat?
Co mate na svojich D5-kach napisane vy?
O D5 neviem, ale co mame C1000, tak najstarsie su made in austria, trochu novsie made in poland a najnovsie made in china. Najpozorovatelnejsi rozdiel je povrch kufrika. Zvukovo sa to tazko porovnava, lebo tie rakuske uz maju par rokov, ale sa mi zda, ze tie cinske vychadzali trochu lepsie od tych polskych...

Uživatelský avatar
Návštěvník

Problém s AKG D5

Příspěvek od Návštěvník » pon 30. led 2012 13:04:33

Zaujíma ma D5...ak majú Poliaci pre AKG fabriku,tak či sa pred tým nevyrábala D5 aj v Rakúsku.
Chcel som predať jednému zaujemncovi AKG D5 a ten mi tvrdí že originál ja Made in Austria...

Odpovědět

Zpět na „AKG“