Ovládání světel pomocí MIDI

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
laďa

Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od laďa » čtv 10. úno 2011 8:25:36

Zdravím všechny nadšence.
Hraju TYROS II. a kytaru, kámoš hraje kytaru, foukačku a ALTságo a kočička zpívá a hraje TENORságo. Celkem slušně ovládám programování hudby v midi, ale co je pro mně naprostou neznámou je ovládání světel.
Mám zatím klasické lampové pary 56, které přepínám přes nožní vypínač. Ale už mě to unavuje a tak chci nakoupit nějaká LED světla, která by byla řízená pomocí MIDI, popřípadě ve věcech, které hraju živě, svítila sama .
Máte s tím někdo nějaké zkušenosti, nebo návod ?????

Tyros II. má : USB výstupy - TO HOST ( typ B ), TO DEVICE ( typ A )
MIDI - A in, out B in, out

Díky všem za jakoukoliv pomoc.
Laďa

kalvoj
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: stř 09. úno 2011 8:14:42
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od kalvoj » čtv 10. úno 2011 10:02:08

Světla se prioritně ovládají před DMX a né midi. Midi je interface čistě na hudbu.
Na světla se prodávají speciální DMX kontroléry. Vypadá to jako malý mixážní pult.
Nejpoužívanější je Scan operator od GLP.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od blaha » čtv 10. úno 2011 10:35:20

Taky si myslím, že bude lepší nějakej malej pultík DMX, kterej je schopnej ovládat přednastavený scény podle hudby. Osobně bych to asi spíš pro LED PARy viděl třeba na GLP LightOperator 24.

Ono logicky LED PAR a i vše ostatní mají vstupy DMX a stejně by jsi musel řešit převodník MIDI-DMX. MIDI se pak taky asi spíš pouřívá na řízení pultu, kterej to pak posouvá dál přes DMX. Ostatně LO by pak přes MIDI mohl jít asi řídit taky.

Jinak ještě jedna věc, pokud používáš klasický PARy stylem zapnu vypínač na 230V svítí, vypnu, nesvítí. Tak se nevyhneš buď nějakému DMX dimmeru (stmívači), nebo jen několikakanálovému DMX spínači. Za danych okolností bych se pak asi klasických parů zbavil a nahradil je všechny za LED.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od Jose1 » čtv 10. úno 2011 12:55:11

MIDI není vymyšlený jen na hudbu.
Jeden čásek jsem se v tom hodně babral.
Ale jak konkrétně ovládat MIDI příkazy přes DMX pult světla, netuším, a zajímá mě to taky

skylane
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 10. úno 2011 8:05:48

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od skylane » čtv 10. úno 2011 14:12:39

Díky vám všem za bleskové reakce.
Jak jste zřejmě vytušili, že pro naše hraní ve třech nepočítáme s nějakými velkými rampami.
Zřejmě asi půjdu do tohoto výrobku :

http://www.thomann.de/de/stairville_hl_ ... sh_set.htm

A co se týká řízení světel pomocí midi, musím hledat dál.

Ještě jednou díky.

Laďa

Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od gabluk » čtv 10. úno 2011 23:15:33

Treba toto: http://www.venuemagic.com/
MIDI bylo jiste puvodne vyvinuto pro rizeni "hudby", ale to uz davno neplati. Pouziva se cim dal casteji pro ovladani cehokoliv, vcetne DMX pultu. MIDI neovlada primo svetla, ale rika pultu co ma delat a jake DMX kanaly ma pult pustit. Podminkou je DMX pult s MIDI rozhranim, ale ten jsi si uz vybral.

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od Jose1 » pát 11. úno 2011 17:14:06

Ano přesně takovou historii to mělo. :wink:
Já to používal na ovládání např. efektového procesoru Midiverb pomocí PC.(ale to sem nepatří).
Co se týče pultu, tak nejsem žádná velká světluška a tudíž mi stačí Eurolite DMX192. Ovšem v manuálu k tomuto stroji je uvedeno velmi málo ohledně MIDI povelů. V podstatě je zde pouze uvedeno, jak nastavit MIDI kanál a tabulka, s které se dá vyčíst, co vše je možné ovládat. Jsou to Bank 1-16 jednotlivé scény 1-8, Chase 1-6, Blackout.
Všechno......
Ovšem, jak ty povely dostat z tvých klapek netuším.
Někdo....?

Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od gabluk » pát 11. úno 2011 23:05:54

S dokumentaci MIDI povelu u DMX pultu mam uplne stejnou zkusenost. Miziva. Ale na zakladni spousteni scen to staci, kdyz tim clovek nechce svitik koncert PinkFloyd:-) Kdyz uz vis jaky midi povel je na co, z klapek se to dostane snadno. Zadefinovat MIDI kanal a do prislusneho souboru u dane skladby pridat novy "part", ten nasmerovat na dany midi kanal a je to.Pokud umi nekdo pracovat s midi v klavesach pro muziku, poslat midi info do DMX pultu uz je snadne.

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od Jose1 » sob 12. úno 2011 10:37:37

Jasně Floydy teď necháme stranou.... :wink:
Pokud jsem to pochopil správně....
Předpokládejme, že budu mít vytvořené banky a scény v pultu, ty vyvolávám (aktivuji) midi příkazem, podle tabulky a dle možností daného zařízení.
A teď .....
Můžu mít kdekoliv třeba v PC, nebo v klapkách, nebo i jinde skladbu uloženou v midi formátu. K tomu přidám další stopu, kterou směruji na patřičný kanál (zařízení DMX). Na časové ose synchroně s muzikou nasázím povely pro aktivaci banky, scény, chaseru......???
Nebo můžu hrát na klapky live a každé/nějaké notě budu mít zase přiřazený výstup na pult DMX(v mém případě). A takhle řídit svá blikátka.....???
A teď dotazy...
Jsou moje úvahy správné?
Dělá se to takto běžně?
Dělá to tak vůbec někdo?
Jak se synchronizuje muzika se světly na "velkých" scénách (třeba ti Floydi)?
Díky, já tomu přijdu na kloub.... :D

dj_scorpio
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: ned 18. dub 2010 13:12:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od dj_scorpio » sob 12. úno 2011 11:40:02

Z mých poznatků vím, že se na velké koncerty vozí velké hračičky a s těmi má člověk vážně neomezené možnosti.
Pak už jen záleží na citu osvětlovače, který s danou kapelou jezdí na turné, co všechno si připraví.

Osvětlovač z Nazarethu (kteří u nás byli koncem minulého roku) - dobrej chlap... měl s sebou MA-Lighting (přesněji tento http://www.music-store.cz/novinky3.asp? ... obceID=634) a tam si ukládal scény pod každou šavli zvlášť, co se týče PARů, tak ty si ukládal pod tlačítka.

A jedinou synchronizaci, co jsem u něj viděl byla synchronizace beatu... Takže asi tak to chodí i u těch větších kapel :).
Zbrusu nový web pro všechny osvětlovače!
->>> http://www.osvetlovac.info <<<-

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od Návštěvník » sob 12. úno 2011 16:48:32

Jose1 píše:Jasně Floydy teď necháme stranou.... :wink:
Pokud jsem to pochopil správně....
Předpokládejme, že budu mít vytvořené banky a scény v pultu, ty vyvolávám (aktivuji) midi příkazem, podle tabulky a dle možností daného zařízení.
A teď .....
Můžu mít kdekoliv třeba v PC, nebo v klapkách, nebo i jinde skladbu uloženou v midi formátu. K tomu přidám další stopu, kterou směruji na patřičný kanál (zařízení DMX). Na časové ose synchroně s muzikou nasázím povely pro aktivaci banky, scény, chaseru......???
Nebo můžu hrát na klapky live a každé/nějaké notě budu mít zase přiřazený výstup na pult DMX(v mém případě). A takhle řídit svá blikátka.....???
A teď dotazy...
Jsou moje úvahy správné?
Dělá se to takto běžně?
Dělá to tak vůbec někdo?
Jak se synchronizuje muzika se světly na "velkých" scénách (třeba ti Floydi)?
Díky, já tomu přijdu na kloub.... :D
Dela se to, ale zas az tak uplne bezne to nie je. Hlavne na velkych show, hlavne TV kde sa pouzivaju plabacky sa synchronizuje svetlo a video pomocou "smpte" v tom pripade sa pultu urci co ma v ktorom mieste casovej osi urobit a povel k akcii dostava z "vonku" cez smpte. tak isto je mozne pouzit aj midi

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od Návštěvník » sob 12. úno 2011 17:02:30

Na koncertoch s fakt "zivou" muzikou je synchronizacia skutocne stale v rukach osvetlovaca. Ale dalo by sa synchronizovat napr. na klik pre bubenika alebo podklady ...ale to by im muselo na tom fakt hooodne zalezat :-). V Bratislave sa realizoval muzikal kde vsetky svetelne zmeny de facto odpaloval zvukar tym, ze spustal plabacky (smpte synchro)

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od Jose1 » sob 12. úno 2011 18:28:28

Aha, takže zjednodušeně.
Na synchronizaci světelných scén s muzikou potřebuji nějaké zařízení DMX, které umí přiřazovat časy spuštění té které scény, nebo DMX povelu v určitý čas. Ten čas je dodáván z audio/video přehrávače přes SMTP rozhraní. Je tak?
Jaký je ještě rozdíl mezi SMTP a MTC...?
Ke studiu této problematiky je vhodný třeba tento článek?
http://hw.cz/ART760-Popis-SMPTE.html
A taky jsem konečně narazil na fórum http://www.audiozone.cz/index.php
Takže mám po nocích zase co dělat.... :wink:

Uživatelský avatar
Návštěvník

Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od Návštěvník » ned 13. úno 2011 19:04:24

Presne tak, kazdy "dospely" svetelny pult ma smpte vstup, alebo ho k nemu vyrobca ponuka ako interface. Smpte sa mu doda z externeho zdroja (audio/video). Smpte je povodne video synchro signal, je vyjadreny v "obrazkoch za sekundu" Niektore pulty mozu fungovat aj ako zdroj takehoto signalu a v to pripade sa "zvysok sveta" synchronizuje podla nich.
Najjednoduchsiu moznost synchronizacie na playback poskytuju pulty s cd mechanikou a audio vystupom
Jednoducho sa donho strci cd a pult sa trivialne naprogramuje na casovu osu skladby. Playback v tom pripade nespusta zvukar ale osvetlovac, ktory da zvukarovy lavy/pravy zo svojho pultu. Myslim, ze najlacnejsi pult s takouto vybavou je LICON

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání světel pomocí MIDI

Příspěvek od safa » ned 13. úno 2011 20:56:19

Jose1 píše:Ten čas je dodáván z audio/video přehrávače přes SMTP rozhraní.
... myslis ze to ten prehravac posila e-mailem ? ;-DDDDDDDDDDD

Promin, nedalo mi to ... taky je na me tech zkratek obcas nejak moc. Jinak abych nebyl OT:
http://en.wikipedia.org/wiki/SMPTE_time_code
http://en.wikipedia.org/wiki/MIDI_timecode

Odpovědět

Zpět na „Software“