Nákup reprobeden PA

  • Reklama
  • DEMO 15
Bigbitak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte 13. lis 2012 19:24:34

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Bigbitak » čtv 15. lis 2012 10:10:07

Pánové, asi nebudu ze svým dotazem úplně originální, ale potřebuji koupit 2 ks reproboxů (4 ks by byly lepší, ale na ty už nezbude), nejlépe aktivní, mobilní, pro ozvučení menších a středních prostorů, samozřejmě jak jinak s co nejlepším poměrem výkon / cena. (totální cenový strop - rozpočet je 40. tisíc) Abych upřesnil ještě zadání, tak jedná se o využití pro univerzitní účely, (z cca 80%) ozvučení konferencí (mluveného slova) + k tomu pouštění slavnostní muziky, hymna, gaudeámus apod.. A těch zbývajících 20% je na to, že po mně občas 2x do roka chtějí ozvučit na tyto reproboxy (PA) i v menším sále nějakou menší kapelu (3-4 muzikanty). Źádná rabušárna, typu bigbít. Ale i přes to, já co by live zvukař s více než 15-ti letou praxí v oboru (ovšem s podstatně silnějšími a jinými aparáty a jinými požadavky na konfiguraci - zkušenost mám se zábavovými aparáty s ARM a ARA repráky v expo a tlakových bednách až po aparáty NEXO Alpha) mám prostě rád aby to PA hrálo aspoň trošku i basy (a pokud možno hutně) i když to není typické použití na mluvené slovo viz výše. A jinak jsem si na tyto akce půjčoval 4x aktivky od RH soundu. (hrálo to spolehlivě, ale neurazilo, ale nani nenadchnulo)
A posledních několik dní a desítek hodin jsem už prolistoval interetem a E-shopy vybíráním té "nejlepší" aktivní reprobedny, až sem narazil na toto fórum. Ale pořád nemám úplně jasno, co si mám vlastně za aktivky za těch 40. tis. které mi dali k dispozici ?
Mými největšími favority asi jsou:
1) MACKIE TH-15A - za cca 8 500,- k tomu se asi zatím přikláním nejvíc
2) MACKIE SRM 450 V2 - za 11 900,- (ten má "jen" 12 " basák, ale zase větší tweeter)
3) JBL EON 315 - za 15 000,- (JBL je podle parametrů cca srovnatelná s těmito Mackie PA, ale značka je to samozřejmě asi více renomovaná), ale stojí taky téměř cca 2x tolik co Mackie TH-15A.

A teď co tedy koupit ? I když bych se z rozpočtem asi vešel i do těch EON-u tak vzhledem k tomu že musím ještě nějaké dlouhé kabely a pod to PA musím dát ještě stativy (a možná i ekvalizér) tak nevím jestli to JBL není v tomto případě zbytečné a pořád mi to vychází na ty Mackie.
Ještě byly v širší nominaci i nějaké RCF aparáty a Yamaha, ale ty jsem postupně vyřadil.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od blaha » čtv 15. lis 2012 12:11:55

No když to vezmu (bez znalosti těchto beden) podle parametrů, tak:

1. TH-15A - max. SPL 116dB je málo, to samé platí o úhlech 90x50, to v podstatě znemožňuje použití 2 beden vedle sebe.

2. SRM 450V2 - ty už vypadaj zajímavěji ale tweeter je jen 1" (podle PD). Jinak stejný problém, úhly 90x45, nemožnost použít 2 bedny vedle sebe.

3. JBL EON 315 - tam bych moc těm parametrům nevěřil, 127dB při 280W je dost neuvěřitelné.

Jako varianta mě napadlo, mrknout na audiozeman.cz, vyprodává teď EV a Dynacord, sice už je trochu přebráno, ale má tam EV ELX115P (aktivní 1000W, 132dB, 1,5"+15") za 13397,-/ks s DPH.
ELX sice není žádná výhra, ale budou na tom asi líp než výše zmíněné.
http://www.audiozeman.cz/elx115p-F00010 ... 42171.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Měl tam i TX1122 za 10k, ale ty už jsou pryč, to je v pasivu, k tomu má stále ve výprodeji zesilovače Q66, 99, 1212 za hodně zajímavé ceny. V novejch to teď prodává Audiopro. Pak by bylo na zvážení i TX1152 + Q99, ale to už je přes.
Jo Zeman má ještě ve výprodeji Zx5-90B za 14 tis., ta by taky šla ve spojení s Q99, 1212, ale tu tam má už jen jednu a bylo by to taky přes.
Ještě by šla z výprodeje kombinace v pasivu 2xELX112 + 1xELX118 SUB + 1xQ99 (cca 34 tis.). Sub má svoji výhybku (stačí jeden zesilovač), takže jedna strana by šla přímo, druhá přes sub, nebo i bez subu. 6k by zbylo na stojany a kabely, to by se mělo vejít.

Jo a aby mě někdo nepomlouval :D , že tlačím jen EV, do 20k za aktivní bednu se dá sehnat i celá řada dalších, třeba RCF ART 412, 415, 422, 712.
http://eshop.prodance.cz/aktivni-reprob ... ce&SORT=Up" onclick="window.open(this.href);return false;
Mimochodem ART422 by asi marnej nebyl. Ale k tomu se tady určitě vyjádří povolanější ;-) .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 15. lis 2012 13:31:34

Hlavní otázka je, jestli dvě nebo čtyři. Vzhledem k rozpočtu to naprosto mění situaci, na čtyři vyhovující všem požadavkům prakticky není.
Hned druhá na řadě musí být otázka, proč jsi vyřadil RCF. To totiž nedává žádný smysl, zvlášť když jsi tam nechal Thump a dokonce vyjadřuješ spokojenost s RH.
Nakonec opatrně s těmi palci. Pokud dneska někdo napíše 1" a 1,5", tak by měl jasně deklarovat, jestli jde o průměr membrány nebo vyústění. U EV jde o průměr membrány 38mm, Mackie SRM450 má membránu o průměru 44mm. Tady jsou datasheety:

http://www.mackie.com/products/srm450v2 ... 0v2_SS.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audiozeman.cz/soubory/EV/LiveX_Powered.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Mimochodem na ten Zemanův seznam výprodeje jsem se před pár dny koukal a nezaujalo mne tam vůbec nic. Druhým překvapením byl velmi malý objem výprodeje, kdybychom my někdy končili s RCF anebo i jen Mackie, tak by to bylo někde úplně jinde. Takže buď Zeman neměl pořádný sklad anebo ty lepší věci dokázal vrátit nebo je předal novému zastoupení. Mne aspoň jiné vysvětlení nenapadá. Naprosto chápu, že to nějaký malý koncový uživatel asi vidí jinak, ale z naší pozice to tak prostě je. Mimochodem "pomlouvat", že tlačíš do každého do EV ani nelze, protože to je naprosto evidentní. Prostě jste si kdysi někam koupili něco, v okolí byl hodně aktivní prodejce EV (Skalický) a jako výsledek propaguješ to, co znáš. Stejně je to s mixem (Soundcraft), diboxem (Behringer) atd. Není na tom nic špatného, ale prostě to zkresluje situaci na "trhu dobrých rad". Nemíním s tím nic dělat, se zákazníky nebojuju, jen bych prosil o trochu soudnosti - viz ty průměry...

H.M.
Naposledy upravil(a) Zdeněk Prodance dne čtv 15. lis 2012 14:18:11, celkem upraveno 1 x.

Pavel Raju
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pát 27. črc 2012 9:51:27
Bydliště: Praha

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Pavel Raju » čtv 15. lis 2012 13:34:22

Trochu se sem vtírnu ;)

Davám pryč pár RCF TT22A, včetně zánovních origo RCF obalů + k tomu ještě přihodím černé stativy. Samotné bedny jsou cca 4 roky staré, nicméně v bezvadné kondici o kvalitě zvuku nemluvě ;)

Cenovka by byla 43.000,- Kč

Kontak na mě je: 775 885 777

Bigbitak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte 13. lis 2012 19:24:34

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Bigbitak » čtv 15. lis 2012 16:18:37

Zdeněk Prodance píše:Hlavní otázka je, jestli dvě nebo čtyři. Vzhledem k rozpočtu to naprosto mění situaci, na čtyři vyhovující všem požadavkům prakticky není.
Hned druhá na řadě musí být otázka, proč jsi vyřadil RCF. To totiž nedává žádný smysl, zvlášť když jsi tam nechal Thump a dokonce vyjadřuješ spokojenost s RH.
Nakonec opatrně s těmi palci. Pokud dneska někdo napíše 1" a 1,5", tak by měl jasně deklarovat, jestli jde o průměr membrány nebo vyústění. U EV jde o průměr membrány 38mm, Mackie SRM450 má membránu o průměru 44mm. Tady jsou datasheety:

http://www.mackie.com/products/srm450v2 ... 0v2_SS.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audiozeman.cz/soubory/EV/LiveX_Powered.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
H.M.
Zdenku: Otázka na počet beden je v tuto chvíli jasná. Nejvíce by mi vyhovovaly 4 ks beden na ten konkrétní sál. Bohužel na ty me teď peníze na univerzitě nedají. :-( :( Doposud jsem tam většinou dával 4 ks (vypůjčených) aktivek RH Soundu. Nebyly všechny vepředu, ale ve 2 řadách. Druhá řada byla asi v 1/3 sálu (cca 10-12 metrů za tou první přední řadou). Ale na 4 ks čehokoliv jiného než RH soudnu opravdu nyní peníze nebudou, takže ve hře jsou nyní jen 2 ks. Možná se pokusím je trošku pumpnout na etapy a požádat je za 1/2 roku, nebo rok o peníze na další pár aktivních reprobeden. Ale teďka prostě mám limit 40. a ani o chlup víc. I tak se možná budou kroutit a brblbat, pokud to bude vycházet těsně okolo 40-ti.
AD: RH SOUND. Neřekl jsem že to co jsem měl půjčené hrálo zázračně a měl jsem z toho nejlepší poslechový zážitek ve svém životě. ;-) Jen jsem neměl možnost si od kolegu z univerzity půjčit nic lepšího a jiného než RH, to PA fungovalo a asi za poslední 3 roky co jsem si to od něj pujčoval mě to nikdy nevyšplouchlo co se spolehlivosti týká. Nestalo se mi, že by to odešlo, shořelo, nehrálo apod.. On tehdy koupil to nejlevnější na co mu dali peníze, méně peněz než mě. Mě dali o trošku více peněz, tak můžu pokukovat o něco výše než jen na RH a on mi též radí abych tedy vybíral jiné než RH boxy. ;-) Nepříjemné je, že musím kupovat a vybírat strašně rychle, honem, honem, jinak mi ty peníze na to nedají. (už teď je skoro pozdě). :( A že nebudu mít možnost si jakýkoliv aparát, který přichází v úvahu vůbec poslechnout. Že musím vybírat jen podle paramtrů, nebo rad tady.
Zdenku připouštím, že mám možná proti RCF (taliánům) zbytečný předsudek a že jsem je možná předčasně vyřadil z nominace. Slyšel jsem hrát RCF v Brně na Melodce jak reprodukovanou hudbu ze záznamu, tak i na kapely a tam to hrálo super !! Ale to byla určitě cenová hladina PA než o ktreré se tady nyní bavíme. Ale klidně si nechám něco v mém cenovém rozpětí doporučit.
Naposledy upravil(a) Bigbitak dne čtv 15. lis 2012 16:43:24, celkem upraveno 1 x.

Bigbitak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte 13. lis 2012 19:24:34

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Bigbitak » čtv 15. lis 2012 16:37:44

Zdenek:
co jsem tak kouknul, tak aspoň od oka jsem zahlídnu RCF ART315A, tam je cena okolo 12 400,- , ale trošku ve mě budí předsudek že je tam "jen" 12" basák pokud se nepletu. Tak nevím jestli by to taky hrálo trošku i spodky. Holt já jsem starej rocker. ;-) .. a teď mám zvučit hlavně konference a pouštět k tomu hymnu. :-D :-D
A pak tedy s 15" basákem je RCF ART315A - ale ta už je teda docela drahý a stojí téměř 15 000,- takže by se potom naskýtala otázka, jestli pak není lepší spíše pokukovat po tom EONu od JBL ? Který je + - za tutéž cenu, nebo jen o pár kaček dražší.

Uživatelský avatar
marian

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od marian » čtv 15. lis 2012 19:12:47

RCF ART315 nehra o nic viac basov ako 12" ART312. Cosi lepsie je na tom 4** rada medzi ART412 a 415 je rozdiel čosi väčší a celkovo su lepšie ako 3** rada, povedal bby som ze 412 zahra viac ako 315

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od TomasVv » čtv 15. lis 2012 19:55:33

Na Melodce je RCF TT25. Tady je inzerováno TT22, což je podobná bedna, jen menší. Můžeš si ji poslechnou např. na Staré pekárně. Neuděláš chybu.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 15. lis 2012 21:52:51

Takže hlavním důvodem pro více než dvě bedny je hloubka sálu (tedy vzdálenost, na jakou se musí zvučit) ? Jde o cca 30m ? Pak bych rozhodně zůstal u dvou beden, pokud možno s 1,4-2" driverem (to je velikost vyústění, membrány mívají tak od 2-3"), pokud možno citlivých a s dostatečným výkonem zesilovače. "Druhá řada" beden dává smysl teprve když to nejde uhrát z jednoho místa a pak by měla rozhodně být zpožděná (je to čím udělat?). Může se stát, že to současně nebude basovat tak, jak by si někdo na muziku přál, ale to je v podstatě nevyhnutelný důsledek (u citlivějších dvoupásmových beden nejde udělat na basech totéž, co na středech a výškách) a prostě se u takových beden počítá od určité úrovně kraválu se subem a to někdy hodně výkonným. 12" nebo 15" skutečně není zas takový rozdíl, zvlášť když tomu neodpovídá třeba objem bedny (případ ART312/315) a co 15" může získat na citlivosti, tak zase ztratí na srozumitelnosti nebo vyzařovacím úhlu.
TT22A/TT25A je už trochu jiný případ, ty se liší více věcmi, především zesilovačem a cenou, takže TT25A je "lepší", nicméně TT22A by taky byly (krom toho basu) proti všemu ostatnímu vyjmenovanému naprostým luxusem. Pokud by to mělo být nové, tak toto je asi optimum kolem daného rozpočtu:

http://eshop.prodance.cz/art-422a-mkii/d-97030/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://eshop.prodance.cz/art-425a-mkii/d-97054/" onclick="window.open(this.href);return false;

H.M.

Bigbitak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte 13. lis 2012 19:24:34

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Bigbitak » pát 16. lis 2012 10:13:18

Zdeněk: sál má určitě hloubku aspoň 30 m, možná i 40, nebo 50m. Těžko říci, nemám dobrý odhad na vzdálenost. Každopádně sál většinu času slouží na kultůru (společenksé akce, plesy, taneční), ale mnohdy stačí aby ho "jen" odstrojili, odnosili židle, srolovali koberce a rozebrali plovoucí podlahu a je z něj rázem tenisový kurt (s tartanovým povrchem). :-D Takže když se tam vleze kurt, tak to dlouhý být musí.
Jistěže se to dá uhrát jen se 2 bednami, ale musíš to víc kulit a ti absolventi co stojí nastoupení vepředu, hlavou těch 20-30 cm před těmi RH bednami na stativech jsou chudáci. :roll: Věřím tomu, že ti by mě nejraději asi zabili, když tam pouštím tu muziku, nebo když nedejbůh hvízdne vazba jak se pohybují okolo reprobeden akademici s klopovými bezdráty (a je to zesílený na hranici vazby - bez killeru, nebo EQ), pokud někdy zaspím trošku u mixu. ;-)
Takže rozhodně na 2 páry RH beden to bylo lepší, když jsem to zvučil. Žádnou krabici na zpoždění zadní řady beden (po cca 10-12 metrech vzálenou) bohužel nemám (na to nejsou prachy). Ta druhá řada beden dál od pódia byla oběmově a výkonostně menší a tměla trošicku staženou výstupní úroveň a ubrané basy. Chápu že to není ideální, ale nějak to funguje. On ten sál je vytlumený kobercem, závěsy, židlemi s čalouněním a taky lidmi, ale i tak se to tam docela nese a je tam delší ozvěna. Ale není to průšvih ja v nějaké stodole, ratejně, nebo některých Sokolovnách na vesnici (když jsme tam zvučili zábavy a bigbít [-o< ).

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od exxxi » pát 16. lis 2012 11:42:48

A co ti brání koupit si 2 kvalitní RCF a vzadu dočasně přizvučovat půjčenými RH?
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Bigbitak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte 13. lis 2012 19:24:34

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Bigbitak » pát 16. lis 2012 12:11:44

exxxi: ano, takto to možné je ! ;-)
A zřejmě to tak nějak budu muset udělat. Že to budu muset nejprve "odrbávat" a kompromisně to dělat jen na 1 pár kvalitních beden, nebo to neodrbávat, ale přizvučovat to i nadále částečně vypůjčeným PA aparátem (RH). A zkusit je za 1/2 roku, nebo rok pumpnout o dalších 30.-40. tisíc a koupit k tomu další pár beden. I když vím jak to chodí, oni mi budou chtít vykládat (i když tomu lautr vůbec nerozumí), že když mi stačili doteď jen 2 ks beden, že to s nimi uhraju i v budoucnu a že netřeba zbytečně utrácet. ;-) [-X

Gustav
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 453
Registrován: ned 19. úno 2006 14:37:28
Bydliště: Praha

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Gustav » pát 16. lis 2012 14:15:31

Ahoj, nabízím SPOLUPRÁCI v okolí Prahy do 20Km půjčka beden MT18 SUB/X= 1 000W/8(4x)příp. 2x NDM152=700W + kabely ,sklad Praha- mob. 723 777 417 G.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 16. lis 2012 14:52:33

Když je tedy až 50m hluboký, tak proč musí být bedny 30cm od prvních posluchačů ? Ono je nejde dát třeba 3m nebo 5m ? To si nějak neumím představit, zrovna jako si moc neumím představit, že jsou na stojanech přesně ve výšce hlavy, to by asi vzadu opravdu nikdo nic slyšet nemohl. Bedny je potřeba dát dál od první řady, výš a naklonit tak, aby dozadu vůbec dohrát mohly. Pak jsou první řady automaticky v oblasti, kde to tolik nehraje a ohluchnout nemusí. Mimochodem na šířku je to jak, taky desítky metrů a všechno plné lidí ? To si pak už vůbec neumím představit, protože dvěma bednami z úrovně první řady by nešly ozvučit ani ty první řady, bedny do boku spíš huhlají než hrají. Nutnost zpožďovat je daná vzdáleností, ne výkonem.

H.M.

Bigbitak
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte 13. lis 2012 19:24:34

Nákup reprobeden PA

Příspěvek od Bigbitak » pát 16. lis 2012 16:45:51

Zdeňku, Zdeňku, Ty mi to vůbec neulehčuješ. :wink: :-D Ale díky za zájem. ;-) Je to asi složitejší vysvětlit jak je tam rozestavění a rozmístění lidí, nejnázornější by to bylo asi nakreslit, ale to bych v rychlosti na PC nezvládnul. Tak jsem honem v rychlosti našel a zemnšil aspoň pár fotek (které vznikly během 2 let), kde jsou vidět i bedny částečně i velikost toho sálu (ale ta je fotkou trošku zkreslená, ale každopádně je tam přes 500 lidí), nebo jak tam ty zůčastnění lidé jsou přibližně rozmístěni. Bohužel tam není nikde celej sál včetně rozmístění PA a zúčastněných lidí. Rybí oko jsem neměl, takže by se to na fotku nevešlo.
Takže tady na tom odkazu jsem nahrál 7 fotek, kde se můžeš přibližne kouknout a získar orientační přehled rozmístění.
http://www.pdf-info.upol.cz/galerie/Zdenek_Prodance/
Ten sál asi nebude mít 50 m, ale asi jen cca 40 m. Prostě tenisovej kurt + kus místa za ním a ještě i po stranách.
To že se zpoždění (zadních řad beden) dělá kvůli zpoždění (rychlosti zvuku 320 m/s) a ne kvůli výkonu je mi známo. :wink:
I když nemám zkušenost s tím, když se to "odrbe" a nezpozdíš to, jestli se to na tom sále začne liskat a mlít, nebo co se z hlediska zvuku přesně začne dít ? Mě to teda "nějak" funguje i bez té zpoždovací krabice, ale to bude asi tím, že odstup těch předních a zadních beden je jen cca 10-13 metrů, takže to zpoždění zvuku nebude asi tak radikální.
První, přední řada beden (bedna) je vidět na obrázku IMG_5006up30.jpg a IMG_9521up30.jpg jak choděj slibovat na žezlo. Vpravo ještě za bednama jak jsou ty květináče a vlajky, je pódium, kde sedí hodnostáři s klopáky, ale s pódia slízají dolů a chodí.
Druhá řada beden (těch menších) je vidět v cca polovině sálu pod hodinama.
Při promocích, což je jiný ceremoniál než tento ze kterého jsou tyto fotky, stojí po celý čas obřadu promovaní absolventni jeden vedle druhého, rozmístění do tvaru půlrkuhu od pódia až na kraje k těm stěnám (jak sedí na fotce akademici v černých talárech), až okolo reprobeden (proto těch 30 cm od hlavy) až podél stěn kde je to topení a stojí tam chlápek v obleku s mobilem, nebo foťákem. (viz IMG_9521up30.jpg)

Odpovědět

Zpět na „Mackie“