Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
formix
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. úno 2014 21:53:12

Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od formix » ned 02. úno 2014 22:02:38

Kdo to slyšel a může porovnat? Důvody, proč to hraje tak a tak, kecálisti že to hraje dobře odchod na párky, chci jasný argumenty

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od sledge » ned 02. úno 2014 22:57:31

V lednovém Music Storu máš recenzi na Dynacord A112A, což je měniči a elektronikou (tedy hardware) shodné s ELX112P, jen jinak nastavený processing - dynacordy jsou rovnější, ale dříve řežou výšky, EV začíná pozvolna padat dříve, ale díky pomalejšímu poklesu hraje o něco výše. Specifikace bych bral ty, co uvádějí u Dynacordu, EV je má více marketingové.

Jinak jsou to velice slušné a celkem příjemně hrající dřevěné bedny s poměrně malým zkreslením - ELX112A se ještě při sweepu při 112 dB SPL/1m drží se zkreslením v pásmu 200 Hz až 6kHz pod 5% (na akustické straně), přičemž jde prakticky výhradně o 2. harmonickou, třetí je při tomto tlaku kolem 1%.
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

formix
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. úno 2014 21:53:12

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od formix » ned 02. úno 2014 23:34:02

jasný, tím teda vypadává očividně EV ze hry, potřebuji něco víc "hlasitějšího", poslední dobou se setkávám s čím dál víc muzikanty postiženými hluchotou, potřebuji silný odposlech který lze použít i jako PA na rental pro D.j.s nebo se subem jako plnohodnotné PA pro kapely na malé sály. Osobně mám v oblibě Mackie ale už jsem slyšel několik strašáků že se kvalitou zhoršili přesunem do Číny, nicméně dnes je z Číny všechno že jo takže bych to neviděl zas tak zle. Mám chuť i zkusit jinou značku proto mě zaujali ty QSC, nacpat kilowattu do plastiku už chce hodně odvahy ale trochu jsem nepochopil jejich wattáž 500+500 HF-LF, oproti Mackie při pouhých 800W uvádí o decibel vyšší SPL, rozsah má taky QSC měřenej na -6dB a Mackie na -3dB takže jsem z toho dost zmatenej, QSC každý chválý ale je zas taky o něco dražší, nejlepší asi najít showroom kde si oba reproboxy lze poslechnout

http://www.prodance.cz/files/dl/9/16243 ... SRM550.pdf http://www.prodance.cz/protokoly/qsc_k12.pdf

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 03. úno 2014 0:49:04

Bacha, už to proběhlo, že Mackie se u nových SRM podařilo uvést totálně protikladné údaje, ze kterých se například i do našeho eshopu nejdříve dostala jen ta více zavádějící půlka. Je v tom 1" s 1" cívkou a 1" hornou, tedy driver neobvyklý na podobné výkony zesilovačů, což je umožněno nebo kompenzováno opět neobvykle vysokým dělicím kmitočtem. Výsledek doporučuji si poslechnout, nedá se to jednoduše shrnout slovy.
Jak je to se zesilovači v QSC K+KW už také proběhlo několikrát, podobně jako u některých dalších aktivek se prosadil údaj o výkonu, který zesilovač JE SCHOPEN dávat, ne který skutečně do daného REPRODUKTORU, dávat MŮŽE nebo POTŘEBUJE.
Jak ty požadavky ale čtu, tak bych asi rovnou zkusil vybírat z vyšší kategorie, která se tady asi dá definovat právě použitím skutečně 1,4" driverů, jinak si myslím, že to bude moc velký kompromis vždycky.

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od sledge » pon 03. úno 2014 9:19:55

Tak tak, souhlas (vážně jsem to napsal? :-) ). Ono pokud totiž jde o max SPL, tak ten údaj u EV je tak nějak průměrně marketingovej a oproti vybraným myslím nebude zaostávat o více než 1-2 dB. Nejvýkonnější by mělo být QSC, jehož 500W rms na basy by mělo dát spolu s citlivostí asi 124 dB SPL (špičkově), to EV asi 122 dB - počítáno ze středobasového repro a výkonu zesilovače v daném pásmu. Pokud tedy potřebuješ větší kravál, budeš asi muset připlatit - ovšem pozor na to, abys vždy porovnával srovnatelná data - reálná s reálnými a marketingová s marketingovými - a výsledek si ještě ověřil :-)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od blaha » pon 03. úno 2014 10:10:41

Ještě doplním, Dynacord A112 (aktiv i pasiv) jsem měl možnost přímo slyšet a porovnat v poslechovce u výrobce (Bosch, Straubing) a to jak v pozici odposlech, tak samotná bedna tak v kombinaci se subem.

Na menší akce, nebo jako monitor bych se ji asi nebál vzit, dokonce mě přednesem přišla líp než vyšší a dražší řada Corus (to je ale můj subjektivní dojem).

I když trochu by mne znervózňovala ta vstupní citlivost 94dB, i když záleží jakej údaj je pro datasheet použit. A taky mám pocit, že tyhle řady se dělají v Číně.

Obecně bývají EV oproti DC trochu víc "nabroušený", vhodnější na rock a tvrdší muziku, DC je naopak, jak už zaznělo, rovnější a tím pádem univerzálnější na styly.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od MADMAX » pon 03. úno 2014 11:04:32

Hele tu recenzi na Dynacordy jsem psal já. Opravdu jsem uhrál docela tvrdou a hlasitou kapelu pro nějakých 150 lidí, ale bylo to už slyšitelně na hraně. Jako monitor si myslím, že je to schopné obstát i pokud má někdo docela vysoké nároky... Na Mackie a K12 jsem nezvučil, jenom jsem je poslouchal, ale přiznám se, že ani jedna z těch beden mě moc nezaujala a nemám srovnání, jak je to s citlivostí / maximálním SPL oproti Dynacordu. Pro účely, které píšeš, bych se radši poohlédl výš - proč jsi vyřadil z výběru vyšší modely RCF ART? Potažmo mně osobně by se líbily RCF TT22A nebo D.A.S. Road 12A (dnes zastupuje firma TSI - T SERVIS IMPORT), oboje je opravdu poctivě udělané a hraje mimořádně dobře, ale to už asi pro Tebe bude mimo rozpočet?

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od sledge » pon 03. úno 2014 11:37:13

Ad marketing vs. realita - když se tak obecně dneska nadává na to, jak dneska všichni lžou a podvádějí v parametrech a s nostalgií se vzpomíná na "staré dobré časy", kdy se na parametry dalo spolehnout.......můžete si za to sami! Když se totiž podíváte na specifikace citlivostí, SPL a frekvenčních charakteristik u DC, tak dokonce i ty "kalkulované" parametry jsou takřka nižší, než reálné hodnoty - viz napříkald těch 121 dB u A112A - má-li bedna citlivost 94 dB a výkon zesilovače alespoň 360 W RMS pro 1% THD v tomto pásmu, bude maximální akustický tlak (za studena bez termické komprese ve špičce sinusovky) 122,56 dB. A to jsem pominul případný příspěvek výškového repro, který může klidně vyzářit zhruba stejný aksutický výkon, takže další 3 dB. Přesto tato firma udává max SPL 121 dB.

Kdo z Vás toto ocenil?

Nikdo :-). Tak nemáte co nadávat na reklamštinu a marketing!
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od blaha » pon 03. úno 2014 13:38:40

To by jsi nám zase křivdil :-) . Spíš je tu to děsivé zjištění, že všichni ostatní lžou, a poměrně dramaticky :? .

Mimochodem, pro srovnání ELX 112 nebo 112P, a Dynacord A112/A112A se stačí mrknout třeba k Thomannoj (a vlastně i na ofiko stránkách), byť stejně osazené bedny tak A112 má max. SPL 124dB a ELX 112 max. SPL 132dB. Ale aspoň na ofiko stránkách udávají shodně vstupní citlivost 94dB.

Jen je to pro mne trochu rozčarováním ve srovnání s EM151, který maj někde kolem 100dB a vyjdou na stejný peníze, pravda jen s 1" driverem.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od MADMAX » pon 03. úno 2014 13:58:01

No a je to tady zase - DC A112A neboli EV ELX112P MÁ TAKÉ POUZE 1" DRIVER. Kdybys četl pozorněji, 1,5" je průměr membrány. Další, která se nechal nachytat... :wink:

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od blaha » pon 03. úno 2014 14:26:43

A vidíš, to jsem právě zkoumal a krom údaje 1,5" jsem nikde nic jinýho za údaj nenašel, hledal jsem i datasheet k driveru a ani ten není. Takže jsem se sice nachytal, ale ne z důvodu, že bych tomu nějaký čas hledání nevěnoval :-) .

Navíc jsem nikde netvrdil o 1,5" nic ani o kmitačce, ani o vyústění, i když z věty o 1" u EM151 to tak vyznělo :-) .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 03. úno 2014 14:34:45

Pokud ty grafy v manuálech vznikly zhruba podobně, jako to u aktivek dělám já, tak bedny by jako pasivní měly mít cca 94-95dB/W/m. Měření sice vypadá každé jinak, ale to je zřejmě zařízením a možná metodou, podobností je dost, aby bylo jasné, že opravdu měřili (až na EQ) v zásadě totéž. To skutečně s nějakými cca 400-500W zesilovači není příliš hlasitá bedna a na co "stačí" se tak asi více posouvá do oblasti subjektivního hodnocení. Proč spolu s nálepkou EV mění tak dramaticky SPLmax je mi nejasné, přece nemůžou spoléhat, že si to většinový zákazník nedá dohromady a tedy že to pomůže prodejům EV ? Nebo ho opravdu podle mínění marketingového oddělení už kupují jen takoví hlupáci, že to nehrozí ?
Máte někdo měření samotných reproduktorů ?

H.M.

Je tam jasně napsáno, že 1,5" má titanová membrána, ovšem pouze anglicky, v němčině už je to přeloženo jinak a lze se tedy i splést:
http://www.dynacord.com/downloads/F01U2 ... owered.pdf

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od sledge » pon 03. úno 2014 14:54:35

A vy si zase uvědomte (Blaha, MADMAX), že středobasové reproduktory s citlivostí nad cca 97 dB jsou taky KOMPROMISNÍ - musí mít lehkou (a tedy měkkou) membránu a vysoký rezonanční kmitočet - ve výsledku tak moc nebasují a lehká membrána je náchylnější k deformacím a vzniku parciálních kmitů - rezonancí. Ve výsledku tak mohou znít "uřvaně" a samostatně mohou být obtížněji použitelné, takže rozhodně nejde o krok směrem k univerzálnosti, ale o kompromis s ohledem na maximální ak. tlak za cenu absence basů (např. rozsah EM151 je od 120 Hz, u A112 od 82 Hz/-3 dB, resp. 55 Hz/-10 dB).

Takže citlivost 100 dB u dvoupásma, zejména u 12", není dogma (či jednoznačná známka kvality) ale jedna z variant řešení. Jo a mimochodem, EM151 nemůže mít citlivost 100 dB, protože jak správně Hubert uvedl, pasivní výhybka ubere z citlivosti 1-2 dB a 100 dB má citlivost samotný středobas...

Pokud jde o nátrubky, tak na druhou stranu stále platí, že aktivní plocha membrány je dána průměrem cívky (poměr plochy vyústění a membrány dává jen něco jako převodní poměr vzhledem k potřebné výchylce) a když je udán jen jeden údaj, častěji jde o průměr membrány. U 1" vyústění lze nalézt membrány od 25mm (Mackie) do 51 mm (EV ND3, tedy 4x větší aktivní plocha membrány, větší jsem zatím neviděl), u 1,4" to jsou průměry od 2,5" více (nejčastěji do 3" až 3,5") a u 2" vyústění pak typicky 3" membrány výše.
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od MADMAX » pon 03. úno 2014 16:29:25

2 sledge: To všechno si uvědomuju, já naopak ten Dynacord vidím jako dost dobrou bednu, zvukově se mně osobně líbila ze všech tří kandidátů nejvíc (pokud můžu spoléhat na paměť, mít je postavené vedle sebe by samozřejmě bylo mnohem průkaznější). Jinak tomu může být co do schopnosti "zatlačit", o té nemám s QSC ani Mackiem vůbec žádnou zkušenost, ani poslechem. Je to ale schopnost, která je u kompromisních sestav (a to tyhle všechny tři pořád jsou) velmi často vykoupena právě horším podáním, ztrátou basu, horším rozlišením... a co je mi potom platná bedna, která sice "řve", ale je to nečitelné, s komprimovanou dynamikou etc. Boxy, které "umí" excelentně obojí, frekvenčně široký přednes, dynamiku i vysoký ak. tlak, existují, ale ne v této kategorii - třeba d&b audiotechnik (neplést si s db technologies!!!) M6 nebo E12, jenomže to jsou "pasivky" se špičkovým koaxiálním 12" (HF driver má 3" kmitku), které samotné stojí násobně více než kterákoli z těchhle aktivek a krmit je musí firemní procesor/amp D12 za více než 2500 Euro... Ale hraje to neuvěřitelně, s neskutečnou dynamikou.

formix
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: ned 02. úno 2014 21:53:12

Re: Mackie SRM 550 vs. EV ELX 112P vs. QSC K12

Příspěvek od formix » pon 03. úno 2014 18:45:29

pozorně jsem si přečetl všechny vaše příspěvky a jestli to tedy chápu správně, nejlépe z toho leze Dynacord A112A a shodujete se všichni, reprobox podle datasheetu sice neni tak výkoný ale je to jen tím, že ostatní výrobci marketingově lžou, no pánové, vy mě dáváte čočky :o

QSC a Mackie prodává Prodance, relativně by se ty bedny daly poslechnout tam, škoda ale jen že neni v nabídce i ten Dynacord a nelze porovnávat vedle sebe, po paměti to přeci jen není tak průkazný

jo a v tom Dynacordu je tedy 1´´ nebo 1,5´´ ? Měl jste někdo ty reproboxy otevřený? QSC jsem našel zde http://www.justanswer.com/home-theater- ... eaker.html

Odpovědět

Zpět na „Repro“