Alternativa pro MiniDisc

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Cemada
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. bře 2014 12:14:23

Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Cemada » pát 28. bře 2014 12:31:09

Ahoj,

pro live zvučení v amatérském divadle sháním alternativu za Minidisc (momentálně máme 2x Sony MDS-JE 510). Oba už budou mít cca 17let odslouženo a i když jsme je pravidelně servisovali, tak přeci jen se už blíží jejich konec.

Řeším jestli zakoupit z bazaru další MD (zatím nejlepší forma audia pro divadelní představení) nebo přejít na jinou platformu. Vzhledem k tomu, že hrajeme až 4 představení každý víkend a v každém se technik stará i o světla a většinou až 13 portů, tak potřebuji spolehlivý systém, který se dá pohodlně editovat (měnit pořadí tracků, stříhat tracky ..., pojmenovávat) a hlavně který by měl automatickou pauzu po skončení tracku.

Máte někdo zkušenost s jinými přehrávači v dostupné cenové hladině (cca do 5.000,- Kč včetně bazarových věcí), které by splňovali nároky?

Díky za připomínky.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od blaha » pát 28. bře 2014 13:04:26

MD je klasika a zatím většina divadel co k nám jezdí používá právě to.

Jsou tu ale výjimky, už jsem viděl nějaký DJ CD player, taky jsem viděl přehrávače na CF karty, ale to se do 5k nevejde, ono v podstatě skoro nic.

My třeba používáme na zájezdy noťas + zvukovku Lexicon Alpha (ale někdy i bez, jen ze sluch. výstupu), software buď WinAmp (má AP ale posun na další track se musí dělat ručně), nebo VU Player, ten má AP i s posunem na další stopu a pak stačí jen odpalovat mezerníkem.

Takže jako posun by mohl posloužit nějaký notebook, nebo tablet s Win (o aplikaci pro Android nevím) a slušným zvukovým výstupem. Ale rozpočet se posune někde kolem 10k. Ale zvýší se univerzálnost a možná trochu i spolehlivost.
Aby se někdo nenaštval, je tu určitě možnost i nějakýho i-zařízení od Apple :D , ale tady se neorientuju vůbec (zatím nebylo potřeba).
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Cemada
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. bře 2014 12:14:23

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Cemada » pát 28. bře 2014 13:43:07

Děkuji za odpověď, ale obávám se, že NTB se zvukovkou pro nás není řešení. I když mám rád nové technologie, tak než jsem zavedl ovládání světel přes PC, tak jsem hledal všechny možné technologie.

PC (NTB) považuji za velmi nespolehlivé pro jevištní zvuk i přes výhody jako je možnost naprogramovat si audioplayer dle vlastní potřeby nebo řada midi hardwarových ovladačů.

Možná jsem v tomto staromódní, ale raději bych se přikláněl k nějakému stolnímu přehrávači.

Každopádně díky za názor.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od blaha » pát 28. bře 2014 14:31:03

No já s PC neměl problém nikdy, ale OK.

Pak by mohlo být řešením něco takového:
http://eshop.prodance.cz/dnf300/d-95969/

případně:
http://eshop.prodance.cz/ssr1/d-93458/
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Cemada
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. bře 2014 12:14:23

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Cemada » pát 28. bře 2014 15:28:39

Na d-93458 jsem už koukal taky (funkce automatické pauzy je zde pokud se nepletu pojmenována jako auto cue), ale je to už trochu mimo cenový rámec. Ale mám ho na svém seznamu taky zahrnu (plus pár další podobné kategorie), jen bych potřeboval reference.

Co se týče PC, tak i když mám stanici na světla naprosto očesanou, zakázané všechny nepotřebné věci atd. tak už jsem řešil problém s nestabilitou, který jsem tehdy nouzově vyřešil použitím mého NTB (což se při selhání světelného pultu operativně řešit moc nedá - jedna z velkých výhod PC).


Spíše mě zajímalo, jestli opravdu v tomto segmentu (audio playerů) nevzniklo nic nového použitelného pro divadlo a nebo jestli jen nemohu nic dohledat.

Zatím to vypadá, že začnu skupovat MiniDisc stroje z bazarů, protože ty jsou jednoduché a spolehlivé.

Každopádně děkuji za názor.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od sledge » sob 29. bře 2014 10:14:39

Já nevím, ale když je PC používáno jako jednoúčelový nástroj, tak nevidím s použitím ani spolehlivostí problém.... Kolik různých zařízení je vlastně PC (a klidně běžících na XP - telefonní automaty, bankomaty, osciloskopy, mixážní pulty,...).
Někdy je třeba rozlišovat mezi technickými a psychologickými hledisky, protože neplatí, že "pokud z toho mám špatný pocit, musí to být technicky špatně". I když respektuji volbu i na základě pocitu a dojmu, jen je třeba si přiznat, kdy jde pouze o pocit a nesnažit se jej okecat technickými důvody :-) (míněno obecněji, nikoliv výhradně jen sem)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Cajs » sob 29. bře 2014 11:33:04

Mně se osvědčil notebook a k němu Sony Sound forge a nebo Sound plant.

V kombinaci s EZ CD audio konverter (dříve CD DA extractor) naprosto nejuniverzálnější řešení na akce typu hasičský bál, školní besídka, obecní masopust, kočovní ochotníci...

Používám přes 10 let a nikdy jsem neměl problém.

Minidisk byl k uvedenému použití nevhodný už v době své největší slávy, i když uznávám že byl (a někde bohužel pořád je) hojně používaný. (Ale těch problémů s tím spojených, darmo mluvit...) :roll:

Galapetr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: úte 16. čer 2009 16:40:59

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Galapetr » sob 29. bře 2014 12:19:24

Spolehlivost noťasu je dána hlavně odladěním podkladového softu a vhodným porgramem.
Pro divadlo je by mohlo být zajímavé tohle http://www.da-share.com/software/multiplay/
Umí to kde co , včetně ovládání externích zařízení a hraní do vícekanálů dle nastaveného scénáře. A je to free i pro komerční použití.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 29. bře 2014 13:08:35

Není to moje parketa, tak jsem se ptal a bylo mi doporučeno toto, nenabízel jsem kvůli překročení rozpočtu:

http://eshop.prodance.cz/dnf400/d-97851/

Vždycky jsem se divil, jak dlouho se ten MD někde drží, mně to připadalo od začátku zvukově dost hrozné a navíc jsem možná měl smůlu, ale všechno co jsem měl se tak nějak záhadně samo od sebe rozbilo. Dneska asi nemá smysl točit kolečkem o minimální kapacitě a dosti složitým procesem na něj zaznamenávat a snímat, když už se dají nahrazovat i HD. Je ale fakt, že by to už mohlo být lacinější.

H.M.

Cemada
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. bře 2014 12:14:23

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Cemada » sob 29. bře 2014 21:50:57

Děkuji za názory.

Jde určitě i o psychologické hledisko. Je pravda, že minidisc je skvělý svojí jednoduchostí.
Ve chvíli, kdy máte na narážku spustit světelnou změnu, hudbu a zároveň 13 portů, tak je minidisc pro mě neocenitelný. Taky mám pod sebou několik techniků,
kteří to vnímají stejně.

Navíc při správné údržbě je i většinou spolehlivý. Až po 17ti letech se projevila únava materiálu (protáčí se jog, tlačítka jsou méně citlivá).

Co jsem se bavil se zvukaři z profi divadel, tak nic jiného nepoužívají.
Jenže nové se už nevyrábí a tak nezbývá koupit než bazarové a pokud jej člověk nemá od známého, tak nelze poznat stav.

Velmi mě zajímalo, jestli má MD nějakého důstojného nástupce a je pravda, že vyšší řady MP3 playerů vypadají slibně.

Použití PC je asi o zvyku a určitě by na to zvyknout šlo, takže děkuji za info a i tuto variantu důkladně zvážím.

Díky.

Uživatelský avatar
zelatina
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: pon 15. srp 2011 1:37:05
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od zelatina » pon 31. bře 2014 12:57:08

ja na podobné veci používam už vyššie spomenutý Multiplay, prípadne na Macu QLab...+ externá zvukovka, funguje to v pohode, konkrétne s tým QLabom som robil asi 2 mesiace jedno výchovné turné po školách, kde bola zároveň aj projekcia.

Uživatelský avatar
TomR

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od TomR » sob 12. dub 2014 10:41:52

Jestli ti muzu poradit, tak neco prisetri a kup tohle.
http://www.audiotek.cz/product-55408-tascam-ss-cdr200
Je to sice o dost vice penez, nez jsi chtel, ale ver, ze budes spokojen.
Ted u nas byli z pardubickeho divadla a kluci z techniky meli sebou prave SS 2000.
Hodne se mi to libilo a uvazuju o tom.Nejvetsi vyhodu vidim v nahravani bud na SD nebo CF kartu.
Ja osobne pouzivam v divadle 2X Tascam MK II.Je to kombinace CD a MD.
NTB k pousteni hudby nepouzivam a prijde mi to dost tezkopadne.
Klasika je klasika.
Tak zkus popremyslet.
Zdar... :-)

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od MADMAX » ned 13. dub 2014 7:03:55

2 všichni radilové ohledně toho, jak úžasně jde MD nebo CD přehrávač nahradit NB se zvukovkou: ano, máte pravdu potud, že zvuková kvalita HDR je srovnatelná nebo vyšší a editace např. v SF o několik úrovní dál.
Ale to pouštění!!! Ukažte mi někdo SW player, který umí zobrazit velkými , dobře čitelnými typy čísla a názvu tracků, velkými i z dálky viditelnými čísly zobrazit čas a PŘEPÍNAT MEZI UBÍHAJÍCÍM ČASEM A ČASEM DO KONCE TRACKU, ukažte mi software, který umí funkci AUTO CUE/AUTO PAUSE a především který umí tohle všechno + transportní funkce ovládat jednoduše nějakými jednofunkčními tlačítky s krokem, např. nadefinovanými na klávesnici a ne klikáním na nějaké debilní ikonky pomocí debilního touchpadu nebo ještě debilnějšího hlodavce s ocáskem!!! A přitom aby to bylo jednoduché a přehledné, vše v jednom okně a netvářilo se to jako nesmyslně převybavený dvojitý DJ player s jogkolečky a podobnými zbytečnostmi...

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Návštěvník » ned 13. dub 2014 8:47:54

To Madmax: máš recht,chlape...

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Alternativa pro MiniDisc

Příspěvek od Cajs » ned 13. dub 2014 10:12:45

Třeba tohle:
http://soundplant.org/

Vyzkoušeno (a používáno) v několika studiích a přenosových vozech.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“