Klavesy- parak-mix

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
daniel01
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 12. bře 2012 21:14:57

Klavesy- parak-mix

Příspěvek od daniel01 » stř 11. lis 2015 15:42:27

Ahojte, ackoli jsem procetl nektere temata ohledne tohoto problemu - nepochopil jsem.

Mam pult presonus 16.0.2
Koupil jsem parak 16 XLR+4

Nyni budu potrebovat pripojit klavesy. (Vystup 2X MONO JACK)

Otazka zni:
Je mozne dat redukci XLR - mono jack?
(Mono kanal klaves - vstup mono parak)

A nasledne z paraku redukci XLR na jack do mono vstupu pultu?
( mono kanal parak - mix) ?

Omlouvam se, ale fakt jsem se v tom ztratil a nevim, zda je tomto pripade take nutne kupovat dibox, kdyz vlastne chci vyuzit parak jen jako prodluzovaci kabel (jeden a jedeen mono kabel)

Dekuju

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Klavesy- parak-mix

Příspěvek od MADMAX » stř 11. lis 2015 16:14:12

použít dvě redukce , jack-XLR z nástroje a XLR-jack do pultu, v zásadě MOŽNÉ je. Přesto to není šťastné řešení. Stejně špatné, jako by bylo natáhnout těch X metrů (jak je ten párák dlouhý?) dvěma kabely Jack-Jack. Za prvé - obecně se nedoporučuje, aby nesymetrické vedení bylo delší než 3m. Symetrické vedení je podstatně odolnější proti pronikání rušení, proto se používá. Za druhé - můžeš se setkat s problémem zvaným zemní smyčka, který DI box řeší. Za třetí - můžeš potom být připojen přímo do XLR vstupu na pultě. Pokud jsi tady četl vlákna na toto téma, tak trochu nerozumím, co nechápeš - zkrátka: standardní, profesionální, technicky čisté a "správné" řešení je použít dva monofonní DI boxy, nebo jeden stereofonní. To, že Ti to jednou bude bez problémů fungovat i bez nich, není zárukou, že to tak bude všude (v různých prostředích různá rušení) a s různými nástroji... Každý zvukař by měl mít ve výbavě několik pasivních a několik aktivních DI boxů, stejně jako má celou řadu mikrofonů různých typů pro různé účely.

:-D ty neustálé dotazy na "nutnost" použití DI boxu... trochu očekávám, kdy se mne někdo zeptá "A budu moct zpívat přímo do toho XLR, nebo před ním musím mít mikrofon?" :-D
MAD

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Klavesy- parak-mix

Příspěvek od Bassman » stř 11. lis 2015 16:35:36

Pripajam sa k verzii s DiBoxom.

PS: do koncovky XLR sa spievat da. Vysledok je niekedy lepsi ako ked je tam aj mikrofon :)
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

daniel01
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pon 12. bře 2012 21:14:57

Re: Klavesy- parak-mix

Příspěvek od daniel01 » stř 11. lis 2015 16:51:36

Dekuji moc za vysvetleni.
Hlavni problem tedy je, ze i kdyby to byl ve stejne delce symetricky kabel- je to spatne.....( v tomto pripade 15m)

To je asi to podstatne, co jsem jako neodbornik potreboval pochopit ( -:
Jinak mi to nedavalo smysl....

Dekuji

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Klavesy- parak-mix

Příspěvek od MADMAX » stř 11. lis 2015 17:09:23

V momentě, kdy NA VÝSTUPU z kláves není k dispozici symetrický signál - a to minimálně v 80% případů není, jsou to prostě dva MONO (správně TS, dvoupólové, živý + zem) jacky, tak i když bude celé vedení "symetrické" (teda dva dráty + zem) a vstup bude symetrický, tedy vybavený diferenciálním zesilovačem (což je 95% i linkových vstupů na pultech), tak je to pořád nesymetrické vedení, protože jeden z "živých" vodičů uvnitř kabelu je spojen natvrdo se zemí. Tu symetrii z toho udělá až ten DI box... na jeho výstupu už symetrický signál je. Proto se tam dává.
MAD

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Klavesy- parak-mix

Příspěvek od MADMAX » stř 11. lis 2015 17:13:58

trochu jiná situace nastává u zařízení, která mají symetrický výstup - což jsou výjimečně i některé klávesy, buď dvojicí "stereo" (správně TRS, třípólových, +,-, a zem) jacků - a existují i klávesové nástroje s XLR výstupem - tak tam už symetrie funguje, ale stejně můžeš potřebovat galvanické oddělení transformátorem, který je zase uvnitř slušného DI boxu.
MAD

agamus
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: pát 12. kvě 2017 17:10:12

Re: Klavesy- parak-mix

Příspěvek od agamus » pát 12. kvě 2017 20:24:40

Zdravim, a je spatne zapojeni, kdyz se u klaves s 2x mono vystupem, pouzije jiz hotovy kabel TRS > XLR a zapoji se do ADAT prevodniku, do XLR vstupu? Na prevodniku je samozrejme i linkovy vstup, ale kdyz se tam klavesy zapoji, hraji zbytecne potichu, resp., nemusi se nasledne v DAW programu dodatecne zesilovat. Diky za info.

janek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 18. zář 2008 13:40:53
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Klavesy- parak-mix

Příspěvek od janek » sob 13. kvě 2017 0:47:40

Kolko metrov ma ten TRS->XLR kabel? Ako bolo spomenute hore, pokial je to menej ako 3m, tak je to ok. Dolezite je, ci ti klavesy sumia alebo brumia v nahravke. Ak ano, tak je jedno aky je dlhy kabel, zapojenie je niekde zle. Ked to hra cisto, tak nie je co riesit, ze?

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“