Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 26. úno 2016 12:45:25

Tak za 120000Kč se zaručeně dá pořídit dost výkonově přinejmenším srovnatelných věcí, především proto, že výkon není to, co je tam napsané ve W, ale v případě bedny je to až max. SPL. Obojí se bohužel udává u aktivek a obojí dost nedefinovatelným způsobem a pokud člověk nezná aspoň citlivosti použitých reproduktorů, tak vlastně neví nic. Nechce se mi v tom moc hrabat, našel jsem toto, udávaných 126/132 nijak nevybočuje:

https://worldwide.bose.com/pro/assets/p ... el_812.pdf

https://worldwide.bose.com/pro/assets/p ... woofer.pdf

ale dá se s úspěchem pochybovat, že by u 2x10" subwooferu malých rozměrů byla citlivost i jen někde poblíž běžného 18" subu (udávají také jen 124/130 a není jasné v jakém prostoru) a ty širokopásmové středovýšky taky nemají žádnou šanci v ní konkurovat "klasice", tedy driveru na horně (zde rozdíl bude někde v řádu 1:10).

Na uvedené akce to asi stačí, venku těžko, ale prostě od dvou malých a lehkých bedýnek nejdou chtít zázraky.

H.M.

Uživatelský avatar
Matouš1

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od Matouš1 » pát 26. úno 2016 13:08:28

Díky, myslel jsem si to.

Že je BOSE špičková značka nezpochybňuju a navíc má jako vždy velmi dobrou reklamu, takže umí své produkty "prodat".

Šlo mi jen o to, zda je to opravdu úplný "zázrak", o čemž je toto téma, nebo je to +/- srovnatelné.

Díky
M.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 26. úno 2016 13:45:09

To je relativní. Já si myslím, že ve výsledku neprodá ani malý zlomek toho, co třeba ten RCF. Aspoň v téhle zemi rozhodně ne. Ani počtem kusů, ani obratem, absolutně ničím se ani nepřibližuje (tedy pokud mluvíme o oblastech, které pokrývají obě značky, např. autohifi RCF ještě nedělá). Ona ještě nikdy samotná reklama nenahradila výrobek a ani sebevětší množství všeslibující rétoriky nevyplní doslova fyzicky prázdná místa v sortimentu.
Jinak by mne celkem zajímalo, jak na tom jsou jednotlivé reproduktory apod. takže jestli to někdo máte a taky byste to chtěli vědět, tak se ozvěte, proměříme.

H.M.

Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od adamis » sob 31. pro 2016 1:00:27

Zdravím všechny, mám přes rok sestavu F1sub (2ks) + 812 (2ks). Používáme to na přehrávání podkladů, dohrávky z kláves, kytary a saxofon. Na zpěv 2x bezdráťák SONY 58 Beta a mix PRESONUS StudioLive 16.0.2
Hledal jsem aparát, který by uhrál sál do 300 lidí, hrál čistě, příjemně a nevážil moc - nejsem už nejmladší a stěhuju většinou sám. Na doporučení mýho kámoše (zvučí Arakainy, Dogu, Dymytry, atd.), který byl na Bose předváděčce jsem se rozhodl pro tenhle systém a nelituji. Splnilo to veškeré moje očekávání a ten, kdo to slyší a zpočátku se za zády uchechtává, na konci přijde a smekne. Upozorňuji - na live kapelu by to asi nebylo to pravé, nezkoušel jsem to, ale nějak bych tomu nevěřil - naopak do baru, na klasickou zábavu jsem neslyšel nic lepšího (každá liška chválí svůj ocas...) Ale opravdu, stojím si za tím!! Ještě jeden plus - bedny dozadu nehučí a neduní a ten "array" efekt je bombovej, s přehledem to vykreje parket pod pódiem!!
Rozhodoval jsem se mezi tímhle systémem a L1čkou, ale po tom, co jsme měli vystoupení v Luhačovicích v Elektře a byla s náma kapela podobného ražení s L1čkou, jsem slyšel, že jsem udělal dobře. Ta L1čka při zkoušení, bez lidí, pěkný, ale už to bylo na doraz. My i s plným sálem v klidu na 50% a zvuk stále naprosto čistý.
To je můj názor, doufám, že mě nebudete mlátit písmenkama do hlavy... Děkuji

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od istuchlik » sob 31. pro 2016 13:10:04

Mě by opravdu zajímala naměřená frekvenční charakteristika takového "zázraku", protože vůbec nevěřím tomu, že by ty výškáče byly schopné kvalitně zahrát výšky nad 10kHz. Slyšel jsem něco podobného od LD Systems a výšky byly otřesné (což uznal i prodavač, který mi to předváděl). RCF Evox 8 zněl subjektivně o dost lépe, ale na výškách to taky nebyla žádná hitparáda, což ukazuje i jeho měření na Prodance - 5dB špička na 8-9kHz a pak už strmý pád dolů :-(

Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od adamis » sob 31. pro 2016 13:19:04

LD Systém něco podobného? Chichichi...

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od istuchlik » sob 31. pro 2016 13:41:01

Dobrá, LD taky nemusím a Bose je samozřejmě jinde. Ale jak píšu, ten problém je i u RCF Evox. Jen přemýšlím, proč je Bose tak tajemné a jejich frekvenčka se (na rozdíl od RCF) nikde nedá najít. Nemohli bychom někdy proměřit ty Vaše bedny? Odkud jste?

Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od adamis » ned 01. led 2017 3:19:04

Jsem od České Lípy... 8km

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od istuchlik » pon 02. led 2017 16:53:04

Tak to je pro mě bohužel opravdu dost z ruky...

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od Otas » pon 02. led 2017 18:00:00

Odkaz na popis a směrové i celkové frekvenkčky je např. zde (dole na stránce):
https://www.rstore.cz/bose-l1-model-ii- ... -0010.html
Nedivím se, že to zaujalo, sám jsem zíral co to dovede, když si dovezli verzi jen se dvěma díly sloupků a postavili před chatu klávesista a zpěvačka.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od exxxi » pon 02. led 2017 20:17:55

Je hezke, ze prodejce neprikrasluje akusticky vykon. Je to srovnatelne se 100W kytarovym aparatem, takze pro zpevacku a klavesy nebo akustiku OK, na bigbeaty nepouzitelny. Nechapu, ze za to nekdo da 80000, kdyz dve bedny typu art722 poridi za 50.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od istuchlik » pon 02. led 2017 20:37:37

Aha, tak přece se nějaká ta technická dokumentace našla, díky! Každopádně to potvrzuje mé podezření, že výšky to zahrát prostě neumí, od nějakých 11kHz to strmě padá dolů... :-(

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od exxxi » pon 02. led 2017 22:50:44

Koukam na graf str.3. 120dB pri 1V/1m, takovy mokry sny nemuze nikdo myslet vazne.......
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 03. led 2017 3:46:56

Tak jednak jde o ten malý systém, ten opravdu moc nehraje, měl jsem s tím někoho v kině a byl jsem rád, že nepřišli žádní návštěvníci, protože kdyby přišli, tak to byl průser a tahali bychom narychlo další dráty a bedny ze skladu, takhle si to chlapci akorát vyzkoušeli. Adamis má větší a dražší.
Ten údaj není zajímavý vůbec ničím, protože jde o aktivku a 1V je na vstupu elektroniky. Jak vypadá průběh a citlivost bez ní nikdo neví. Já bych byl dost zmaten spíš tou vertikální směrovostí, kterou vtipně nedali do polár, takže se dá rozjímat jen nad jedním číselným údajem a jednou křivkou, které vypadají dost divně a hlavně se neshodují, podle křivky by to bylo obvykle 20°a v tabulce je nula. V textu to popisují tak, že by měla platit nula, ovšem co potom naměřili a proč to ukazují ? Odhadnul bych, že nula je teoretická ("v nekonečnu") a oni měřili poněkud blíže, ovšem pak by tam měla být vzdálenost a samozřejmě i ta teorie je poněkud složitější, protože o ideální liniový zdroj nejde ani náhodou.
Po mnoha zkušenostech předpokládám, že typické zákazníky (muzikanty) stejně takové věci nezajímají a hlavně o nich nic ani netuší a ani to neslyší, takže ze strany marketingového oddělení nejde o velkou chybu.
100W kytarové kombo to totálně přeřve snad úplně každé.

H.M.

Uživatelský avatar
adamis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: ned 27. led 2008 17:12:48

Re: Bose L1 Model II - zázrak nebo co?

Příspěvek od adamis » úte 03. led 2017 4:13:39

Je to tak jak píše Zdeněk: muzikanty moc nezajímají křivky a útlumy, pro ně je důležité, že to hraje a ONI SAMI jsou spokojení. 98% lidí stejně poslouchá očima, když se jich zeptáš, kdo tam hrál, tak řeknou, že jeden měl takovou srandovní čepici a druhej hrál na takovou tu zakroucenou trubku (tím myslí saxofon). Bohužel, aparáty si kupujeme jenom pro sebe, lidem je to úplně putna! Já vybalím ty moje F1 Bose, se mnou na pódiu je kapela, hraje na dva Skytecy a lidi jsou spokojený, hlavně, že slyší tu svoji Mašinku a Šenkýřku...
Ale my to nevzdáme, nás to baví!!

Odpovědět

Zpět na „Repro“