Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
  • Reklama
  • DEMO 15
Decibel
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: ned 03. dub 2016 14:09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od Decibel » stř 13. dub 2016 3:04:30

V podstate ano. FFT som nepísal lebo som myslel že to už každý pozná kto sa tomu venuje. A nemyslite si že som si to už niekde nezisťoval po kamošoch , po štúdiach. Nikto o tom nič nevie, preto sa pýtam na fóre, snáď sa niekto nájde. Ano sú špeciálne programy aj do PC, čítal som to už asi pred rokom, ale nemajú nič spoločne s hudbou a nedajú sa v štúdiu použiť. Vedia iba merať harmonické frekvencie zvuku za pomoci mikrofónu v nejakom priestore, ale to ja nepotrebujem. Potrebujem plugin do PC, ktorý môžem použiť v študiu. napr. vo WaveLabe alebo Cubase, ktorým budem vidieť merať, kontrolovať aj harmonické frekvencie, tak nejak ako si videl na mojom obrázku.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od Návštěvník » stř 13. dub 2016 5:39:08

Načo taky plagin? Normálne zajdem do orchestra, hej tu ty sláčiki, dajte tie harmonické preč, ale všetki, lebo popiči prémie, ty s tým hentutem tympánom ty daj iba harmonické a nič iné, treba si zarobit poriadok a to je to umenie majstra. To kedysi za druhej vojny to sme revali urááá do útoku a nejaké tie harmonické vrstvy sme mohli osrať.

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od pavlii » stř 13. dub 2016 6:40:01

Dost se obávám, že to nejde. A jak tu už párkrát zaznělo, nemělo by to moc praktický význam. Najdi si na netu některou z tabulek frekvenčních spekter nástrojů a z toho se pak dá usuzovat na jejich majoritní harmonické, takže máš vodítko, kam se v EQ zhruba zaměřit frekvenčně a můžeš vesele korigovat.

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od TomasVv » stř 13. dub 2016 11:39:15

Decibel píše:To niesu nedostatky v znalostiach. To čo tu píšeš to dávno viem ešte si nebol ani na svete. Ale nepochopil si stále tému. Kde zoženiem program do PC aby som v štúdiu mohol merať všetky frekvencie a krivky, aj harmonické. Mám na to dôvod a chcel by som taký plugin. Aký program to umožňuje.Poraď keď máš také znalosti ako nikto? Pýtam sa vážne.
Tak ještě jednou, ale naposled:
pokud nějaký nástroj (zdroj zvuku) nehraje čistý sinus, vždy obsahuje i ty harmonické. Takže když si zobrazíš spektrum libovolného nástroje, jak hraje jeden tón, vidíš i ty tvoje harmonické. Potřebuješ FFT, což umí WaveLab. Volbou vhodného okna (https://en.wikipedia.org/wiki/Window_function) si můžeš lépe či hůře zobrazit spektrální čáry toho zvuku. Harmonické frekvence jsou ty pravidelně rozestoupené vpravo od nejvyšší špičky.
Bacha, když se změní tón, změní se i harmonické. To, co se nemění jsou formanty.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od Ondráš » stř 13. dub 2016 21:32:18

Do zdechlého kocůra, Kefalín, veď tie programy som naposílal, pozeral sa, pozeral? :?: Tu je všetko http://www.nugenaudio.com/products.php

Jaký je účel snažení? Od začátku jsem myslel, že jde o analýzu tracků s konkrétními nástroji nebo celého mixu masteru, a ne o akustiku sálu. Kefalín, že jde o živý mix pro live? :idea:

Ten Voxengo to neumí (podle mě jo)?

Tady taky nic?
http://www.hitsquad.com/smm/freeware/SP ... ANALYZERS/

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od Ondráš » stř 13. dub 2016 22:08:35

Pokud spojíme toto s vedlejším vláknem, je na bíledni o co jde. Curve EQ frekvenčně analyzuje (zřejmě za užití postupů obsažených také v SPAN) původní nahrávku, zda pracuje s harmonickými nebo psychoakustikou si nemyslím.
No a pak uživateli předloží křivku, kterou si může upravit, IMHO jde o mnohopásmový EQ a compressor, to vše se. Curve EQ se to snaží jen zjednodušit.
Zda bych ho použil na vylepšení svého mixu je otázka, ale určitě by se hodil k tomu, co už jsem psal - pokud mám udělat x skladeb (remixů apod.) na jedno album (např. EP) a chci zachovat stejný ráz, udělám si z jedné skladby referenci a můžu zkusit ostatní skladby přizpůsobit.

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od pavlii » čtv 14. dub 2016 2:58:59

Mhm - pořád mi nedochází logika takovéhoto snažení a postupu. Samozřejmě jsem si to nikdy nezkusil (a upřímně mě to ani nijak neláká), ale z pohledu logiky mám pocit, že aplikuji-li "frekvenční obraz", nebo jak to nazvat, nějakého mixu (=skladby) na jiný mix (=skladbu), tak to přeci nemůže v drtivé většině případů dopadnout dobře; čím více se bude lišit "frekvenční obraz" toho jiného mixu, tím víc bude de-facto zničen, protože se na něm provedou EQ zásahy tak, aby se nějak přiblížil té referenci. Tohle přece nemůže dopadnout dobře - může to zcela zásadně rozhodit frekvenční poměry, takže vlastně i poměry nástrojů a i jejich zvukovou barvu...

Nebo se pletu?

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od Ondráš » čtv 14. dub 2016 17:41:13

pavlii: taky se tohle přesně děje, některé ukázky na YT jsou subjektivně doslova odstrašující. I když zničen je IMHO silné slovo, plug-in je z podstaty nedestruktivní, bude záležet na míře zásahu do mixu (míra komprese, zvýšení šumu). Zaškatulkovávám si jako pomůcku, kde své uplatnění najde, ne řešení. Ale je to jen můj názor, své skladby již komerčně nepublikuji, takže se masteringem příliš intenzivně nezabývám.

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako merat krivky harmonických frekvencií?

Příspěvek od pavlii » čtv 14. dub 2016 19:26:12

Tak - aai ano, i když spíše pro dílčí zvuky, ale pro celý mix....no budiž. Díky za přiblížení ;-)

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“