Mix pro dechovku 16 kanálů

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od frantik » stř 13. črc 2016 8:13:15

Ať máte digitál či analog, základní kabeláž musíte zapojit vždy a zabere to zhruba stejný čas. Kabely si nějak pořešte do svazků a případně přes multipin, abyste to jen zacvakli a bylo vše zapojeno hned a správně. Vhodnou kabeláž na zakázku přesně podle vašich potřeb vám vyrobí pan Kozák z Plzně, viz: http://www.audiocc.cz/publ/



Nastavení pultu na analogu jen přejedete očima, pokud se šavle pohnuly při transportu, dáte je pro první přiblížení do pozic, které jste si poznačili třeba fixkou. Stejně musíte podle prostředí nastavení trochu dorovnat a to bude u digitálu zhruba stejně pracné jako u analogu.

S tím antitalentismem agentur k dechovce máš úplnou pravdu. Já už se striktně vyhýbám i hraní přes cizí PA na akcích s agenturama i když mám vše svoje až po mixpult. Cizí PA je totiž schopné zabít a zplundrovat úplně vše - viz můj závěr prvního delšího příspěvku.
Naposledy upravil(a) frantik dne stř 13. črc 2016 8:27:47, celkem upraveno 3 x.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od frantik » stř 13. črc 2016 8:16:23

A jak správně píše PeBe, jezděte raději s někým, kdo to v rámci možností občas odzvučí ze sálu a nouzově bez něho to na jednodušším pultu odzvučíte sami. Proto furt doporučuju tu PA20 - na samozvučení není složitá a zvukově je wellmi slušná, přitom pro zvukaře v sále je pro solidní práci taky dostatečně vybavená.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od Robert » stř 13. črc 2016 8:25:42

pro Libor14:
Tuším, že k digitálu není odpor a tak jako dneska každé dítě zvládá mobil, zvládají i chlapi před důchodem digitální mixy. Ono jednoduchost analogu končí ve chvíli kdy někdo chtěně či nechtěně pojezdí rukou mezi čudlíky, přetočí vše a pomačká co kde vidí. Čím pak máte lepší mix s většími možnostmi, tím to dá víc práce znovu nastavit. Zvučení z pódia na sluchátka se mi jeví špatně, i když pomůže. Není tam slyšet to stejné, jako v hledišti nebo parketu, kde se mi míchá živý zvuk se zvukem aparátu. K digitálu (výše jmenovanému X18 nebo XR18) je dobrý velký NB s Windows a dotykovým odklápěcím displejem tak, abych jej mohl vzít mezi lidi jako velký luxusni tablet pro nastavení live a pak jej nechat běžet na dohled pro monitoring, přehled a rychlý zásah v nutnosti. A nahradit anténku na mixu delší s co největším ziskem. S tou origo to moc daleko nechodí.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od frantik » stř 13. črc 2016 8:36:01

Von je ten digitál stajlyš dokud se mu třeba nezakousne SW, pak je vymalováno... S tím rozladěním čudlů na analogu to není zas tak kritické, otočné knoflíky jdou celkem ztuha, ty se jen tak nepohnou a s posuvnými se zas nejvíc pracuje, to pak obslouží i ten laik pokud potřebuje rychle něco přidat nebo ubrat. Navíc, je-li pult na pódiu je daleko líp chráněn před veřejností, než se zvukařem v sále.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od blaha » stř 13. črc 2016 9:32:33

Dle mne z pohledu laika je na složitost ovládání jedno jestli digitál, nebo analog, analog má víc čudlíků a složitější propojování, třeba právě s kompresory, efektem atp., digitál má obrazovky, zase jsou tam funkce znázorněny graficky. Pokud k tomu přijde střevo, tak nebude rozumět ani jednomu.
Z pohledu samozvučení má prostě digitál tu výhodu, že si to jde člověk poslechnout do sálu a potřebné změny si rovnou upraví, kdežto u analogu stále běhá sem tam, a vždy je to nějak od oka. U digitálu je tu i možnost toho 17 člena kapely, kterej to dorovná ze sálu.

Nikde není napsaný, že když zatím žádná dechovka digitál nemá, tak že tahle nemůže bejt první, to přeci není daný zákonem, dechovka = max. analogovej pult a Tesla bedny.
Taky není nikde psaný, že se s pultem ze 16ti lidí nemůžou naučit 2-3 a i kdyby ne, tak v případě toho jedinýho, kterej onemocní, že si na těch pár akcí nemůžou vzit externistu, ať už jen s rukama, nebo třeba i zvukaře. Jasně něco to stojí, ale je to vyjmečná situace a tak se to dá prostě přežit.
Těma mladejma jsem myslel to na kolik se cejtím já :-) tzn. 40, v podstatě se dá říct že dejme tomu dnešní 40-50níci jsou ta generace, která v tom nejvíc zájmovým věku byla u začátků toho komerčnějšího rozvoje VT (od IQ přes PP, 286, 386, atd.). Pochopitelně ne všech lidí se to dotklo, ale ze 16 lidí si myslím musí být minimálně polovina dostatečně zdatných aby to mohla ovládat na úrovni šavlí a 2-3 lidi i aby se mohli pokusit o nějaké doladění.
A snad mi tady nechce nikdo tvrdit, že všichni moraváci nad 40 jsou totální negramoti, který nejsou schopni ovládnout ani mobilní telefon, ty by si v dnešní době, kdy tlačítkovej mobil je na pokraji vyhynutí, nezavolali ani toho doktora.

A když to vezmu jinak, sice toho Libor o kapele tolik nenapsal, ale dle jiných příspěvků patří k těm vybavenějším a technicky zdatnějším, všichni mají mikrofony, v předu mají JBL 715 a digitálu se nebrání. Navíc na akcích nemají moc času se zvukovce věnovat, na to aby mohli plýtvat časem na pobíhání mezi pultem a sálem.

Z pohledu drátování (jedno jestli analog nebo digitál), ideálně to mit vše v jednom racku, pult, routel, třeba i ten noťas, nebo tablet, pokud má někdo bezdrát, tak i příjmače bezdrátů, napájecí lišta, třeba i mikrofony v šuplíku a kabely, vše co jde propojit, tak propojené. Aby za ideálního stavu se přijelo na akci, připojil se rack do jedné 230V zásuvky, do mixu se napíchali jednotlivé mikrofony (kabel a mikrofon si může pořešit každej sám), bedny připojit do výstupu a do napájecí lišty. Troufnu si tvrdit, že do 50-10 minut od nástupu na plac to při sehraném týmu musí hrát. U digitálu pak během první písničky jeden člověk zvládne doladění, u analogu na pódiu v kombinaci s pobíháním sem a tam o tom přesvědčenej nejsem.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od frantik » stř 13. črc 2016 10:03:09

Přesně tak, pěkně kompaktně, smontované do jednoho ráčku, přijedu, zasunu nejnutnější káble, zapnu, jedu.

Mladých muzikantů pod 40 na Moravě začíná přibývat, možná v některých okresech to táhnou jen staří bardi, ale jinde najdete celé soubory složené převážně z dorostu, s tím, že nějaký starší, zkušenější muzikant v té kapele působí, aby ta snaha někam vedla. Takže Liborovi nelze něž popřát, aby si aparát dobře sestavili, aby se jim dařilo a měli přeci jen na ten zvuk aspoň občas někoho na výpomoc, celkovému kladnému dojmu u posluchačů to jen prospěje! Muzikant se má soustředit na hru a ne courat po place, ať už kvůli digitálu nebo analogu.
Jsem zmatkař, někdy. No a?

libor14
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pon 11. črc 2016 16:06:33

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od libor14 » stř 13. črc 2016 10:32:38

Souhlasím s Blahovcem. Jinak je nám v průměru 37 let. Bohužel s tím couráním po place jak píše Frantík nesouhlas. Stačí jedna písnička na rozjezd, nastavení odposlechů a pak si musí každý sám hlídat sám sebe s okolím. Víte na dechovce je krásné to, že hrajete srdcem a né jenom bezhlavé bušení jako u vesnických kapel, kde si každý hraje sám za sebe. Čím víc kraválu, tím líp. My si musíme hlídat všechny hráče. Tím mám na mysli to, že každý slyší všechno. A tím pádem se musí s dynamikou přiblížit ostatním.

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od frantik » stř 13. črc 2016 10:38:46

Tak to jste Libore vzácný případ. Ono vás to zřejmě při samozvučení nutí k větší kázni, což u kapely se zvukařem je spíš naopak - tam jsou si muzikanti před zvukařem tak nějak "rovnější". Jdou si na kšeft pro zábavu zahrát, hlavně pak zachlastat a zvukařovy problémy s tím spojené mají tak nějak "u gébišu..."
Jsem zmatkař, někdy. No a?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od blaha » stř 13. črc 2016 10:52:23

Sakra mě to ale jde :-(
... router ...
... 5-10 minut ...
a Blahovce si nech :-), tak mne tady snad ještě nikdo nenazval
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od frantik » stř 13. črc 2016 10:59:28

Náhodou, ten routel je super výraz! Já myslel, že je to nějaký ajťácký hantec:-))
Jsem zmatkař, někdy. No a?

libor14
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pon 11. črc 2016 16:06:33

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od libor14 » stř 13. črc 2016 11:03:33

Promiň Zdeňku. Jsem rád, že patříme mezi kultivované hráče a máme striktní zákaz používat při hraní alkhol. nápoje. Jo po kšeftu se sejmem. Při samozvučení to snad ani nejde neslyšet jeden druhého. Pak by to bylo vše vniveč. Asi se rozhodneme pro XR18.

libor14
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pon 11. črc 2016 16:06:33

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od libor14 » stř 13. črc 2016 11:08:01

Koukám na tohle Lenovo Miix 2 11,6 a vypadá to zajímavě na Aukru za +-5000. To by mohlo stačit ne?

libor14
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pon 11. črc 2016 16:06:33

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od libor14 » stř 13. črc 2016 11:09:25

Nebo snad nějaký iPad z bazaru. Našel jsem za 7000

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od zahy » stř 13. črc 2016 11:15:55

Pokud iPad tak minimálně druhou ale pro jistotu třetí generaci. Druhá jeste funguje ale už je trochu pomalejší ( rok 2011), a nebrat z bazaru ale raději z aukra to myslím platí všeobecně ( dohledatelnost prodejce )
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Mix pro dechovku 16 kanálů

Příspěvek od blaha » stř 13. črc 2016 11:42:32

Je potřeba koukat, aby to umělo 5GHz WiFi ideálně ac, z iPadu třeba Air 2 (pozor na to 2, starší verze má jen 2,4GHz WiFi a to by mohl být někde problém), máme (musíme), funguje, stačí 16GB verze.
Ač Alzu nemám rád, bral jsem ho tam ze zlevněných (rozbaleno, předváděčka), dá se sehnat nový se zárukou od 11,3k.
https://www.alza.cz/search.htm?exps=ipa ... &pg=1&pn=1
K tomu rozhodně doporučuju hned vzit ochranou fólii na sklo a pouzdro, pár korun a poměrně to dokáže předejít problémům prasklého displaye.
Tablet, ani dotykový noťas bych přes bazar ani Aukro neřešil, nikdy nevíš proč to ten člověk prodává, co se s ním dělo, jak je na tom baterka, atp. Navíc podobně levné notebooky s dotykem jsou většinou z kategorie "hraček" a kvalitou a spolehlivostí moc neoplývají.
Router už jsem psal, mám dobré zkušenosti s Asus RT-AC51U.

Jedna drobná ale důležitá věc, ovládání přes tablet má přeci jen jednu vadu, resp. digitály všeobecně a tou je slunce, to totiž dokáže udělat tu věc, že na displeji nemusí být nic vidět a to se pak dělá blbě, takže je potřeba opravdu docela vybírat a vyzkoušet.

Druhá věc, tablet bych přeci jen doplnil i notebookem, který pak stačí i bez dotyku, určitě někdo doma noťas máte a i kdyby ne, pak tady třeba já klidně doporučím nějaký repasovaný Dell, s i5, 4GB RAM, matným displayem, 2letou zárukou a baterií s garancí 1,5hod se dá pořídit tak kolem 9tis. a je výrazně kvalitou jinde než i nové kousky za 15k. V podstatě máš pak akci 2x jištěnou (tablet, noťas), nevím jestli to XR18 umí, ale mohlo by jít i že jeden s tabletem nastavuje zvuk ze sálu a druhej na noťasu mezi tím udělá na pódiu poměry odposlechů.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“