Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od strapal » čtv 22. pro 2016 9:14:00

Zdarec. Na poslední akci jsem se dostal do poněkud nepříjemné situace, kdy jsem zvučil večírek v "betonovém" klubu bez subu, jen pasiv fullrange na stojanu a basy prostě zmizely. Je mi jasné, že fullrange se stojanem je vždy problém, ale tohle byl extrém, aspoň co můžu porovnat s jinými, basově podstatně přítulnějšími prostory, kde jsem měl k dispozici i rezervu.. Jelikož mně čeká za chvíli podobný prostor, obávám se, že to bude stejný boj.

Bohužel zatím nevlastním ani DSP ani EQ, tudíž mně napadlo, eliminovat basový deficit nějakou hromadnou úpravou MP3 - vytažením basů, např. přes audacity a podobně. Jiná možnost zřejmě není. Máte někdo zkušenost čeho se vyvarovat a na co si dát pozor při tomto PAT-MAT řešení, než pořídím na jaře nějaký aktiv sub? Prohodit fázi si zkušebně vyřeším nějakou "otočenou kabelovou mezipropojkou", což mi sice u těchto pasivek rozdrbe fázi i na výškách, ale bude to možná menší zlo než být bez basů.. Díky za názory..

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od J.J. » čtv 22. pro 2016 9:22:50

A přehrávací SW nemá žádné korekce??
Zvukař bez www stránek

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bass booster

Příspěvek od strapal » čtv 22. pro 2016 9:34:37

Řetězec je notas (s MP3) - USB digital mix se svou zvukovkou - PA. Korekce samozřejmě na mixu, ale pokud už není z čeho brát...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od exxxi » čtv 22. pro 2016 10:48:17

Zkusil bych v prehravaci nastavit MONO. Taky nam rekni, jak siroko jsi mel bedny od sebe a priblizny rozmery te pruserove mistnosti.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od strapal » čtv 22. pro 2016 12:39:51

Je to vlastne složenina čtyř místností, různě navazující na sebe, sice ve stejné výšce, ale oddělené v rozích např. vybouranou klenbou, jiná strana navazuje na bar, další cimra je oddělena čtyři metry dlouhou, metr vysokou kamennou přepážkou s průchodem... chaos. Bedny jsem měl od sebe cca 4m, "přes roh" místnosti, jelikož jinak by nastala kolize s průchodem, drivery cca 2m vysoko, dolní z páru BC na basech na každé straně asi 90cm vysoko na stojanu. Navíc jedna bedna asi o metr blíže středu místnosti. Tato "centrální" místnost mohla mít odhadem 6x6m, ostatní nory zhruba taky, spíš méně. Nikde, koberec, závěs.., pouze dlažba, kámen, vyjímečně kousek obkladu. Výška stropu přes 4m - odhadem vůči vytaženým světlům. No hrálo to prostě příšerně. Skoro bych řekl, že hranice srozumitelnosti byla někde kolem 100W na kanál. Pak se začly liskat mezi sebou i středy a byl konec. Nezbylo než osádku usmrtit doslova hlukem, pak ubrat a čekat že si toho nikdo nevšimne. Nevšimnul. :-)

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od strapal » čtv 22. pro 2016 13:12:43

Zajímavé ovšem bylo, že u stropu přesně v rozích této místnosti visely "nějaké" dvoupásma s odhadem 6" středobasem na straně, něco mezi 10-15 litry objemu a ty basovaly na svou postavu až drze, dalo by se říct. Nejspíš trvalá místní instalace na klidnější oslavy. Někdo se jen zřejmě vyhrál s jejich umístěním a nebo měl obrovské štěstí. Takže jsem si říkal, že se svými 2x400W BC na spodcích na každé straně ty lidi na přání v daném prostoru dokážu spolehlivě i zabít, ale opak byl pravdou. Z důvodu nedostatku času jsem si nemohl dovolit experimentovat dát bedny třeba na zem, případně někde úplně jinde. Na což jsem navíc neměl ani dostatečně dlouhé kabely. A ke všemu jsem pochodoval asi metr od kritické bedny s mikrofonem...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Bass booster

Příspěvek od exxxi » čtv 22. pro 2016 13:30:09

4m je asi ta nejhorsi vzdalenost na basy kolem 100Hz. To uz bych se fakt vykaslal na stereo a bud dal bedny k sobe, pokud to drivery dovoli, nebo do ruznych mistnosti.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od strapal » čtv 22. pro 2016 13:38:56

Nebo je nacpat do rohu na sebe. I ve stereu zřejmě.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 22. pro 2016 14:17:15

Takovou situaci (prostor a umístění beden) nemůžeš opravdu přeprat žádným výkonem (asi jako čerpadlo s výstupem propojeným do vstupu nic nikam nenačerpá, ale jen ohřeje, bez ohledu na výkon) a tudíž ani žádnou EQ, a jak sám správně píšeš, bedýnky v rozích tam hrály dost a jediná cesta je zařídit, abys měl bedny také tam, kde budou hrát. Může to znamenat i každou v jiné místnosti a mono...
Dostatek kabelů s sebou je výbava nezbytná.

H.M.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od strapal » čtv 22. pro 2016 16:00:55

Ok. Ale aspoň pro klid duše - co tedy ten umělý nárůst basů přes úpravu MP3 ? Co jsem si s tím jen tak chvíli hrál ze sluchátky, tak poslouchatelné maximum vychází něco kolem plus 8dB od originálu, řekněme někde kolem 100Hz. Ale dělení jsem střelil jen od pasu. Vycházím z nastavení akt. výhybky u aparátu loňského roku. Samozřejmě by to chtělo naposlouchat v reálu. Možná že by se tímto pokusnictvím s úpravou MP3 - omezení určitého frekv. pásma daly trošku pořešit i rezonanční neduhy v daném prostoru i bez použití EQ.. Ovšem nevím jestli dotyčný sw Audacity vůbec dokáže hromadně přemlátit nějaké to gigo MP3 bez pádu. Jiný soft jsem zatím ještě přiznávám z časových důvodů nedohledal. TAky nevím, jestli veškerá finta s posílením basů není v potlačení zbytku, ikdyž ono je to vlastně ve výsledku fuk. Klasické korekce na to prostě nestačí.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od exxxi » čtv 22. pro 2016 17:37:47

To je ti k nicemu. Pochop, ze 4m je vlnova delka na 85Hz a odecte se ti to, i kdybys mel 10kW. Bud ty bedny dej k sobe, nebo aspon 8 metru od sebe.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 22. pro 2016 17:54:49

Když budeme pro jednoduchost mluvit o 10dB díře, vzniklé odečtením např. 100W-90W=10W, tak tu jde ekvalizací vyrovnat pouze tak, že ta čísla změníš na 1000W-900W=100W. Tedy přidáním +10dB na EQ. To nějak samo o sobě nikomu nepřipadá jako moc a běžně se to dělá, ovšem NE V PODOBNÝCH PŘÍPADECH. Je to nástroj použitelný na srovnání nebo i vypíchnutí jinak slabého signálu z nástroje, snímače, mikrofonu aj. Ne na nahrazení 10x menší reálné efektivity 10x vyšším příkonem. Kdyby to šlo, tak by měl kdekdo v subech laciné hifigumáky, jako se to zkoušelo za bolševika a pár let potom. Jenže to nejde, materiál nedovolí. Hledej především takové umístění (a třeba i polaritu, zpoždění apod.) beden, které zahrají dost silně a EQ používej hlavně tam, kde je to moc silně, tedy na ubrání.
Mimochodem tohle platí obecně, ne jen pro "odečtené basy", u výšek například pro směrovost, dost jich už odešlo proto, že EQ prováděl někdo nebo něco, kdo neměl správnou informaci, tedy nebyl ve vyzařovacím úhlu. Pak ani +10dB nemůže stačit na vyrovnání charakteristiky, ovšem na spálení repráku a někdy i výhybky velmi snadno.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od Petr Z. » čtv 22. pro 2016 18:07:20

Nevymýšlejte neúčinné pitomosti.
Zdůraznění o takové úrovni, ať už na analogové či digitální úrovni a třeba i úzkopásmové je vždy problematické.
Pokud umíte počítat s úrovněmi, umíte si snadno spočítat, o kolik byste musel mít výkonnější zesilovač /a nechat si v rezervě headroom/ a jak by musely být dimenzované středobasové reproduktory. Pokud jsou ony reproduktory charakterem vůbec vhodné na takové operace a jsou zastavěné v aspoň přiměřeně velkých a vhodných ozvučnicích.
Pokud máte např. 60-70L bedýnky a chcete po nich, aby v plné úrovni vyzářily aspoň 80Hz, ne-li níže, tak toho bohužel dosáhnete jen volbou opravdu speciálního středobasu /který se zas ale nebude hodit ke spoustě dalších, obecných použití/, nehledě na to, že bude muset mít brutálně vysoký dovolený příkon a nebude mít nijak extra vysokou citlivost.
Jinak se veškerý, pracně vyrobený a přivedený příkon jen promění v teplo a zvuk bude jen vedlejším produktem..
Odpradávna platí pravidlo, že zpravidla nelze z hovna uplést bič a pokud ano, nelze s ním zapráskat tak, aby to neosralo i Vás.
Znám a pamatuju jen několik málo případů, kdy se toto pravidlo povedlo docela úspěšně obejít a tím upleteným hovnem zapráskat, dokonce to ani moc nestálo, ale to jsou výjimky, co potvrzují pravidlo.
Navrhuju Vám mírně zainvestovat do delších reprokabelů, půjčit si či vzít další dva stejné boxy, jako běžně používáte, vlézt si do podobného prostoru a nějakou tu hodinku věnovat experimentům /nejen s boxy/.
Objevíte Ameriku už poněkolikáté tím, že nejlíp to bude hrát v koutě, v mono a v tzv. sloupu /třeba i čtyři shodné satelity těsně na sobě, jakkoli to vypadá jako prasárna - podstatný je subjektivní výsledek/.
Já sám, pokud jsem nucen do podobných prostor jít pracovat, tak jako první vyhlížím volné kouty, nebo alespoň volné stěny poblíž kouta - mnohokrát se mi povedlo ušetřit i 3dB výkonu jen šikovným umístěním, anžto kouty s navazujícími stěnami nevelké délky /tak do 4-5m/ se chovají na basech jako výborný zvukovod. Někdy stačí bedny i jen těsně přirazit ke zdi, to pomáhá také, i když ne tolik.
Ale v případech, kde nic není a ani tam čert nic nebere, s sebou beru jeden, osobně vyrobený subwoofer s opravdu luxusně laditelnou analogovou horní propustí /laditelný subsonic, dělicí kmitočet, parametrický EQ s nastavením Q, kmitočtu, rozsahem ±15dB a plynulým posuvem fáze 0° - 180°, hlavně ale s pekelně dimenzovaným AB koncem a výkonem 1500W/8R. Ten se nejvíc podepsal na váze, ale ten výsledný zvuk stojí za to. Žádné, ani full dimension Dčko, které jsem měl možnost testovat, tohle nedokáže. Použitý reproduktor je LF18X400.
Zesilovač subwooferu dostává běžný, symetrický stereosignál, mono si dělá sám a je tam i možnost při slučování mírně manipulovat s úrovněmi a fázemi obou slučovaných kanálů v rozsahu +6, +3, 0dB, -3, -6dB na úrovni a 0°- 90° u každého z příchozích slučovaných kanálů. Dělá to občas divy a najednou se objeví i na basech věci, které se jinak při "tvrdém" sloučení kanálů vytratily.
Kupodivu to ani díky celkem neobvyklé konstrukci nevyšlo moc velké, do kombíku to vejde, až na tu váhu, která je ale kompenzována skvělým zvukem s razancí, co uslyšíte jen u opravdu drahých subwooferů z profesionálních aplikací renomovaných firem. Zatím jsem si s tím pomohl úplně všude tam, kde se to na první nástřel jevilo, že budou stačit dvě až čtyři poměrně velká fullrange dvoupásma. Mnohokrát přišel někdo a "ty hele, to takhle kope jenom tahle kostka?? Nic víc??"
Ne, opravdu se s tím žádným, sebevětším zdůrazněním vyjebat nedá. Tady všichni vědí, že klasický pasivní satelit na tyči a v prostoru je prostě specifický tím rapidním úbytkem spodků, kterým se jako jediná nemusí zabývat snad akorát dechovka - jinak to může nevadit jen na mluvené slovo a snad folk.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od strapal » pát 23. pro 2016 6:41:23

Diky za skoleni. Chapu, tudy cesta nevede. Myslel jsem pouze na fakt, ze pokud mam k vyzareni cca 1kW na kazde strane, tak pokud se budu pohybovat nekde v polovine teto zatizitelnosti a hlidat si treba clip, tak si muzu dovolit vytahnout basy do tohoto maxima. Je to takove kostrbate vysvetleni.. Jenze to byla pouze hruba a mylna predstava. Realna dynamika zvuku je vec zcela jina.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Bass booster na MP3? (když chybí sub)

Příspěvek od strapal » pát 23. pro 2016 7:39:30

Petr.Z - dalo by se s tebou nejak spojit? strapal@seznam.cz

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“