2x otočená fáze?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • Powersoft skoleni 2019
Uživatelský avatar
Janteer

2x otočená fáze?

Příspěvek od Janteer » ned 22. led 2017 18:56:13

Ahoj, omlouvám se debilní otázku. Pokud na kytarovym di-boxu otočím fázi a na pultu jí taky otočím, tak dostanu úplně stejnej signál jako by šel z kytary? (samozřejmě v jiné nap. úrovni a symetrickej, ale "polarita" vlnění stejná). Jsem nováček a teď jsem "objevil fáze"... A ještě by mě zajímalo, když u jednoho nástroje otočím fázi a ostatních ne, tak je v tom nějakej slyšitelnej rozdíl? Doufám, že tím nikoho neurazím, ale moc to nechápu... Chápu, že pokud se snímá kombo z obou stran, tak se u zadního mikrofonu otáčí fáze, protože chytá zvuk "opačně"? Díky za odpovědi...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: 2x otočená fáze?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 22. led 2017 19:26:29

Ano, pokud ten samý signál dvakrát otočíš o 180°, tak je to to samé, jako bys s ním neudělal nic, protože 2x180=360 a to je na kružnici ten samý bod jako 0°. Podobně je 3x120 taky 360 a s tím se zase dá setkat u třífázového proudu. V tom případu se snímáním komba anebo také třeba blány bubnu nebo činelu dvěma mikrofony zajišťuje prvních 180° opačný smysl pohybu membrány, blány apod. už to ale není tak jednoduché, jako u čistě elektrické cesty, protože roli hraje také vzdálenost (tedy zpoždění) a tak už není vždy vše opět ve fázi, navíc vnitřek a vnějšek komba, korpusu bubnu atd. zajistí, že to ani nemůže na 100% vyjít, zvuk je na každé straně jiný.
Ten poslední dotaz je snadný i těžký zároveň, slyšitelný rozdíl může generovat prakticky cokoli, ale na druhou stranu bych si netroufnul říct, že se změní zvuk nástroje, když se cestou jeho signál o těch 180°otočí. Co se ale změní, je mix tohoto signálu s přeslechy téhož nástroje do jiných kanálů, ovšem v podstatě náhodně, podle jejich vzdálenosti, kmitočtu, úhlů vyzařování atd. Může a nemusí to být významné, myslím že typický příklad jsou právě bicí, kde hodně nástrojů i mikrofonů pohromadě a ty přeslechy jsou z principu dost velké.

H.M.

Uživatelský avatar
Janteer

Re: 2x otočená fáze?

Příspěvek od Janteer » pon 23. led 2017 10:34:10

Díky moc, už to chápu :D

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“