Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 14. úno 2017 22:50:28

Vážení kolegové, delší dobu se peru s ozvučením klavíru - kapela (bigbít) hraje docela hlučně, PA je blízko...
Helpinstill byl bohužel velký (verze pro grandpiano), takže jsme ho pořádně nevyzkoušeli, ale zdá se, že je to funkční technologie.
Máte tip na nějaké další spolehlivé a odzkoušené řešení ?
Díky za pomoc
P.S.
Přílohy
maly2.jpg
maly.jpg
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
Jaris
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: úte 04. čer 2013 9:17:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Jaris » pon 20. úno 2017 17:32:44

Asi to bude znít dost barbarsky, ale moje zkušenost je následující. Asi tak dva roky jsem řešil, jak ozvučit křídlo. Permanentní problém byl vazba a hlavně přeslechy od jiných nástrojů, kdy chvílema místo klavíru byl slyšet rytmičák. Nakonec jsem dospěl k tomu, že jsem vzal klasickou SM57 a dal jí na zem pod klavír směrem nahoru. Křídlo zůstalo zavřený a je klid. Né že by to asi byl ideální způsob, ale pokud je na pódiu kravál tak jsem na nic lepšího nepřišel. Kondík - úplně nepoužitelný, dynamika dovnitř - problém s tím, jak jí tam uchytit a ve finále muselo křídlo zůstat stejně pootevřený, navíc to bylo směrem na kapelu a hlavně na již zmiňovaný bicí. Možná tam ještě zavřít nějakou dynamickou štěnici, ale tu na vyzkoušení nemam.

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od zahy » pon 20. úno 2017 20:25:05

Ve Vagonu na piáno se používá piezo přilepený na rezonančku, není to ideální ani použitelné na vážnou scénu. Ale v tom bigbítovém bordelu o sto procent lepší než mikrofon. Taky jsem tam zkoušel ruzné polohy a druhy mikrofonu, bud to vazbilo nebo jsem měl přeslechy bicích ba i dokonce spěvu od pianisty.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od exxxi » pon 20. úno 2017 23:19:08

Da se tam strcit neco maleho od Beyerdynamicu.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Milan T.

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Milan T. » úte 21. úno 2017 0:18:44

To by asi nebyl dobrý nápad exxxi, protože při bigbítu se uvnitř klavíru budou odehrávat asi zajímavé věci :)

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od exxxi » úte 21. úno 2017 10:47:33

Tak kvuli zajimavym vecem se na koncerty chodi. A takovy Opus 51 s tim rozhodne problem mit nebude.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Milan T.

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Milan T. » úte 21. úno 2017 11:29:58

No, měl jsem na mysli různé rezonance a pazvuky, které v křídle vzniknou z nahlas hrajících podiových aparatúr. Zrovna ten Opus si v takovýchto podmínkách nedokážu představit ani náhodou...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 21. úno 2017 19:52:21

Všem děkuju za inspiraci, mikrofon na zemi musím vyzkoušet.
Uvnitř jsem vyzkoušel Betu91, DPA 4099, pak ještě asi pět jiných kombinací + zavřeno/otevřeno ale bez valného výsledku.

Nejpravdivější je asi B91 a DPA, ale ta vazba, ta vazba... když kapela spustí a musím přidat.

Helpinstill pro malé křídlo někdo nemáte ?
Zapůjčení za úhradu samozřejmě.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od blaha » úte 21. úno 2017 20:09:26

Mě se u BigBandu docela osvědčil AKG D5 (stejně by to dal asi i nástrojový D40) a ještě líp EV RE320. Jak píšu u BigBandu, není to rock, ale v podstatě celá rytmická sekce je za křídlem (bicí, basa, kytara).
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od exxxi » stř 22. úno 2017 0:28:14

Pavel> jak jsi to instaloval? Polozil na drevo nebo molitan? Jinak?
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od blaha » stř 22. úno 2017 6:36:27

Stativ a pootevřené na tu krátkou podpěru. U RE320 jsem neměl vůbec problém klavír prosadit. BigBand dělám pravidelně a chvilku mě to dalo laborování. Zkoušel jsem co mám k dispozici Audix F50 i OM2, Shure SM57 a PG56, AKG D5, půjčený RE320 i nějaký IMG. RE to vyhrál, bohužel mi neříká pane, takže druhá volba je D5.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Ota » stř 22. úno 2017 10:47:56

No a co kdyby páni muzikanti k tomu bigbítu přistupovali s ohledem, že tam mají klavír... To je vlastně co za bigbít, že je nezbytný klasický klavír? Pokud nějaké retro, tak by se tomu měly snad aranže trochu podřídit. Pokud jde o jiný styl, nebo to hudebníci nedají, tak asi nezbude, než investoval do odpovídajícího KB s vyhovujícími zvuky a klaviaturou.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Pavel Sedlák » stř 22. úno 2017 13:54:59

to exxxi: DPA na klipsnách směrováno kousek před kladívka (2ks), B91 ležela vedle basových strun, AKG C430 na stojanu směřovaly na struny, zkoušeli jsme cca od 10 cm do 60 cm.
Dobře vycházel (ale úroveň před vazbou nestačila) D770II.

to blaha: D5 mám, vyzkouším. RE320 jsi měl rovně, nebo s korekcí ?

To Jaris: dobrý nápad - vyzkouším

To Ota: tak to byla moje první připomínka, ale téměř bez odezvy :-(
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od blaha » stř 22. úno 2017 14:23:35

Jaký korekce jsem měl ti už neřeknu, většinou se snažím jen vyřezávat co tam nepatří, určitě tam bylo HPF.

Jako D5 by mohla podobně posloužit i zmíněná D40, zdají se mi ty mikrofony hodně podobný, akorát mám jen jednu a tu dávám na rytmičák.

D5 dávám buď jednu, nebo dvě podle potřeby, chuti a dostupných prostředků (vstupy na mixu), i když teď se mi až na chuť většinou dostává všeho :-).
Tady nějaký foto použití, na BigBand je klavír na krátko, na Milana Svobodu už je otevřený, ale tam to bylo takový pohodový jazzování, žádná divočina, teda až na Svobodu, protože ten na to hraje i nohama a brnká na to jako na harfu naležeto. A my se báli, abychom mu s tím klavírem při stěhování někde neťukli :-o.
http://zus-jaromer.cz/foto1605.htm

Akorát teď, když už to mám vychytaný, tak se ZUŠce nechce platit za ladiče, tak si začali vozit elektronické piano :-(.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ozvučení klavíru (malé křídlo)

Příspěvek od Pavel Sedlák » pát 28. dub 2017 21:42:17

Tak momentální konfigurace je mikrofon zespodu + B91 uvnitř a zavřeno.
Klavír je slyšet, ale pravdivost nic moc.

Přišel nám nový Helpinstill, bohužel jde instalovat jen k basovým strunám, ostatní je pro instalaci malé, takže musíme nechat vyrobit atyp :-(

Při jednom koncertu jme měli okolo klavíru i clearsonic, ale nijak výrazně to nepomohlo...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“