"Buskerský" aparát

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Krakonosh » úte 16. led 2018 10:55:53

Snažil jsem se hledat na netu, ale buď nezadávám ta správná slova, nebo tam je o konstrukci moderních sloupových systémů prd...trochu mě to zaráží, v době, kdy je na všechno návod...a těch colum array systémů se vyrojilo děsně moc...
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » úte 16. led 2018 11:20:40

Když ono to bude asi právě o tom... za prvé ta konstrukce prostě má svá specifická úskalí, specifické požadavky na komponenty, není vhodná/ideální pro každé použití. Určitě firmy, které se tím zabývají si své, ať už strojené nebo skutečné know-how, chrání a nebudou jej veřejně vystavovat. Pro běžného bastliče je pak jednodušší postavit víceméně ověřenou klasiku se zaručeným výsledkem.

Druhá věc je právě to, že kolem column arrays je teď právě taková bublina.. prostě je to v módě, takže každý výrobce je tak trochu nucen, aby postavil svůj produkt, jinak bude v konkurenčním boji v nevýhodě. Za čas přijde do módy zas něco jiného.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Otas » stř 17. led 2018 17:15:20

Je to hezké téma k experimentům. Já bych si zaexperimentoval, vím, že i ty stařičké sloupy hrály zajímavě s pouhým přidáním basů a výšek na korekcích. Inzerát ke koupi starého sloupu by napomohl k posouzení. Co za něj kdo může chtít?
Ale pro člověka, který má muzikantské - kumštýřské zájmy, je experimentování v elektronice obvykle neúnosný žrout času. A když se to nepovede, tak i peněz.
Nakonec to bude jistit takováto sestava :) - tato má výhodu ceny i dostupnosti komponentů, navíc tahle vcelku zahraje i basy:
http://www.prodance.cz/2x-eminence-beta ... a9060.html
Stačí podle mne zpočátku jedna dobře umístěná (ne na předním okraji vozu). Vejde se to do 30 cm šířky, basy to zahraje (sub bude pro tyhle účely zbytečný) a je to od Huberta vychytané zapojení. 4 ohmová impedance si bude rozumět s autozesilovači. Ekvalizér bude potřeba jen na odstranění vazeb hlavových mikrofonů, popřípadě úpravy zvuku nástrojů... A možná kompresory. A dobrý převodník napětí (nerušící zvuk) 12V ss /230V st. Už jen tyhle úpravy zvuku budou docela výzva ke správné volbě.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » stř 17. led 2018 21:50:23

Škoda že se to nevyskytlo dřív... je to cca 3/4 roku, co šly plně funkční teslácké sloupy k novému majiteli za pár stovek a odvoz. Právě šance, že to bude ztráta času a peněz je u takto "neprobádaného" pískoviště podle mě docela vysoká...

Beta 10 za ty peníze není špatný reprák, neslyšel jsem tedy přímo tuto sestavu, ale s jiným vrškem. Ovšem o nějaké velké basy venku bych se obával... na to prostě 10" stačit nebude. Ale je moc subjektivní než abych to soudil, z mé představy o tom jak by výsledek měl hrát, bych do varianty pouze s 10" satelity nešel. Používám občas bez subu kompakty s Deltou 12. Na všelijaké moderování apod. je to OK, na školní sbor v kulturáku taktéž OK, ikdyž třeba dynamičtější klavír už to přibližujě znatelně k limitu... s 10" bych si netroufl, natož pak venku.

Pokud však půjde i do stavby subu, a vršek by opravdu dopadl na dvoupásmo klasické koncepce, pak bych se nebál ani nějakého 8" nebo i třeba 6" případně 2x6" (Fane sovereign apod.). Chystám se ho 6" Sovereign otestovat v satelitech k superkompaktnímu PAčku s 12" subem... tak pak mohu dát vědět. Ale u mne jsou tyto věci občas na delší čas... takže kdoví kdy na to dojde, protože jsou i akutnější věci k dokončení.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Otas » čtv 18. led 2018 16:21:20

Jen drobnost: Ty bety jsou tam dvě, čili plocha membrány je větší, než jeden 12", blíží se 15". A vychází docela dobře k naladění BR. Xmax 3 mm není nic moc, samo. A budou chtít dost litrů. Z výběru Hubertem odměřených 2*10" + driver mi vychází nejuniverzálněji.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od kelly.ok » čtv 18. led 2018 17:24:57

Aha, sorry, přehlédl jsem že jde o 2x10". Tím se to samozřejmě o kousek posune...nicméně i tak bez subu.. nevím nevím. Ta Beta sama o sobě pod 100Hz padá jako kámen... na 50Hz na -14dB. I na té sestavě od H.M. je vidět, že to prostě použitelné bez subu příliš nebude. Nehledě na onu výchylku, která to bude dost limitovat...od středobasu, který má fungovat ve fullrange dvoupásmu bych asi chtěl víc... obzvlášť při primárním použití venku. V nějakém kumbálu nebo malém sále by se z toho samozřejmě nějaké basy vyškrábnout daly, když by bylo nejhůř... venku se to honí podstatně hůř ;) Oproti 15" to naspodu bude pozadu, oproti nějaké hodně slušné 12" taky.

Nicméně to je teď asi stejně vedlejší... zatim je asi stejně aktuálnější sloup s nějakými prcky ;)

Uživatelský avatar
Marián

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Marián » pát 19. led 2018 17:39:02

Podľa mňa by na to boli priam ideálne boxi RCF série VSA. Je to digitálne nastavovateľný colum array so zabudovaným DSP a zosilmi, sú tri varianty 400,600,1000W. Hrá to na svoje rozmery neuveriteľne, ide to digitálne smerovať presne do priestoru, kde sa chce ozvučovať. Dokonca to ide napájať z 24V batérie. Akurát je s tým problém lebo nie je to do vonkajšieho prostredia, resp. nesmie to zmohnúť. Podobný systém, no čosi lacnejší je Rduch ACML3, ale ten nejde napájať z batérii.

Ja by som na takú aplikáciu použil aj niektorý zo stĺpov Apart audio série COLW asi ten stredný 81 plus nejaký autozosil, je to vhodné do vonkajšieho prostredia, môže to stáť rovno v daždi, hrá to celkom príjemne a je to dosť citlivé, je to repro pre 100V rozvod ale dá sa prepnúť na 8 ohm a napájať s klasicného zosilu, v 4ks by to ozvučilo takmer cely priestor dookola, plus k tomu nejaký subík by trebalo, basy to ktovieako nehrá.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od strapal » čtv 14. kvě 2020 6:27:43

Ahoj. Dovolím si použít toto vlákno. Dotaz je prostý - potřebuju podkreslit svatební obřad na louce. Použil bych na to jednu aktivku HD32 rcf (12+1,4 700W) a potřebuju koupit měnič 12V/230V napájený autobaterií. Nejsem si ale jistý, v jakém výkonu měniče bych se měl pohybovat. Případně na co si dát u měniče pozor. Odhaduju, že HD32 pojede tak max na 50-100W zhruba 30min. Baterku by to asi nemělo ohrozit, ale jak říkám, nevím jak silný měnič koupit. Tady jste řešili aparaturu, ale napájení moc ne... Díkes!

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Robert » čtv 14. kvě 2020 7:35:39

Zkoušel jsem variantu jet z měniče, některé zařízení jsou choulostivé na modifikovanou sinusovku a potom bzučí, jiné mají velký proudový ráz a na slabší měnič je obtížné je zapnout, aniž by neskočil měnič do poruchy. Silnějším měničem nic nepokazíš a díval bych více po měničích s čistým sinusovým výstupem. Nevím, jak moc hraje roli cena. Mám toto https://ostrovni-elektrarny.cz/index.ph ... -1000w-pf1 ale v nejsilnější verzi 48V a tím není problém rozjet kompresor s motorem 1,5 kW, který při rozběhu udusil 2,5 kW elektrocentrálu. V nouzi jsem s tím táhnul v omezeném režimu celý dům.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od asterix1 » čtv 14. kvě 2020 12:29:44

Požičaj si centrálu Honda EU20i alebo 22i. Mne to bez problémov odtiahlo 3 koncáky, DSP, Mix a syntezátor. Dodá to špičkovo cca 2200W čistej sínusovky. Mal som pripojené pasívne satelity 14"+1,4" a suby 18". Koncáky boli s klasickým toroidom mali výkon cca 2*600W. Centrála si poradí aj s impulznými zdrojmi. Celý aparát bol napájaný z 50m dlhého kábla kvôli čo najväčšej eliminácii hluku, inak je centrála pomerne tichá, vydrží na jednu nádrž cca 3,5hod. prevádzky. Jednalo sa o vonkajšiu omšu, ozvučený priestor cca 400m2. Takže na podkresovú hudbu absolútne v pohode.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od strapal » čtv 14. kvě 2020 13:41:59

Asterix1 - centrála je jasná, ale kvůli 30min se s ní nehodlám tahat. Jsem trošku v pr... se zády. Pokud bych měl někde hrát na poli půl dne, tak to má samozřejmě smysl, ale zatím jsem nemusel řešit nepřítomnost 230V na místě.

Robert - No to vypadá moc dobře. :-) Necelých 5 litrů je dobrá cena, akorát má funkce, které nepoužiju, takže ještě pohledám nějaký podobný. Ale možná ho vezmu i tak nakonec... Teď je otázka, jak tyhle měniče vlastně fungují, ve smyslu - kolik toho může utáhnout 70Ah baterka z auta při určité zátěži. Má to někdo za sebou?

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od Robert » čtv 14. kvě 2020 14:21:11

I přes funkce, které nevyužiješ je cena docela příznivá. Výhodou je špičková přetížitelnost až o 100% a možnost použít doma jako UPS pro cokoliv (a možná nejen doma). I přes to, že je olověný akumulátor podstatně měkčí zdroj než Li-On nebo LIFePo, pro využití na hudbu a tudíž krytí občasných špiček by to měl dát docela v pohodě. Není nic jednoduššího, nežli si to předem vyzkoušet. V autě jsem si hrál na JBL PRX712 přes měnič 350W z Lidlu a krom prvního zapnutí (nabití kondenzátorů v pulsním zdroji) to dával docela v pohodě.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od mkarr » čtv 14. kvě 2020 15:27:34

Na podobnou věc (akorát při pohřbu) jsme použili obyčejný dvěstawattový měnič z číny a připojili dvě aktivku The BOX od Thomanna. Každá tak 350W Měnič neprotestoval při postupném zapnutí a bez problémů utáhl provoz srovnatelné hlasitosti na jednu 12V 60Ah baterii. Tyhle bedny mají normální toroidní trafo, za ním usměrňovač a kondenzátory. Nic nebrumělo, nevrčelo, nepískalo.
Ani bezdráty AKG WMS40 které z toho jely taky, se nijak špatně neprojevovaly. A to jsme u spodní hranice použitelných zařízení v ozvučování, což HD32 je rozhodně výš, tak bych nečekal, že by se chovala hůř. S lacinými měniči mívají problém především laciné napájecí adaptéry, které nemají trafo z plechů ale ze dvou k sobě slepených feritů. U těch pak zubatá sínusovka dělá jakési vířivé proudy v magnetickém obvodu a trafo se zahřívá/přehřívá/peče/smrdí/hoří/nefunguje. Spínané zdroje, ani poctivá trafa z tím problémy nemívají.
Jestli je to jednorázová věc, řešil bych to půjčením takového měniče od někoho kdo ho má, vyzkoušel bych to, a připadně půjčil znova na tu akci. Kdyby to mělo být častěji/pravidelněji využívané, pak samozřejmě slušný měnič s výkonovou rezervou dává smysl.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od CharlesBass » sob 16. kvě 2020 23:51:57

Já nedávno po příjezdu na místo zíral na centrálu (známe žejo - kámoš kámoše má super cnetrálu), která špatně držela otáčky a ikdyž byla invertorová, tudíž ani napětí nebylo ok... dojel sem si rychle (30min před začátkem) pro záložní zdroj APC na 24V, o kterým vím, že z něj de téměř sínusovka. Šlo mi spíš o nouzovou "ochranu" a případné vykrytí krátkých výpadků - které skutečně nastávaly :-D ... no a když na konci akce došel benzín - hrál sem už jen "podkres na balení" .. záložní zdrojík (9 Ah) vydržel skoro 30min (2x DB DVX15HP, 1x1850HD 1xRANE 1x UI24 1x Router) Takže i nějakej záložní zdroj, ze kterýho neleze pila jde určitě na daný účel použít! Jen aby na něm šlo vypnout akustickou výstrahu :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 798
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: "Buskerský" aparát

Příspěvek od PeBe » ned 17. kvě 2020 7:11:38

Doma mám dva záložní zdroje a u obou jsem akustickou výstrahu "na prasáka" vyštípal z desky... :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Odpovědět

Zpět na „Repro“