PA pro mobilní DJ

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » sob 05. kvě 2018 9:10:27

Když to shrnu, tak jsem zde spíše polemizoval, tak teď raději nějaký jasnější názor na možné řešení - dělám stejný obor - mobilní diskotéky spoustu let. Tím ovšem v žádném případě neříkám, že mám v tom patent na rozum. Nemám náklaďák, jen větší osobák, to je limitem.
Sám upřednostňuji řešení 2+0 - čili bedna 15 + 1,4" s dobrými komponenty (naposledy tedy EMI KPL15 LF + DE990). Je to 2*100 litrů a 60 kg. Ale nevyrábí to s takovými komponenty (které zahrají silné basy, dobré středy a výborné výšky) žádná firma. Tak to není řešení pro další.
Obvykle se upřednostňuje varianta 2 + 1-2, jak zde bylo navrženo. Dva satelity a jeden až dva suby. Satelity lze zvolit tak, aby to zahrálo jen se subem, nebo aby to příliš neztratilo kvalitu bez subu (zkreslení basáku mimo Xmax nezasáhne uším nejnepříjemnější pásma) a nebo při pořádném naložení ve výškách s více kvalitními suby. A to je ta polemika 12 +1" oproti 12+ 1,4" s nízkým dělením výše. Samozřejmě, je to poněkud zjednodušený pohled.
Satelity představují dohromady cca 80 litrů a 35 kg.
Teď nastává otázka subů. Pro mobilní disko s omezenou kapacitou přepravy postačí jedna silná 15". To vlastně vylučuje užití všech soustav v basreflexové ozvučnici, ty na to prostě nemají, tahají i při satelitech 12+1" za kratší konec lana. Šanci zahrát hlasitěji mají bandpasy, které bývají při správném naladění účinější (např. ta ART905AS - čili tuším 120 litrů a 34 kg). Ale bas z bandpassu není úderný, pro disko stačí, pro live ne. V basreflexu to musí být 18" (viz exxxi) nebo dva 15". A máme 180 - 250 litrů a 45 - 55 kg v těch lehčích verzích.
Slabinou mé varianty 2+0, stejně jako varianty 2+2 je zdroj basů z více míst, nedá to vyrovnanou chrakteristiku na basech všude, kde není stejná vzdálenost od obou subů. U 2+2 je ale možno dát suby k sobě a nejen se tohoto problému zbavit a navíc získat téměř 3 dB navíc vyzařováním do poloprostoru. To už pak budou tahat za kratší konec lana satelity ve verzi 12+1.
Tož tak. Jaké provedení satelitů nebo subů je na doporučení těch, co měli šanci je vzájemně srovnat (a nemají náhodou obchodní zájmy :)).
Třebas mé doporučení pro sub 18" je aktivní Megaton, ten jsem slyšel (na Demo...). Je lehký, což se mi líbí. Mají už i silnější, určitě ho na tom Demu v květnu ukážou.
http://www.prodance.cz/dpm118.html

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od relaxmusik » sob 05. kvě 2018 9:35:59

Re: Otas, krásně shrnuto a zhodnoceno! :-)
Doporučuji na Demo poslechnout nové Megatony, jsou kvalitně osazeny a opravdu za rozumnou cenu. A to píši i jako propagátor a uživatel dB, upřímně z běžné sériové produkce není moc adekvátních reproboxů k tomu co nabízí Prodance s Megatonem v nových řadách a za ty peníze. Cena poměr výkon fakt dobrý.
Kdyby mě svým přístupem neodradili v Prodance asi bych si vybral. :-)

Ještě se zde objevilo nepochopení udávaných výkonů, takže udávají se tři druhy výkonu:
1) trvalý - kontinuální výkon AES ( tento údaj se používal dlouhá léta, bohužel pravděpodobně asi z markentingových důvodů jaksi zmizel z udávaných parametrů výrobců.
2) RMS výkon - průměrný efektivní výkon ( jedná se o dvojnásobek základního trvalého výkonu ).Tento údaj jaksi postupně nahradil trvalý kontinuální výkon. :-(
3) Peak výkon - maximální jmenovitý výkon ve špičce, jedná se o čtyřnásobek základního trvalého výkonu a dvojnásobek RMS.
Když si přepočítáte udávanou citlivost v SPL zjistíte, že většina běžných výrobců vypočítává z hodnoty PEAK.
Proč to tak je nechť si udělá úsudek každý sám. :-)

S tím samozřejmě souvisí situace jak zde zaznělo, že hodnota ve W byla dříve "jiná" nežli dnes. :-)
Hodnota 1W je přesně dána a přesně definována, jenom se změnila metodika udávaných výkonů výrobci viz.výše.
Jinak přeji šťastnou ruku při výběru nového aparátu. :-)

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od exxxi » sob 05. kvě 2018 10:05:12

Ale ne, RMS neni dvojnasobek zakladniho vykonu, RMS je zakladni sinusovy vykon! Program(music program) je dvojnasobek.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » sob 05. kvě 2018 11:46:40

S těmi výkony je to zajímavé...
Podle mne je to takto, opět - nemám patent na rozum, nejsem děd Vševěd:
- RMS se udává u zesilovačů, je to trvalý výkon dodávaný do jmenovité impedance (čili 4 nebo 8 ohmů) u slušných výrobců i s udáním zkreslení a frekvence buď 30 - 20000 Hz nebo třebas při 1 kHz (což je obvykle více). Někdy býval tzv. hudební výkon zesilovačů (Tesla), což byla hodnota dosažitelná jen na zlomek vteřiny při plně nabitých kondenzátorech zdroje. Od toho se odvíjí i ten PMPO (zdroje nabité na nejvyšší napětí povolené v napájecí síti, vynásobené 2 = vrchol sinusovky a vynásobené koeficientem drzosti šikmookého výrobce :))
- AES se používá u reproduktorů, počítá se jako by reproduktor měl stále jen Re (např. 5,5 ohmu), nikoliv jmenovitou impedanci (zde asi 8 ohmů). Fandí to těm reproduktorům a potažmo bednám, protože jejich skutečná impedance je samozřejmě vyšší. Tady jim to může přidat na zatížení cca 45%, jestli správně počítám.
Pak je u beden výkon (vlastně povolený příkon!) zvaný programový, což se dává dvojnásobek AES. Pak je výkon špičkový-peak, který je dvojnásobek programu. Takže bedýnka, která snese ve skutečnosti 100W trvale (dle napětí ku jmenovité impedanci), má AES výkon 145 W, program výkon 290 W a špičkový výkon 580 W (což je hodnota, kterou na ní např. Behringer napíše). Podobně se odvíjí i hodnota max. SPL :)
U těhle hodnotách raději nekalkuluji, když je v bedně více reproduktorů (obvykle + 3 dB max SPL u dvojpásma).
A nejhorší je, že vám výrobci neradi uvádějí, který výkon vlastně myslí.

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od istuchlik » sob 05. kvě 2018 13:34:26

AES každopádně není trvalý kontinuální výkon, je plus/minus srovnatelný s RMS...

Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » ned 06. kvě 2018 18:27:45

Ještě jeden dotaz - hodně lidí tu čerpá od Thomanna...
Co jejich firemní značka the box pro, konkrétně řada Achat? Máte s ní někdo nějakou zkušenost??

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od istuchlik » ned 06. kvě 2018 19:06:31

Já mám na mini akce the box pro Achat 108 Sub A a za ty peníze si fakt nemůžu stěžovat, šlape úplně v pohodě...

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 184
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Quicktor » ned 06. kvě 2018 21:28:38

Kromě kvalitních reproduktorů a speciálních součástek ( Prodance ) vlastně nakupuji u Thomanna vše.
Jedu však v pasivu ,takže s aktivkami nemám zkušenost.Hodně přes metrák týampů chodí již několik let
bez chyby. Šest kusů Hornflex RCF LF 15 X 401 krmí dva QSC RMX 5050 a jeden T.amp Proline 3000,
na každým kanále jedna bedna. Nemám ten pocit že by Proline nějak zaostával,byť výkonově nebo spolehlivostí
a nakládám jim hodně po okraj. Je to vše samozřejmě brutal Čína .
Ach jo,Petr Z mi to zase nandá,to se mám na co těšit.
Hele Vendo M ,sedni do auta a udělej si výlet na západ,stojí to zato,můžeš si tam ty Achaty zkoušet do aleluja.
V.D.

Odpovědět

Zpět na „Repro“