Zvučení 100 V rozvodem

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
miro
Uživatel
Uživatel

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvekod miro » ned 13. kvě 2018 7:50:14

Petře, že trafo na výstupu 100V (70V, 200V) konce je ideální, nelze než souhlasit. Ale, byl jsem na servisu obecního rozhlasu kde je 500W D konec od Philipse BEZ TRAFA! a jede to už dva roky. A ještě, spíše teoreticky, napiš mi důvod proč jeden drát linky "NESMÍ" být zemněný? To se totiž díky i např svodu linky děje úplně běžně. PS s tím mám osobně bohaté zkušenosti. Můžu později rozepsat...

REGISTRACE
Reklama

mkarr
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod mkarr » ned 13. kvě 2018 21:59:29

Nemám až takové znalosti abych tohle mohl tvrdit a stát si za tím, ale jinak s Tebou Petře souhlasím.

Petr Z.

Příspěvekod Petr Z. » sob 19. kvě 2018 19:31:57

Rád bych se k tomuto tématu vrátil, protože 100V rozvody jsou stále a hojně používané.
Miro, vezmu to oslím můstkem a obráceně, dotazem na projektanty:
Ještě pořád platí pro nízkofrekvenční 100V rozvody všechny výjimky z oboru nn?
Které ale platí jen za předpokladu, že je celý rozvod spolehlivě izolován a symetrický proti zemi?
Ať projektanti odpoví cokoliv, tak v tom bude i odpověď na Tvou otázku, proč vlastně nesmí být klasický nf rozvod 100V jedním pólem uzemněn.
Pak by se na něj totiž vztahovaly úplně všechny předpisy z oblasti rozvodů nn, včetně vedení a značení vodičů, včetně ochrany proti NDN.
Toto ale žádný zesilovač /třeba můstkový, spínaný, jakýkoliv/, který má nejméně jeden pól výstupu galvanicky spojen s napájecím zdrojem, bez výstupního transformátoru nesplňuje.
Výstupní transformátor 100V zesilovače má za úkol bezpečně galvanicky oddělit oba vodiče 100V rozvodu od obvodů zesilovače a tak rozvod spolehlivě oddělit od země. Plná symetrizace takto odděleného vedení z toho vyplývá automaticky.

miro
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod miro » úte 22. kvě 2018 20:34:18

OK, de iure je to jasný. Normy raději ani nečtu páč kam a jak zařadit 100V (200V) rozvod by byla diskuze na dlouhý zimní večery a stejně by se to nevyřešilo. Ale, na jedný akci byl nedostatek dvojlinky PK2 a tak jsme natáhli PK1 a druhý drát šel na hromosvod. Repráky se pak připojovaly proti svodidlům u cesty. Je jasný, že takovou pra-sárnu si můžeš dovolit jedině s trafem ale ne BOUŘÍ TB 500, ta má bohužel střed sekundáru zemněný. Tedy jede symetricky polovičním napětím proti zemi. Jinak tluče to "hezky", repráky se na víkend většinou připojují pomocí kroucených spojů. No a když bylo třeba někam něco přidat, snažil jsem se zamotat živý drát během moderátorovy pauzy. Ne vždy se to povedlo :D

Zpět na “Elektroinstalace”