Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od kelly.ok » stř 12. zář 2018 7:53:26

Růžový/bílý atd. šum se používá právě spíš pro měření, popřípadě celofrekvenční "sweep" (nevím jak to nazvat česky). Něco z něho slyšet je, ale spíše jen v případě, že si přepínáš mezi dvěma/více bednami. Pak poznáš, že někde něco chybí nebo přebývá oproti druhé... z jedné samotné bedny ti to může dát jen hodně hrubou představu a normální hudební skladba řekne určitě na první poslech víc.

Ten Thump bude už poměrně bratelná bedna (s ohledem a to co tu proběhlo doposud). Dokonce bych původně asi nemířil takto "vysoko". Aktivka která mě původně napadla jako možné řešení tvého problému byla The.Box Pro DSP 112 (za ty peníze to není úplná tragedie). Asi bych se nebál ani zkusti Thump v 12" verzi... Ale jak jsi sám psal, těžko se odhaduje, co ti bude zvukově stačit a co ne (výkonově by určitě problém být neměl). Každopádně ale teď už jsme se nějak dostali od totálního šrotu k něčemu co už bude nějak bratelné a bude dávat smysl za to ty peníze utratit.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od mkarr » čtv 13. zář 2018 14:49:34

Bílý šum, je takový šum, ve kterém jsou všechny frekvence zastoupeny stejnou měrou (výkonem). Je to podobný šum jako zvuk staršího rádia nebo televize, když nemají signál. Prostě takové to syčení. Syčení je to pocitově na docela vysokých frekvencích a to proto, že lidské ucho vnímá nizké kmitočky při stejném výkonu jako méně hlasité než ty vysoké. No a na to máme právě růžový šum, který má intenzitu frekvencí přizpůsobenou citlivosti lidského ucha, takže tam uslyšíte i dost hluboké kmitočty. Růžový šum pozná u bedny akorát to, jeslti při nějaké frekvenci nerachotí, třeba proto, že je poškozená. Kvalita bedny se tím jen tak na ucho nepozná. Měl jsem doma bednu která zavrzala jen při několika málo skladbách v konkrétním místě no a hrál jsem na ni docela dlouho, než se to projevilo. Předchozí majitel mě ale na to upozornil a bednu mi prodal férově jako poškozenou. Kdybych do ní pustil růžový šum, možná i bílý, velmi pradvěpodobně bych to vrznutí uslyšel už při koupi.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od Otas » pát 14. zář 2018 12:32:27

Nezapomeň, že kvalitní hifi ti bude doma při pokojové hlasitosti hrát skvěle (zdi pokoje zvuk odrážejí a zvětšují hlasitost a jsi tak do 3 metrů od zdroje zvuku), zato při požadavku na větší hlasitost venku:
- nebude výkonově stíhat zesilovač, při silnějším nebo bez ohledu na zkreslení vytočeném zesilovači:
- nebude výkonově stíhat výškáč (bude se přehřívat až se spálí)
- nebude výkonově stíhat basák (bude se také přehřívat, navíc nebude schopen přenést elektřinu na basový zvuk - dáno plochou membrány a její povolenou výchylkou).
Výkonější zesilovač = dražší. Totéž platí pro reproduktory... To jsou zákonitosti. Vše je komplikováno různými, prodejci předkládanými, matoucími údaji. Ale nevyzraje se na to.
Tohle tu samozřejmě všichni odpovídající vědí a snaží se ti to vysvětlit.

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od peipei » pát 14. zář 2018 22:25:14

Díky za informace, narazil jsem ještě na další mojí neznalost, bednu budu zkoušet z mobilu a chci koupit kabel stereo jack - XLR. Myslel jsem, že XLR je stejný, ale před chvílí jsem se dočetl, že je to určeno pro stínění, puvodní jeden kanál a invertovaný stejný kanál. Dále že pouhe napojeni stereo na mono vede k prenosu pouze rozdílu mezi kanály a před bodem spojení se musí napájet u obou kanálů odpor, jak to ale napojit na XLR už nevím. Jaký mám teda koupit kabel z mobilu do aktivky Mackie Thump 15A? Stereo jack-XLR, Stero jack-2xXLR (zapojím jeden), nebo mono jack-XLR, nebo si musím udělat svůj kabel, nebo se prodává nějaký speciální stereo jack-xlr (stereo-mono) kabel/zařízení s odpory(to už bych chtěl asi moc, to spíš nějaká kombinace všeho předchozího)?

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od peipei » pát 14. zář 2018 23:52:26

Dodatek: Na mobilu můžu také přesunout vyvážení na jeden kanál nebo přepnout audio výstup na mono.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od kelly.ok » sob 15. zář 2018 0:09:26

bohatě postačí obyčejný stereo jack 3,5 - 2x 6,3 mono. Thump má dva vstupy a na obou XLR/Jack kombo konektory.

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od peipei » sob 15. zář 2018 12:31:06

Asi je to nejaky starsi model, ale na fotu zadni strany vidim jen jeden XLR vstup a jeden XLR paralelni vystup. Chapu teda že je to mono vstup, tim padem jack 3,5 stereo -2x XLR (zapojim jen jeden) nebo ještě lepší jack 3,5 mono -XLR. Audio vystup na mobilu přepnu na mono aby z obou kanalu harálo to samé. Je to takhle v pořádku?

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od Otas » sob 15. zář 2018 18:55:55

Pokud mám možnost sterea, raději ho využívám.
Čili já bych volil stereo 3,5 jack - ten neumím spolehlivě pájet :(, tak ze šňůry se dvěma cinch za pár korun. Na té šňůře pak vyměním cinche za XLR male.
V XLR zapojím stínění na kolík 1 a zároveň 3, živý fous na kolík 2. A je hotovo. Ale určitě se někde prodává hotová šňůra. Jen nevěřím, že bude tak laciná. Ale asi více vydrží a nemusí se pájet.

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od peipei » pon 17. zář 2018 20:49:58

Dneska jsem na Thomanovi nakouknul do kategorie aktivních monitorů a našel The Box MA120 MKII za velmi dobrou cenu a má 12" basák. Jaký je vlastně rozdíl mezi monitorem a PA? Je to pouze ve výkonu? Někde jsem se dočetl, že kvalitní 12" (což The Box určitě je) může zabasovat stejně jako nekvalitní 15", jaké máte s tím zkušenosti? Výkon mi určitě bude stačit. Teď koukám že hraje až od 80 Hz to bude s basama si bída že?

Butcher
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pon 07. kvě 2018 8:22:44

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od Butcher » pon 17. zář 2018 21:25:52

Kamaráde, monitor je reprobedna pro muzikanty na pódiu (česky odposlech), aby slyšeli zpěvy, případně nástroje, které neslyší napřímo, takže u nich jde hlavně o srozumitelnost a tlak v pásmu středů a výšek, dobré basy nečekej. Doporučuji seber se a běž si poslechnout různé bedny do kytary.cz v Modřanech, nebo Music City u o2 arény, nebo prodejny muzikeru. Tam zjistíš, že hrají poslouchatelně bedny od 10tis za kus výše. Levnější budou dělat hluk tak nějak, ale nebudou hrát.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od Otas » pon 17. zář 2018 21:36:07

Hodnocení beden je příliš složité, aby se dalo popsat v několika řádcích. Ve hře je mnoho parametrů, které jsou často protichůdné a až ve drahých reprácích jsou jejich kompromisy přijatelné. Pro zajímavost jich několik vyjmenuji: Kmitočtová charakteristika - její meze a vyrovnanost, povolený příkon, účinnost, zkreslení, dosažitelný výkon na basech atd atd.
Pro to, abys měl alespoň dobrý pocit basů, musí bedna hrát dobře 60-70 Hz.

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od peipei » pon 17. zář 2018 22:48:35

Díky, takže monitor/odposlech nee. O tu frekvenci dobrého pocitu basů se zajímám už déle a nikde jsem na to nenarazil a hodně mi to pomůže při výběru. Výběr samozřejmě kazí ty nejlacinnější bedny u kterých je všude frevence od 40 Hz což chápu pouze jako obchodní trik. V tom audio světě je největší problém v tom co se u výrobku propaguje a jak výrobek doopravdy hraje. Tím pádem laik nemá žádnou šanci si koupit to co očekává (bez poslechu).

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 800
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od PeBe » úte 18. zář 2018 7:41:53

V porovnání s mnoha kolegy zde, jsem jen pára nad zvukařovo ho..em, ale přesto se také vyjádřím k "laciné problematice" :-)
T-box je rozhodně slušnější, než všechny tvé předchozí volby, nicméně na tomto fóru se opět jedná o sprosté slovo ;-)
A ano, některé bedny s 12' umí zahrát spodek hutněji, než jejich sourozenec s 15'. Příkladem může být třeba RCF ART312A-RCF ART315A. Rozměrově shodné bedny, kdy ta dvanáctka má pro svou práci větší prostor. Jinak za sebe bych ti doporučil, jako minimum boxy ALTO z řady TS. Levné a docela slušně hrající i hodnocené v recenzích. Ne(!) TX, které jsou sice levnější, ale... hodně podobné T-box... ;-)

A na závěr jedna skoro otcovská rada od chlapa, co už by mohl zaklepat na bránu krematoria (jiní klepou na nebeskou bránu) :-) Neudělej tu chybu, co já a spousta dalších zde, kdy jsme byli přesvědčeni, že tomu všichni okolo prd rozumí. Že je to přece všechno jenom sínusovka a tu zesilovač zesílí a reprák pošle ven a mikrofon stačí lacinej a co nezvládne sejmout to se doladí třetinooktávovým equalizérem, tak co je na tom za vědu... :-D Tak jsme kupovali laciné šmejdy, abysme přišli na to, že to kreslí, nehraje, šumí,... Ti šťastnější to dokázali prodat dál, ti méně odvážní šťastlivci to darovali, ostatní to vyházeli a někteří se na to dívají ve sklepě, aby měli pořád na očích, jak byli blbí... a začali kupovat skutečně kvalitní/kvalitnější věci. A jak známo, kdo kupuje dvakrát (třikrát,...), kupuje vždy dráž :-D

S oblibou užívám, že slova kvalita a nízká cena si vzájemně odporují, a že za málo peněz, bylo, je a doufám, že i bude, málo muziky... a čím je víc muziky, tím je víc peněz... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od Otas » úte 18. zář 2018 21:04:00

On ani ten poslech v prodejně nestačí: zase odrazy od stěn přidají hlasitost - bedna hraje hlasitě a není na hraně možností.
PeBe - tím jsme si prošli všichni, nejdříve uni od Tesly a pak cizina (naštěstí live jen přicmrduji, má doména je disco). Ale asi bych to tak mohl úplně stejně napsat sám.
Nové věci o trochu slušnější kvalitě začínají na cenové úrovni jako to zmíněné Alto TS.
Dobrá cesta může být koupit starší bedýnky a zesilovač na inzerát. Ale chce to poradce a někdy dost smlouvat.

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Aktivní repro do 3500 Kč - Fun Generation PL 112 A

Příspěvek od peipei » čtv 20. zář 2018 13:03:49

Díky za info, ty hranice možností jdou úplně mimo mě, jelikož potřebuji ozvučit pouze venkovní prostor když to přeženu tak 10x10m. Jen pro příklad jsme včera jsme při tiché grilovačce na stůl položili tento 2W reproduktor a museli jsme zvýšit při hovoru hlas když to bylo naplno, samozřejmě nesrovnámám s párty:
https://www.euronics.cz/prenosny-reprod ... b/p393312/
Jasně, chápu že k rozhýbání kvalitního 12"/15" basáku ve stejné hlasitosti je potřeba mnohonásobně vyšší příkon, ale všimnul jsem si, že všechny ty PA repra extrémně výkonné. Takže mi jde spíše o kvalitní, čistý zvuk a kvalitní basy.

Odpovědět

Zpět na „Repro“