Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Bespec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: sob 29. pro 2018 10:56:29
Bydliště: Zlín

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Bespec » ned 30. pro 2018 18:45:20

Skvělé. Děkuji. Už jsem začínal mít obavy. Samozřejmě by se mi nejvíc líbilo JBL PRX815W a PRX818W. Malé, skladné, praktické, hnízdo, atd. A je pravda, že už se dostávám k třípásmovkám... Já to vidím tak, že pokud v týdenním intervalu nepoznám rozdíl mezi zvukem - neřeším to. Hnidopiším tak proto, protože je to pro nás rozhodnutí na dost dlouho (doufám) a chci vybrat, jak nejlépe umím. Nadefinovat jednoznačně sestavu není pro mě jednoduché. Názory se dost liší a co někdo považuje za skvělý, hutný rockový zvuk jiný vnímá trochu jinak... Takže pokračuji dál ve dvou kolech. Nejdřív si potřebuji poslechnout bedny (byť i na nahrávku) a třeba srovnat mezi sebou. Další krok bude dostat to na zkušebnu a vyzkoušet a reálu. A třetí krok bych viděl normálně na menší sál a ostrý provoz. Taky by mě zajímalo jak jsi umístil 735 tak, aby to lidem vpředu neurvalo uši... Jsem z Moravy, mám to cca 2 hod. jízdy a mám vypálenou slibovici...:-).

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 800
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od PeBe » ned 30. pro 2018 19:17:39

Možná lepší, než se orientovat zprostředkovaně na něčí pocity, by bylo lepší obětovat jeden den, pár stovek na ropu a zajet si k Thomannovi, kde jsou schopní během několika sekund propojit cokoliv s čímkoliv a předvést na donesenou muziku na čemkoliv ;-)
Byl jsem tam svědkem, když si němečtí dechovkáři vybírali bedny. To byla pánové jízda... :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Bespec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: sob 29. pro 2018 10:56:29
Bydliště: Zlín

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Bespec » ned 30. pro 2018 19:35:18

Aha, to je dobrá myšlenka. Tak daleko jsem se v úvahách ještě nedostal, ale něco na tom je... Co budu doma porovnávat půl roku, tam asi vyřídíme za odpoledne...

Uživatelský avatar
exxxi-neprihlasenn

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od exxxi-neprihlasenn » ned 30. pro 2018 19:36:16

Bespec píše:
ned 30. pro 2018 13:23:01
Děkuji za praktické rady ze života. Zatím se mi info třídí takto: Kdybych měl čas a možnost si pohrát se zvukem (kapely, ale i místností při zaplnění, atd.) šel bych "pasivní cestou" a hlavně analogovou (kvalitní digi, např. mix budou asi hodně drahé).
Tuhle dedukcí nechápu. Aktivky tě nezbaví nutnosti ekvalizovat podle místnosti.
Jinak kdybys napsal odkud jsi, tak by se někdo nabídl k poslechu.

Bespec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: sob 29. pro 2018 10:56:29
Bydliště: Zlín

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Bespec » ned 30. pro 2018 19:46:14

Jsem ze Zlína. Equalizace místnosti bude, ale pomocí 31p. výstupního EQ na mixu, popř. pomocí nastavení beden, ta nová řada 800 má nějaké možnosti, které ale nemám ošahané. O tom, že by se zvuk nepřizpůsoboval prostředí nebyla řeč. Naopak. Jenom to nepůjde ladit už potom při hraní. Musí se to nachystat dopředu...

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Robert » pon 31. pro 2018 0:19:14

Bespec píše:
ned 30. pro 2018 18:45:20
Taky by mě zajímalo jak jsi umístil 735 tak, aby to lidem vpředu neurvalo uši... Jsem z Moravy, mám to cca 2 hod. jízdy a mám vypálenou slibovici...:-).
S umístěním je to boj a kompromis. Měl jsem udělanou desku která se přišroubovala přes závěsné šrouby v spodku bedny a nasadilo se to na reprostojan. Nebo jsem bedny stavěl na dva nad sebe položené subbasy, což není ideální pro basy. Ideální vidím bedny zavěsit nad lidi skloněné do poslechového prostoru. Sníží se tím rozdíl mezi vzdáleností prvního a posledního posluchače od bedny a tím se zajistí rovnoměrnější vykrytí prostoru. Navíc posluchači zvuk absorbují a nejsou tolik odrazy od protilehlých stěn, jako při běžném postavení. Subbasy se pak musí zpozdit o rozdíl vzdálenosti mezi vrchní bednou a subbasy, což řada 800 umí. Problém je ale venku při nejistém počasí. Zavěšená bedna se nedá dobře chránit před deštěm.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od CharlesBass » pon 31. pro 2018 0:44:08

Vítej! :-) Tu na fóru i mezi zvukaři.

Nevím, možná to bereš trošičku zhurta. Jak už předřečníci poukázali, opravdu si nejdřív ujasnit, co jsou pojmy a dojmy. podle všeho už sice řádku aparatur viděl, ale zřejmě hlavně "zezadu" - jako muzikant. Najednou si se asi dostal do situace, že je nutné i více pochopit a poznat co v těch bednách ti zvukaři mají, kromě toho že jsou hranaté, většinou černé a na nošení těžké :-)

Akce okolo 100 lidí jsou podle mě už střední akce, nikoliv malé. Tedy co se týče ozvučení rockové kapely. Tam už se s párem kvalitních, značkových satelitů a minimálně jednoho páru subů už neobejdeš.

Co se týče první otázky, doporučuji AKTIV - pokud to chceš naskládat do dodávky, a nejlépe jen do půlky aby se vešla ještě nástrojovka a zbytek kapely. Není to samozřejmě jediná správná cesta, ale za hlavní výhodu považuji "rozpuštění" zesilovačů do jednotlivých beden, tj - odpadnutí min 40Kg racku a hromady silové kabeláže - která ten výkon musí do beden přenést. U cca 2x3kW na stranu se jedná už, pokud to má za něco stát, o pěkné klubko káblu, který je třeba pak pracně balit. Proti tomu je jedna prodlužka 230V a jeden (nebo dva) signálové káble na stranu, na zbalení mnohem svižnější....

Od všeho, co se tu zmínilo, ber samozřejmě minimálné prostřední, nebo vyšší řady (RCF, dB Technologies, EV a imho u JBL především ty vyšší). U satelitů už na rock považuji minimální velikost výškového driveru 1,4", středobas 12". Pokud budeš mít podporu dvou min 15" SW ( u maličkých akcí alespoň jednoho) nebude to problém. Pokud k tomu na venkovní akci (jednou za rok) přihodíš další dva suby, uděláš už parádní akci i pro trojnásobný počet účastníků, případně solidně ozvučíš velký prostor pro poslech i jenom se dvěma subama, když nebude potřeba porážet lidi i 100m daleko...

Ta 1,4" je dúležitá protože jí obsahují drtivou většinou už dobré řady beden, a pokud je nárok na srozumitelnost vokálů, je to dnes podle mě naprostý základ, obvzlášť u rockového žánru s velkou dynamikou.

Mixák na začátek máš velice slušnej, myslím, že až ho pustíš přes opravdové PA, pustíš z hlavy bludy o plochém zvuku :-) Samozřejmě že proti pultu Midas Verona s 20U rackem plným Klarktechniku bys asi našel rozdíly, ale touto mixáží bys měl obsazenou právě tak tu půlku dodávky. A jak sám říkáš, pro lidi zvyklé poslouchat MP3 :-D ....

Ten pult nalož, vem k němu mikrofon, nějakou muziku a opravdu někam vyraž na testy :-) ....
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od exxxi » pon 31. pro 2018 2:03:33

Rakve typu stare JBL700 pouzivala kapela Brutus. Zavesovali je tak, ze za madla prostrcili retezy a to cele zavesili a zvedli na stojan (vysouvaci, klikovy). "prasecina", ale funguje.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Bespec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: sob 29. pro 2018 10:56:29
Bydliště: Zlín

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Bespec » pon 31. pro 2018 13:58:15

CharlesBass, díky za přivítání i příspěvek. Nedá mi to nereagovat. Co odstavec, to vytesání do kamene... Bedny znám skutečně především zezadu a můžu posuzovat jejich bublání míchající se s odraženým maglajzem ze sálu:-). Taky nevím, jestli tady někdo zná bas zvukovod 270stupňů. To se dělá tak, že když skutečně nebyly peníze a technika, zatočil se před bas repro zvukovod celou bednou. Repro mělo cca 250W ale hučelo to hlasitěji. Unesli to jenom 4 chlapi a občas museli vyklopit z bedny unaveného, spícího fanouška...:-)

Název malé akce začnu vynechávat, pochopil jsem že je to zavádějící. Takže přesněji. Prostor před pódiem (cca 10x10m) = koncertní rocková hlasitost. "U mixu" cca 10-15m od pódia příjemný zvuk k poslechu. Dál může hlasitost upadávat, je to i žádoucí, někdo se chce bavit a povídat si. Ne vše je "koncertní režim". Spíš takový pohodový večer.

Aktiv - plná trefa. Pokud jsem si do seznamu sepsal největší výhody aktivek je to váha, uschování zesilovačů a kabeláž.

Minimální velikost výškového driveru 1,4" - no kamarád mi říkal, že pro mě určitě 2". Mám dojem, že na rozdíl ode mne ví, o čem mluví. Musím to jít dostudovat. Předpokládám, že to bude o celkové hlasitosti a dimenzi driveru.

Děkuji za pochvalu mixíku. Proti Midas Verona s 20U rackem plným Klarktechniku si asi připadá jako tříkolka vedle raketoplánu, ale já si myslím, že šikovné ruce na dobrém PA skutečně mohou nakroutit důstojný zvuk.

Tak aktuální shrnutí: Úvod do problematiky bych měl. Trochu teorie taky. Teď skutečně abych vzal mix, mikrofon, pár CD a vyrazil poslouchat na vhodná místa. Dál se uvidí... Horší bude dostat do sálu vytipovanou aparaturu a seznámit ji s rockovou kapelou naživo...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 31. pro 2018 14:41:03

Aktivky - je to dnes taková mantra, ale upřímně, budeš se starat o mnoho 230V kebelů, které MUSÍ BÝT VŽDY V POŘÁDKU - může jít o život.
K tomu do každé aktivky vede ještě signálový kabel.

Já vím že amprack je něco navíc, ale máš vše pohromadě, na očích a přístupné.
Ven vedou jen výkonové kabely pro reproboxy.
Letošní podzim a hlavně advent jsem byl rád, že mi nikam než do ampracku nevedou 230 kabely - deště a průtrže nejsou zrovna naši přátelé...

K velikosti driverů - ano 1,4" a 2" jsou bomba, umožnilo to snížit dělící kmitočet, kritická pásma pro srozumitelnost zahrají bez problémů, ale na druhé straně jim chybí glanc dobrých jednopalců.
Takže na bigbít a pod. dobrý, ale na komorní muziku, jazz a tam, kde jde o nuance je jednopalec zatím nenahraditelný - i proto jsou stále třípásmové boxy ve výrobním programu mnoha výrobců.

Ale nic není jen černobílé a naštěstí je z čeho vybírat a při troše vložené energie jistě najdeš optimální vybavení :-)
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Bespec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: sob 29. pro 2018 10:56:29
Bydliště: Zlín

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Bespec » pon 31. pro 2018 15:20:21

Na jazz, komorní hudbu apod. bych si nikdy nedovolil chtít podobný hrubý aparát. Je to skutečně určené pro rock a max. rock country, navíc v jakési střední kvalitativní úrovni. 230V není problém. Jsme v kapele 3 elektrikáři, takže kabeláž bez problému zvládneme. Buď bude vše v pořádku, nebo to vypnem. Vodotěsné zásuvky pořizovat nebudeme. Kdo je potřebuje, měl by si je pořídit. Zpěvák už kdysi slízl 220V od mikrofonu a ještě po 20-ti letech na vzpomíná... a to se nedržel kytary... to by nám asi jinak jiskřil...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 31. pro 2018 15:42:22

Už to tady zaznělo, aktivní třípásma Megaton - opravdu hrají velmi dobře, ale nebál bych se ani pasivních ND124 s patřičným zesilovačem a DSP.
Z druhé ruky jsou občas k mání RCS TT22 - povedená záležitost.
Také je dobré mít na paměti, že lidský hlas zní nejlíp z 10" a 12", patnáctky už jsou dost směrové na kritických frekvencích a prakticky nadělají víc hluku, než zvuku.

Možná zbytečně, ale zmíním, že umístění beden je velmi důležité - nad hlavami a správné naúhlování udělá zázraky...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Robert » pon 31. pro 2018 16:19:20

Z lehka bych chtěl nabádat na opatrnost při koupi jetých RCF TT. Mívají hodně hodin hraní za sebou. Ony, protože mají z minula skvělé reference se velmi dobře a rychle prodávají, někdo na tom prodělá, jiný mírně vydělá, ale... Kamarád je měl a hráli na to, když mi je přivezl nechat poslechnout a posoudit, nadšený jsem z toho nebyl. Silné ve středech, ale na výškách tupé. Situace se u jedné změnila po servise, kde vyměnily celou vstupní desku. Pak to prodal koupil TT25, pak opět prodej a dnes hrají na Megaton NP377 https://www.prodance.cz/megaton-np377.html a ty se mi líbily co se barvy zvuku týká moc. TT fakt , a nekamenujte mne za to,.... nelíbily. Přisuzuji to ne typově špatnému výrobku, ale stáří součástek, hlavně ellytů, kde to již není to, co bývalo.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 31. pro 2018 18:49:09

Cokoliv z druhé ruky může mít za sebou cokoliv.
Auto si také prohlédneme a projedeme :-)
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Slušné PA pro malé akce - zkušenosti z praxe...

Příspěvek od Aleš » stř 02. led 2019 11:41:56

Od RCF určitě stojí za pozornost taky model HD32-A, to je 12"+1,4", SPLmax 131dB. Driver (ND840) je dělený na 700Hz a má 3" kmitačku, 1,4" je průměr vyústění (na to bacha při srovnávání různých výrobců, někdo udává průměr vyústění, někdo průměr cívky, takže není 1,4" jako 1,4"...). Na podobný typ akcí se mně osvědčil velmi dobře, srozumitelnost byla díky velkému driveru a nízké dělící frekvenci vždy dobrá.

Odpovědět

Zpět na „Repro“