Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
blackjam
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12. úno 2019 16:46:11

Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od blackjam » úte 12. úno 2019 17:56:02

Milí kolegové zvukaři, plánuji pořízení mobilního PA systému, který by měl sloužit takto:

- ozvučení konferencí / školení / prezentací, kde převažuje mluvené slovo, ale jsou tam i různé videoklipy s hudebním doprovodem, max 120 lidí
- ozvučení rockové kapely (2x kytara, basa, bicí) v prostoru menšího klubu, do 100 lidí
- důraz na nízkou hmotnost, snadnou mobilitu a "nenápadnost" zejm. pro ty konference (15" satelit by to být neměl..)

Vím, že požadavky jsou to různorodé, ale velmi mě láká myšlenka najít konfiguraci, která by zvládla obojí a byla tak více využita. Jde mi o kvalitní řešení, cena není hlavním kritériem.

Mám zkušenosti s klasickými sestavami 10 a 12" satelitů + subwooferem. Takže vím, že pokud vyberu vyšší řadu EV , RCF, či dB Tech., tak asi nic nezkazím. Odrazuje mě vysoká hmotnost.

Poslechl jsem si i nějaké "column array" - konkrétně Evolve 50 a ES1203. Vzhledem k rozměrům to je super. Ale nemůžu si pomoci, ale zejm. pro to live hraní mi to nějak úplně nesedí.

Napadlo mě tedy se pokusit o podobné řečení, ale s "dospělejším" satelitem. A to je moje otázka:

Máte někdo zkušenost, jak hraje sestava dB Technologies Ingenia IG2T (příp. i IG1T) v kombinaci s DVA S08 (případně by ty suby na to live mohly být i 2)? Není to úplně mimo mísu? Mě imponuje možnost subu, který není úplně marný a má jen 23kg a satelit, který má 1kg a je docela subtilní.

Bylo by možné IG2T třeba na konferenci hrát bez subu? Nebude pak třeba nějaký ten video klip znít jalově? (o mluvené slovo se samozřejmě nebojím..).

Nebo máte někdo tip na podobné řešení jiného výrobce?

Případně uvítám jakékoli zkušenosti s Ingeniemi... (zajímá mě třeba šum, když je ticho, větráky snad nemají...)

Předem díky!
Jakub Černý

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 12. úno 2019 18:36:40

NEXO PS-10
pravda, potřebuje to kontroler, nebo Powersoft, ale hraje a mluví to skvěle.
Se suby s tim zvládáme ples s velkou rezervou.
Ještě víc mně baví EAW KF200NT, ale cenovka je dost vysoko.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

blackjam
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12. úno 2019 16:46:11

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od blackjam » úte 12. úno 2019 19:03:27

Díky za tip! To jsou krásné bedničky... Nicméně ano, budget není neomezený. Reálně bych rád zůstal pod 5000 EUR vč. subu(ů).

Uživatelský avatar
Marián

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od Marián » úte 12. úno 2019 19:28:53

2x FBT CLA 406 A (do 15m stračí 1ks) + 2-4x CLA 208 SA na každú stranu, na "besiedky" by stačilo po 1 sat a 1 sub nosiť. To je asi najkompaktnejší systém, čo zvládne rockový koncert pre 100 ľudí a zanesie sa s tým aj jeden statnejší človek. Dobrý je aj 1-2x JBL VRX928LA (do 10-12m to stačí aj v 1 ks) + VRX915S na stranu ale je to pasiv k tomu je potrebné mať zosily, myslým že Crown i-Tech majú na to aj presety do DSP, asi aj DPS od DBX.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 12. úno 2019 20:09:36

Low budget - no zkus se podívat na JKL Sound http://www.jklsound.cz
Má skvěle odladěné bassreflexové SUBy a slušné satelity.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

blackjam
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12. úno 2019 16:46:11

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od blackjam » úte 12. úno 2019 20:46:54

Díky za nápady. Pokud bude zásadní důvod, budget je možno i trochu přifouknout.

Máte někdo zkušenost FBT Vertus vs dB Technologies Ingenia? Koncepčně to jsou dost podobné systémy.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od mkarr » stř 13. úno 2019 0:39:29

Na bazaru se teď prodávají RCF TT08. Sám jsem to nikdy neslyšel, protože jsem propásl DEMO, ale prý to hraje jak z praku a je to malé. SUB by se k tomu používal jen do toho klubu. Sám po nich pošilhávám, ale na to jak málo bych je využil mi je líto peněz.
https://hudba.bazos.cz/inzerat/10018340 ... uktory.php
Každopádně do rozpočtu by byly i se slušným SUBem nebo dvěma suby Třeba SUB 705ASII 2KS Viz další inzerát...
https://hudba.bazos.cz/inzerat/99468370 ... 05ASII.php
Jasně, není to sloup, ale minimálně bych si ty TTčka šel někam poslechnout.
Recenze o tom pěje chválu co jen se do ní vejde.
http://www.music-store.cz/recenze/rcf-tt08-a-tts12-a
Možná se tady k tomu vyjádří sám autor, jestli sem zabrousí.

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od relaxmusik » stř 13. úno 2019 7:10:53

Za mě dB Technologies Ingenia IG2T + DVA 08, hraje to víc než dobře. Já používám IG3T + DVA 09 ale to už je jiná váhová kategorie. :-)
Také jsem dříve uvažoval o pořízení ES1203 ale tyhle systémy na toto použití opravdu ne.
Jinak řada Ingenia patří ve svém segmentu asi k tomu nejlepšímu co může být. Samozřejmě NEXO PS10 a EAW jsou již jiná liga.
Ještě jsem slyšel koaxiální aktivní 8" od L´Acoustic a těžce mě padla brada. Bohužel daná cenovka nestačí ani na jednu použitou bednu. Těch Ingenií bych se vůbec nebál, hrajou opravdu skvěle.
Jinak IG3T zvládne požadované i bez subbasu, jak říkali někteří překvapení lidé, ještě jsem neslyšel takovýto bas z bedny na klacku. :-)
Jinak bedna je tichá, nějak výrazně nešumí, nevydavá žádné nechtěné zvuky, chlazení je pasivní, vestavěný procesing, výhoda asymetricky řešená horna, v případě potřeby jde postavit dvě bedny na sebe, ihned se spojí a fungují jako malý kompaktní systém. Eventuelně mohu předvést nebo u mě poslechnout ( IG3T). :-)
Eventuelně v Praze v PMC na Ocelářské by měly mít postaveny 2x IG2T v poslechové místnosti
( je potřeba se předem domluvit ).

blackjam
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12. úno 2019 16:46:11

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od blackjam » stř 13. úno 2019 13:25:03

Moc díky za rady, určitě zajdu do PMC, pokud tam mají ke slyšení IG2T. Před časem jsem u Thomannů slyšel IG3T, to se mi samozřejmě líbilo, ale váha už není úplně jednomužná... A také, pokud jsem dobře pochopil, by IG3T značně "předjížděla" suby DVA 08... a silnější už jsou zase těžké.

Ještě dotaz - IG1T vs IG2T, měl jste někdo možnost porovnání? Předpokládám, že 2T hraje níže díky většímu LF repro. Ale jinak stejný výkon, stejný zesilovač. Je při provozu se subem vůbec nějaká odlišnost?

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od relaxmusik » stř 13. úno 2019 14:49:24

Já jsem slyšel obě verze vedle sebe, mě se líbila víc IG2T, známý si koupil zase IG1T, co člověk to názor.
Ale on si to bral prioritně jako vykrývačky k IG3T a na velmi malé akce 2x IG1T se sub 15H.

blackjam
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12. úno 2019 16:46:11

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od blackjam » čtv 14. úno 2019 9:49:19

Ještě snad poslední otázka - vidím, že mnozí kombinují IG1T a IG2T se suby 15H či 18H. Bude DVA S08 hrát aspoň jako 15H? Neměl jsem možnost porovnání a jak jsem již psal, snažím se držet kilogramy na uzdě...

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od Bildic » čtv 14. úno 2019 23:21:06

Hľadáš kompromis

Na konferenciu je najvyšší parameter zrozumiteľnosť. Konferencie sú najčastejšie ako “široké a krátke” resp. úzke a dlhé kinosedenia
( :-) zlé a horšie riešenia, týchto “univerzálnych miestností” s výnimkou špecializovanych).

Pokrytie je dané vyžarovacim uhlom resp. súpravami reproduktorov s ich správou (dsp, delay). Pri konferencii sub takmer nepotrebuješ - pokiaľ nie sú videoprezentácie s takouto potrebou. Výkonovo je dnes žiadúce skôr tichši ale zrozumiteľný prednes, keďže to trvá niekoľko hodin a často potrebuješ ešte recording, streaming, ...

Pri Live koncerte “tlačíš” dopredu, podľa potreby to vykrývaš, trvá to cca 2hod+ a výkonovo a rozsahom si vysoko. Toto má svoje špecifiká podľa typu produkcie tiež a keď to začneš precizovať, tak začnú “zajace z klobúka vyskakovať”.

Ja používam niekoľko setov, aby som kompromisy znížil na minimum. S váhou som si zatiaľ neporadil. Ja to beriem ako daň za ten prednes. (FBT, CerwinVega, KV2audio)

BořekStavitel
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. bře 2019 20:18:54

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od BořekStavitel » stř 20. bře 2019 20:54:31

Pánové,
připojím se k dotazu. Nerad bych zakládal další téma, podobných je již několik. Témata s výběrem za poslední rok a půl jsem přečetl, ale nemám jasno.

Vybírám pár satelitů. Náhrada starších pasivních 12". Bude se přes to hrát převážně folk, rytmika - jen cajón a basa. Dozvučovat sbory zpěváků. Bude se to používát na konferenci, přednášky, mluvené slovo, sem tam divadlo, dětský koncert ze ZUŠ apod. Obecenstvo počítám kolem 50 -80 lidí. Pro jednodušší použití právě na mluvené slovo pokukuji spíše po aktivních bednách. Rád bych je používal i jako odposlechy s větším PA - zkosení na podlahu by bylo moc fajn. Rozpočet 30 - 40 tis. za pár beden. Jde mi hlavně o srozumitelnost a čistotu přednesu, nepotřebuji vysoké SPL.

Bohužel nemám moc beden naposlouchaných - proto se obracím na vás s prosbou o radu. Zkušenosti mám jen s běžnými RCF ART 3xx a 710 které mi příjdou na výškách nepříjemné a sykavé, Mackie... Proto bych se klonil spíše k většímu driveru než 1" a trošku vyšším řadám beden. Také nevím jestli 12" nebo jen 10". Zatím budou hrát bez subu (někdy možná se subem, ale kvůli mobilitě na "řečnické akce" zatím bez). Váhu samotného satelitu zas tak neřeším...

Budu rád za každou radu, hlavně pokud máte nějaká srovnání více beden a osobní zkušenost.
Bořek.

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od relaxmusik » čtv 21. bře 2019 12:01:31

To co požadujete tak za mě mohu dopuručit db Technologies nové Opera 12. Mají sice 1" vyustění driveru ale s asymetricky provedenou hornou a funguje to opravdu dobře. Teď jsem dvě sady pro uvedený účel instaloval a uplně bez problémů.
Pokud by jste trval na reproboxu s 1,4" vyustěním, známý má na prodej několik kusů DVX 12HP od dB, ale asi by se překročil plánovaný rozpočet.
Samozřejmě po čase lze doplnit o adekvátní subbas pro reprodukci hudby.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Kompaktní PA pro konference i live hudbu

Příspěvek od Havlis » čtv 21. bře 2019 16:40:45

Za mě RCF HD32a. Mají velmi kvalitní driver s 3" civkou a 1,4" vyústěním - díky tomu nízkou dělící frekvenci a to má pozitivní vliv právě na přednes hlasů. V ceně nových se dostaneš přes rozpočet, ale já sehnal pár mk4 ve stavu nového kusu i s origo obaly za 32k. Tzn. Do 40 se vejdeš.

Odpovědět

Zpět na „Repro“