Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Jiri621
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14. kvě 2019 22:24:30

Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od Jiri621 » stř 15. kvě 2019 15:08:14

Dobrý den, prosím o radu. Setkal jsem se s bezdrátovými mikrofony kreré nezpůsobí zpětnou vazbu ani když jsou proti reproduktoru a s velkou hlasitostí. Jen nevím jaký ten bezdrátový mikrofon to byl co takhle pěkně fungoval a čím je to dáno. Jestli otočním fáze, zpožděním signálu...? Můžete mi prosím objasnit tuto vlastnost některých bezdrátů?
Děkuji moc. Jirka.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od Bildic » stř 15. kvě 2019 16:27:02

Sony pred par rokmi aj takto prezentovalo radu DWZ v Frankfurte.
“strkali živý” mikrofon par cm od reproduktora do ktorého ním aj rozprávali.

Žiaľ beži na 2.4 GHz.

feedback reducer function - pre konferencie, hovorené slovo OK

Jiri621
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14. kvě 2019 22:24:30

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od Jiri621 » stř 15. kvě 2019 16:43:48

Děkuji Vám velmi za odpověď. Ten bezdrát fungoval opravdu proti reproduktoru a ještě se do něj mluvilo a vše šlo zcela bez problémů, viděl jsem to také tak. Jen prosím nemáte nějaký popis fukce feedback reducer function jak píšete. Nepovedlo se mi k tomuto nic najít a tato funkce na mluvené slovo by mě zajímala, jestli se dá použít na klasický mikrofon (elektret na husím krku). Nepotřeboval bych pak ekvalizaci ani nízké Q a nastavování jestli si to myslím správně.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od Bildic » stř 15. kvě 2019 17:50:28

Funkcia u Sony je súčasť prijímača

Info napr. Tu:
https://pro.sony/ue_US/products/dwz-ser ... s/zrx-hr70

Intelligent Feedback Reducer function

The Sony Intelligent Feedback Reducer can suppress unwanted feedback (howling) with high-performance DSP and Sony’s unique algorithms designed to eliminate feedback before it becomes unbearable. Up to 1024-band suppression filters are continuously tuned automatically in real time, eliminating feedback and avoiding deteriorating the original signal; this delivers the highest quality sound that can be enjoyed by presenters, vocalists and audiences. You can freely select the audio outputs to which you want this feedback reduction filter to apply – for example, you can output original audio to the main PA system, while processed audio is delivered to your monitor speakers.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od miro » stř 15. kvě 2019 19:05:31

Jedna věc je samotný kvalitní mikrofon- hlava, pro takové účely ideálně s kardio nebo hyperkardio charakteristikou. Druhá věc je eliminátor zpětné vazby, který může být součástí přijímače a nebo jako samostatné zařízení. Princnip funkce takového přístroje spočívá v rozpoznání vzniku zpětné vazby v určité části spektra a tento kmitočet je následně utlumen. Takových filtrů může mít eliminátor různé množství, u výše uvedeného SONY až 1024. Základem je algoritmus rozpoznání vazby. Kvalitní značky to umí relativně dobře, laciné vymažou i užitečné tóny.

Uživatelský avatar
kuku

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od kuku » stř 15. kvě 2019 22:10:19

možná trošku "off", ale používají samostatné eliminátory i třeba profi zvukaři pro kapely? :D Já vždycky myslel, že to je třeba pro samozvučky co nestíhaj doběhnout k mixu, nebo pro zvukaře co chrápou

Jiri621
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 14. kvě 2019 22:24:30

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od Jiri621 » stř 15. kvě 2019 22:36:59

Děkuji za reakce zvukových mistrů, jen bych se chtěl ještě zeptat viděl jsem to i bezdrátového mikrofonu od Dexonu a AKG, nevím jestli to muže mít nějaký vliv, ale byly diverzitní, ale spíš je to to v něčem jiné, diverzita nebude mít vliv.Tyto mikrofony neměli asi sofistikované DSP a feedback. Nemohlo by to být zpožděním signálu, otáčením fáze...? Nešlo by to nastavit u klasických mikrofonů na mixu s DSP (myslím třeba to zpoždění, nebo záze aby to potlačovalo vazbu bez nutnosti zásahu během konference)? Jde mi jen o mluvené slovo, nejde úplně o 100% barvu hlasu. Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od CharlesBass » čtv 16. kvě 2019 9:50:46

Otočení fáze nebo delay nemají na zpětnou vazbu takový vliv, jak by se mohlo zdát. To by pak zpětná vazba neexistovala!! Prakticky je tam delay i bez jakéhokoliv nuceného zásahu - a i když proud prej letí v drátech rychlostí světla - tak prostě JE malý rozdíl mezi mikrofonem a reprákem v čase i ve fázi - vlivem fyzikálních vlastností nedokonalých součástek - od membrány mikra, přes kabel, přes předzesilovač, ekvalzér, sběrnici, zesilovač, kabel, výhybku, reproduktor(y). Vzhledem k tomu, že vazbu lze vvolat i na 10m k zády otočenému repráku - tak pro mikrofon strčený do repráku musí fungovat něco jiného - a jak správně píše miro, jedná se o strmou eqvalizaci - vyřezávání úzkých pásem. Delay s fází mohou mít mírný vliv na posunutí začátku vazby, ale nikoliv na její efektívní potlačení.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Bezdrátový mikrofon a potlačená zpětná vazba

Příspěvek od Aleš » čtv 16. kvě 2019 10:49:06

Taky dobrý řečník mluvící silným hlasem zblízka na mikrofon dokáže zázraky... Řekl bych, že možná větší než ty nejsofistikovanější eliminátory zpětné vazby :-)

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“