Stavba limiteru

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
  • Reklama
  • DEMO 15
honza-K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16. kvě 2015 22:52:14

Stavba limiteru

Příspěvek od honza-K. » úte 11. čer 2019 12:40:02

Zdravím všechny ochotné audiokutily na tomto fóru,
mám v plánu stavět aktivní odposlech s biamp zesilovačem - aktivní výhybka a zesilovač na výšky a basy zvlášť. Výškáč má příkon 80 W RMS a já bych chtěl kvůli nižšímu zkreslení použít zesilovač o vyšším výkonu. Z tohoto důvodu, bych si rád postavil limiter. Potřeboval bych, aby maximální vstupní napětí zesilovače bylo např. 1,5 V pro plné vybuzení a pokud by na vstupu limiteru bylo napětí větší, tak aby na výstupu bylo stále maximálně těch 1.5 V. Máte nějaký nápad, jak toho docílit? Předem děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od TomasVv » úte 11. čer 2019 14:01:05

Skvělý nápad, jak odpálit reprák. Co myslíš, že je horší? Přepětí na reproduktoru nebo stejnosměrná složka po dobu trvání zásahu limiteru?
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od PeBe » úte 11. čer 2019 15:14:55

Myslím, že nastal trochu šum, díky nepřesné formulaci myšlenky... Honza chtěl nejsíš sdělit, že napětí 1.5V na vstupu by odpovídalo plnému vybuzení a pokud by bylo na vstupu napětí větší, než 1.5V, tak by na výstupu bylo napětí odpovídající právě jen těm 1.5V na vstupu. Pochopitelně vše střídavé :-)

Jinak já osobně, byť bastlíř od dětství, bych se na podobné stavby již vykašlal. Nejspíš i ten milionkrát poplivaný Behringer, to dokáže udělat líp... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Aleš » úte 11. čer 2019 15:51:53

Třeba tímto by se toho dalo docílit:

https://www.analog.com/en/products/adau ... t-overview

https://cz.mouser.com/ProductDetail/Ana ... B8AmRuA%3D

A nejen toho, ale všeho zpracování signálu, které dvoupásmová bedna ke své funkci potřebuje.

Pokud je cílem funkční odposlech, vykašlal bych se na to. Jiní už to vyvinuli a vyrábějí ve velkých sériích mnohem dokonaleji a levněji než kdy kdo doma bude schopen.

Pokud je cílem cesta, tj. bádání, vývoj, zkoušení, náklady nehrajou roli a je k dispozici měřící a vývojové vybavení i zkušenosti, tak směle do toho!

:-)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Otas » úte 11. čer 2019 17:42:44

Trochu mi vadí popsaný princip. Reprák má 80W RMS má přípustný třebas i 160W program.
Oříznout to na 80W je proti využitelným možnostem, ztratí se 3 dB. Kouzlo výborné bedny tkví mimo jiné i v tom, že výborně vyzáří špičky signálu. To není ode mne, to hlásal Klampera (viz K2).
Zesilovač by měl být postaven tak, aby byl schopen krátkodobě dát 160 W (tzv. hudební výkon).
Pak ale přichází požadované udělátko, co snímá napětí na výstupu zesu (může i na vstupu) a usměrní ho, pak paměťový prvek (prachsprostý kondenzátor). Kouzlo tkví v rychlosti nabíjení a rychlosti vybíjení toho kondu. Tam se čaruje (třebas pobídkami od limiteru), když to překročí moc. Od určitého napětí na kondenzátoru (přes OZ) začíná fungovat dělič napětí na vstupu signálu s nějakým tranzistorem, řízeným polem. Čili něco, co jsme již před 40 lety znali jako automatickou regulaci nahrávací úrovně signálu na magnetofonech. Jen s rozdílem, že se do vstupu neplete, dokud na paměťovém prvku nepřesáhne napětí nastavenou mez....
Strašně důležité je, aby to zachovalo co nejvíce tvar signálu, ten trand se musí chovat co nejvíce jako odpor.

honza-K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16. kvě 2015 22:52:14

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od honza-K. » úte 11. čer 2019 20:41:58

Limiter chci kvůli zamezení případnému zničení reproduktoru neopatrnou obsluhou nebo nečekanou zpětnou vazbou. Nerad bych odpálil drahý driver. Chtěl jsem tedy, aby zesilovač dal 80 W a více už ne. Neznamená to, že ho nutně budu provozovat na oněch 80 W. Otasi, mohl bys prosím nahodit nějaké schéma tebou popsaného udělátka s případným popisem možného nastavení?

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Otas » úte 11. čer 2019 21:31:00

Mno, nebyl bych z toho nervozní, u slušného driveru se dá i zcela amatérsky (zpravidla stačí šroubovák a páječka) vyměnit membrána za podstatně menší peníze. A zatím jsem jich moc neodpálil... O možnostech různých jiných ochran nemluvě.
Schéma mohu modifikovat z jednoho svého zapojení ("krotitel DJů" - tam jim ve dvou skocích snižovalo hlasitost relátky, 100%ní úspěch :)), jen budu mít starost s tím trandem, správný typ a přizpůsobení. Že bych něco opral ze starých magnetofonů?

honza-K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16. kvě 2015 22:52:14

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od honza-K. » stř 12. čer 2019 6:49:55

Kdybys mi sem něco hodil, byl bych ti vděčný. A aby se to dalo modifikovat, těch 1,5 V jsem tak plácnul, může to být třeba 1 V, nevím to zatím přesně.

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Aleš » stř 12. čer 2019 9:42:55



Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Otas » stř 12. čer 2019 16:55:48

Díky Aleši, to, co je popsáno ve figure 2 prvního odkazu je prakticky přesně to, co jsem popisoval výše. Vychytané a s příslušným trandem :).

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Aleš » čtv 13. čer 2019 9:19:18

Není zač, snad to bude i nějak rozumně fungovat. Ty stránky Rod Elliott-ESP jsou pro audio-bastlení vděčný zdroj, najde se tam námět snad na vše. :-)

honza-K.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 46
Registrován: sob 16. kvě 2015 22:52:14

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od honza-K. » čtv 13. čer 2019 10:12:09

Díky moc, snad to bude dobré. Ještě bych se chtěl zeptat ohledně toho druhého schématu. Jak změním výstupní úroveň? Píšou 1,65 V a když budu chtít třeba 1 V?

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Otas » čtv 13. čer 2019 16:45:39

Práh funkce (totéž je i v kompresorech) threshold se nastavuje trimrem VR1*. Zmenšení = menší úroveň. Při velmi nízké úrovni citlivosti pak zapojení může mít problém s odstupem šumu. Já bych dal TL072 do patice a po ověření chodu šel do lepšího operáku (mám rád OPA2134 :)).

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Stavba limiteru

Příspěvek od Aleš » pát 14. čer 2019 9:58:56

Ano, VR1, a po napasování na konkrétní zesilovač a driver nahradit pevným odporem.

Ještě dvě věci je třeba brát v úvahu:

- ten obvod má zisk 16dB s čímž je třeba počítat v celkovém úrovňovém diagramu od vstupu bedny přes crossover až k výkonovému zesilovači. Případně zvětšit R1 natolik, aby v oblasti pod tresholdem bylo celkové zesílení jednotkové.

- v textu zmiňované hodnoty attack/release 5ms/1s jsou pro ochranu výškového driveru příliš dlouhé, moc by to neochránilo. Pro výškový driver dělený typicky někde kolem 1-1,2kHz by měly být hodnoty attack/ release asi 0,5ms/8ms.
Viz. tabulka z manuálu k procesoru XTA DP226 ukazující jak procesor nastavuje u výstupních limiterů hodnoty automaticky podle zvoleného dělícího kmitočtu:
AttackReleaseLimiter.png

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“