RCF732 vs MD124

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Hynek2

RCF732 vs MD124

Příspěvek od Hynek2 » ned 30. čer 2019 12:39:10

Ahoj

Rád bych pořídil kvalitní a silný vršek. (současný stav RCF 410)
Rozhoduju se mezi RCF732 nebo pasiv Megaton MD124 + Yamaha PX10

Pod tím budou 2 někdy 4kousky 18" subů. Na menší akcičky děcka,mluvené slovo atd bez subů.
Jde o to aby bedny hráli čistě ,srozumitelně a i dostatečně daleko, proto už mi nevyhovuje 1" ten hraje 5-10m před bednou a potom nic. Dále jsem si všiml že plastové bedny RCF (410,710) hrají hodně i dozadu za bednu. To u dřevěných beden neslyším. Je to jenom můj dojem ? Proto bych šel raději do MN124 je to přece jenom bytelnější konstrukce která bude hrát dopředu tam kam má.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Otas » ned 30. čer 2019 16:28:54

MD124 - asi jsi myslel NDM124?
Mno, při srovnání máme v jedno případě box s již nastaveným DSP a zesilovačem D, v druhém případě to budeme muset na zesilovači (opět D) nastavit. Což (pro lenocha jako já) hovoří pro RCF.
V obou je driver s třípalcovou cívkou, v jednom je dělení tuším 800 Hz, v druhém 1 kHz. Tedy prašť jako uhoď :).
V prvém případě je to plast, ve druhém dřevo. To hovoří pro NDM.
Záznamy měření RCF732 vypadají excelentně (lépe, než Megaton). Naopak má hudebně vzdělaná (klavír, zpěv) praneteř (15) při jejich poslechu prohlásila, že znějí hnusně.. Odvíjelo se to od její puberty nebo vadné ukázky melodie :(?
Já bych se asi spíše nakonec přiklonil k NDM, kvůli dřevu a konzervativnějšímu vizainu.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od exxxi » ned 30. čer 2019 17:25:06

NDM124 má výhodu, že není v biampu. Zvukově fajn.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Hynek2

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Hynek2 » ned 30. čer 2019 17:31:52

No ještě jsem se dočetl že HD32 je hudebním projevem lepší bedna než 732. Na více fórech se lidi shodují a preferují HD32 před 732. Ještě jsem našel Megaton DPM121 u které je uvedeno 132db takže asi hodně citlivá aktivka. U těch RCF plastovek se mi zdá že šetří s citlivostí reproduktorů a dohánějí to výkonem...

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Otas » ned 30. čer 2019 19:11:49

HD32 především vypadá trochu konzervativněji - nekouká plastově (i když je :)).
Samozřejmě pozor na vývojové podtypy, bavíme se o mk IV. Nezapomeňme, že existují předchozí typy; ne všechny jsou povedené.
Uvádění výkonu je vždy kouzlo marketingových podvodníků. Např. z RCF ART905AS jsem na 8ohmovém odporu nedosáhl vyššího výkonu (špičkově), než cca 700 W, deklaruje se 1000. Ale pak se vezme to, že repro má Re něco nad 5 ohmů a ono se to dožene :). A RCF je přitom docela slušná firma i co se týká údajů. Další špičkové firmy (měřil jsem EAW) jsou na tom podobně. O unterwassermanech, jako Behringer vůbec nehovořím. Ale to je OT.
Berme to tak, že to není RMS, ale jen špičkový výkon. A procesor si to ohlídá, aby se to nepřehřálo.
Jinak si ale nemyslím, že by běželo o nějaké šetření. Každý reproduktor je velice kompromisní záležitost a některé parametry jdou vyloženě proti sobě (např. citlivost a velikost lineární výchylky).

Uživatelský avatar
Hynek2

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Hynek2 » ned 30. čer 2019 20:39:21

Asi to vypadá na HD32 z důvodu "plug and play" řešení a celkové blbuvzdornosti.
Zkusím si nové HD32 mk4 někde poslechnout , asi ta 1,4" bude střílet dál než současná 410 s 1"
Jenom doufám že na větším driveru neubydou ty nejvyšší výšky takových těch 10-15khz. Potom už by zbývalo něco s koaxem na driveru. Ale to už jsme na bedně typu EAW KF394 :-D

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Otas » ned 30. čer 2019 21:48:39

Ono by dle pověsti měly v těch bedýnkách být ND840, tak by to nemělo být tak špatné :). Zbytek udělá procesor :)
https://www.prodance.cz/data/attachment ... 0_ME90.pdf

Uživatelský avatar
Kuchteleski
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 14. říj 2018 23:51:28

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Kuchteleski » pon 01. črc 2019 20:36:23

Doporučuji tolik nedat na názor na diskuzích a domluvit si v obchodu nebo ideálně s dealerem poslechovku, optimálně si zvolený systém od někoho rentnout na akci.

Megaton bych z výběru vyřadil... Věci od nich se (celkem právem) nedostaly dál, jak na Cčkové akce a značka v dnešní době nijak nepokračuje.

Od RCF je celkem ok TT serie, jinak art7xx nebo HD32 - nenadchne neurazí.

Doporučuji do srovnání přidat EV ETX 12p - v teto cenovej relaci neznám lepší reprobox v poměru cena/výkon..
(Z hlediska SPL, přednesu a disperze).

Hynek2 píše:
ned 30. čer 2019 12:39:10
Dále jsem si všiml že plastové bedny RCF (410,710) hrají hodně i dozadu za bednu. To u dřevěných beden neslyším. Je to jenom můj dojem ?
Co se přeslechů bedny do zadu týče, tak to není triviální záležitost plastu a dřeva, ale obecně konstrukce a konceptu.
Můžu dát příklady dobrých plastových beden i špatných dřevěných.
Hynek2 píše:
ned 30. čer 2019 12:39:10
Jde o to aby bedny hráli čistě ,srozumitelně a i dostatečně daleko, proto už mi nevyhovuje 1" ten hraje 5-10m před bednou a potom nic.
K tomu kam bedna "dohraje", tak to je v tomto případě celkem jednoduché - pořád se jedná o pointsource, tedy má-li hrát daleko, musí být vysoko...
A na to, jestli se to bude se vzdáleností lišit má vliv konstrukce (když se zvuk liší, tak je konstrukce špatná)...

Uživatelský avatar
Hynek2

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Hynek2 » úte 02. črc 2019 11:15:46

Děkuji za názory.

ad EV ETX 12p , já teda nevím asi moc hledím na parametry, ale dát 27tis za bednu ve které je 20W 1"driver za 3 tisíce kč ?
To je lepší driver už v ART 710.
Budu si to muset někde poslechnout a nehledět jenom na parametry. To už YAMAHA DSR112 na mě dělá lepší dojem svým osazením.
Asi zajedu k Thomanovi kde mají všechno skladem a nechám si to předvést.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Otas » úte 02. črc 2019 17:01:08

Ono lepší bylo, když dělali Prodance Demo na letním kině, tam bylo krásně vidět srovnání za "plného rachotu" kapely nebo známých melodií z CD. Z této zkušenosti výše uvedené odmítnutí Megatonu nesdílím. Jejich výhodou je kvalitní značkové osazení vevnitř a případně i snadná oprava (kmitky se dají fofrem sehnat), při nákupní ceně nižší, než u ostatních stejně osazených značkových beden.
V malém prostoru předváděčky obchodu mohou vyniknout bedýnky s malinkým 1", dělené někde nahoře. Trend k srozumitelnosti kráčí jinam.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od exxxi » stř 03. črc 2019 10:29:26

Taky nechapu, proc by Megaton nepokracoval. V pasivu to dotahli ke kvalitnim tripasmum typu ND377 a ted jeste prisli s radou aktivek NP. Na moznosti ceskeho trhu a firmy o dvaceti lidech to povazuji za velky uspech.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Kuchteleski
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 14. říj 2018 23:51:28

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Kuchteleski » stř 03. črc 2019 16:50:19

Otas píše:
úte 02. črc 2019 17:01:08
Ono lepší bylo, když dělali Prodance Demo na letním kině, tam bylo krásně vidět srovnání za "plného rachotu" kapely nebo známých melodií z CD.
Jakýkoli reproboxy jdou nastavit, aby v ose zněly hezky. S dostatečným procesingem dokážeme nastavit Megaton, aby zněl v ose jako Genelec.
Kde se láme chleba je jak znějí mimo osu a v jakém dynamickém rozsahu dokáží reprodukovat vstupní signál lineárně a jak se chovají mimo svůj lineární rozsah.
Když člověk ví, co poslouchat, souhlasím jsou srovnávačky k nezaplacení - a soukromně je děláme stále a ne jen na reproboxy.
Nejvíc ale o technice řekne, když s ní člověk pracuje.
Otas píše:
úte 02. črc 2019 17:01:08
Z této zkušenosti výše uvedené odmítnutí Megatonu nesdílím.
Já ho s kliden na duši odmítám, protože jsem s ním byl donucen několikrát pracovat.

To, že po zapnutí se z toho teprve musí udělat "normálně" znějící věc by mi tolik nevadilo, jako fakt, že začnou být celkem brzo nelineární. Nehrajou stejně nahlas jako potichu. (A všechny, co jsem kdy slyšel hajou nahlas fakt nehezky).

Můj závěr je, že nejsou nepoužitelný. Dobrý ale rozhodně nejsou.
Otas píše:
úte 02. črc 2019 17:01:08
Jejich výhodou je kvalitní značkové osazení vevnitř a případně i snadná oprava (kmitky se dají fofrem sehnat), při nákupní ceně nižší, než u ostatních stejně osazených značkových beden.
Preferuji výrobce, který mají nastavený ochrany tak, aby se výměna komponentů nemusela řešit už při nákupu.
Aneb když bych se měl rozhodoval na základě ceny náhradních dílů, asi bych se zamyslel jestli vybírám vůbec spolehlivou věc... :D :D
(Což nic proti Megatonu, jako spíš proti tomuto argumentu.)

Ad značkový komponenty, který jsou stejný jako v značkových bednách... Ehm. Ne.

Výrobci značkových aparátů (pokud si nevyrábí reproduktory sami) si nechávají od značkových výrobců reproduktorů vyrábět reproduktory takový, jaký potřebují, aby jim zapadly do konceptu, který si vymysleli. Ne naopak.

Že je cena vyšší - pochopitelně - je tam mimo jiné přidaná hodnota toho, že to funguje dobře jako celek v celém dynamickém rozsahu a jsou odladěny ochrany, že se člověk nemusí zajímat o cenu náhradních komponent.
Otas píše:
úte 02. črc 2019 17:01:08
V malém prostoru předváděčky obchodu mohou vyniknout bedýnky s malinkým 1", dělené někde nahoře. Trend k srozumitelnosti kráčí jinam.
To je blbost.

Svoje doporučení jsem v tomto vlákně dal a nedoporučím nic, co neznám. Nerad bych z toho dělal Offtopic.
Stejně nejlepší dopoučení zůstává poslechnout a porovnat.

Poslouchat kriticky nejen v ose ale hlavně mimo osu ve všech směrech. Potichu, nahlas na cd i na vysokodynamický signál. Zaměřit se na rozlišení, zkreslení, a hledat kdy box přestane být lineární a jakým způsobem..
Optimálně mít s sebou referenci, kterou člověk dobře zná a může to s ní porovnat.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Otas » stř 03. črc 2019 18:19:37

Šmankote, šmankote... Ta jistota svou věcí!
To vážně může někdo považovat návštěvníky Demo (většinou zvukaře) za hlupáky, kteří při poslechu nechodí zleva doprava a zezadu do předu???
Nevím, co jsi v té větě označil za blbost. O zkoušení v malém prostoru, kde se zvuk fackuje, není diskuze. Nižší dělení je u fullrange trend doby, čas si to nakonec sám rozhodne...
Mám i Megatony NDM152 (bez e), hrají líp než např. EAW NT59 se zakázkovými měniči (což mám také, přímé srovnání). Nikdy jsem je opravovat samozřejmě nepotřeboval :), i když hrály rok půjčené v klubu. Převelice rád jsi se chytil dovětku, že se snadno opravují. Díky za dokreslení argumentační pozice :).
Tož tak...

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od CharlesBass » stř 03. črc 2019 22:48:57

Jo taky mě to trochu zaskočilo. Třeba ty Céčkový akce ... no ...

Takže áčkový sou co? Např Genesis, Madonna atp. na Strahově. L´Acoustics, MeyerSound, EAW atp.?

Béčkový sou co? Outů aréna nebo největší stage na RFP. Némlich stejné značky, navíc LA od RCF, DB Technologies,nebo snad i JBL. ?

No a Cčkový akce? Velké městské akce, okresní festivaly, sekundární/malé stage na RFP třeba ... tam už se dá přijet nejen s KV2Audio, QSC, JBL atp ale opravdu i s tím Megatonem. A to není zas tak špatná pozice ....

A nemyslím si totiž že tu třípásmovou buxu (NP377 a ND374) srovnávanou na demech s EAW, RCF, atp, si koupěj lidi jen na samozvučení samohrajek :-D Ale jak píše Oťas, přecejen to nemůže bejt nikdo jinej než zvukař, kterej to na vlastní uši slyšel srovnaný. Nějakej obrázek na ešopu a sebelepší žvásty by to přece neprodaly. Ne náhadou přece. Však to stavěj lidi, co dovedou vybrat to nelepší, co je v konvenčních měničích k mání .... doba chlupatých Megatonů vhodných tak na rokovou zabavu je už pryč přece.

P-S. A EAW Anya bude asi taky nejlépe hrát v ose :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Aleš » čtv 04. črc 2019 9:10:32

Problém může být i v tom, že není Megaton jako "megaton" - kromě originálních výrobků tu běhá nebo běhala spousta více či méně povedených kopií či vlastních konstrukcí inspirovaných Megatonem. Svého času se bedny svépomocí stavěly hodně, za vydatné podpory Huberta Mašína a PD. Takže kvalita může být opravdu různá, podle toho jak se kdo stavby zhostil, jaké použil reproduktory, zesilovače, procesing.

Odpovědět

Zpět na „Repro“