praskání v bednách

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
pop
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 20. bře 2008 16:18:47

praskání v bednách

Příspěvek od pop » čtv 20. bře 2008 18:21:27

Ahoj. Potřeboval bych poradit ,jak odstranit praskání v bednách.Mám aktivní bednyRCF ART 310A a skoro všude v hospodách kde hraju mám problém.Jak zapne třeba lednice tak to v bednách zapraská.Prý to dělá jiskření.Nevím jak to odstranit.Snad existuje odrušovací odpor.Šel by udělat prodlužovák s něčím co to pochytí?Poradí mě někdo?Díky Tony

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Příspěvek od Pavel Sedlák » čtv 20. bře 2008 19:55:17

Jednak je nutný kvalitní napájení 230V - z jedné zásuvky, která je nejméně zatížená a zarušená.
Filtry (jako například Furman) se dělají právě pro tyhle účely.

Stejně tak ostatní přístroje v řetězci je nutné napájet kvalitně.

Dále zkontroluj kvalitu audiokabelů.

Používáš symetriké kabely ?

Uživatelský avatar
HonzaMP

Re: praskání v bednách

Příspěvek od HonzaMP » pon 02. pro 2019 12:12:44

Ahoj,

mám stejný problém, ale v domácím studiu. Zakoupil jsem nový PC, který má větší výkon a veme si více šťávy. Mám aktivní reproduktory Yamaha HS8 a zřejmě mi to praskání i odkouřilo zvukovou kartu Scarlett 2i2 2nd GEN. Nyní jsem zakoupil novou zvukovou kartu Steinberg RC22C a ta je funkční, ale jakmile zapnu bedny tak silně praskají a nevím si s tím rady. Vyměnil jsem i kabely a stále je zde praskání. Mám ze 2 zásuvek stejného okruhu napojeny 2 prodlužováky (z každé zásuvky 1 prodlužovací kabel 16A). V nich je napojeno 2x Yamaha HS8, PC Predator G3, monitor, USB Hub Linksys na 8 slotů USB, 5m LED pásek. Když mám zaplé bedny a je slyšet silný praskající zvuk, tak jakmile vypnu monitor tak praskání trošku poleví, ale stejné je slyšet praskání.

Jak co nejúčiněji toto praskání odstranit prosím ?

Předem děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
HonzaMP

Re: praskání v bednách

Příspěvek od HonzaMP » pon 02. pro 2019 12:17:57

HonzaMP píše:
pon 02. pro 2019 12:12:44
Ahoj,

mám stejný problém, ale v domácím studiu. Zakoupil jsem nový PC, který má větší výkon a veme si více šťávy. Mám aktivní reproduktory Yamaha HS8 a zřejmě mi to praskání i odkouřilo zvukovou kartu Scarlett 2i2 2nd GEN. Nyní jsem zakoupil novou zvukovou kartu Steinberg RC22C a ta je funkční, ale jakmile zapnu bedny tak silně praskají a nevím si s tím rady. Vyměnil jsem i kabely a stále je zde praskání. Mám ze 2 zásuvek stejného okruhu napojeny 2 prodlužováky (z každé zásuvky 1 prodlužovací kabel 16A). V nich je napojeno 2x Yamaha HS8, PC Predator G3, monitor, USB Hub Linksys na 8 slotů USB, 5m LED pásek. Když mám zaplé bedny a je slyšet silný praskající zvuk, tak jakmile vypnu monitor tak praskání trošku poleví, ale stejné je slyšet praskání.

Jak co nejúčiněji toto praskání odstranit prosím ?

Předem děkuji za odpověď
Ještě doplňující informace používám na propojení beden se zvukovkou XLR x Jack 6,3mm

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: praskání v bednách

Příspěvek od Damton » pon 02. pro 2019 12:53:36

Pokud je vše správně uzemněno, tj. 3 kolíkové přívody 230V, k bednám.
A signálovka je symetricky a správně zapojená.
a mixpult není šrot typu omnitronic a podobná hrůza, tak nemůže nikde nic praskat, lupat.

U Toho studiového PC bych to tipnul na zemní smyčku. Dělají to zdroje v PC. v kombinaci s USB zvukovkou a aktivními monitory.
Jednou jsem dokonce ač velmi nerad musel naopak použít ke studiovým bednám pouze napájení bez zemnění aby to "sršení" při pohybu myši atd. přestalo.
(v přívodních šňůrách přerušen zelenožlutý drát) Prosím pokud nevíte co děláte tak to nedělat !!!
u dřevěných beden u PC jsem si to mohl na svou zodpovědnost dovolit) u aparátu který je na veřejné akci NE !

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 177
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: praskání v bednách

Příspěvek od gnat » pon 02. pro 2019 16:26:14

Damton píše:
pon 02. pro 2019 12:53:36
Jednou jsem dokonce ač velmi nerad musel naopak použít ke studiovým bednám pouze napájení bez zemnění aby to "sršení" při pohybu myši atd. přestalo.
(v přívodních šňůrách přerušen zelenožlutý drát) Prosím pokud nevíte co děláte tak to nedělat !!!
u dřevěných beden u PC jsem si to mohl na svou zodpovědnost dovolit) u aparátu který je na veřejné akci NE !
Pokud k tomu může někdo jiný než ty, tak to takhle určitě nedělej a použij oddělovací (izolační) trafo pro napájení a ground lift na XLRkách na bednách, pokud ho ty RCF mají. Pokud ho nemají, tak upravený kabel nebo DI box.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: praskání v bednách

Příspěvek od CharlesBass » pon 02. pro 2019 19:05:39

U desktop pocitace je to ZIVOTU NEBEZPECNE !!!!!! Damtone doporucuji to SMAZAT. Mozna to odstrani dusledek ale ne pricinu a navic mu nekde v zasuvce ulitne nula a je MRTVEJ!!!!!
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: praskání v bednách

Příspěvek od CharlesBass » pon 02. pro 2019 19:15:47

To proste nelze radit. Je to proste kravina. Prodluzovacku Ti muze vzit manzelka, zapoji ji jinde a jsi krok od toho byt vrahem!

Tyhle veci maji reseni v korektnim a kvalitnim zapojeni a komponentech, prip v oddelovacich trafech. Zdroj pocitace, ktery indukuje do site ci do kostry zvukovky takovy bordel, nema ve studiu co delat! Atp Samozrejme muze jit i o spatne uzemnene zasuvky... nechat proverit elektroinstalaci, hledat chyby v zapojeni atp ale ne pro boha radit odstrihnout zemnici vodic v prvnim prispevku.....

A ani v zadnem jinem prispevku!
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: praskání v bednách

Příspěvek od Damton » pon 02. pro 2019 20:09:41

Ano , ulítne nula a zabije ho to metrovým obrovským výbojem a spolu s ním i asi 32 obyvatel stejné ulice :-D

Ano, není to řešení a ani jsem to nedoporučoval, jenom jsem zmínil jak jsem jednou potřeboval vyřešit to sršení.
A je spousta aktivních studiových bedýnek s dvoužilovým přívodem, tzn. že když upadne nula tak je majitel těchto bedýnek mrtvý ? Ne.
Musela by se stát hromada věcí aby se dostalo 230V na kostru zadního chladiče studiové bedny a při upadnuté nule se to rozhodně nestane!!! Zase nestraš.
Kdyby jsi viděl kolik je po vesnicích 2 žilových prodlužovaček a hlavně 3 žilových kabelů k 3fázovým sekačkám tak z toho zešedivíš.

Nedávno mi tchán přinesl prodlužku k sekačce ať mu ji spravím, z hrůzou jsem zjistil že tam má asi 30let starou šedou dvojlinku.
Používal to blázen na zahradě uplně na všechno, sekačka, čerpadlo atd. Prodlužku jsem hodil do popelnice a udělal novou z CGTG a Legrand. Velice se divil, prý ta stará stačila.

A u notebokových zdrojů to má odpojeno 90% DJ co použivá interní zvukovku, aby odstranily ten bordel co ten zdroj přenáší do notebooku. A rozhodně tě to nezabije.

Ano omlouvám se a sypu si popel na hlavu....
Ještě jednou pro laiky: ANO JE to Nezodpovědné a Nedělejte to!!!

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: praskání v bednách

Příspěvek od zahy » pon 02. pro 2019 22:44:39

90% DJ jsou netechnicky založená hovada s nosánkem u stropu.
K otázce: nejedna se o UR22c ? Pokud ano tak má pouze nesimetricky výstup, takže opravdu nezbude než zkontrolovat elektrorozvody.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: praskání v bednách

Příspěvek od Otas » úte 03. pro 2019 7:35:07

Jo, technické znalosti DJů jsou bohužel minimální a zpravidla končí na 3,5 jacku výstupu z NTB. Alespoň mají obchodníci s Low endem kšefty.
K praskání v bednách bych doporučil prověřit napětí mezi oběma komponenty před vzájemným připojením. Spínané zdroje dělají lecjaké záludnosti (mně to třebas dělá televize Samsung). Obdobný problém jsme řešili na Audiowebu, vyzkoušej oddělovací trafo do napájení. A jsou tam popsány i další cesty. Nakonec co bych se rozepisoval, odkaz: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23440

Uživatelský avatar
HonzaMP

Re: praskání v bednách

Příspěvek od HonzaMP » úte 03. pro 2019 12:44:01

Ahoj,

tak jsem včera odstranil šum pouze tím, že jsem vyměnil 1 prodlužovačku za jinou - také přepětová ochrana a izolace šumu.

Děkuji za diskuzi :)

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“