Behringer MPA40BT

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
  • Reklama
  • DEMO 15
peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Behringer MPA40BT

Příspěvek od peipei » čtv 06. srp 2020 22:33:00

Dobrý den, máte prosím někdo zkušenosti s Behringer MPA40BT?
https://m.thomann.de/cz/behringer_mpa40 ... 1596743651

Chtěl bych si pořídit nějaký reproduktor s BT na zahradu kolem 4000 Kč. Baterii nepotřebuji ale každé BT repro jí má (kromě party repra LG RL4).

Na ten Behringer MPA40BT jsem našel až neuvěřitelné množství pozitivních recenzí zde:
https://www.sweetwater.com/store/detail ... bt/reviews

Bohužel ale nepodporuje aptX/aptX HD.

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od peipei » sob 08. srp 2020 20:42:18

Ještě jedna aktualizace, v jednom německém testu hodnotí mínusově relativně vysoký šum předzesilovače.
Znamená to, že při poslechu bude vždy slyšitelný nepříjemný šum?
Zesilovač je třídy D, zde je test:
https://m.bonedo.de/artikel/einzelansic ... -test.html

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od Otas » ned 09. srp 2020 7:48:01

Nediv se, že nikdo nereaguje, to jsou věci které se v profiozvučení nepoužívají.
Behringer například pro výkon používá fintu, že vždy píše tzv. špičkový (vrchol sinusoidy). Ze 40 W je najednou 20 W, nebo spíše ještě méně (u zesilovačů Behringer vychází obvykle naměřená hodnota dle RMS lepší třetina - čili cca 15 W). Zde chodí lidé, kteří pracují s výkony v kW, tato malinká a nevýkonná hračka je zcela mimo jejich zorný úhel. Na zahradu a poslech při okopávání rajčat :) to bude stačit.
Na zahradní party pro mladé a nebo i pokročilé s vyššími promilemi v krvi (při tolerantních sousedech) nejspíše ne.
Výhodou je možnost napájení ze sítě, lépe hledej, nejsou jen na baterie.
Když jsem pohledal já (BT nepoužívám, tak jsem snad neudělal chybu), zaujalo mne toto (značkové, výkonné, ale dražší):
https://www.thomann.de/cz/ev_zlx_12bt.htm
Projdi si celou tuhle kapitolu BT u Thomanna.
S tímhle, když se na párty zapomeneš, tě udají zuřící sousedé na přestupkovou komisi :). Ale zahraje to basy i výšky a nezakecá se to :).

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od Martin » ned 09. srp 2020 10:27:54

Přesunuto z Repro do Ostatní audio
administrátor, moderátor

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od peipei » ned 09. srp 2020 12:06:18

Téma odběhlo do extrému, asi je to moje chyba protože jsem se nevyjádřil přesně. Nechci zvučit ani celou vesnici, ani všechny mé sousedy ale mou zahradu, to znamená prostor v pergole a před u bazénu, dejme tomu 10x15 m.
Takže nejlepší poměr kvalita audia/přednes basů u aktivního repra s bluetooth jsem hledal v kategorii do 180€ a na thomannovi jsem nic bez baterie nenašel.
Projistotu se ještě zeptám jestli PA systémy produkují poslouchatelný zvuk až od 10 000 jestli bych se spíše neměl koukat na kategorii aktivních Studiových monitorů nebo odposlechů místo toho Behringer MPA40BT. Ty PA systémy mě zaujaly větším průměrem basového měniče u kterého předpokládám lepší basový přednes.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od Otas » ned 09. srp 2020 14:53:03

Fyzikálně je schopnost převést nejnižší basy na zvuk dána mimo jiné průměrem membrány na druhou (za určitých podmínek dokonce na čtvrtou), takže lze předpokládat od 12" více hlasitých nezkreslených basů (a středů) než od 8".
Mimochodem ani těch 1000W u odkazu není trvale (je tam peak), čili sinus RMS méně než 500W... A je to dobrá značka, ta už si zabudovaným procesorem ošetří, aby se to dalo poslouchat, i když je to low-end. Spíše čekám, že bude mít starosti a zhoršenou kvalitou zvuku při pořádném zatížení, což ji tedy na zahrádce zřejmě nepotká.
Dostatečný zvuk je pro někoho to, co dokáže i výše zmíněný Behringer, k pracím na zahrádce to bude stačit. Ale třebas na vychutnávkový poslech to nemá, u bazénu s dětmi a při rožnění ve větší společnosti se "bude potit", určitě nebude stíhat, nedá basy a bude zkreslovat. On se venku ten zvuk ztrácí mnohem více, než v místnosti (kde ho stěny "přifackují" zpět).
Studiový monitor může být dobré řešení, možná s poněkud větším rizikem poškození povětrnostními vlivy. Hlasitost u nich rovněž nebývá vysoká, nicméně čekal bych asi víc, než u toho Behringera. A samozřejmě daleko vyšší zvukovou kvalitu.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 806
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od PeBe » ned 09. srp 2020 15:06:51

Otas to popisuje naprosto přesně a poskytuje ti patrně i jedinou možnou radu :-)
Ono 10x15 metrů, je již docela slušná plocha a zejména venku. Jen pro příklad. Já na malých mejdanech u kamaráda, kde je plácek asi 4x5 metrů, používám 2x ALTO TS310. Na tvých 10x15 bych na mejdan postavil 2x RCF ART312A a kdyby to nebylo z mp3, ale s živými muzikanty, podepřel bych to ještě subíkem ALTO TS318S :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od Marian » ned 09. srp 2020 15:33:25

Tak môžeš sa vybrať dvoma smermi, buď prenosné BT repro alebo PA s BT. V tej cene asi najlepšie čo zoženieš je JBL Xtreme hrá to fakt slušne a nevadí tomu ani keď sa oleje vodou (kolegovi to oliali pivom, potom ho osprchoval lebo smrdel a prežil) je to skôr na blízky posluch, ak by sa dal do stredu priestoru mohlo by to byť v pohode basuje to pocitovo hodne resp. zvyšok nehrá až tak silno. Druhá možnosť je PA box, s BT asi najlacnejší čo by som ja použil je tento: Behringer B112W, prípadne novšiu verziu DR112DSP, ale je to už cenovkou nad, no je to už bednička čo dokáže čo-to uhrať B112(bez BT) používajú na gospel v meste v kostole a hrá to celkom prijateľne, takisto jedna kapela kláves+el.gitara to u nás používa na oslavy a hranie pod stánkami (ľudovky, pop) tiež je to dostačujúce, zvukovo tomu dosť pomohli digitálnym mixpultom kde si odladili preset, na väčšie akcie ich využívajú ako odposluchy. Moja skúsenosť pri PA s BT je taká že pri prehrávaní cez BT bol zvuk vždy horší ako cez kábel, bolo rozdiel počuť najmä pri akustických nástrojoch (klavír, gitara, husle, trúbka a pod.)

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od peipei » ned 09. srp 2020 20:50:29

Děkuji za názory. O ten směr přenosných a párty BT reproduktorů jsem se taky už zajímal a bavil jsem se přímo s nadšencem "Oluv's gadgets", který tyhle věci do detailů testuje, měří i jejich charakteristiky a porovnává. Bohužel z těch výkonnějších je opravdu jen zlomek velmi kvalitních jako JBL, Aiwa Exos 9 (330€), SOUNDBOKS (999$).
V poměru cena/kvalita/výkon jednoznačně všechny BT repro strká do kapsy JBL Partybox 100 (7000 Kč) který má výbornou kvalitu ale hlavně skvělý a hluboký basový přednes i přes to, že má 2x5,25" měniče. Ve zprávě mi ten člověk psal, že basy předčí i PA systémy této cenové kategorie (které jsou často jen hlasitější) protože dávněji testoval i PA systémy a že určitě bude basově lepší než ten 8" Behringer. Asi počkám až trochu slevní a pořídím si ho. Bazary jsem projel všechny a není šance najít někoho, kdo by tohle repro chtěl prodat.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od Otas » ned 09. srp 2020 22:57:02

Ano a všechna vyobrazení té svítivé prťavé hračky jsou v místnosti :). Bývá dobré nesplést si naladěné zdůraznění basů se schopnostmi basy zahrát.
Komu není rady, tomu není pomoci :( .

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od peipei » ned 09. srp 2020 23:36:46

Bohužel nejsem profík tak moc nerozumím poslední odpovědi. O světlech se nebavím ty mě vůbec nezajímají. Níže je pro mě laicky odpověď od toho co to JBL repro testoval. Abych se tady mohl bavit na vaší úrovni doložím teda graf měření frekvenčních charakteristik který jsem si vyžádal aby mi bylo "rady a pomoci".
Toto repro dostalo taky cenu EISA za nejlepší párty reproduktor roku 2019-2020.
it's not just woofer size but also the DSP and tuning which is responsible for the final sound. One can have the largest woofer, but if the tuning is not done right (port size, active EQ etc) then it will sound worse in the end. I think that JBL simply has a good taste for consumer grade sound and they know how to boost bass to make it sound kicking.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od Otas » pon 10. srp 2020 7:38:38

Jak to myslím:
Může to hrát naprosto skvěle. A mít naprosto skvělé výsledky měření. Ale zatíží se to nad určitou úroveň hlasitosti a basáčky začnou odchodem z povolené výchylky Xmax zkreslovat. Buď omezí hlasitost na basech procesor (čili omezí výkon na basech a více basů tomu nedovolí nezahrát, to je zřejmě myšleno v citaci), nebo začnou ty repráky zkreslovat. Zkreslení na basech sice slyšíme až od více jednotek %, jenže ty basáčky hrají i středy. A na středech zkreslení slyšíme od desetin (prý i setin :() %, tak to rychle začne háklivému uchu vadit.
Ve hře je samozřejmě i velikost lineární výchylky Xmax (opět výchylka na druhou je ve výpočtu schopnosti vyzářit basy, jako jsem výše psal o průměru membrány). Připustme, že ty 5,25" mají vysokou lineární výchylku Xmax. Ale repra s vyšší výchylkou mají nižší účinnost, tak (i když jsou dvě a přidá to 3 dB navíc) nelze očekávat ani při 160 W to, co od toho slušné věci s 12".
Každý reproduktor i reprosoustava je systém kompromisů z protichůdných požadavků...
Když jsem se podíval na reklamní letáky, vždy to bylo v místnosti, což může naznačit i limit použití. Navíc se tam platí nějaká zbytečná baterka. LED naznačují použití pro teenagery.
Proto ta má reakce, nebude to hrát moc hlasitě a basy budou nejprve asi líbivě přidány a poté od určité hodnoty X zásadně omezeny procesorem - což naznačuje i text citace. A to omezení bude dříve, než s repry o zásadně větším průměru.
Nicméně musím uznat, že si to procesingem dovedou hodně ošetřit a JBL je dobrá značka (jsem dokonce jejím mírným příznivcem) :).

Uživatelský avatar
slava

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od slava » pon 10. srp 2020 8:47:47

Trochu to shrnu - partyshity začnou trochu hrát až v cenách asi dvojnásobku představy.Protože jsou repra v jedné bedně,budeš řešit stereo identifikaci - prostě bude to rachot z jednoho místa(hlavně venku bez možnosti odrazu).To už se vejdeš do dvou aktivek,nebo zesu a pasivek.Píšu to proto,protože jsem řešil podobné zadání a nakonec to byl zesilovač z bazaru a nové pasivky od Thomanna.Je to trochu víc starostí,ale vyplatí se to.Navíc se to hodí i pro domácnost,protože to hraje proti pártyshitům luxusně.

peipei
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: stř 05. zář 2018 13:16:27

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od peipei » pon 10. srp 2020 13:36:18

Díky, ty omezovače jsou pro mě hodně cenné info a mám už trochu jasnější představu jak to celé funguje. Chápu to takhle. Zatím co párty bedny jsou stavěné na to, že tam někdo pustí moderní hudbu a dá to naplno, tak ty horší hrají jako šrot, ty lepší jako JBL mají omezovače hraje to čistě i naplno. Na druhou stranu PA např. Behringer už je dělaný spíše pro zkušenější hudebníky kteří si nastaví ekvalizér jak potřebují a 99% jich to hodnotí kladně protože zpívají hrají na kytaru, pak se najde 1% kteří si něco takového koupí, dají naplno basy na ekvalizéru, a pustí naplno moderní hudbu a diví se že to hodně zkresluje protože to třeba nemá omezovače a prostě to nestíhá i když ten 8" basák zvládne více než 5,25" basák.
Já stereo nepotřebuji a preferuji vše v jednom takže aktivka.
Z nejlevnějších JBL aktivek jsem našel bohužel jen JBL IRX108BT (8400 Kč), JBL EON 612 (9600 Kč) obě již mají BT připojení.

V odkazu níže je ukázka jak hraje JBL partybox 100 ve venkovním prostředí. Poslouchal jsem ve sluchátkách a hlasitost + podání basů mi připadá naprosto dostačující, a divím se co takové malé repro dovede vykouzlit.
https://youtu.be/sxj71FCSg5Y

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Behringer MPA40BT

Příspěvek od Otas » pon 10. srp 2020 14:57:39

Jo, stojí na zemi, to přidá basy na dvojnásobek :) - vyzařuje do poloprostoru. Na stojanu nebo stole to bude zřetelně horší, budeš zklamán, pokud budeš očekávat totéž.
S nahrávkou na youto se dají fakt dělat dost kouzla, tam nevěřím ani prezentaci světelných efektů :), natož zvuku.
Naposledy upravil(a) Otas dne pon 10. srp 2020 15:02:58, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“