Nové basovky

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Trsátko

Nové basovky

Příspěvek od Trsátko » čtv 09. bře 2023 6:27:56

Ahoj.

Poraďte prosím, jaké basovky.

Výkon cca 12kW, ideálně 6ks, ideálně pasiv.

Nové i bazar, cena za ks 50k?

V očku mám JBL VRX918S, SRX718S, Vio S118R (aktiv). Zámerně uvadím singlovky, jsou pro mě lepší.

Dík.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Nové basovky

Příspěvek od exxxi » čtv 09. bře 2023 9:48:19

VRX918 je maličký basreflex, znám to v aktivní verzi a je to slabota.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Trsátko

Re: Nové basovky

Příspěvek od Trsátko » čtv 09. bře 2023 10:50:02

Údajně nelze porovnávat aktiv/pasiv u VRX, pasiv je prý nesrovnatelně lepší.

Ale těžko říct.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Nové basovky

Příspěvek od exxxi » čtv 09. bře 2023 13:37:03

To se říká o vrškách, protože ty aktivky se musí ekvalizovat. Ale z malého basreflexu prostě bič neupleteš :D
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Trsátko

Re: Nové basovky

Příspěvek od Trsátko » čtv 09. bře 2023 13:47:37

A co bys teda doporučil?

Ferda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: pon 27. pro 2010 11:06:36

Re: Nové basovky

Příspěvek od Ferda » čtv 09. bře 2023 14:13:56

Údajně nelze porovnávat aktiv/pasiv u VRX, pasiv je prý nesrovnatelně lepší.
Ano, ale záleží čím to krmíš. Optimálně to chce dobrý zesilovač s DSP a presetem (Crown ITech8000)
VRX918 je trochu jiná uvnitř než SRX718. Jiný basreflex, uspořádání a asi i objem (repro stejné).
SRX hrají líp a je jedno jestli použiješ 2x SRX718 nebo 1x SRX728 - ta dvouosmnáctka má uvnitř přepážku.
To se říká o vrškách, protože ty aktivky se musí ekvalizovat.
VRX vršky se musí ekvalizovat jak pasivky tak aktivky. Ten preset se prostě nepovedl (po úpravě presetu to hraje slušně).
Za mě určitě obojí v pasivu a dobrý zes s DSP.

Uživatelský avatar
Trsátko

Re: Nové basovky

Příspěvek od Trsátko » čtv 09. bře 2023 14:17:19

Uvažoval jsem I-Tech na vrchy (u těch VRX vrchů už vím, že je chci) a na spodky FP10000Q (na každej kus samostatnej kanál, celkem časem 8k basovek) a k tomu procesor, buď dbx na ten maj origo preset, nebo líp třeba Rane HAL2 a ten preset si tam předělat a naměřit.

Ferda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: pon 27. pro 2010 11:06:36

Re: Nové basovky

Příspěvek od Ferda » čtv 09. bře 2023 14:38:08

Uvažoval jsem I-Tech na vrchy (u těch VRX vrchů už vím, že je chci) a na spodky FP10000Q (na každej kus samostatnej kanál, celkem časem 8k basovek) a k tomu procesor, buď dbx na ten maj origo preset, nebo líp třeba Rane HAL2 a ten preset si tam předělat a naměřit.
Kopii FP10000Q na tento účel velmi nedoporučuji, originál FP snad.
Z procesorů bych radil alespoň DBX260, lépe DBX480/4800. Rane určitě ne.
Optimální jsou ITech a ITech HD.
Nejvíc se mě osvědčily na ITech8000 jedna SRX728 na kanál. Při rozumné obsluze hrají výborně.
Záleží také na stylu hudby, na bigbít venku k 2x3ks VRX932 jsou optimální 4x SRX728 (nebo 8xSRX718).
SRX mají příjemné měkké basy a nehučí.
Na techno a pod. bych vybral jiné bedny.

Uživatelský avatar
Trsátko

Re: Nové basovky

Příspěvek od Trsátko » čtv 09. bře 2023 18:44:59

Proč Rane ne?

No chtěl jsem kopii od Hrdinu, aktuálně funguje velice dobře a měla by výkonově dostačovat.

Je to na live zvučení, hlavně kapely. Techno a podobné ne.

Celkově by měl vzniknout setup 3x VRX932 na stranu, 2x VRX928 jako FF a 8x basovka. Na každou stranu vrchů jeden I-Tech + by rovnou krmil i ten poslední box FF.

Ferda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: pon 27. pro 2010 11:06:36

Re: Nové basovky

Příspěvek od Ferda » čtv 09. bře 2023 22:50:28

Proč Rane ne?
No, hlavně proto, že do Rane nedostaneš preset pro JBL. Dál proto, že pokud chceš použít na vrchy ITechy, tak to budeš těžko kombinovat s Rane. Má to i další aspekty, ale nechci zde psát sáhodlouhé příspěvky.
No chtěl jsem kopii od Hrdinu, aktuálně funguje velice dobře a měla by výkonově dostačovat.
Kolega měl FP1000Q v LA systému. Zjistili jsme, že sice všechny kanály fungují, ale při stejném vstupním signálu dává každý kanál různý výkon. To u monitorů nevadí, ale v LA je to problém. Taky mám podezření na problémy s fázemi. Pravděpodobně si Číňan nedělá hlavu s párováním součástek v jednotlivých kanálech.
Výkonově se při správném presetu do 2ks SRX718 dá pustit jeden kanál ITech8000 (4kW), je nutná příčetná obsluha.
Je to na live zvučení, hlavně kapely. Techno a podobné ne.
Podle mě vhodná volba.
Celkově by měl vzniknout setup 3x VRX932 na stranu, 2x VRX928 jako FF a 8x basovka. Na každou stranu vrchů jeden I-Tech + by rovnou krmil i ten poslední box FF.
Zde bych radil pro VRX932 použít biamp. Je to o mnoho lepší jak zvukově, tak možnostmi při ladění presetu.
Pak ale pro FF musíš mít zvlášť kanály, abys mohl řešit delay.
A ještě jedna věc - většina JBL presetů počítá se ziskem zesilovače 26dB, jinak nefungují správně ochrany repro, takže by to zesilovače měly umět.

Optimální varianta (dražší):
1ks ITech HD 4x3500 pro biamp VRX932
1ks ITech HD 4x3500 pro 8ks SRX718
1ks ITech nebo XTi pro FF stereo pasiv nebo mono biamp

Levněji:
1ks ITech4000 + 1ks ITech 6000 pro biamp VRX932
2ks ITech 8000 pro 8ks SRX718
1ks ITech nebo XTi pro FF stereo pasiv nebo mono biamp

Nejlevněji:
1ks DBX480/4800
1ks dobrý čtyřkanál pro biamp VRX932
1ks dobrý čtyřkanál pro 8ks SRX718
1ks nějaký slušný zes s DSP pro FF stereo pasiv nebo mono biamp

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Nové basovky

Příspěvek od exxxi » pát 10. bře 2023 0:27:58

Na basy VRX se vyser. Pravidelně jsem mohl srovnat suby VRx a RCF 8002. Jedna 8002 překoná v pohodě dvě VRX. To i to IQ18B udělá víc práce, než VRX. Na bigbeat venku jsme používali 3 VRX932 a k tomu 3 8002 na stranu. S VRX918 by to neslo.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Trsátko

Re: Nové basovky

Příspěvek od Trsátko » pát 10. bře 2023 6:33:14

No, hlavně proto, že do Rane nedostaneš preset pro JBL. Dál proto, že pokud chceš použít na vrchy ITechy, tak to budeš těžko kombinovat s Rane. Má to i další aspekty, ale nechci zde psát sáhodlouhé příspěvky.
To máš pravdu, ale můžeš si ty presety stejně nastavit i v tom rane. Bavím se jen o použití pro basovky, nikoliv pro vrchy nebo FF. Z pultu jde přes matrix samostatný mono výstup pro basovky do procesoru, který rozdělí signál na každou basovku zvlášť (kvůli použití end-fire, sub-array, cardio atd..) aby se dalo s každou bednou zvlášť pracovat.
Kolega měl FP1000Q v LA systému. Zjistili jsme, že sice všechny kanály fungují, ale při stejném vstupním signálu dává každý kanál různý výkon. To u monitorů nevadí, ale v LA je to problém. Taky mám podezření na problémy s fázemi. Pravděpodobně si Číňan nedělá hlavu s párováním součástek v jednotlivých kanálech.
V žádném případě nezvažuji na LA. Jen na basovky. Na LA rozhodně I-Tech HD, tam ani neuvažuji o jiné variantě.
Zde bych radil pro VRX932 použít biamp. Je to o mnoho lepší jak zvukově, tak možnostmi při ladění presetu.
Pak ale pro FF musíš mít zvlášť kanály, abys mohl řešit delay.
A ještě jedna věc - většina JBL presetů počítá se ziskem zesilovače 26dB, jinak nefungují správně ochrany repro, takže by to zesilovače měly umět.
To je třeba důvod proč chci origo zesilovače s jejich DSP.
Levněji:
1ks ITech4000 + 1ks ITech 6000 pro biamp VRX932
2ks ITech 8000 pro 8ks SRX718
1ks ITech nebo XTi pro FF stereo pasiv nebo mono biamp
Představa je cca tohle, chtěl bych samozřejmě I-Tech HD 4x3500 a asi to tak časem skončí, ale při nákupu bych se chtěl primárně ohlížet touto cestou. Jen si nejsem úplně jistej... Ze dvou zesilovačů mám 4ch a při 3ks na stranu a bi-amp mode bych jich měl potřebovat 6, ne?
Jen teda u těch basovek mě to pořád táhne k nějakýmu 4ch zesíku třetí strany. Ale třeba bych to časem obměnil.
Na FF mám XTi6002, provozovat bych to chtěl v monu.
exxxi píše:
pát 10. bře 2023 0:27:58
Na basy VRX se vyser. Pravidelně jsem mohl srovnat suby VRx a RCF 8002. Jedna 8002 překoná v pohodě dvě VRX. To i to IQ18B udělá víc práce, než VRX. Na bigbeat venku jsme používali 3 VRX932 a k tomu 3 8002 na stranu. S VRX918 by to neslo.

Nevim co maj všichni pořád s těma RCF. Zas tak dobrý mi to nepřišlo.
Z aktivu připadá v úvahu jen to Vio S118R. Ale spíš to vypadá na 8ks SRX 718.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Nové basovky

Příspěvek od exxxi » sob 11. bře 2023 2:32:11

Co máme s RCF? Zkušenosti. 8003 slabota, protože je to basreflex, 8002 bandpass, luxusní tlak. Satelity nic moc.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Ferda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: pon 27. pro 2010 11:06:36

Re: Nové basovky

Příspěvek od Ferda » sob 11. bře 2023 14:49:32

To máš pravdu, ale můžeš si ty presety stejně nastavit i v tom rane. Bavím se jen o použití pro basovky, nikoliv pro vrchy nebo FF. Z pultu jde přes matrix samostatný mono výstup pro basovky do procesoru, který rozdělí signál na každou basovku zvlášť (kvůli použití end-fire, sub-array, cardio atd..) aby se dalo s každou bednou zvlášť pracovat.
Nějak podobně to nastavit půjde, ale jen podobně. Například třeba jen pro řízení výkonu je v Crownech k dispozici několik možností nastavení (RMS limiter, peak limiter, thermal limiter a clip limiter/eliminator). Díky tomu lze bezpečně provozovat repra blízko maximálních hodnot. Jsou tam samozřejmě i další věci které půjdou nastavit jen podobně. Další věcí je možnost záměny zesilovačů či posílení mezi suby a vršky atd., pokud to budou všechny ITechy.
Podrobně ten Rane neznám, ale je to vlastně zónový instalační DSP (např. konektory ve mě nebudí moc důvěry pro live ježdění). Nicméně chápu, že pokud ho máš, tak ho chceš využít.
Kolega měl FP1000Q v LA systému. Zjistili jsme, že sice všechny kanály fungují, ale při stejném vstupním signálu dává každý kanál různý výkon. To u monitorů nevadí, ale v LA je to problém. Taky mám podezření na problémy s fázemi. Pravděpodobně si Číňan nedělá hlavu s párováním součástek v jednotlivých kanálech.
V žádném případě nezvažuji na LA. Jen na basovky. Na LA rozhodně I-Tech HD, tam ani neuvažuji o jiné variantě.
V případě, že 4kanál bude opravdu mít potíže s různými výkony nebo fázemi v jednotlivých kanálech, budeš mít problém správně nastavit ta basová pole. Další výhoda stejných zesilovačů viz výše.
Pokud plánuješ na vrchy ITech HD (což je mimochodem vhodná volba i kvůli FIR filtrům), tak do subů budou stačit starší ITechy (které FIR nemají, ale v basech nejsou třeba). Tyto konce velmi vhodné do basů (DF >5000, kvalitní zdroje atd.)
Představa je cca tohle, chtěl bych samozřejmě I-Tech HD 4x3500 a asi to tak časem skončí, ale při nákupu bych se chtěl primárně ohlížet touto cestou. Jen si nejsem úplně jistej... Ze dvou zesilovačů mám 4ch a při 3ks na stranu a bi-amp mode bych jich měl potřebovat 6, ne?
Jen teda u těch basovek mě to pořád táhne k nějakýmu 4ch zesíku třetí strany. Ale třeba bych to časem obměnil.
Na FF mám XTi6002, provozovat bych to chtěl v monu.
3ks VRX932 paralelně v biampu jsou 2 kanály (pro útlum nebo přidání horn jsou na bednách k dispozici přepínače -3dB, 0dB, +3dB). Tedy vrchy ve stereu 4kanály (což je 1ks ITech 4x3500HD nebo 2ks ITechxxxx).
Do basů bych to viděl tak na 4 kanály (1ks ITech 4x3500HD nebo 2ks ITech8000). Případně dvojnásobek, pokud chceš lepší možnosti pro basový setup (podle mě ale 4 kanály většinou stačí).
U FF záleží na tom, jak se podaří FF umístit. Pokud to jde pověsit tak aby se někde nepotkaly s hlavním PA, je jedno jestli stereo nebo mono. Pokud stavíš FF na stojan (asi nejčastější varianta), většinou se někde potká s PA (i když málo) a tam bych volil L+R a klidně v pasivu.
Na basy VRX se vyser. Pravidelně jsem mohl srovnat suby VRx a RCF 8002. Jedna 8002 překoná v pohodě dvě VRX. To i to IQ18B udělá víc práce, než VRX. Na bigbeat venku jsme používali 3 VRX932 a k tomu 3 8002 na stranu. S VRX918 by to neslo.
Co máme s RCF? Zkušenosti. 8003 slabota, protože je to basreflex, 8002 bandpass, luxusní tlak. Satelity nic moc.
O VRX918 nikdo nemluví, řešíme SRX718/728, což je jiná bedna.
8002 je asi nejpovedenější basová bedna od RCF, nicméně je to bandpass. Díky tomu z ní jde slušný tlak, ale nemá rovný průběh na basech a navíc je omezená na 40Hz (což ale u většiny aplikací nevadí).
Pokud tě zajímá co největší kopanec z bedny tak OK, ale na live akce ji to podle mě diskvalifikuje. Další nevýhoda BP je ta, že se hůř chová v sálech (nejvíc tlačí na WC apod.)

Uživatelský avatar
Trsátko

Re: Nové basovky

Příspěvek od Trsátko » pon 13. bře 2023 6:41:54

Nějak podobně to nastavit půjde, ale jen podobně. Například třeba jen pro řízení výkonu je v Crownech k dispozici několik možností nastavení (RMS limiter, peak limiter, thermal limiter a clip limiter/eliminator). Díky tomu lze bezpečně provozovat repra blízko maximálních hodnot. Jsou tam samozřejmě i další věci které půjdou nastavit jen podobně. Další věcí je možnost záměny zesilovačů či posílení mezi suby a vršky atd., pokud to budou všechny ITechy.
Podrobně ten Rane neznám, ale je to vlastně zónový instalační DSP (např. konektory ve mě nebudí moc důvěry pro live ježdění). Nicméně chápu, že pokud ho máš, tak ho chceš využít.
Můžu to vyzkoušet a když to bude stát za nic, tak koupit I-Techy. Jak jsem psal, rozhodně to v plánu je, jde jen o ušetření něco peněz při prvotním nákupu. A šel bych asi do Itech8000, 2ks. Hlavně z důvodu, že pak můžu poslat basovky zvlášť na něco menšího.
3ks VRX932 paralelně v biampu jsou 2 kanály (pro útlum nebo přidání horn jsou na bednách k dispozici přepínače -3dB, 0dB, +3dB). Tedy vrchy ve stereu 4kanály (což je 1ks ITech 4x3500HD nebo 2ks ITechxxxx).
Do basů bych to viděl tak na 4 kanály (1ks ITech 4x3500HD nebo 2ks ITech8000). Případně dvojnásobek, pokud chceš lepší možnosti pro basový setup (podle mě ale 4 kanály většinou stačí).
U FF záleží na tom, jak se podaří FF umístit. Pokud to jde pověsit tak aby se někde nepotkaly s hlavním PA, je jedno jestli stereo nebo mono. Pokud stavíš FF na stojan (asi nejčastější varianta), většinou se někde potká s PA (i když málo) a tam bych volil L+R a klidně v pasivu.
FF asi na basovky, nebo na hranu podia položit. Umístit dle situace, ideálně tak aby se nekryl s hlavním PA.

Ještě jsem přemýšlel, že bych to celé řídil třeba přes již zmíněný Venue360, kde by ovšem bylo nastaveno jen matrix mix, žádný procesing a nic, pro případy kapel s vlastním pultem. Je otázka jestli to udělat takto nebo např. přes AES do našeho pultu kde ten systém bude.

@Ferda Ty vlastníš tento systém?

Odpovědět

Zpět na „Repro“