Cool edit Pro

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
fikus
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15. čer 2009 12:33:17
Bydliště: Habartov

Cool edit Pro

Příspěvek od fikus » úte 16. čer 2009 7:59:30

Ahoj pánové. Jsem na tomto fóru nováčkem a trochu jsem hledal nicméně asi někdy nerozumím tomu co se píše. Už nějaký pátek používám tento prográmek, ale jenom na postupné nashrávání stopu po stopě. Tím se ale z nahrávek vytrácí energie, bezprostřednost, souhra jednotlivých muzikantů při společném muzicírování. Zkrátka potřeboval bych poradit, jak dostat do compu najednou více stop, ale mohl s nimi samozřejmě dál pracovat.
Jak říkám používám CoolEditPro, mix Behringer MX 1804X, standartní zvukovku SB Live 24bit. Je mi jasné že největší problém je asi ta zvukovka. Z toho mixu toho ven víc taky nedostanu. Budu potřebovat více cest do compu. Nějaké vyzkoušené řešení okolo cca + - 5000,- Kč ???

Jirka

Adrub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: pát 14. říj 2005 19:54:27
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od Adrub » úte 16. čer 2009 8:43:33

Určitě budeš potřebovat jinou zvukovku, jinak více vstupů do pc nedostaneš. Já používám Edirol UA1000, která má 8 vstupů a jede to po USB 2.0. Ta je ale hodně daleko od 5000 Kč. Asi by Ti stačila tahle ( http://www.audiotek.cz/M-audio-Delta-10 ... y/:3:10642 ). Nemám s ní bližší zkušenosti, ale už jsem slyšel z ní pár nahrávek a znělo to dobře. Dá se říct, že za ty prachy hodně muziky ;-)

Uživatelský avatar
noxus
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: pon 28. črc 2008 21:34:35
Bydliště: BB, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od noxus » úte 16. čer 2009 8:47:27

Ahoj.
Tak je jasne ze na obycajnu karto SB Life viacstopovy zaznam nespravi ani keby si sa ako snazil.
Da sa to vyriesit aj s tvojim terajsim mixom ale kartu musis vymenit. Na tvoje ucely sa celkom hodi napriklad nieco taketo http://www.audiotek.cz/M-audio-Delta-44 ... y/:3:10643 . Ma 4 vstupy cize mozes nahravat 4 cesty naraz. Neviem kolko ich potrebujes ale momentalnej dobe zohnat lacnesiu zvukovku na "home made" nahravanie nie je problem.
Co sa tyka pultu: kedze nemas Direct Out, je jedna finta ako dostat kazdy kanal solo do pc. Jednoducho si strc Jack TRS(stereo) do zadneho Insertu toho kanala ktory chces nahravat ale POZOR ten Jack musi mat prepojeny TIP a RING inac by ti signal nesiel dalej do pultiku. Z takto zapojeneho jacka si vytiahni obycajnym nesymetrickym kablom dajsi Jack TS(mono) zapoj to do vstupu zvukovky a mas vystarane. Samozjreme takto musis mat rieseny kazdy kanal vlastnym kablom.
Do nahravky si budes korigovat len Gain, lebo Insert body su pred-eq. Ale zostane ti moznost si namixovat na pultiku trebars odoposluch pre umelca a tak dalej.
V CE si nastavis na kazdu stopu priradene cislo vstupu na karte a mozes nahravat.
Trochu nesikovne riesenie ale co chces za 5000 8)

Uživatelský avatar
fikus
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15. čer 2009 12:33:17
Bydliště: Habartov

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od fikus » úte 16. čer 2009 9:12:01

Díky. Tomu co píšeš celkem rozumím. Těch 5000 bylo orientačních je mi jasné že za málo peněz bohužel méně muziky.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od blaha » úte 16. čer 2009 10:22:30

Jak na to koukám, z mixu rozumě asi víc jak 4 kanály nedostaneš.

Takže ze zvukovek již zmiňované M-Audio Delta 44, popřípadě 66, ještě bych zvážil variantu externí zvukovky třeba Lexicon Omegastudio:
http://www.audiotek.cz/Lexicon-OMEGASTU ... e/:3:10722
U které máš třeba možnost ve spojení s notebookem třeba pohodlně nahrávat "v terénu".

Jinak jak jsem koukal na ten mix, tak pokud by jsi chtěl zachovat korekce a regulaci hlasitosti z mixu, šlo by řešit propojení kanálů takto:
1. kanál - zapojen vstup 1, panorama doleva, výstup z master L
2. kanál - zapojen vstup 2, panorama doprava, výstup z master R
3. kanál - zapojen vstup 3, panorama doleva, zapnuto MUTE, výstup z ALT3
4. kanál - zapojen vstup 4, panorama doprava, zapnuto MUTE, výstup z ALT4
5. kanál, nebo odposlech - natočit na AUX sběrnici PRE

Další varianta odposlechu již nahrávaného signálu z PC přes LR (1a2) výstup do STEREO vstupu mixu a opět přes AUX, nebo ve stereu přes stisknuté PFL/SOLO a CTRL ROOM nebo sluchátkový výstup. Tam pak můžeš muzikantům pouštět třeba už i dřív nahrané stopy, nebo třeba metronom.

Jedinou otázkou zůstává, jak je mix stavěnej a odolnej na přeslechy.
Naposledy upravil(a) blaha dne úte 16. čer 2009 19:02:12, celkem upraveno 1 x.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
JFL

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od JFL » úte 16. čer 2009 15:14:27

*Pozor na jeden problém: CoolEdit nahrává zásadně jen do "Temporary" souboru. Po stopnutí záznamu je teprve třeba uložit záznam do souborů na Harddisk. Při 1 stereostopě to není tak dlouhý čas, ale při vícestopém záznamu je protivné, jak to zdržuje. Do "cílového" souboru na disk umí nahrávat až Adobe Audition 2, nebo Cubase, ale taky levná verze Samplitude (8.-9.) - ten se dal nedávnol levně získat z disku (přílohy) časopisu PIXEL (ta verze má ale omezení-max 8stop).
*Pokud jde o zvukovku, já preferuji a používám Firewire Alesis IO26 , má 8 mic. preampů - vstupy lin taky (každý s knoflíkem na nastavení GAIN a s diodovým indikátorem). Další nastavení je z "mixu" na obrazovce PC. Do čtyř stereovýstupů pak jde nastavit - třeba do odposlechů - libovolnou různou kombinaci ze vstupů. Pořídil jsem v létě 2008, nevím jaká je cena dnes, ale mysílm, že je to pořád výhodné řešení. Je možné i zvětšení počtu stop až na 24 - připojením převodníku na ADAT (vyzkoušel jsem - použil jsem levný Behringer ADA 8000). O dvě stopy lze rozšířit jakýmkoliv převodníkem AD, (karta má vstup SPDIF).
JFL

Uživatelský avatar
fikus
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15. čer 2009 12:33:17
Bydliště: Habartov

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od fikus » úte 16. čer 2009 17:34:03

Díky za rady, nějak se s tím poperu. Jsem rád, že jsem našel tohle fórum.

Uživatelský avatar
Smartan

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od Smartan » pát 23. lis 2018 9:00:24

Zdravím všechny, možná jsem dinosaurus, ale stále pracuji s Cool Editem Pro ...tože jsem si na něj tak zvykl, že mám fakt problém překlopit se na Cubase, který také mám ale fakt jsem časově limitován, abych s ním začal. Můj problém - Auto Tune nebo nějaký Pitch corrector, které jede v Direct X pro Cool ? Díky moc za tipy.
Smartan

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od blaha » pát 23. lis 2018 9:12:52

Přejdi na Adobe Audition 3.0 (ne 5 a vejš), je to v podstatě skoro stejné jako Cool Edit, vlastně to jen Adobe převzalo, ale je tam pár věcí navíc, mezi nimi i Pitch
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Smartan

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od Smartan » pát 23. lis 2018 9:23:36

Fajn, dík za tip. Dosud to dělám stašně nešikovně tak, že pokud je občas drobná chybička ve zpěvu, doladím ručně v Cool - Effects - Stretch ..., pokud je tam toho víc, protáhnu ten wav přes Cubase, kde v plug inech auto tune mám, pak zpět do cool editu, kde nakonec zjistím, že občas nějaká mírná nepřesnost byla lepší, než parádně přesně doladěný tón. Takže bych s tím potřeboval pracovat přímo v Coolu. Má to ten pitch editovatelný v grafické podobě? dík, Ivan

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Cool edit Pro

Příspěvek od blaha » pát 23. lis 2018 9:45:42

Popravdě já používám jen Stretch na zpomalení, nebo zrychlení. Takže přesně netuším co si od toho přestavuješ.
Nicméně už v základních efektech je Pitch Bender, Pitch Correction a Pith Shifter, plus Stretch.

A AA3 umí pak i VST pluginy, takže by neměl být problém dodat i další.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“