Aktivni repro - lupance při zapnutí/vypnutí

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • RCF ART 9
martinsustek-

Aktivni repro - lupance při zapnutí/vypnutí

Příspěvek od martinsustek- » ned 13. led 2013 14:53:42

Zdravím,

mám u PC aktivní repráky (Genius SP-HF2000A).
Při zapnutí nebo vypnutí to v nich vždycky lupne - 1x resp. 2x (mám je na spínací zásuvce, ale dělá to i při použití vypínače přímo na bedně). Dělá to i když dám volume na minimum.
Pro jistotu jsem změřil na osciloskopu signál, co jde do druhé bedny (nahoře zapnutí, dole vypnutí):
Obrázek
Ale je to levný USB osciloskop, navíc se mi zdá, že nemá oddělenou USB zem od signálové země, protože ten reprák po připojení země osciloskopu začal hrát tišeji, takže ten průběh bude možná zkreslený.

Hledal jsem něco na netu a našel jsem 2 možnosti:
1. v zesilovači stářím odešel výstupní kondenzátor, a dává na cívku reproduktoru SS napětí
2. zesilovač během "nabíhání" po připojení k napětí dělá psí kusy
Vzhledem k těm průběhům z osciloskopu, a tomu, že mi opticky nepříjde, že by se repráky po zapnutí natrvalo vychýlily, spíš se vrátí zpátky, ani žádná cívka zatím neshořela, se kloním k té druhé variantě. Napadá vás nějaká další možnost?

Když jsem zkoušel větší (150W) polo-profi-reprák, tak se mi zdálo, že cca 1-2s po zapnutí v něm cvakne relé, a pak teprve hraje (že se cívky reproduktorů připojí až potom, co si zesilovač odbyde svoje "zahřívací kolečko"). Je to sice taky cvaknutí, ale mnohem snesitelnější (tišší), než lupanec z repráku. Chápu, že u low-end repráků nemůžu relé čekat, ale chci se zeptat, vás zkušenějších, jestli to u těch dražších skutečně tak funguje, nebo k čemu tam to relé vlastně je a co rozpojuje.

Klidně bych si to do toho repráku nějak dobastlil sám, ale mám zkušenosti spíš s digitální technikou, tak bych chtěl vědět, jestli jsou na to nějaké levné hotové obvody, které by se tam daly vmontovat, nebo nějaké jednoduché schéma. Ještě bych zmáknul sepnout relé nějakou dobu po přivedení napětí, ale jak ho vypnout určitou dobu před odpojením napájení to nevím. Stačí to rozepnout zároveň s odpojením napájení? O to vypínání mi jde především.
Jaké relé potřebuji? Jde mi hlavně o proud kontaktem (cívkou), a počet kontaktů. - Jestli musím odpojovat každý reprák zvlášť (4 dráty - od každé cívky jeden drát), nebo mají všechny nějaký společný pól, a stačil by mi jeden kontakt - jedno relé?
Taky kdybyste někdo znal přímo tyhle repráky, tak by mě zajímalo, jestli se dají dobře rozebrat, a je v nich na podobné výmysly místo.

Díky všem za rady.

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Re: Aktivni repro - lupance při zapnutí/vypnutí

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 13. led 2013 15:23:08

Jestli začal hrát po připojení země od "osciloskopu" méně, tak jsi zřejmě tou zemí vyzkratoval polovinu můstkového zesilovače nebo částečně (přes odpor pár ohmů) výstup nemůstkového. Na takové věci si dávej bacha, elektrika je furt stejná i v době IT - moc neodpouští, už jsi taky mohl mít po starostech s lupáním a hledat jiné bedny...
Existuje spousta všelijakých modulů a stavebnic pro dodatečné zařazení "zpožděného připojení reproduktoru", obvykle to odpojuje ihned po vypnutí, dřív to prostě nejde, to by musel být další kontakt v přívodu 230V. Slušné bedny to mají vyřešené dobře obvykle i bez relé, které je dneska poněkud archaickým prvkem. Kolik můžeš potřebovat pólů záleží na počtu reproduktorů a typu výhybky (pokud tam nějaká je). Možná vůbec nejjednodušší je dát si tam prostě vypínač - kolikrát za den ho budeš potřebovat ?

H.M.

martinsustek
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od martinsustek » ned 13. led 2013 16:13:15

Osciloskop je sice šunt (http://dx.com/p/dso-2090-pc-based-40mhz ... cope-37062), ale parkrát se už hodil (i když na to neoddělené uzemění je třeba dávat bacha).
To vypnutí jsem už asi pochopil. Repráky odpojí síťovým vypínačem hned, zesilovač se vypne, až se vybije kondík ve zdroji.
Slušné bedny bez relé, to je jak? Asi nějaký sofistikovanější zesilovač, co? (= nic co bych tam za stovku domontoval :-( )

Vypínači se chci právě vyhnout. Chci, aby se to zapínalo/vypínalo samo. Proto jsem tam dal tu spínací zásuvku (kterou ovládám na dálku z postele :-) ).

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 13. led 2013 17:18:35

Ano, je to vždycky napájené přímo z 230V za vypínačem nebo ze sekundáru trafa (pokud tam je), aby to okamžitě poznalo vypnutí a odpojilo reproduktory dřív, než se jakkoli změní napájecí napětí zesilovače, možná to má tento problém primárně proto, že se s přerušováním síťového přívodu vůbec nepočítá a mělo to jít jen do jakéhosi standby ?
Nejde o to, že je osciloskop takový nebo makový, ale dokud nemá odizolovanou signálovou zem, tak si musíš dávat velkého bacha, kam ji připojuješ, přece ani jeden z těch drátů k reproduktorům nemusí být na stejném potenciálu. to si musíš buď předem ověřit anebo to nesmíš ani zkusit.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Repro“