Impedance

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • Powersoft skoleni 2019
Uživatelský avatar
Milan T.

Re: Impedance

Příspěvek od Milan T. » stř 08. úno 2017 1:52:12

Ty si vážně myslíš, že těch cca 10 ohm na 100m kabelu bude mít nějaký pozorovatelný vliv na reálné složce signálu? Ne! Z toho plyne, že tvá úvaha o útlumu signálu způsobeného odporem vodiče je jaksi zbytečná...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Impedance

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 08. úno 2017 1:58:51

Ano, ale my jsme dva a já nejsem Zdenek :-)

Na velikosti toho napětí nijak zvlášť nezáleží (teoreticky dokonce vůbec), takže nemá cenu zdůrazňovat, že jde (někdy) o milivolty. Dokonce by se dalo argumentovat tak, že čím je to napětí menší, tím je vliv toho kabelu, vstupní impedance atd. nižší. To je právě případ těch kytarových apod. snímačů, navinutých kvantem závitů právě kvůli vyššímu výstupnímu napětí. Navíc obvykle nejde jen o milivolty, rozhodně ne tam, kde se do mikrofonů řve z minimální vzdálenosti.

H.M.

martin.kucera
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: úte 07. úno 2017 1:00:22

Re: Impedance

Příspěvek od martin.kucera » stř 08. úno 2017 11:17:59

no, k neregistrovanym neurotikom sa netreba vyjadrovat ;)

Zdenek. uplne do opdrobna som to neskumal. ani som to neprepocitaval na konkretne cisla. mam vsak skusenost ze pri dlhom kably je rozdiel vo zvuku, vo farbe aj v citlivosti. je jasne ze kapacita a indukcnost maju tiez vplyv. rev do mikrofonu, suhlasim. to uz nebude 5mV ale podstatne vyssie.
ked vezmeme do uvahy ze realny kabel ma okrem odporu aj indukcnost a kapacitu. kedy budeme na to lepsie ? s mikrofonmi s nizkou impedanciou alebo s "vysokou" ? respektive rovnake mikrofony a rozdielny pult. napriklad tych 2k7 a iny pult s 10k vstupnou Z.

Uživatelský avatar
ZOSIL

Re: Impedance

Příspěvek od ZOSIL » stř 08. úno 2017 11:35:16

To martin.kucera: boha jeho... si tak hlúpí?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Impedance

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 08. úno 2017 12:16:24

Na to se nedá jednoduše odpovědět, protože to není jednoduchý problém (typu víc pruhů víc adidas) a už rozhodně nemá univerzální řešení (tím je až ten vstup s volitelnou impedancí). U kabelu je to jednodušší, ovšem jsou případy (typicky magnetodynamická přenoska), kdy je právě ta kapacita kabelu dost kritická, protože se s ní počítá a pokud zmizí, tak je potřeba přidat kondenzátor, pokud stoupne, tak hledat kondenzátor, který je potřeba zmenšit, občas tam je i přepínač apod. Podobně je to se vstupním odporem, taky má mít určitou hodnotu. Co se týká průřezu a tím sériových odporů, tak ty se asi dají pokládat jen za negativní faktor, ale zase těch pár ohmů nebo desítek ohmů má vliv malý a běžně jsou takové hodnoty osazeny přímo na výstupech a vstupech zařízení, takže se zařazením kabelu moc nezmění.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“